KOMENTÁR: Nerozumiem ružomberskému 'fanúšikovi'
Utorok 26. január 2021,
celkovo: 14848751 čitateľov
online: 32 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Ružomberský hlas - predplatne
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

26. január 2021 | 09:07
Poslanec Patrik Habo poslal začiatkom roka list trom najvyšším ústavným činiteľom SR, v ktorom žiada o väčšiu pozornosť pre štátny sviatok 1. januára - Deň vzniku Slovenskej republiky.
25. január 2021 | 11:30
Cez víkend otestovali v Ružomberku 6114 ľudí, z nich si pozitívny výsledok prevzalo 21 obyvateľov, čo predstavuje 0,34%.
25. január 2021 | 11:29
V šlágri basketbalovej extraligy žien prehral MBK Ružomberok na palubovke Piešťanských Čajok 55:70.
21. január 2021 | 10:39
V predaji je prvé tohtoročné číslo Ružomberského hlasu, ktoré si môžete kúpiť nielen v meste a obciach okresu, ale aj v Liptovskom Mikuláši a Dolnom Kubíne.
21. január 2021 | 09:42
Útočník MFK Ružomberok Ladislav Almási odišiel na polročné hosťovanie do klubu najvyššej ruskej súťaže FK Akhmat Groznyj.
aktuálne číslo: 2021 / 01 (15. január 2021)
anketa
Keby vo voľbách primátora mesta Ružomberok kandidovali nižšie uvedení uchádzači, koho by ste v súčasnosti volili?
Ján Bednárik
[46h:4%]
Igor Čombor
[530h:45%]
Karol Javorka
[51h:4%]
Robo Kolár
[31h:3%]
Ľubomír Kubáň
[327h:28%]
Ján Kuráň
[161h:14%]
celkovo hlasujúcich: 1172
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453
odporúčané stránkyKOMENTÁR: Nerozumiem ružomberskému 'fanúšikovi'

26. október 2019 | 22:02 | 2028TOP ČLÁNOK

RUŽOMBEROK (Michal Domenik, ilustračné foto Rudolf Maškurica) - 1200 divákov v krásnom, teplom, slnečnom počasí na zaujímavom zápase MFK pod Čebraťom, 900 na atraktívnom šlágri našej najvyššej basketbalovej súťaže medzi úradujúcim majstrom (!) MBK a Piešťanmi. Prepáčte, toto sú čísla, ktoré sú (s odpustením, len môj názor), na smiech.

Najprv futbalisti. Pod Jánom Hasprom, prvým Ružomberčanom pri kormidle MFK, sa im uplynulé zápasy veľmi darí. Neprehrali už šesť zápasov po sebe, tri z nich vyhrali, zo zóny záchrany sa presunuli do komfortnej oblasti boja o titul. Kto by to povedal pred mesiacom, dvomi? Napriek tomu, zrejme to nestačí. Ružomberskému fanúšikovi je to asi málo, on chce vidieť len víťazstvá (najlepšie vysoké a po krásnej predvedenej hre), a umiestnenie v prvej trojke.

Je to tak? Pritiahnuté za vlasy? Áno, možno. Ale, tak to vyzerá... Či nie?

Basketbalistky. Sú úradujúce majsterky Slovenska. Vyhrali extraligu, po dlhých 15 rokoch vrátili titul tam, kde právom patrí, triumfovali aj v Slovenskom pohári, bavili divákov, ktorých chodilo do Koniarni naozaj požehnane, najviac na (ženský) basketbal na Slovensku, a to suverénne.

V extralige suverénne dominujú. Vyhrávajú, darí sa im. Ani toto nestačí pre ružomberského "fanúšika" ako motivácia prísť, podporiť naše žabky, pozrieť si naozaj dobrý - slovenský - basketbal?

Asi nie. 900 (dnes) je síce pekné číslo, ale dvojnásobok by bol na úradujúceho majstra tak akurát. Adekvátny, dôstojný, hrdý počet...

Nerozumiem ružomberskému fanúšikovi. Má priamo v meste možnosť za jeden deň pozrieť si dva kvalitné zápasy najvyššej súťaže vo futbale a basketbale. No, mnoho potenciálnych divákov, priaznivcov, zostane radšej doma, alebo na záhradke. Alebo inde.

Prečo?

To nie je len kritika smerom k fanšúšikom. Pokojne to môže byť hodená rukavica smerom ku klubom, aby sa snažili robiť "veci lepšie".

Žiaľ, záujem o šport na Slovensku, myslím ten divácky, upadá. Verejnosť zaujme len Sagan, Hamšík, možno Vlhová. Ľudia akoby zleniveli, všetko si pozrú "z domu", prísť na náš šport? Osobne? Na štadión, do haly? Je čoraz viac ľudí, ktorí nad tým nesúhlasne a znudene krútia hlavou...

Pýtam sa len, prečo sa snažía futbalový a basketbalový klub vždy dohodnúť na takom čase kolíznych zápasov - aby fanúšikovia stihli obidva, futbal aj basketbal? Prečo napríklad Milan Fiľo, ale aj mesto a ďalší, vrážajú peniaze do týchto športov, keď záujem o ne (nielen v našom meste, okrese, regióne) - klesá - napriek výsledkom, výhram, snahám...?

Číslam 1200 a 900 dnes - skutočne nerozumiem. Alebo - skôr a lepšie - rozumiem, a ak si myslím správne, veľmi ma to mrzí. Už ani v Ružomberku, bašte futbalu a basketbalu, to nie je "ako bývalo". Nezáujem spoločnosti celkovo - o všetko dianie, ale v tomto prípade o šport, je aj u nás, nie sme výnimkou.

"Fanúšika" som dal do úvodzoviek právom a naschvál. Ak totiž niekto chodí na šport len vtedy, keď sa darí, nie je to skutočný fanúšik. Ak príde len vtedy, keď "je pekne", keď "sú výsledky", keď "sa mi chce", nemožno mu to vytknúť, ale rovnako ho nemožno označiť za fanúšika. Ktorý stojí pri tíme, meste, klube, či sa darí, alebo nie. Ktorý sa chodí pozerať na výkon domácich, a nie hostí...

Mám veľké obavy o súčasného ružomberského fanúšika, pretože si myslím, že začína chytať, a už celkom rukolapne, "celoslovenské maniere".

Prepáčte, ale tento odstavec už bude vyslovene provokačný (napriek tomu si za ním stojím). Asi treba nášho "fanúšika" presťahovať niekde do Partizánskeho, Rožňavy, Považskej Bystrice, Čadce, Trebišova, alebo pokojne aj bližšie - do Martina či Dolného Kubína - kde by zistil, aké to je, žiť bez prvoligového športu.

Akoby si totiž nevážil, čo všetko, za akú (mimoriadne prijateľnú) cenu, doma má...

PS, alebo poznámka na záver: Dnes v Koniarni. Po polčase, ktorý Ruža nad Čajkami vyhrala jasne 40:18 a predvádzala úžasný, krásny a efektívny basketbal, sa viac ako 100 (!!!) divákov pobralo domov. To už naozaj nepotrebuje žiadny ďalší komentár.
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist