NOVÝ KORONAVÍRUS v Ružomberku - od začiatku...
Utorok 26. január 2021,
celkovo: 14847137 čitateľov
online: 33 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Ružomberský hlas - predplatne
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

26. január 2021 | 09:07
Poslanec Patrik Habo poslal začiatkom roka list trom najvyšším ústavným činiteľom SR, v ktorom žiada o väčšiu pozornosť pre štátny sviatok 1. januára - Deň vzniku Slovenskej republiky.
25. január 2021 | 11:30
Cez víkend otestovali v Ružomberku 6114 ľudí, z nich si pozitívny výsledok prevzalo 21 obyvateľov, čo predstavuje 0,34%.
25. január 2021 | 11:29
V šlágri basketbalovej extraligy žien prehral MBK Ružomberok na palubovke Piešťanských Čajok 55:70.
21. január 2021 | 10:39
V predaji je prvé tohtoročné číslo Ružomberského hlasu, ktoré si môžete kúpiť nielen v meste a obciach okresu, ale aj v Liptovskom Mikuláši a Dolnom Kubíne.
21. január 2021 | 09:42
Útočník MFK Ružomberok Ladislav Almási odišiel na polročné hosťovanie do klubu najvyššej ruskej súťaže FK Akhmat Groznyj.
aktuálne číslo: 2021 / 01 (15. január 2021)
anketa
Keby vo voľbách primátora mesta Ružomberok kandidovali nižšie uvedení uchádzači, koho by ste v súčasnosti volili?
Ján Bednárik
[43h:4%]
Igor Čombor
[476h:44%]
Karol Javorka
[48h:4%]
Robo Kolár
[30h:3%]
Ľubomír Kubáň
[303h:28%]
Ján Kuráň
[150h:14%]
celkovo hlasujúcich: 1074
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453
odporúčané stránkyNOVÝ KORONAVÍRUS v Ružomberku - od začiatku...

8. apríl 2020 | 14:31 | 6431

RUŽOMBEROK (js, mim, foto rkhlas) - V tomto vydaní Ružomberského hlasu vám na rozsiahlom priestore prinášame informácie o udalostiach, opatreniach, nariadeniach, odporúčaniach súvisiacich s koronavírusom. Od začiatku vzniknutej situácie až do stredy 25. 3. Sme situáciu pozorne sledovali na celoslovenskej, krajskej, regionálnej i mestskej úrovni. V čísle vám prinášame napríklad aj rozhovor s lekárkou či praktické rady a, samozrejme, veľa správ z udalostí uplynulých dní a týždňov. V článku, ktorý práve čítate, nájdete chronologický sumár, čo sa ktorý deň od stredy 11. marca udialo v meste i v krajine.


Streda 11. marca:
Mestský úrad v Ružomberku pozmenil režim služieb Klientskeho centra. „Zatvorili sme hlavný vchod. Bočný vchod, ktorý je vhodný aj pre imobilných občanov, bude strážený príslušníkmi MsP. Pri vchode vás vyzveme povedať dôvod návštevy. Pokiaľ bude táto návšteva odkladná, alebo agenda, ktorú chcete riešiť, bude riešiteľná online, vyzveme vás k tomu. Ak pôjde o dôležité a neodkladné prípady (napríklad služby Matričného úradu), konkrétny zamestnanec MsÚ s vami bude jednať 1:1,“ oznámil v stredu na mestskom facebooku hovorca primátora Viktor Mydlo.

Mesto Ružomberok informovalo občanov, že od nasledujúceho dňa štvrtka 12. marca budú zavreté všetky stredné školy.

Neorganizujú sa žiadne kultúrne ani spoločenské podujatia až do odvolania. Kultúrny dom Andreja Hlinku zastavil všetky prenájmy vo svojich priestoroch (Veľká dvorana, Kino Kultúra, kultúrne domy v mestských častiach, Björnsonov dom. Zatvoril prevádzku Domu UNESCO vo Vlkolínci.

Štvrtok 12. marca:
Stredné školy v celom Žilinskom samosprávnom kraji zavreli.

Zavreté ostalo aj Liptovské múzeum (zatiaľ do 22. 3. a spolu s ním aj všetky ostatné krajské inštitúcie).

Zavádzajú sa dočasné hraničné kontroly. Všetky tri medzinárodné slovenské letiská sú pre osobnú dopravu uzavreté. Obmedzená je medzinárodná i vnútroštátna vlaková a autobusová preprava.

Piatok 13. marca:
Mesto Ružomberok zrušilo vyučovanie vo všetkých školách a školských zariadeniach v jeho pôsobnosti.

Od pondelka 16. marca budú základné školy a školské zariadenia v krajine zatvorené na najbližších 14 dní. Vyhlásil to v piatok predseda vlády Slovenskej republiky po rokovaní Ústredného krízového štábu Slovenskej republiky.

Mesto Ružomberok žiada všetkých prevádzkovateľov reštauračných a kaviarenských služieb o zatvorenie už od piatkového večera a na nadchádzajúci víkend.

Vzhľadom na vývoj situácie súvisiacej s nárastom počtu nakazených pacientov novým koronavírusom a v súvislosti s nariadeniami krízového štábu prechádza Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok – FN do núdzového režimu.
Nemocnica bude od 13. marca poskytovať iba neodkladnú zdravotnú starostlivosť - až do odvolania.

Úradné hodiny klientskych centier sa skracujú na čas od 8:00 do 11:00 každý pracovný deň. Do budovy klientskeho centra, Okresného úradu, Policajného zboru, kde sú poskytované služby evidencie vozidiel alebo dokladov, bude umožnený vstup len osobám s dohodnutým termínom na konkrétny úkon. Iní klienti do priestorov klientskeho centra ani okresného úradu vpustení nebudú. V prípade dohodnutého termínu na dopravnom inšpektoráte bude vstup do klientskeho centra umožnený maximálne 5 minút pred termínom. Počas úradných hodín okresného úradu bude pre občanov k dispozícii len podateľňa Okresného úradu.

Na úseku dopravných evidencií budú vybavovaní len občania, ktorí budú objednaní online prostredníctvom elektronickej služby, prioritne je potrebné vykonávať evidenčné úkony, ktoré sú potrebné na používanie vozidiel obyvateľmi a organizáciami. Občania, ktorí sa už v minulosti objednali mimo nových úradných hodín, sa budú musieť znovu objednať na čas pondelok – piatok od 8:00 do 11:00.

Zatvárajú sa všetky bádateľne štátnych archívov.

Zavádzajú sa dočasné hraničné kontroly na hraničných priechodoch so všetkými susednými štátmi s výnimkou Poľskej republiky.

Do 14-dňovej karantény pôjde každý s trvalým alebo prechodným pobytom v SR, kto sa vráti zo zahraničia.

Na územie SR je pustený len ten, kto tu má trvalý alebo prechodný pobyt, prípadne platný cestovný pas. Pre osobnú dopravu sú zatvorené letiská v Bratislave, Košiciach a Poprade, výnimkou je individuálna doprava. Odcestovať môžu zahraniční rekreanti na Slovensku.

Sobota 14. marca:
Prvý prípad ochorenia Covid-19 v ružomberskej nemocnici. Pacient, ktorý bol v Ružomberku pozitívne testovaný na prítomnosť vírusu je muž, nepochádzajúci od nás a nežijúci v okrese Ružomberok. Nakazil sa pravdepodobne na prácach v Nemecku. Po zistení, že kolega je pozitívny, pricestoval priamo na infektologickú kliniku, a nebol tak v kontakte so žiadnymi obyvateľmi mesta. Spolu s ním pricestovali do mesta aj kolegovia, u ktorých sa vírus nepotvrdil.

Mesto Ružomberok opätovne žiada prevádzkovateľov reštauračných zariadení, aby svoje prevádzky nenechávali otvorené.

Nedeľa 15. marca:
Na Slovensku platí núdzový stav. Od pondelka budú zatvorené všetky obchody s výnimkou potravín, drogérií, lekární, výdajní zdravotníckeho materiálu, pôšt... Reštaurácie budú môcť stravu len vydávať. Každý, kto prekročí hranice, skončí v 14-dňovej karanténe v jednom zo stredísk na to určených. Jedno takéto zariadenie sa nachádza aj v Liptovskom Jáne. Vyhlásil to vtedajší predseda vlády Peter Pellegrini.

Evanjelická cirkev a. v. v Ružomberku začala pre svojich veriacich na vlastnej facebookovej stránke uverejňovať biblické posolstvá.

Mimoriadne zasadalo vedenie Mesta Ružomberok.

Od pondelka 16. marca funguje MAD v prázdninovom režime, treba si skontrolovať časy. Do autobusu môžete vstúpiť len v rúškach.

Svadby sa budú konať len s účasťou novomanželov, svedkov a rodičov. Ostatným účastníkom vstup do radnice umožnený nebude.

Pohreby budú vykonávané len s účasťou najbližšej rodiny.

Klientske centrum na MsÚ bude v prevádzke v čase 8:00 – 11:30, vstúpiť do úradu môžete len s ochranou tváre. V jednom čase bude môcť byť v úrade naraz len 5 klientov, ostatní budú musieť počkať.

Viceprimátor Michal Lazár opätovne apeluje na pohostinstvá, ktoré boli počas víkendu stále otvorené, aby zvážili zodpovednosť za možnú nákazu Covid-19.

Ružomberok sa ešte stále nevyskytuje na mape s pozitívnymi testami na Covid-19 (pozitívny pacient v nemocnici mal iné trvalé bydlisko).

Pondelok 16. marca:
Mesto Ružomberok spresňuje podmienky obradov: svadby: platí tak, ako bolo deklarované deň predtým (novomanželia, svedkovia, rodičia novomanželov, ale všetci s ochranou tváre). MsÚ Ružomberok upozorňuje, že svadobné obrady budú odteraz v obmedzenom režime.

Pohreby – Mesto Ružomberok upravuje a spresňuje pokyny z predchádzajúceho dňa: „Pohreby budú vykonávané len v prítomnosti najbližšej rodiny. Je zložité určiť, kto je najbližšia rodina. Preto sme určili nasledujúce: za najbližšiu rodinu považujeme: manžela alebo manželku/partnera alebo partnerku zosnulého, súrodencov zosnulého a deti zosnulého. Všetci s ochranou tváre. Zvyšní členovia nebudú vpustení do Domu smútku. Budú sa ale môcť rozlúčiť von.“

Mondi SCP vytvorila krízový tím ľudí, ktorí neustále sledujú vývoj, posudzujú riziká a zavádzajú preventívne opatrenia v súlade s vládnymi nariadeniami a odporúčaniami. Zrušené sú všetky školenia, pracovné cesty a prehliadky závodu, bufety a jedálne sú zatvorené. Vytvorené sú záložné tímy, ktoré pracujú z domu. Bernhard Peschek, prezident Mondi SCP sa vyjadril, že spoločnosť má širokú zodpovednosť, pretože zabezpečuje základné služby pre obyvateľov regiónu.

Stredoslovenská distribučná spoločnosť zrušila všetky plánované odstávky elektriny.

Utorok 17. marca:
Primátor Igor Čombor sa rozhodol nezvolať plánované rokovanie Mestského zastupiteľstva, ktoré sa malo konať 25. marca. Informoval o tom poslancov prostredníctvom e-mailu. Termín nového zasadania bude oznámený v zmysle rokovacieho poriadku.

Druhý pacient je hospitalizovaný na Klinike infektológie ÚVN SNP. Je to žena, ktorá sa vrátila z práce v Rakúsku. Vzhľadom na to, že prešla hranice, mala ísť do domácej karantény. Prišla však radšej rovno do nemocnice, kde bola testovaná.

V ÚVN SNP – FN – Ružomberok je v tento deň (podvečer) aj tretí pozitívne otestovaný pacient. Je ním mladé dievča z okresu Liptovský Mikuláš, ktoré pracuje v Rakúsku.

Mesto má v úmysle objednať ochranu pre každého dôchodcu. A okrem toho vysiela dobré správy aj pre ostatných. Citujeme: „Mesto objedná ochranu pre každého dôchodcu v meste. Na mimoriadnej porade vedenia sa na tom jednohlasne zhodli členovia. Rúško pre každého dôchodcu bude po objednaní rozdávané zadarmo. Dodanie v týchto dňoch trvá dlhšie, no očakávame, že budúci týždeň toto rozdávanie začne. Mesto dovolí ambulantný predaj výrobcom rúšok priamo na ulici bez akýchkoľvek poplatkov. Ak chcete predávať na ulici, potrebujete povolenia a musíte zaplatiť poplatok za záber verejného priestranstva. Vzhľadom na situáciu mesto v tomto prípade vyhodnotilo tieto peripetie ako kontraproduktívne. Je to jediná možnosť, ako predajcom pomôcť.“

Farnosť v Černovej začala s denným vysielaním svätých omší z miestneho kostola.

Žilinská župa zabezpečila rúška pre všetkých vodičov prímestských autobusov a cestárov Správy ciest ŽSK.

Streda 18. marca:
Mesto Ružomberok informuje o zmene po porade vedenia mesta: doprava bude od nasledujúceho dňa fungovať ako počas sobôt. Návrh niektorých poslancov, aby bola doprava zadarmo, nebol prijatý.

Štvrtok 19. marca:
ÚVN SNP Ružomberok - FN otvára kontrolné - záchytné stanovisko pre všetkých pacientov, ktorí prídu do nemocnice. Pracovisko sa nachádza v kontajnerovom systéme poľnej nemocnice pri chirurgickom pavilóne. Každý pacient, ktorý príde do nemocnice, pôjde od vrátnice po vyznačenej trase priamo na záchytné pracovisko, kde mu zdravotníci zmerajú teplotu, vyplní dotazník a podpíše informovaný súhlas. Na základe depistážneho vyšetrenia bude pacient následne manažovaný - buď bude odoslaný na Kliniku infektológie, na niektorú z ambulancií, prípadne bude poslaný domov. Ku kontrolnému stanovisku je možný prístup automobilom bez nutnosti vystupovania z neho.

V ÚVN SNP Ružomberok – FN zaznamenali už 5 pozitívnych pacientov, z toho dvaja sú z ružomberského okresu. Štatistika k 19. 3: 14. 3. - 32-ročný muž, Bytča, 17. 3: - 58-ročná žena, Ružomberok a 28-ročná žena, Liptovský Mikuláš, 19. 3. - 82-ročná žena, Ružomberok a 22-ročná žena, Liptovský Mikuláš.

Redakcia Ružomberského hlasu tiež prijala vlastné opatrenia na toto obdobie. Ruší sa napríklad predaj novín prostredníctvom kolportérov a redakcia do odvolania neprijíma osobné návštevy.

Piatok 20. marca:
Členovia ružomberskej Jednoty dôchodcov Slovenska doniesli na mestský úrad vyrobené rúška, ktoré sa pridajú k objednaným a čoskoro budú distribuované všetkýcm dôchodcom v meste.

Technické služby prijali opatrenia pre Zberný dvor odpadov. Do areálu sa vpustí len jedno vozidlo a jeho posádka musí mať ochranné rúška. Každý musí dodržiavať bezpečnú vzdialenosť. Otváracie hodiny ostávajú nezmenené.

Sobota 21. marca:
Za uplynulých 24 hodín pribudli v Ružomberku dve pozitívne pacientky, Ružomberčanky. Jednou z nich je zamestnankyňa Centra sociálnych služieb Likava. Dokopy sa zdravotníci z ÚVN SNP Ružomberok – FN starajú o osem ľudí nakazených koronavírusom.

Pondelok 23. marca:
Hasičský a záchranný zbor apeluje na občanov, ktorí sa z dôvodu opatrení pre koronavírus momentálne nachádzajú vo zvýšenej miere doma, aby na upratovanie dvorov a záhrad nepoužívali oheň. Čím menej budú musieť hasiči zasahovať pri výjazdoch takéhoto charakteru, tým viac budú chránení.
Plošné vypaľovanie tráv a porastov môže skončiť pokutou vo výške 331 eur a pre podnikateľov sa suma môže vyšplhať až do výšky 16 596 eur (zákon č. 314/2001).

Mondi SCP zvýšila dodávku celulózy do slovenských fabrík na výrobu toaletného papiera, obrúskov a vreckoviek.

Hygienická vetva SHP group (Milan Fiľo) vyčlenila na pomoc nemocniciam a iným zdravotníckym zariadeniam hygienické výrobky v hodnote 3 milióny eur.

Primátor Ružomberka Igor Čombor sa prihovoril obyvateľom mesta. Okrem iného informoval o tom, že každý deň sa na mestskom úrade stretáva krízový štáb a vyzval ľudí, aby v týchto dňoch nechodili von bez ochrany tváre.

Prímestské linky začali jazdiť v režime školských prázdnin. Niektoré málo vyťažené spoje boli zrušené. Všetky zmeny nájdete na www.ariva.sk. Mestská hromadná doprava naďalej premáva tak ako v sobotu, pričom niektoré spoje boli posilnené.

Katolícki veriaci budú môcť denne sledovať živé prenosy svätých omší z ružomberského farského kostola, a to v týchto časoch: pondelok – piatok o 16:00, sobota o 7:00, nedeľa o 9:30. Online modlitba svätého ruženca bude denne o 11:30 s Eucharistickým požehnaním, pobožnosť krížovej cesty v piatok o 16:30 a v nedeľu o 16:00.

Utorok 24. marca:
V Ružomberku začala fungovať nonstop špeciálna infolinka (+421 44 431 44 62). Získate na nej odpovede na otázky, ktoré sa týkajú aktuálnej situácie, cestovných poriadkov, opatrení, distribúcii rúšok a podobne. Linka funguje nepretržite, od 7:00 do 15:00 odpovedajú na otázky občanov pracovníci klientskeho centra MsÚ, vo zvyšnom čase je linka presmerovaná na mestskú políciu.

Vojenská nemocnica eviduje dva nové prípady ochorenia Covid-19, ani jeden pacient nepochádza z Ružomberka. Ide o muža z Dolného Kubína a ženu z Liptovského Mikuláša. Spolu je v nemocnici 10 nakazených pacientov.

Testovaní zamestnanci z Centra sociálnych služieb Likava, ktorí museli ostať v karanténe kvôli kolegyni s Covid-19 nie sú nakazení.

Ústredný krízový štáb SR prijal zhruba 40 nových opatrení. Mali by zvýšiť najmä ochranu ľudí nad 65 rokov.

Potraviny, trafiky, drogérie a predajne s chovateľskými potrebami budú v nedeľu zatvorené.

Pre seniorov boli určené špeciálne otváracie hodiny v obchodoch: 9:00 – 12:00.

Vláda vyhlásia núdzový stav v zariadeniach sociálnych služieb. Uzatvára sa činnosť denných stacionárov.

Nový predseda vlády Igor Matovič vyzval seniorov, aby nevyužívali bezplatnú železničnú dopravu.

Bezplatné cestovanie pre študentov bolo zrušené.

Zaviedla sa povinnosť nosiť ochranné rúška všade mimo vlastných bytov či domov. Ľudia, ktorí sa dostanú do akéhokoľvek radu, napríklad v obchode, musia dodržiavať dvojmetrový odstup.

Od konca marca sa bude pri vstupoch do nemocníc, obchodov či iných miest, kde sa hromadia ľudia, každému merať telesná teplota.

Na Slovensku budú vyčlenené tri nemocnice pre liečbu pacientov s ochorením Covid-19, jedna na západe,, jedna v strede a jedna na východe krajiny. V ostatných nemocniciach budú vytvorené samostatné pavilóny.

Stále platí zákaz prepravy osôb v taxíkoch.

RTVS bude každý deň o 18:00 vysielať svätú omšu.

Hotel Granit na Smrekovici, ktorý je v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva obrany SR sa stal karanténnou stanicou pre Slovákov prichádzajúcich zo zahraničia. Za prísnych bezpečnostných opatrení polície a armády sem boli dovezené prvé desiatky ľudí. Dokopy by ich malo byť maximálne 100.

Streda 25. marca
Bytoví dôverníci v Ružomberku dostávajú ochranné masky pre seniorov, ktoré sa budú distribuovať v najbližších dňoch.

Slovensko dostalo 100 000 respirátorov FFP3 z Turecka. Sú určené pre zdravotné sestry a lekárov v prvej línii boja proti koronavírusu.

(článok sme uverejnili v Ružomberskom hlase č.5+6/2020)
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist