Začínajú premiérové Fullove dni
Nedeľa 24. január 2021,
celkovo: 14838303 čitateľov
online: 18 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Ružomberský hlas - predplatne
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

21. január 2021 | 10:39
V predaji je prvé tohtoročné číslo Ružomberského hlasu, ktoré si môžete kúpiť nielen v meste a obciach okresu, ale aj v Liptovskom Mikuláši a Dolnom Kubíne.
21. január 2021 | 09:42
Útočník MFK Ružomberok Ladislav Almási odišiel na polročné hosťovanie do klubu najvyššej ruskej súťaže FK Akhmat Groznyj.
18. január 2021 | 19:00
Mesto Ružomberok podpísalo krátkodobú zmluvu o prenájme Koniarne na využívanie haly počas najbližších 3 mesiacov, informovala v správach Mestská televízia Ružomberok.
17. január 2021 | 17:01
Aktuálna situácia s pandémiou zatiaľ nedovoľuje otvoriť nový projekt cestovného ruchu v Hrabove - Ľadové kráľovstvo.
17. január 2021 | 17:00
V prípravnom zápase remizovali futbalisti MFK Ružomberok s druholigovým Tatranom Liptovský Mikuláš 2:2.
aktuálne číslo: 2020 / 24 (18. december 2020)
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453
odporúčané stránkyZačínajú premiérové Fullove dni

17. september 2019 | 12:36 | 1140

RUŽOMBEROK (Michaela Milá, foto ruzomberok.sk) - Mesto Ružomberok pozýva v najbližších dňoch na nultý ročník Fullových dní, ktorý sa viaže k 50. výročiu založenia Galérie Ľudovíta Fullu v Ružomberku. Budú v dňoch 18. – 20. septembra prakticky v celom meste. Počas týchto troch dní si budete môcť vybrať až z pätnástich podujatí, čiže program bude naozaj veľmi pestrý. „Mestá po celom svete sa usilujú vyzdvihnúť niečo zaujímavé a pozitívne, čo je pre ne charakteristické, s čím sa môžu identifikovať, čo ich reprezentuje a funguje ako značka. Tak máme mesto umenia (Madrid), mesto vied (Valencia), mesto mostov (Porto), mesto veží (Praha) či mestá olympijských víťazov (Liptovský Mikuláš, Banská Bystrica). A sú aj mestá, ktoré svoju značku budujú na osobnosti slávneho rodáka: Mozartov Salzburg, či Viedeň Gustáva Klimta,“ uvádzajú organizátori. Práve preto chcú vyzdvihnúť Ľudovíta Fullu ako osobnosť Ružomberka, nadaného miestneho chlapca, z ktorého vyrástol zrelý, vzdelaný, slobodný a sebavedomý Európan: „Jeho mimoriadne dielo spája lásku k tradíciám, vidieku, folklóru aj detským kresbám s dospelým pohľadom a skúsenosťou moderného mestského človeka. Kresby, maľby, písmo, texty, grafiky. Fullove dedičstvo je veľké, bohaté a pestré.“

Nový mestský festival
Úmyslom organizátorov je, aby Fullove dni boli viacdňovým mestským festivalom, ktorého poslaním bude pripomínať si Fullov príbeh, zviditeľňovať to najlepšie z domácej scény, prinášať nové podnety a meniť tvár mesta. Pre Ružomberčanov majú konkrétnu pozvánku: „Tento rok vás srdečne pozývame na nultý ročník Fullových dní, pripravili sme ho ako ochutnávku veľkých, bohatých a pestrých zážitkov, ktoré vám mienime sprostredkovať tu v Ružomberku pravidelne, každý rok.“

V stredu 18. septembra sa program Fullových dní bude rozbiehať v galérii o 18:00 podujatím HisstorryInfo. V ňom vás historik Peter Dvorský slovom a obrazom v skratke prevedie historickými súvislosťami vzniku Galérie Ľ. Fullu. V nadväznosti na jeho prednášku si v predpremiére budete môcť pozrieť autorský videodokument výtvarníčky Zuzany Hruškovej Zamatne – spomienky na Fullu.

Večer s kreatívnymi ľuďmi
Ďalší deň - vo štvrtok 19. septembra sa celý program bude takisto odohrávať v galérii od 18:00 - Re-konštrukcia Fullovho bytu a Zaostrené na detail (výstava venovaná exteriéru i interiéru výnimočnej architektúry galérie). O 19:00 si budete môcť vypočuť koncert Jany Andevskej, pesničkárky a skladateľky s klasickým hudobným vzdelaním a zahraničnou kariérou. Po ňom o 20:20 bude nasledovať PechaKucha Night špeciál – večer s kreatívnymi ľuďmi o ich tvorbe a projektoch. V dynamickom formáte 20 obrázkov à 20 sekúnd sa predstavia najmä umelci a dizajnéri, ktorých bude práve plná galéria; Michaela Bednárová (Puojd) – textilná dizajnérka, Juraj Blaško – grafický dizajnér, Jana Hojstričová – fotografka, Sylvia Jokelová – dizajnérka, Andrej Kolenčík – filmár a animátor, Matúš Lelovský – grafický dizajnér, Leonard Lofaj (Ley Skeletonn) – hudobník, Petra Sedláková (Iné vízie) – audiovizuálna umelkyňa a projektová koordinátorka, Olja Triaška-Stefanovič – fotografka a ďalší.

Spojenie umenia a športu
V piatok sa program Fullových dní začne už o 9:00, a to možno prekvapivo športovým podujatím, ktoré však bude, ako inak, spojené s umením. Bicyklom za Fullom budete môcť vyraziť po stopách Fullovej inšpirácie, ktorá je spätá aj s jeho rodným Ružomberkom a okolím. „Navštívime a spoznáme konkrétne miesta, ktoré sa rôznym spôsobom premietli do jeho obrazov; či už v podobe krajinárskych scenérií, folklórnych podnetov, alebo činností a príbehov zobrazených postáv. Trať má dĺžku cca 50 km, menej zdatní cyklisti sa môžu s nami previezť po uliciach Ružomberka a blízkom okolí. Povrch a profil trate sú nenáročné. Podmienkou sú vlastný bicykel, prilba, základné servisné vybavenie, mobilný telefón a kondícia,“ odporúčajú organizátori.
Kto si netrúfne na bicykel, môže sa prísť o 10:00 do galérie pozrieť na Iné vízie SK (Pohyblivé obrazy – video art súčasných slovenských umelcov s hosťom Michalom Žilinským) a medzi 12:00 - 17:00 na GĽF outdoor na Podhoru 31. Pôjde o ochutnávku programov galérie v uliciach Ružomberka. Ak nebude dobré počasie, toto podujatie sa presunie do galérie.

Hudba i živé spomienky
Od 16:00 sa rozbehne program aj v Parku Š. N. Hýroša. Odštartuje do Folklórny súbor Liptov, Detský folklórny súbor Liptáčik, predstaví sa RK Jazz Band. O 17:15 si v parku budete môcť pozrieť krátkometrážny film Zuzany Hruškovej Zamatne, ktorý je vyskladaný zo živých spomienok vybraných osobností kultúry na majstra Fullu. Vzápätí vystúpi 19-ročný raper, producent a ilustrátor Ley Skeleton, autor hudby k filmu Zamatne. Práve vydáva SP Fulla, ktorého krst bude súčasťou podujatia. O 19:30 si budete môcť vypočuť slovenskú worldmusic hudobnú skupinu Banda, ktorá prezentuje slovenskú etno hudbu v modernom spracovaní a poslednú hodinku programu Fullových dní spestrí od 21:00 obľúbený Vidiek.

Autormi projektu sú Zuzana Gažíková, Anton Šulík a Peter Hajdin, odbornú spoluprácu majú na starosti Boris Kudlička a Ján Kudlička, produkciu Slovenská národná galéria – Galéria Ľudovíta Fullu a Martin Noga. Iniciátorom projektu je Robert Kollár. Podujatie sa uskutoční s výraznou podporou Mesta Ružomberok.
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist