MBK RUŽOMBEROK (ZNOVU) MAJSTROM SLOVENSKA
Nedeľa 24. január 2021,
celkovo: 14838083 čitateľov
online: 13 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Ružomberský hlas - predplatne
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

21. január 2021 | 10:39
V predaji je prvé tohtoročné číslo Ružomberského hlasu, ktoré si môžete kúpiť nielen v meste a obciach okresu, ale aj v Liptovskom Mikuláši a Dolnom Kubíne.
21. január 2021 | 09:42
Útočník MFK Ružomberok Ladislav Almási odišiel na polročné hosťovanie do klubu najvyššej ruskej súťaže FK Akhmat Groznyj.
18. január 2021 | 19:00
Mesto Ružomberok podpísalo krátkodobú zmluvu o prenájme Koniarne na využívanie haly počas najbližších 3 mesiacov, informovala v správach Mestská televízia Ružomberok.
17. január 2021 | 17:01
Aktuálna situácia s pandémiou zatiaľ nedovoľuje otvoriť nový projekt cestovného ruchu v Hrabove - Ľadové kráľovstvo.
17. január 2021 | 17:00
V prípravnom zápase remizovali futbalisti MFK Ružomberok s druholigovým Tatranom Liptovský Mikuláš 2:2.
aktuálne číslo: 2020 / 24 (18. december 2020)
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453
odporúčané stránkyMBK RUŽOMBEROK (ZNOVU) MAJSTROM SLOVENSKA

26. marec 2020 | 10:35 | 656TOP ČLÁNOK

RUŽOMBEROK (Ján Svrček, foto Rudolf Maškurica) - Vo štvrtok (12. marca) Hracia komisia (HK) Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA) pre hrozbu šíriaceho sa koronavírusu predčasne ukončila najvyššiu súťaže basketbalistov. Na druhý deň rovnaký osud postihol aj ženskú extraligu. Zároveň HK schválila konečnú tabuľku súťaže, a tým titul prisúdila suverénovi takmer dohranej základnej časti – družstvu MBK Ružomberok. Strieborné medaily získali Piešťanské Čajky a bronzové skončili Young Angels Košice. Naše dievčatá tým obhájili lanský primát. V histórii ďaleko najúspešnejšieho basketbalového klubu pod Tatrami ide o trinásty slovenský titul, ktorému predchádzali tri československé (v sezónach 1990/1991, 1991/1992 a 1992/1993).

Aj prvé „zlato“ po dlhodobej časti
Druhýkrát sa stalo, že v ére samostatného Slovenska o ženskom podkošovom šampiónovi nerozhodli finálové duely. Pri premiére súťaže (tá na jar 1993 bezprostredne nadviazala na posledný federálny ročník) sa s účasťou dvanástich tímov odohralo 22 kôl systémom doma-vonku, bez play-off a Ruža ju ovládla s jednou prehrou (s VSS Košice). Teraz však zasiahla vyššia moc. Preto sme sa nemohli tešiť z najvoňavejšieho puku Ruže priamo na palubovke a zlato nemohla oslavovať, tak ako vlani, nabitá Koniareň. V análoch však zostane navždy zapísaný ďalší majstrovský titul našich dievčat. Tento úspech pripojili k nedávnemu triumfu v Slovenskom pohári, čiže družstvo dosiahlo druhé „double“ za sebou.

Bez záverečnej „bitky“, ale zaslúžene
Jedno oko sa smeje a druhé plače. Asi takto vstrebávali vzniknutú situáciu, kvôli vírusovej pandémii, ktorá ani zďaleka nie je na ústupe v ružomberskom klube.
„Sú to zmiešané pocity,“ začal rozprávať tréner Juraj Suja, ktorý má za sebou siedmu sezónu v centre dolného Liptova. „Titul máme vo svojich rukách, všetci sme ho však chceli získať inak. Cez zápasy play-off a užiť si ich. Družstvo malo slušnú formu, po atroskopii kolena sa do tímu vrátila Michaela Fekete, už nás nekvárila maródka. Veľmi nás mrzí, že sezóna sa nemohla dokončiť.“

Naše dievčatá posledný extraligový duel odohrali 7. marca, keď na svojej palubovke zvalcovali Šamorín 86:31. Tým vlastne zavŕšili víťaznú 19–zápasovú sériu, ktorú ťahali od 1. kola (26. septembra 2020: MBK – ŠKP 08 Banská Bystrica 86:29). „Majstrovský pohár je určite zadosťučinenie za celú robotu, od prípravného obdobia až do predčasného záveru. Súperky mali dosť možností Ružomberok poraziť. Oplatilo sa ísť do každého stretnutia naplno, biť sa o výsledok až do konca, ako napríklad v posledných meraniach síl s Piešťanmi či Košicami. Je pravda, že v play-off by sa mohlo ešte kde–čo udiať, ale rozhodnutie hracej komisie padlo,“ pokračoval Suja.

Ženy dýchali o deň dlhšie než muži
Koronavírus najprv (11. marca) „zostrelil“ hokejovú extraligu. Na druhý deň padla Slovenská basketbalová liga mužov. Vtedy ešte ženská zložka riešila záver extraligy. Zrušila štyri zvyšné stretnutia základnej časti, ktoré už na poradí nemohli nič zmeniť a vypustila úvodné kolo play-off. Na 28. marca plánovala prvé semifinálové stretnutia a začiatok série o 5. - 6. miesto. V piatok (13. marca) už tento scenár neplatil. Navyše v ten deň zatiahla sa tiež opona domácich volejbalových súťaží. „Už sa dalo tušiť, že aj my skončíme. Najprv ženské kluby boli ochotné čakať, lenže keď Piešťany a Košice poslali domov svoje Američanky, už aj oni zmenili názor,“ vravel ďalej kouč ružomberských basketbalistiek.

Čo bude ďalej, nevie nikto. Jedna sezóna je definitívne za nami. Ide o zdravie, ba aj o život. Zostáva len veriť, že Slovensko, Európa i celý svet hrozbu s názvom koronavírus čo najskôr zažehná a budeme sa môcť pozerať aj na športovom poli do budúcna. „Musíme sa zamýšľať aj nad tým, čo bude, keď krízový stav pominie a znovu sa naštartuje športový život,“ doplnil Suja.

Radosť cez slzy
Výkonný riaditeľ a manažér MBK Ružomberok Radoslav Popelka ako prvej, po vyhlásení konca súťaže, zatelefonoval kapitánke družstva Miroslave Mištinovej. „Dozvedela so sa, že sme získali titul, no je to úplne iné ako keď vyhráte rozhodujúci zápas a môžete oslavovať,“ vyznala 22–ročná slovenská reprezentantka. „Škoda, že sme nemohli odohrať ešte ďalšie zápasy a vo vyraďovacej fáze ukázať čo v nás je. Celé družstvo sa tešilo na play-off, na skutočný vrchol sezóny, ku ktorému, aj cez FIBA Cup smerovalo naše celé úsilie. Sme znovu šampiónky, no je to taká radosť cez slzy. Titul je však zaslúžený, veď Čajky mali v lige trikrát možnosť nás pokoriť, ale ani ony to nedokázali. Vôbec nevieme, čo sa bude v najbližšej dobe diať, ani kedy sa ako ´baby´ stretneme,“ dodala Mištinová.

Kompletná zbierka, ale...
Pre Nikolu Dudášovú, ktorá vlani v lete vymenila dres BK Žabiny Brno za ružomberský, je to prvý status republikovej majsterky v jej hráčskej kariére. „Všetci sme si finiš sezóny predstavovali inak. Kráčali sme bez jedinej prehry, ale tá pravá čerešnička na konci chýbala. Určite nie som z toho šťastná, ale nič s tým nenarobíme. Zdravie má najvyššiu hodnotu, tá sa nedá porovnávať so športom,“ rozhovorila sa vlani v českej lige strieborná so Žabinami a predtým v Piešťanoch trikrát vicemajsterka Slovenska a v dvoch sezónach bronzová.
Banskobystrická rodáčka si takto skompletizovala svoju medailovú zbierku. O takomto sne hovorila aj keď prichádzala na ružomberskú adresu. „Netajím, očakávania s mojim prvým titulom boli iné. Koho by bolo ešte nedávno napadlo, že nerozhodne sa na ihrisku, vo finále. Aspoň Slovenský pohár sme dobyli na palubovke. Keď minulú stredu sme sa po dopoludňajšom tréningu rozišli, ani mi nenapadlo, že v pondelok sa už v hale nestretneme. Do poslednej chvíle som dúfala, že je ešte šanca ligu zachrániť. Lenže situácia sa menila z hodiny na hodinu. Postupne som si začala uvedomovať, že sa blíži koniec, že sa s tým musím zmieriť,“ pripojila Dudášová.

(celý článok si môžete prečítať v Ružomberskom hlase č.5+6/2020)
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist