Ako na krízu zareagovali kultúrne inštitúcie?
Utorok 26. január 2021,
celkovo: 14847071 čitateľov
online: 28 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Ružomberský hlas - predplatne
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

26. január 2021 | 09:07
Poslanec Patrik Habo poslal začiatkom roka list trom najvyšším ústavným činiteľom SR, v ktorom žiada o väčšiu pozornosť pre štátny sviatok 1. januára - Deň vzniku Slovenskej republiky.
25. január 2021 | 11:30
Cez víkend otestovali v Ružomberku 6114 ľudí, z nich si pozitívny výsledok prevzalo 21 obyvateľov, čo predstavuje 0,34%.
25. január 2021 | 11:29
V šlágri basketbalovej extraligy žien prehral MBK Ružomberok na palubovke Piešťanských Čajok 55:70.
21. január 2021 | 10:39
V predaji je prvé tohtoročné číslo Ružomberského hlasu, ktoré si môžete kúpiť nielen v meste a obciach okresu, ale aj v Liptovskom Mikuláši a Dolnom Kubíne.
21. január 2021 | 09:42
Útočník MFK Ružomberok Ladislav Almási odišiel na polročné hosťovanie do klubu najvyššej ruskej súťaže FK Akhmat Groznyj.
aktuálne číslo: 2021 / 01 (15. január 2021)
anketa
Keby vo voľbách primátora mesta Ružomberok kandidovali nižšie uvedení uchádzači, koho by ste v súčasnosti volili?
Ján Bednárik
[43h:4%]
Igor Čombor
[476h:44%]
Karol Javorka
[48h:4%]
Robo Kolár
[30h:3%]
Ľubomír Kubáň
[303h:28%]
Ján Kuráň
[150h:14%]
celkovo hlasujúcich: 1073
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453
odporúčané stránkyAko na krízu zareagovali kultúrne inštitúcie?

8. apríl 2020 | 14:52 | 625

RUŽOMBEROK (mim, foto Facebook) - Príspevok o situácii a opatreniach nášho vydavateľa, Kultúrneho domu Andreja Hlinku, sme vám už aj na stránke rkhlas.sk priniesli. V tomto článku sa zameriame na ostatné kultúrne inštitúcie, ktoré v Ružomberku pôsobia, a situácia s koronavírusom sa ich rovnakým spôsobom dotkla. Museli na ňu zareagovať a prijať potrebné opatrenia, ktoré netešia nielen ich, ale aj potenciálnych návštevníkov. Pre úplnosť len uvádzame, že stanoviská inštitúcii sme zisťovali pre Ružomberský hlas, ktorý vyšiel 27. marca.

LIPTOVSKÉ MÚZEUM
Kreatívne podujatia pozastavené do odvolania
Tak ako aj v iných kultúrnych inštitúciách, aj v Liptovskom múzeu sú dočasne zrušené hromadné podujatia, ako napríklad Kreatívne v múzeu a tvorivé dielne Múzeum pre seniorov. „Na základe rozhodnutia Krízového štábu Žilinského samosprávneho kraja zo dňa 9. marca a prijatých opatrení na zamedzenie šírenia nového koronavírusu COVID-19 sme zrušili pondelkové tvorivé dielne pre verejnosť, ako aj najbližšie utorkové stretnutie, ktoré malo byť 17. marca. Tiež poľovnícku vernisáž. Takto to bude až do odvolania,“ povedal nám riaditeľ Liptovského múzea Martin Krupa. O ukončení zákazu a pokračovaní kreatívnych podujatí bude múzeum informovať prostredníctvom médií, web stránky a e-mailov. Pre individuálnych návštevníkov bolo Liptovské múzeum otvorené do 11. 3., ale podľa najnovších nariadení zo stredy, sa od 12. 3. pre verejnosť uzatvára – minimálne do 22. 3. „Nariadenia akceptujeme, pretože kvôli zdraviu je potrebné urobiť všetko čo sa dá,“ uzavrel M. Krupa.

GALÉRIA ĽUDOVÍTA FULLU
Problémom sú školy a opatrenia prichádzajú neskoro
V súvislosti s opatreniami individuálnej a kolektívnej ochrany a prevencie voči šíreniu nového koronavírusu a ochoreniu COVID-19 a odporúčaniami Ministerstva kultúry Slovenskej republiky je Slovenská národná galéria (vrátane vysunutých pracovísk, medzi ktoré patrí aj ružomberská Galéria Ľ. Fullu) od 10. marca až do odvolania zatvorená. Týka sa to nielen výstavných priestorov, ale aj všetkých plánovaných podujatí pre verejnosť. Potvrdila nám to riaditeľka Galérie Ľudovíta Fullu Zuzana Gažíková. Povedala tiež, že o termíne opätovného sprístupnenia budú pracovníci galérie včas informovať.
„Zrušili sme všetky objednané návštevy školských skupín, všetky plánované pravidelné podujatia (Famíliart, Ranný ateliér, Kultúrne ochutnávky, Malé výTvory, Ručne stručne),
plánovanú prednášku a diskusiu Centrum na križovatke k aktuálnej výstave (Mesto na Križovatke).“
Zároveň je podľa riaditeľky galérie potrebné byť v tejto situácii opatrný: „Ale opatrenia (nielen mesta) považujem za nedostatočné. Prichádzajú aj trochu neskoro. Problém sú napríklad školy – po jarných prázdninách sa veľa ľudí vrátilo zo zahraničia, dokonca z Talianska, vrátane pedagógov, a nik im včas nenariadil karanténu. Na všetko, samozrejme, mesto Ružomberok nemá dosah (dezinfekcia MHD áno, ale veľa študentov a pracujúcich prichádza do mesta vlakmi a autobusmi, a tam sa žiadna dezinfekcia nedeje. Alebo zatvorená plaváreň, ale otvorený neďaleký aquapark). Opatrenia mesta sa týkajú kultúrnych, športových a spoločenských podujatí, ale viaceré subjekty a najmä komerčné prevádzky, kde sa združuje veľa ľudí, nie sú zatiaľ do primeraných opatrení zahrnuté (napr. nákupné centrá). Nedostatočná je z tohto pohľadu koordinácia miest so štátom.“

UNIVERZITNÁ KNIŽNICA KU
To najmenej, čo môžeme teraz urobiť
„Nariadenie mesta Ružomberok o zrušení kultúrnych a spoločenských podujatí vychádza z nariadenia Krízového štábu SR, takže ho rešpektujeme z pozície Krízového štábu SR, nakoľko si nemyslím, že môže mesto rušiť niečo, na čom nijakým spôsobom neparticipuje a ani sa to nekoná v niektorej z mestských inštitúcií, či budov v rámci prenájmu,“ myslí si vedúca Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity Katarína Matušková. Hovorí tiež, že v utorok 10. marca v knižnici zrušili verejnú vernisáž výstavy Stanislava Meliša_Sea Shell. „Výstava bude sprístupnená počas otváracích hodín knižnice pre neorganizované skupiny, nakoľko sa uvedené opatrenia dotýkajú aj exkurzií, ktorých sme mali v mesiaci marec nahlásených viacero. Žiadne platené podujatie sme naplánované nemali, takže nejde ani tak o nejakú stratu, skôr o úsilie, ktoré do prípravy človek vložil.“ K. Matušková si zároveň myslí, že rešpektovať opatrenia je to najmenej, čo sa dá v aktuálnej situácii urobiť na to, aby sa vírus nešíril. Uvedené informácie boli aktuálne v utorok 10. marca.

MESTSKÁ KNIŽNICA RUŽOMBEROK
Knižnica zatvorená – všetko sa ale dobehne
Nariadenie mesta o dočasnom zrušení kultúrnych a spoločenských podujatí vnímajú v Mestskej knižnici ako dobré rozhodnutie. „Nepovažujem za vhodné, aby sa podujatia konali. Knižnica už počas minulého týždňa oslovila spolupracujúce školy a besedujúcich autorov a riešili sme presuny v termínoch. Momentálne máme zrušené podujatia s termínom do 23. marca, vrátane autorských besied so spisovateľkou Kristínou Mišovičovou (pôvodný termín 13. marca) a odbornej prednášky s mladým vedcom Dušanom Valentom (pôvodný termín 20. marca). Podujatia budú v náhradných termínoch, všetky informácie budú zverejnené na našom webe a FB, budeme aj komunikovať so školami,“ hovorí riaditeľka Mestskej knižnice Tatiana Babincová.
Spomína tiež, že v knižnici pravidelne dezinfikujú priestory, dlažby, povrchy, klávesnice: „Nemáme, bohužiaľ, k dispozícii ochranné rúška, preto (nielen kvôli ochrane čitateľov, ale aj samotných zamestnancov) sme od utorka 10. marca zatvorili knižnicu pre verejnosť, zatiaľ na týždeň. Požiadavky čitateľov dokážeme v mnohých prípadoch vybaviť telefonicky a mailom počas bežných otváracích hodín, všetky kontaktné údaje nájdu na webe alebo v informácii, ktorú sme plošne zasielali. Popri tom pracujeme na údržbe fondu, vyraďujeme, prijímame a vybavujeme objednávky medziknižničnej výpožičnej služby. Opätovné otvorenie prispôsobíme vývoju situácie a záverom zo zasadnutia krízového štábu v meste a na VÚC. O tržby neprichádzame, toto ma, našťastie, netrápi, v porovnaní s kinom, divadlom alebo galériou, členské aj upomienky nám uhradia čitatelia neskôr, pri najbližšej návšteve. Určite by som v súvislosti s týmito opatreniami nehovorila o panike, jednoducho, toto je ten čas, kedy je rýchla prevencia namieste. Všetko dobehneme.“
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist