Odborníci určili hlavných znečisťovateľov ovzdušia v Ružomberku
Nedeľa 24. január 2021,
celkovo: 14838180 čitateľov
online: 27 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Ružomberský hlas - predplatne
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

21. január 2021 | 10:39
V predaji je prvé tohtoročné číslo Ružomberského hlasu, ktoré si môžete kúpiť nielen v meste a obciach okresu, ale aj v Liptovskom Mikuláši a Dolnom Kubíne.
21. január 2021 | 09:42
Útočník MFK Ružomberok Ladislav Almási odišiel na polročné hosťovanie do klubu najvyššej ruskej súťaže FK Akhmat Groznyj.
18. január 2021 | 19:00
Mesto Ružomberok podpísalo krátkodobú zmluvu o prenájme Koniarne na využívanie haly počas najbližších 3 mesiacov, informovala v správach Mestská televízia Ružomberok.
17. január 2021 | 17:01
Aktuálna situácia s pandémiou zatiaľ nedovoľuje otvoriť nový projekt cestovného ruchu v Hrabove - Ľadové kráľovstvo.
17. január 2021 | 17:00
V prípravnom zápase remizovali futbalisti MFK Ružomberok s druholigovým Tatranom Liptovský Mikuláš 2:2.
aktuálne číslo: 2020 / 24 (18. december 2020)
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453
odporúčané stránkyOdborníci určili hlavných znečisťovateľov ovzdušia v Ružomberku

15. október 2019 | 10:18 | 1118

RUŽOMBEROK (Tlačová správa radnice) - Po letnej prestávke v Ružomberku opäť zasadala Komisia pre riešenie problematiky zápachu a prašnosti. Okrem členov komisie a zástupcov médií na zasadanie prišiel Mgr. Michal Jajcaj, vedúci odboru hygieny životného prostredia z Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Počas rokovania prezentoval listom poslané stanovisko ku stavu ovzdušia v Ružomberku od hlavného hygienika Slovenskej republiky Mgr. RNDr. MUDr. Jána Mikasa, PhD.

List datovaný zo dňa 12.8.2019 bol odpoveďou na pozvánku zo strany primátora MUDr. Igora Čombora PhD., ktorou prvý muž mesta pozýval hlavného hygienika Slovenskej republiky na zasadanie Komisie pre riešenie problematiky zápachu a prašnosti. Primátor hygienika zároveň žiadal o intenzívnu pozornosť kompetentných orgánov o stav ovzdušia v meste Ružomberok. Tí po preskúmaní dostupných podkladov zaujali stanovisko, ktoré je obsahom predmetného listu.

Hlavný hygienik Slovenskej republiky v liste priznal, že príčinou charakteristického zápachu v meste sú organosírne zlúčeniny uvoľňujúce sa počas výroby celulózy v prevádzkach Mondi SCP a.s., v životnom prostredí monitorovane ako TRS. Ako však uvádza vo svojom liste, zlúčeniny vznikajúce pri výrobe celulózy nemajú negatívny vplyv na zdravie obyvateľov. "Len v ojedinelých prípadoch pri ich zvýšenej koncentrácii sa u citlivejších jedincov môžu prejaviť príznaky obťažovania - bolesť hlavy, nevoľnosť, podráždenie dýchacích ciest," uzavrel.

"Problematika kvality ovzdušia v meste Ružomberok a okolitých obciach ležiacich v západnej časti Liptovskej kotliny (...), je už niekoľko desaťročí predmetom pozornosti orgánov štátnej správy," priznáva hygienik v úvode lisu. Dementoval tak obavy občanov, ktorí tvrdia, že sa na stav ovzdušia v meste často zabúda. Ďalším faktom, ktorý hlavný hygienik Slovenskej republiky dementoval, bola zmienka o enormnom náraste úmrtnosti populácie okresu Ružomberok počas posledných 20 rokov v dôsledku onkologických, kardiovaskulárnych či respiračných ochorení, ktoré bolo primátorovi doručené v Otvorenom liste primátorovi a poslancom MsZ Ružomberok zo dňa 15.2.2019. Hlavný hygienik zdôraznil, že ak sa podľa dostupných údajov počet zomretých osôb na nádorové ochorenia prepočíta na 1000 obyvateľov, je priemerný počet úmrtí na tieto ochorenia za 23 rokov v mestách Ružomberok a Liptovský Mikuláš rovnaký, tzn. 2 úmrtia na nádorové ochorenia na 1000 obyvateľov. "Zo strany aktivistov sa jedná o zavádzajúce tvrdenia, ktoré spôsobujú paniku. Nemajú nič spoločné s pravdou," povedal primátor Igor Čombor na margo porovnania tvrdení aktivistov s tvrdeniami kompetentných orgánov. Hlavného hygienika a primátora podporil aj ďalší z členov komisie. "Plne sa stotožňujem s názorom hlavného hygienika," povedal Doc. MUDr. Jozef Domenik, PhD., MPH, ktorý je prednostom kliniky pracovného lekárstva a toxikológie v Ružomberku. "Faktom ostáva to, že nie je dokázaný akýkoľvek karcinogénny účinok TRS látok v ovzduší," dodal.

Hlavný hygienik odporučil komisii zaoberať sa tými znečisťovateľmi, ktorí majú dokázateľne negatívny vplyv na životné prostredie. Myslel tým predovšetkým tranzitnú cestnú dopravu a používanie zastaraných kotlov na tuhé palivá. "Vo vzťahu k emisiám spôsobeným dopravou je podľa nášho názoru potrebné zameriavať sa predovšetkým na presadzovanie, resp. urýchlenie realizácie účinných riešení, ktoré eliminujú tranzitnú cestnú dopravu prechádzajúcu mestom Ružomberok, minimalizujú využívanie individuálnej automobilovej dopravy v meste a jeho okolí a znížia expozíciu obyvateľov prachovým častiam," spomenul. Zároveň radnicu vyzval konať v oblasti implementácie programov zlepšovania kvality ovzdušia, ktorého súčasťou by mali byť aj opatrenia zamerané na náhradu zastaraných kotlov na tuhé palivá v domácnostiach. Hlavný hygienik Slovenskej republiky tak jasne označil dopravu a lokálne vykurovanie za najväčšieho znečisťovateľa ovzdušia v meste Ružomberok.

(Tlačové správy radnice pripravuje Viktor Mydlo, hovorca primátora mesta Ružomberok)
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist