Ružomberský hlas
  • Sobota 20. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (Michal Domenik, ilustračné foto rkhlas) - Minister životného prostredia László Sólymos videl medveďa naživo napríklad vo Vysokých Tatrách počas pracovnej cesty pred istým časom. „Vtedy sa v lokalite vyskytovala známa medvedica Inga z Liptovskej Kokavy aj s mláďatami,“ potvrdil nám hovorca rezortu Tomáš Ferenčák, reagujúc na našu otázku, či minister niekedy prišiel do kontaktu s medveďom. Túto otázku sme mu však položili aj z iného dôvodu, ako začiatok témy medvede a Ružomberok, ktorá je tunajším obyvateľom, žiaľ, dlhodobo známa.
„Medveď hnedý je chránený našou, ale aj európskou legislatívou. V zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny ministerstvo v odôvodnených prípadoch rozhoduje o udelení výnimky, pričom každú žiadosť posudzujeme individuálne na základe odborného stanoviska Štátnej ochrany prírody a ďalších vyjadrení združení, ktoré sú súčasťou konania,“ pokračoval hovorca rezortu.
Ďalej poznamenal, že lov medveďa je možný aj na základe rozhodnutia zásahového tímu Štátnej ochrany prírody SR, známy je napríklad prípad z Očovej. „Celkovo takéto povolenia vydávame len vtedy, keď ide o reálne ohrozenie zdravia a života ľudí.“
Ministerstvo podľa slov T. Ferenčáka pravidelne upozorňuje, že systémovým riešením, ako zabrániť stretu človeka s medveďom, je dôkladné zabezpečenie komunálneho odpadu či odpadu z reštaurácií. „Len tak nedávame medveďom dôvod schádzať z ich prirodzeného prostredia. Týmto preventívnym opatrením dokážeme znížiť počas nežiadúcich stretov. Na Slovensku už boli v minulosti odstrely povolené aj zrealizované, no situácia sa zásadne nezmenila.“
Ako príklad uviedol Vysoké Tatry, kde významne klesol počet stretov medveďa s človekom po inštalovaný tzv. kontajnerových staníc.
V súčasnosti sa vo veľkom diskutuje o tom, že populácia medveďa je vysoká, že toto zviera je na Slovensku premnožené, podľa niektorých dokonca násobne. Najnižšie odhady hovoria o čísle 1 200, niektoré zdroje uvádzajú ešte vyšší počet.
Ministerstvo však zdôrazňuje, že zistenie presnej populácie našej najväčšej šelmy bolo súčasťou projektu Výskum a monitoring veľkých šeliem a mačky divej na Slovensku. Projekt spracovala Štátna ochrana prírody a podľa nej žije na Slovensku 1 200 medveďov. Čoskoro sa má takéto sčítanie realizovať znovu.
„V septembri tohto roku sa začal zber vzoriek trusu medveďa hnedého. Tie budú následne podrobené analýzam DNA. Uskutoční sa tak na celom Slovensku v rámci schváleného projektu z operačného programu Kvalita životného prostredia. Na základe výsledkov bude potom možné stanoviť aktuálnu početnosť populácie tohto druhu a porovnať ju s výsledkami z predošlého sčítania, ktoré bolo v rokoch 2013-2014,“ uzavrel problematiku hovorca ministerstva.

Vyhľadávanie

Sobota 20. apríl 2024
0:0:0
Online: