VEĽKÝ PREHĽAD ROKA: RUŽOMBEROK 2019
Nedeľa 24. január 2021,
celkovo: 14838083 čitateľov
online: 13 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Ružomberský hlas - predplatne
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

21. január 2021 | 10:39
V predaji je prvé tohtoročné číslo Ružomberského hlasu, ktoré si môžete kúpiť nielen v meste a obciach okresu, ale aj v Liptovskom Mikuláši a Dolnom Kubíne.
21. január 2021 | 09:42
Útočník MFK Ružomberok Ladislav Almási odišiel na polročné hosťovanie do klubu najvyššej ruskej súťaže FK Akhmat Groznyj.
18. január 2021 | 19:00
Mesto Ružomberok podpísalo krátkodobú zmluvu o prenájme Koniarne na využívanie haly počas najbližších 3 mesiacov, informovala v správach Mestská televízia Ružomberok.
17. január 2021 | 17:01
Aktuálna situácia s pandémiou zatiaľ nedovoľuje otvoriť nový projekt cestovného ruchu v Hrabove - Ľadové kráľovstvo.
17. január 2021 | 17:00
V prípravnom zápase remizovali futbalisti MFK Ružomberok s druholigovým Tatranom Liptovský Mikuláš 2:2.
aktuálne číslo: 2020 / 24 (18. december 2020)
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453
odporúčané stránkyVEĽKÝ PREHĽAD ROKA: RUŽOMBEROK 2019

11. január 2020 | 21:04 | 1048TOP ČLÁNOK

RUŽOMBEROK (Michal Domenik, ilustračné foto rkhlas) - Dve novinové strany, jeden kalendárny rok. Zosumarizovali sme pre vás všetko podstatné, čo sa v uplynulých (takmer) 12 mesiacoch odohralo v regióne dolného Liptova. Heslovite sa dozviete dôležité okamihy, ktoré sprevádzali život v Ružomberskom regióne...

JANUÁR
Prvým viceprimátorom mesta Ružomberok sa stal Michal Lazár, druhým Ján Bednárik.
Novým hovorcom primátora mesta bol menovaný Viktor Mydlo.
Ružomberský hlas po prvý raz v histórii avizoval, kedy vyjde konkurenčný Spoločník.
Radnica oznámila, že výška daní a poplatkov sa v Ružomberku pre rok 2019 oproti vlaňajšku nemení.
Bývalý dekan ružomberskej rímskokatolíckej farnosti sv. Ondreja Alojz Kostelanský získal titul monsignor.
Na opatrovateľskú službu získalo mesto z eurofondov pol milióna eur.
Počas vianočných a novoročných sviatkov prišlo do strediska Malinô Brdo-Ružomberok približne 20 tisíc ľudí.
Najčastejšími krstnými menami novorodencov v Ružomberku počas roka 2018 boli podľa matriky Nela, Sofia a Jakub.
V areáli strednej polytechnickej školy v Baničnom vypukol veľký požiar, nikto nebol zranený a výučbu študentov to neohrozilo.
Mesto ohlásilo štart zaujímavého projektu Potulky Ružomberkom, v rámci ktorých bude verejnosti ponúkaná vždy jedna konkrétna téma počas celého roka.
Na Mestskom plese sa v sále Veľkej dvorany Kultúrneho domu Andreja Hlinku zabávalo približne 200 ľudí.
V pondelok 21. januára sa Ružomberčania zobudili do zapáchajúceho rána, smrad zo závodu Mondi SCP priznala aj papierenská spoločnosť, ktorá dodala, že do ovzdušia neunikli žiadne nebezpečné látky.
Primátor Igor Čombor podal kvôli zápachu z papierní podnety na tri inštitúcie, z rovnakého dôvodu zorganizovali aktivisti viacero protestov.
Nadácia Supra a OZ Ružomberčan zorganizovali koncert, na ktorom sa vo Veľkej dvorane predstavili zaplnenej sále Orchester Gustáva Broma a Martin Chodúr.
Basketbalistky MBK Ružomberok vyhrali v prvom zápase 2. kola playoff Európskeho pohára FIBA v Koniarni nad francúzskym Tarbes 68:65 pred 1650 divákmi.

FEBRUÁR
Stredisko Malinô Brdo-Ružomberok konštatovalo, že prežíva najlepšiu zimnú sezónu za uplynulých 12 rokov, od otvorenia 21. decembra do 10. februára prišlo na svahy areálu asi 60 tisíc ľudí.
Kalendárium podujatí v meste Ružomberok a blízkom okolí z dielne Informačného centra obsahovalo takmer 600 podujatí.
Zápach z papierní Mondi SCP rozoberali na zastupiteľstve aj poslanci MsZ, aktivisti už vyzbierali k tejto téme viac ako 1 100 podpisov.
Literárny klub ružomberských spisovateľov deklaroval záujem prehĺbenia spolupráce s Ruskom v oblasti kultúry.
Stredná zdravotnícka škola M. T. Schererovej ohlásila otvorenie nového študijného odboru – praktická sestra.
Mesto zriadilo špeciálnu komisiu, ktorá sa má zaoberať stavom prašnosti a zápachu v Ružomberku, sú v nej aj zástupcovia aktivistov.
Fotoklub RK 1924 si pripomína 95. výročie vzniku, vrcholom osláv má byť podujatie Ružomberčania fotografujú.
Futbalisti MFK Ružomberok v prvom jarnom kole Fortuna ligy zdolali na domácom trávniku Zlaté Moravce 4:0 pred 1087 divákmi.
Juraj Suja, tréner basketbalistiek MBK, sa stal hlavným lodivodom ženskej reprezentácie Slovenska.
Basketbalistky MBK Ružomberok sa stali víťazkami Slovenského pohára, v Bratislave zdolali v semifinále Šamorín 85:44, vo finále si hravo poradili s Piešťanmi 78:61.

MAREC
V prieskume spokojnosti približne 7 200 pacientov zdravotnej poisťovne Dôvera sa ružomberská nemocnica umiestnila vo svoje kategórii univerzitných a fakultných nemocníc na prvom mieste.
Podľa údajov Liptovského múzea v Ružomberku navštívilo Hrad Likava v roku 2018 viac ako 10 tisíc ľudí.
Inšpekcia životného prostredia udelila papierňam niekoľko úloh v oblasti zlepšenia životného prostredia a eliminácie prípadného zápachu v Ružomberku.
Národná diaľničná spoločnosť avizovala, že z tunela Čebrať je vyrazených už približne 1 100 metrov z celkovej dĺžky asi 3,6 km.
Mesto Ružomberok je farebnejšie a živšie, ako pred rokmi, povedal v rozhovore pre naše noviny riaditeľ RTVS a Ružomberčan Jaroslav Rezník ml.
Basketbalistky MBK si v šlágri extraligy poradili na domácej palubovke pred 1050 divákmi s Piešťanskými Čajkami 57:48.
Podľa tvrdenia spoločnosti Mondi SCP poklesol zápach z papierní v roku 2018 oproti minulým rokom približne o 70%.
K 1. januáru 2019 mal Ružomberok 27 859 obyvateľov, čo je takmer o 200 menej, ako v rovnakom termíne predchádzajúceho roka.
Najľudnatejšou mestskou časťou Ružomberka bolo k prvému januáru Rybárpole (1 618 obyvateľov), ďalej nasledovali Černová, Biely Potok, Hrboltová a Vlkolínec.
Bez uvedenia adresy (s trvalým pobytom len „mesto Ružomberok“) bývalo v centre dolného Liptova k 1. 1. 2019 až 697 obyvateľov, čo je najviac v novodobej histórii.
Radnica avizovala, že ako kompenzáciu za stále nedostavanú diaľnicu pri Ružomberku budú všetky križovatky hlavných ciest v meste zrekonštruované a zriadená bude aj dynamická zelená vlna.
Cenný nález mincí sa podaril manželskej dvojici z Martinčeka v katastri Likavky, našli strieborné mince a iné artefakty; podľa pamiatkárov je ich historická hodnota nevyčísliteľná.
Najlepšou športovkyňou mesta Ružomberok za rok 2018 sa stala basketbalistka Aaryn Ellenbergová, z kolektívov získali prvé miesto basketbalistky MBK Ružomberok.
V druhom kole prezidentských volieb odovzdali voliči v okrese Ružomberok až 678 neplatných hlasov.

APRÍL
Na základe podpísaného Memoranda o spolupráci prispejú papierne Mondi SCP mestu Ružomberok 1,2 milióna eur, ktoré budú určené pre šport, kultúru, zdravotníctvo, sociálnu oblasť či seniorov.
Lyžiarske stredisko Malinô Brdo-Ružomberok malo po prvý raz od sezóny 2012/2013 viac ako 100 tisíc návštevníkov, v uplynulej sezóne zaznamenali 108 tisíc ľudí.
Absolútnym víťazom odovzdávania národných filmových cien Slnko v sieti sa stal film Tlmočník, ktorý sa z veľkej časti nakrúcal aj v Ružomberku.
Niektorí Hrboltovčania podali pripomienky k územnému rozhodnutiu výstavby diaľnice D1 v úseku Hubová-Ivachnová.
Ružomberské basketbalistky si v semifinále extraligy podľa predpokladov bez problémov poradili so Šamorínom, sériu vyhrali 3:0 na zápasy, posledný duel skončil pre naše hráčky 76:47.
Kino Kultúra, ktoré medzi jednosálovými kinami je dlhodobým lídrom na Slovensku, prešlo výraznou rekonštrukciou zvukovej techniky, vďaka čomu môžu diváci sledovať filmy v prvotriednej kvalite.
Basketbalistky MBK Ružomberok sa po 15 rokoch stali majsterkami Slovenska, v rozhodujúcom finálovom zápase pred 2900 divákmi zdolali v Koniarni Piešťanské Čajky 62:54.
Vo finálovej sérii zdolali zverenky Juraja Suju Piešťany bez zaváhania 3:0 na zápasy, súboj o majstrovský titul v tejto zostave sa odohral po prvý raz v histórii.
„Skvele vyskladaný tím a niekdajšia bašta znovu na výslní“ – znel náš titulok po zisku majstrovského pohára MBK Ružomberok; oslavy si priamo v našej hale vychutnali takmer tri tisícky divákov.
Ružomberský hlas po prvý raz od roku 2006 („double“ futbalistov MFK) uverejnil 8-stranovú špeciálnu prílohu k zisku titulu majsteriek SR v basketbale, súčasťou bol aj plagát víťazného tímu vo formáte A3.
K titulu Ružomberka v basketbale žien prispeli okrem Sloveniek výraznou mierou aj zahraničné posily – Ellenbergová, Jefferyová, Šikšniutéová, Markovićová a Jackovecová.
V Ružomberku sa 30. apríla stala za 11 rokov tretia vražda, o život prišla vo Fullovej uličke 41-ročná Zuzana.

MÁJ
Futbalisti MFK Ružomberok zdolali vo Fortuna lige na domácom štadióne ŠK Slovan Bratislava 3:2 pred 1448 divákmi, a v tabuľke sa posunuli na „európske“ tretie miesto.
Otec národa, kňaz, politik, národovec, patriot Andrej Hlinka skončil v celonárodnej ankete Najväčší Slovák na štvrtom mieste; vyhlásenie výsledkov vysielala v priamom prenose verejnoprávna RTVS 1. mája.
Miroslav Zuberec sa vzdal mandátu poslanca mestského zastupiteľstva, na jeho miesto nastúpil Dušan Mataj.
Týždeň kresťanskej kultúry napísal v Ružomberku na prelome apríla a mája svoj 4. ročník, a bol naplnený bohatým portfóliom podujatí, zväčša pod záštitou Katolíckej univerzity.
„Bola to dokonalá sezóna,“ povedal v rozhovore pre Ružomberský hlas po majstrovskom ročníku tréner basketbalistiek MBK Juraj Suja.
„Titul je predovšetkým úspechom nášho mesta,“ uviedol pre naše noviny prezident MBK Ružomberok Michal Slašťan.
Podľa redakčného hodnotenia výkonov basketbalistiek v playoff extraligy si najvyššie ocenenie – 5 hviezdičiek – vyslúžili Ellenbergová, Jefferyová a Jackovecová.
Vďaka veľmi vydarenej jarnej časti sezóny, ale aj kvôli zaváhaniam súperov, skončili futbalisti MFK Ružomberok na „európskom“ treťom mieste Fortuna ligy.
Advokát Martin Alušic sa stal externým právnikom mesta Ružomberok, svoje dôvody vysvetlil v rozhovore pre Ružomberský hlas.
Na ceste od hotela Áčko do Hrabova sme napočítali 64 dier v komunikácii.
V meste začali byť znovu po čase aktuálne strety s medveďmi, ľudia spozorovali šelmy na Dielci Kalvárii, Baničnom či v Hrabove.
Vodárenská spoločnosť Ružomberok informovala, že v roku 2018 preinvestovala z vlastných zdrojov 730 tisíc eur.
V kine Kultúra slávnostne pokrstili novú knižku Náš Ružomberok na historických pohľadniciach od Antona a Antonína Hruboňovcov.
„Každá hráča musela byť oddaná spoločnej veci, inak sa nemala šancu presadiť,“ povedala v rozhovore pre naše noviny úspešná basketbalová trénerka a niekdajšia dlhoročná šéfka lavička Ružomberka Natália Hejková.
V poslednom domácom zápase sezóny vyhrali futbalisti Ružomberka nad Dunajskou Stredou 1:0 pred 1651 divákmi, a definitívne tak potvrdili konečné tretie miesto v tabuľke.
Bratislavská spoločnosť Martin Development ohlásila svoj záujem investovať v Ružomberku približne 5 miliónov eur, ich prvým projektom je výstavba bytov Rezidencia Ruža na Poľnej.

JÚN
K 31. máju skončil vo funkcii tréner futbalistov MFK Ružomberok David Holoubek, novým koučom hráčov Ruže sa stal po prvý raz Ružomberčan – Ján Haspra ml.
Na hlavnej ceste v Ružomberku v úseku od bývalej Hypernovy ku križovatke pri Mondi SCP položili nový asfaltový koberec na asi 500-metrovom úseku.
V eurovoľbách v meste aj okrese Ružomberok zvíťazilo Kresťanskodemokratické hnutie, v šiestich obciach dolného Liptova boli na prvom mieste Kotlebovci z ĽSNS.
Fotografia medveďa na strome na Obvodovej ceste v Ružomberku dosiahla na našej stránke na Facebooku obrovský dosah 122 tisíc ľudí a viac ako 120 zdieľaní na tejto sociálnej sieti.
„Otázka znie, či je to fér voči voličom, ktorí mu vo voľbách dali svoj hlas a verili mu,“ takto reagoval na odstúpenie M. Zuberca z pozície poslanca MsZ súčasný člen zastupiteľstva Michal Kubačka.
33. Ružomberský jarmok bol „kvalitný, chutný, dôstojný, príkladný, úspešný, tradičný, ale aj slnečný, dômyselný a domyslený,“ zhodnotil šéfredaktor RH Michal Domenik na stránkach našich novín.
Legerského vila, resp. objekt naproti radnici, sa stal výlučným vlastníctvom magistrátu, mala by v nej byť zriadená mestská galéria, ale jej osud je zatiaľ nejasný.
Kustrov dom na Bernolákovej sa za pozoruhodných okolností dostal do vlastníctva Miroslava Zuberca (s manželkou), bývalého poslanca a viceprimátora, ktorý na svoj mandát v MsZ pred časom rezignoval.
Primátor Igor Čombor zriadil Zbor poradcov, Legislatívnu radu, Klub ambasádorov, ako aj Klub primátorov – v ktorom sú združení všetci bývalí primátori Ružomberka (Julián Helko, Juraj Čech, Michal Slašťan, Ján Pavlík).
„Chcem využiť potenciál našich odborníkov. Týmto krokom deklarujem, že dokážeme prekonávať niektoré politické nezhody, ale navzájom sa rešpektujeme,“ ozrejmil vyššie uvedený krok primátor Igor Čombor.
Ružomberčania, ale aj obyvatelia blízkych obcí, zažili v nedeľu 16. októbra nevšedné krupobitie, aké si nepamätajú ani starší ľudia z nášho regiónu.
V Komjatnej hľadajú osobnosť, ktorá by naštartovala spoločenský život v obci, kde pred časom zanikol napríklad aj seniorský futbal.
44. ročník detského folklórneho festivalu v Likavke prilákal na štadión miestneho OŠK približne 600 divákov, predstavili sa aj folkloristi z rumunského Bodonoša.
Béčko MFK Ružomberok si vybojovalo postup do druhej najvyššej republikovej súťaže, v áčku sa asistentom trénera Jána Haspru ml. stal dlhoročný reprezentant SR a bývalá ikonická legenda MFK Marek Sapara.
Futbalisti OŠK Likavka sa po víťazstve nad Važcom v 6. lige (1:0) stali najlepším tímom Liptova a istým postupujúcim do piatej ligy.
Tretí ročník mestského behu City run Mondi SCP ovládol v hlavnej kategórii mužov do 39 rokov Matúš Vlčko z tímu Moji ľudia Černová.
Radnicu navštívil veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku, J. E. Alexej L. Fedotov, prijal ho primátor Igor Čombor.
V sobotu 29. júna začala po roku opätovná prevádzka historického vláčika Korýtko, ktorý celé leto premával po trase Hlavná stanica – bývalá Zápalkáreň a späť.

JÚL
Mestská polícia Ružomberok vyriešila v roku 2018 takmer 5 000 priestupkov, čo je asi o 170 viac ako rok predtým; najviac z nich bolo na úseku dopravy.
V Hrabove začali s budovaním vyše kilometrového cyklochodníka, ktorý si vyžiada rozpočtové náklady takmer 300 tisíc eur.
Najstarší a najznámejší spevácky súbor v Ružomberku – zbor Andrej z farského kostola sv. Ondreja, si pripomenul 125 rokov existencie.
„Nielen fanúšik je u nás doma,“ tvrdil v rozhovore pre naše noviny vedúci prevádzky Pizzeria Concordia – Concordia Pub Juraj Haríň po opätovnom otvorení jediného fanúšikovského podniku v regióne Liptova a Oravy.
Po rokoch sa obnovila tradícia procesie veriacich na sviatok Božieho tela cez cele Hlinkovo námestie – od farského k jezuitskému kostolu.
Rezervný tím MFK Ružomberok B, ktorý postúpil do druhej ligy, bude viesť z pozície hlavného trénera Ladislav Pecko.
V prvom zápase predkola Európskej ligy prehrali futbalisti MFK Ružomberok doma s Levski Sofia 0:2.
„Liptov musí držať spolu,“ povedal v rozhovore pre naše noviny niekoľko dní po zvolení nový predseda Združenia miest a obcí Slovenska a primátor Liptovského Hrádku Branislav Tréger.
V Ružomberku sa aj ďalšiu sezónu bude hrať Európsky pohár FIBA v basketbale žien, aj keď to spočiatku vyzeralo tak, že na túto prestížnu súťaž sa nenájdu peniaze.
Podujatím Chessfest 2019, na ktorom sa predstavilo aj množstvo zahraničných hráčov, oslávil Šachový klub Ružomberok storočnicu kráľovskej hry v našom meste.
Levski Sofia – MFK Ružomberok 2:0 – aj v odvetnom zápase predkola Európskej ligy podľahli zverenci Jána Haspru futbalistom bulharského klubu, a so súťažou sa tak rozlúčili bez streleného gólu už pri prvej prekážke.
Stret s medveďmi znovu nabrali na intenzite v Ružomberku a okolí – verejnosť videla šelmy nielen na Podsuchej, Malých Tatrách, ale aj na Kalvárii či dokonca v Baničnom medzi bytovkami.
Papierne Mondi SCP deklarovali, že po dokončení nového papierenského stroja nájde prácu vo fabrike ďalších 100 ľudí.
V prvom zápase novej sezóny druhej ligy zvíťazili futbalisti MFK Ružomberok B v derby stretnutí na štadióne Liptovského Mikuláša 2:0.

AUGUST
Na hlavných cestách v Ružomberku sa začali práce – rekonštrukcia všetkých svetelných križovatiek, vrátane budovania inteligentných priechodov pre chodcov – ktoré súvisia so zriadením dynamickej zelenej vlny, ako jedným z opatrení za meškajúcu výstavbu diaľnice – práce platí štát a budú stáť viac ako milión eur.
Folklórny súbor Liptov prezentoval krásu dolnoliptovských zvykov a tradícií v latinskoamerickej mexickej Orizabe počas medzinárodného festivalu.
Riaditeľ Komunálnych služieb Ružomberok Martin Královenský bol odvolaný zo svojej funkcie, z účtu príspevkovej organizácie totiž zmizlo 75 tisíc eur.
Celozávodná odstávka v papierňach Mondi SCP sa opätovne vďaka investícii celulózky zaobišla bez toho, žeby Ružomberčanom bola približne na týždeň vypnutá teplá voda.
Na zápas 2. kola národného pohára OŠK Švošov – MFK Ružomberok (0:6) sa do obce pod Hrdošom prišlo pozrieť 1 470 divákov.
Tím OZ Ružomberok v pohybe zopakoval na 7. ročníku známeho bežeckého podujatia Od Tatier k Dunaju skvelý minuloročný výsledok, tentokrát skončil druhý v konkurencii 166 štafiet.
Bývalú dlhoročnú a úspešnú basketbalovú trénerku Ružomberka (v súčasnosti USK Praha) Natáliu Hejkovú uviedli do Siene slávy FIBA.
V prvom polroku 2019 stúpla návštevnosť regiónu Liptova podľa Štatistického úradu SR o 14,5%, čo je najviac spomedzi všetkých lokalít Slovenska.
Ružomberok sa stal na prelome augusta a septembra dejiskom 41. Celoslovenského zrazu cykloturistov, v rámci ktorého k nám prišlo približne 350 ľudí.

SEPTEMBER
V Gymnáziu sv. Andreja na Hlinkovom námestí slávnostne požehnali novú školskú kaplnku Ducha svätého.
„Hoci nehráme dobre, tomuto tímu stále verím,“ povedal po sérii nepresvedčivých výkonov tréner MFK Ružomberok Ján Haspra ml. pre naše noviny.
Ružomberčania si mohli vychutnať atmosféru veľkých cyklistických pretekov – na Hlinkovom námestí vrcholila druhá, a začínala tretia etapa medzinárodných pretekov Okolo Slovenska.
Zástupcovia občianskej iniciatívy Za zdravý Ružomberok odovzdali v priestoroch NR SR petíciu s 11 415 podpismi – žiadajú v nej trvalé, odborné a nezávislé posudzovanie prípadných príčin neustále sa zhoršujúceho zdravotného stavu obyvateľov regiónu dolného Liptova, ale aj zavedenie verejného kontrolného a varovného systému.
V Ružomberku sa po prvý raz uskutočnila trojdňová séria podujatí Fullove dni, ktoré boli zorganizované na počesť významného výtvarného umelca.
„Chceme divákom ukázať veľa energie a dynamický basketbal,“ povedal pred štartom novej sezóny tréner basketbalistiek MBK Ružomberok Juraj Suja v rozhovore pre naše noviny.
Futbalisti MFK Ružomberok zdolali v ďalšom kole národného pohára TJ Mladosť Kalša (3. liga) 6:2, a postúpili ďalej.
Zámer postaviť v aktuálnom volebnom období 300 bytov v Ružomberku predostrel v rozhovore pre naše noviny primátor Igor Čombor.
Hlavný hygienik SR pre mesto Ružomberok povedal, že prioritnými zdrojmi znečistenia ovzdušia sú tranzitná cestná doprava a používanie starých kotlov na vykurovanie tuhými palivami v domácnostiach či firmách.

OKTÓBER
Svoju prvú pieseň „Až nám bude dvakrát tolik“ (1962) nahral začiatkom októbra 2019 zosnulý legendárny spevák Karel Gott s Ružomberčankou Vlastou Průchovou.
„Práve Ružomberok mohol efektívne ťažiť z Hlinkových aktivít. Už si ani nevieme predstaviť, ako by vyzeralo
toto mesto bez dominantných stavieb, o ktorých výstavbu sa práve Andrej Hlinka zaslúžil,“ konštatoval vo svojom článku k 155. výročiu narodenia Otca národa náš redaktor Stanislav Surový.
V stretnutí futbalovej Fortuna ligy medzi domácim MFK Ružomberok a úradujúcim majstrom ŠK Slovan Bratislava sa pod Čebraťom zrodila pred 2086 divákmi remíza 1:1, za Ružu skóroval Bobček.
Rozpočet MBK Ružomberok je na úrovni približne 560 tisíc eur pre aktuálny ročník 2019/2020, informoval médiá na tlačovej konferencii pred začiatkom sezóny konateľ klubu Michal Lazár.
Rozsiahle zásoby naukladaného dreva z areálu bývalého závodu Solo (medzi Sídliskom SNP a Plaviskom) možno nezmiznú ani po dostavbe nového papierenského stroja, potvrdila pre naše noviny hovorkyňa Mondi SCP Martina Piláriková.
V šlágri basketbalovej extraligy triumfovali hráčky MBK Ružomberok nad Piešťanskými Čajkami 59:41 pred 900 divákmi.
Mesto po schválení zastupiteľstvom vyhlásilo novú súťaž na dopravcu v MAD, systém mestskej autobusovej dopravy sa má od základov od 1. 4. 2020 zmeniť, v Ružomberskom hlase sme ho podrobne predstavili.
Vedenie mesta slávnostným rokovaním mestskej rady otvorilo vo Vlkolínci novú reštauráciu, ktorá chýbala v osade UNESCO dlhodobo.
Ružomberské hotely hlásia za letnú sezónu výrazne vyššiu návštevnosť ako v roku 2018, okrem hotela Ačko si hotely Malina, Hrabovo aj Kultúra obsadenosťou značne polepšili.
Basketbalistky MBK Ružomberok v zápase Európskeho pohára FIBA nestačili v Koniarni na tureckého favorita Hatay BB a pred 1050 divákmi mu podľahli 65:85.

NOVEMBER
Ružomberok je prvým mestom na Slovensku, kde sa počas niekoľkých týždňov zrekonštruujú všetky svetelné križovatky, a zároveň zavedie dynamická zelená vlna.
Plaváreň v Ružomberku rozšírila svoje služby, ponúka po novom aj aerosolovú komoru.
Urbariát v Lúčkach získal nenávratný príspevok 358 tisíc eur, za ktoré položil nový asfalt v doline Jastrabá.
V Liskovej sa počas uplynulých rokov znížil počet opustených domov o tri štvrtiny, aktuálne ich je v obci už len približne 50.
Podchod pod železničnou traťou v Rybárpoli je v katastrofálnom stave, po novom začala z jeho stien opadávať vo veľkom omietka.
Synagóga patrila vyhodnoteniu súťaže Ružomberčania fotografujú v réžii Fotoklubu RK1924; odovzdali na nej aj Cenu Ružomberského hlasu.
MBK Ružomberok – Enisey Krasnojarsk 59:73 – v ďalšom zápase Európskeho pohára FIBA basketbalistiek, hralo sa v Koniarni pred 950 divákmi.
Pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie odhalil primátor mesta Igor Čombor na budove bývalého Robotníckeho domu pamätnú tabuľu, venovanú spomínanému jubileu.
Kariéru by som rád ukončil v MFK Ružomberok – povedal v rozhovore pre naše noviny kapitán futbalistov Ruže Ján Maslo.
Ľubomír Schmida, predseda Zväzu slovenských fotografov, prevzal ocenenie za víťazstvo v Českobudějovickom mapovom okruhu.
Young Angels Košice dostali od MBK Ružomberok v ženskej extralige basketbalistiek v Koniarni nakladačku 96:46, ale stovke sa pred 550 divákmi vyhli.

DECEMBER
Poslanci mestského zastupiteľstva schválili na návrh radnice zvýšenie poplatkov za komunálny odpad, ako aj zvýšenie dane z nehnuteľností.
Primátor Ružomberka Igor Čombor bude parlamentných voľbách 2020 kandidovať ako nezávislý za stranu Vlasť z 5. miesta.
Na Hlinkovom námestí za jezuitským kostolom začalo pôsobiť nové oddelenie cudzineckej polície s pôsobnosťou pre okresy Ružomberok, Dolný Kubín, Martin, Námestovo, Turčianske Teplice, Tvrdošín a Liptovský Mikuláš.
Projekt Wifi pre teba spustila radnica v Ružomberku, z prostriedkov, vyhradených podpredsedom vlády SR získalo mesto podporu na tento účel vo výške 14 250 eur.
V poslednom zápase Európskeho pohára FIBA podľahol MBK Ružomberok na domácej palubovke bieloruskému majstrovi Tsmoki Minsk tesne 56:62 pred 690 divákmi.
Rozpočet mesta Ružomberok pre rok 2020 bude na úrovni 28,95 milióna eur, schválili to poslanci mestského zastupiteľstva.

(článok sme uverejnili v Ružomberskom hlase č.24/2019)
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist