ZATIAĽ JE TO DOBRÉ...
Utorok 26. január 2021,
celkovo: 14847325 čitateľov
online: 25 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Ružomberský hlas - predplatne
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

26. január 2021 | 09:07
Poslanec Patrik Habo poslal začiatkom roka list trom najvyšším ústavným činiteľom SR, v ktorom žiada o väčšiu pozornosť pre štátny sviatok 1. januára - Deň vzniku Slovenskej republiky.
25. január 2021 | 11:30
Cez víkend otestovali v Ružomberku 6114 ľudí, z nich si pozitívny výsledok prevzalo 21 obyvateľov, čo predstavuje 0,34%.
25. január 2021 | 11:29
V šlágri basketbalovej extraligy žien prehral MBK Ružomberok na palubovke Piešťanských Čajok 55:70.
21. január 2021 | 10:39
V predaji je prvé tohtoročné číslo Ružomberského hlasu, ktoré si môžete kúpiť nielen v meste a obciach okresu, ale aj v Liptovskom Mikuláši a Dolnom Kubíne.
21. január 2021 | 09:42
Útočník MFK Ružomberok Ladislav Almási odišiel na polročné hosťovanie do klubu najvyššej ruskej súťaže FK Akhmat Groznyj.
aktuálne číslo: 2021 / 01 (15. január 2021)
anketa
Keby vo voľbách primátora mesta Ružomberok kandidovali nižšie uvedení uchádzači, koho by ste v súčasnosti volili?
Ján Bednárik
[43h:4%]
Igor Čombor
[476h:44%]
Karol Javorka
[48h:4%]
Robo Kolár
[31h:3%]
Ľubomír Kubáň
[305h:28%]
Ján Kuráň
[152h:14%]
celkovo hlasujúcich: 1080
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453
odporúčané stránkyZATIAĽ JE TO DOBRÉ...

17. apríl 2020 | 15:23 | 2215TOP ČLÁNOK

RUŽOMBEROK (Stanislav Surový, foto Anna Tomčíková) - Azda iba kalendár oznamuje, že je tu Veľká noc. Najväčšie kresťanské a židovské sviatky v roku sú tu akosi anonymne. Počas dvetisícročnej histórie, ešte také neboli. Nebudú bohoslužby, spoločenské stretnutia, rekreácie. Nebezpečie nákazy zmenilo zvyky, spôsob práce a života. „Pýtala som si od Boha znamenie, ale nevedela som, že príde v celosvetovej podobe,” povedala redaktorka Rádia Slovensko Iveta Pospíšilová s určitou dávkou sebairónie a satiry, práve nedávno vo vysielaní duchovného zamyslenia.

Určite túto zlú situáciu netreba brať s prehnanými obavami, alebo nebodaj s panikou.

Živšie ulice
Uvoľnením niektorých obmedzení sa už v pondelok minulý týždeň otvorili viaceré obchody, a hneď sa do ulíc nášho mesta nalialo viacej života. Pravdou ale ostáva, že sa ľudia menej zdravia. Nie preto, žeby nechceli, jednoducho sa nepoznajú, keďže majú zakrytú väčšiu časť tváre. Samozrejme, od bežného ruchu a typického denného koloritu ulice to má ešte ďaleko. Nepočuť ani známy hlas kolportéra, predávajúceho naše noviny v centre mesta. Azda raz aj tieto riadky niekto o sto-dvesto rokov objaví a bude sa čudovať informáciám, čo sa to dialo v meste pod Čebraťom a v priľahlom svete.

Liptovská jar
Opticky toto veľmi milé ročné obdobie, keď pred očami môžeme takmer denne sledovať zmeny v prírode, láka do voľného priestoru a pohybu. Všetko sa deje v menšej miere, ale predsa.

Motorkári aj cyklisti počas dní plných voľna a slnka doma neobsedia. Ani mamičky s kočíkmi a rodiny s deťmi na vychádzkach v prístave Liptovskej Mary. A samozrejme, rybári. Novou atrakciou je aj krížová cesta od Liptovských Matiašoviec do Beňušoviec. Reliéfy v novorenesančnom štýle pútajú záujem pri prechádzke medzi poliami.

„Keď sa zatvorili aquaparky a welnesy, hneď sa nám sem nahrnulo množstvo ľudí. Tak sme museli nádrž vypustiť a umiestniť značku zákazu vjazdu,” povedal starosta obce Kalameny, Július Česák.

Zároveň prisľúbil, že len čo sa pomery upokoja, obnovia aj túto známu kalamenskú jamu s termálnou vodou. Áno, určite si už aj viacerí všimli, že auto s českou a bratislavskou značkou dokážu objaviť aj v najzapadlejšom kúte prírody nášho Liptova.

Statočných je stále málo
Jeden z hrdinov v známom westerne Sedem statočných, pištolník Vin (Steve McQueen), rozpráva anekdotu o chlapíkovi, ktorý padal z mrakodrapu a na každom poschodí poznamenal - zatiaľ je to dobré...

Verme, že to nie je náš prípad, vzhľadom na nutný koniec príbehu.

V porovnaní s ostatnými štátmi má Slovensko s korona vírusom celkom dobré štatistiky. Statočných do boja s týmto vražedným banditom treba viac ako len sedem. Nemocnice a zdravotníci sú v prvej línii, no bez disciplíny v zadných radoch bude ich snaha značne oslabená. Statočný musí byť každý.

Doba je svojská

Pozorný čitateľ si nemohol nevšimnúť v článkoch o remeselníckych spoločenstvách od Františka Diana, v predchádzajúcom čísle našich novín, silu a hodnotu spolupatričnosti. Komunitné väzby, hoci aj na profesnom základe, cechy, v minulosti dávali jednotlivcovi silu kolektívu. Necítil sa osamotený, opustený. Dnešný život je v iných vzťahoch, hodnotách. So susedom sa pozdravíme, s kolegom sa vítame len na pracovisku. To je rozpätie našich medziľudských vzťahov. Sme odľudštení individualisti.
V tomto čase sa to ešte umocňuje.

Nemáme teraz vyučovanie, šport, kultúru.

Máme ale telekomunikačné produkty, technické výdobytky.

Aj to je niečo - a možno aj na dlhý čas veľa...!

Hľadať sa, nedať sa
Prelomiť bariéru tichej odlúčenosti sa pokúsil, možno ako z prvých, Marián Čekovský. Jeho živý koncert cez internet bol fantastickým gejzírom inštrumentálneho a umeleckého majstrovstva. Jedna z ciest, keď umenie dáva silu a odhodlanie.

Náš klávesový mág by mohol v pohode preskočiť aj obdobné hviezdy, ako je hoci Jean M. Jarre. Čeki mal pred sebou akustické krídlo, po oboch stranách klávesy, všetky polohy hudobných žanrov zvládal v obdivuhodných aranžmánoch so svojimi hosťami. Pecka! K tomu humor, šarm a noblesa. Sme malý národ, hodnoty ďalej za naše hranice nevyskakujú. A prečo o Čekim, a prečo o kumšte? Lebo ani my tu v Ružomberku na tom horšie nie sme.

Máme na veľa
Len teraz, s uzáverou koncertných sál a divadiel, si vieme uvedomiť ich nedostatok. Možno ako memento vyznieva posledný koncert učiteľov ZUŠ Ľ. Fullu. Veľká bravúra klávesistov - Martin Jurčo, Lucia Uličná, Martina Priesolová, Andrea Ballová, Zuzana Vieriková. Teraz o to viac vyznieva hodnota ich majstrovstva a zároveň otázka: Kedy znova?!

A vidíme spätne, aká kultúra sa vlnobitím valila k nám, do Ružomberka. Geišbergovci, Berky-Mrenica a Gypsy jazz, Pressburger Klezmer Band, Radošínci... Len stručný výber za ostatný rok. Ale aj naši, ružomberskí - predovšetkým skladateľ Pavol Krška s viacerými autorskými dielami, Katedra hudby PFKU, Zahradníkovej zborové vystúpenia a Miriam Žiarnej spevácke výkony. Tiež RK jazz band a Supranka. To je len oblasť hudby. Čo Stančokovej či Mišurovej dramatická scéna, tak ako černovských či likavských ochotníkov, tiež muzikály Alkany...?! Je toho dosť, čo si uvedomujeme, ako svoju stratu. Ale aj potenciál, ktorý určite zase raz prehovorí.

Lekári a názory

Médiami sústavne unúvaný profesor Vladimír Krčméry o víruse korona tvrdí, že je to taká epidémia, akých sme tu mali za uplynulých 40 rokov aspoň 10. Tiež doporučuje prechádzky v teplých lúčoch slnka.

„Prestaňte neustále sledovať správy o korona víruse, prestaňte naň myslieť. Toto všetko je zabitý čas. A nielen to! Je to infekcia duše,” hovorí nemenej známy lekár Igor Bukovský.

A odporúča heslo kráľa Šalamúna - Toto všetko prejde!

Svetlo do tmy

Kríž je znakom smrti, bolesti. Tento symbol, aj historická skutočnosť, sa v katolíckej liturgii odhaľuje ľuďom na Veľký piatok. Je začiatkom intervalu podoby života. Aj toho dnešného, keď strádanie a bolesť je vypuklejšia. Druhou veličinou tohto intervalu je svetlo. Svetlo ako nádej, smer a túžba. Do temnoty chrámu sa symbolicky vnáša v sobotnej noci. Od jednej sviece sa zapaľujú ostatné.

Určite raz aj v našom svete naberieme silnejšie svetlo.

Ale žiariť môžeme už teraz...

Bude to veľmi dobre!
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist