Textilky Áčko a Enrico regionálnymi lídrami vo výrobe rúšok
Nedeľa 24. január 2021,
celkovo: 14838040 čitateľov
online: 20 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Ružomberský hlas - predplatne
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

21. január 2021 | 10:39
V predaji je prvé tohtoročné číslo Ružomberského hlasu, ktoré si môžete kúpiť nielen v meste a obciach okresu, ale aj v Liptovskom Mikuláši a Dolnom Kubíne.
21. január 2021 | 09:42
Útočník MFK Ružomberok Ladislav Almási odišiel na polročné hosťovanie do klubu najvyššej ruskej súťaže FK Akhmat Groznyj.
18. január 2021 | 19:00
Mesto Ružomberok podpísalo krátkodobú zmluvu o prenájme Koniarne na využívanie haly počas najbližších 3 mesiacov, informovala v správach Mestská televízia Ružomberok.
17. január 2021 | 17:01
Aktuálna situácia s pandémiou zatiaľ nedovoľuje otvoriť nový projekt cestovného ruchu v Hrabove - Ľadové kráľovstvo.
17. január 2021 | 17:00
V prípravnom zápase remizovali futbalisti MFK Ružomberok s druholigovým Tatranom Liptovský Mikuláš 2:2.
aktuálne číslo: 2020 / 24 (18. december 2020)
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453
odporúčané stránkyTextilky Áčko a Enrico regionálnymi lídrami vo výrobe rúšok

7. máj 2020 | 17:37 | 724

RUŽOMBEROK (Michal Domenik, foto archív) - Dva príbehy, ktoré vám v nasledujúcich riadkoch predostrieme, sú si dosť podobné a majú jedného spoločného menovateľa. Ním je schopnosť prispôsobiť sa situácii, nech je akokoľvek (na prvý pohľad) zlá. Prvý príbeh. Ružomberská spoločnosť Áčko. Textilná firma, ktorá obdivuhodným spôsobom už dlhodobo (a úspešne) vzdoruje celosvetovému čínskemu tlaku na lacný, často nekvalitný textil.

V objekte bývalej tlačiarne Lev v Rybárpoli na príznačne nazvanej Texilnej ulici produkuje Áčko prvotriedne výrobky, ktoré následne predáva nielen na Slovensku, ale napríklad aj v Rakúsku, Česku, Nemecku či Rusku.

Po tom, ako svet zachvátila pandémia nového koronavírusu, sa táto flexibilná ružomberská firma počas niekoľkých dní okamžite prispôsobila situácii, a začala vyrábať najžiadanejší artikel súčasnosti – rúška.

Nielen jeden typ, ale hneď niekoľko. Skromný, rozhľadený a mimoriadne príjemný človek, Peter Filipp ml. z predstavenstva spoločnosti, nám prezradil viac.

„Hneď 16. marca, ako sme sa prebrali zo šoku ohľadom zavretia predajní, hotelov, penziónov a ďalších, sme začali rozmýšľať, ako ďalej. Každý deň sme postupne zvyšovali výrobu rúšok, bolo to dosť hektické obdobie, ale vďaka úsiliu všetkých našich zamestnancov sme aspoň čiastočne naplnili kapacity.“

Podľa jeho slov, niektoré výrobné linky spoločnosti sú už vyše mesiaca odstavené, ale na ostatných sa vytrvalo pracuje. Vyrábajú certifikované antibakteriálne rúška, jednovrtstvové aj trojvrstvové so striebornými vláknami.

Okrem toho majú vlastný elektronický obchod, tzv. e-shop, na ktorom si môžu záujemcovia objednať viacero zaujímavých druhov rúšok z ružomberskej produkcie. Sú tam aj rúška so zatkanými karbónovými vláknami, ale aj imidžové rúška podľa požiadaviek zákazníkov.

Jedným z nich sme boli aj my, a preto už v súčasnosti máme k dispozícii vlastné červené rúška s bielymi okrajmi a nápisom Ružomberský hlas, ktoré nám práve vďaka výbornej a dlhoročnej spolupráci s touto ružomberskou textilkou vyrobili exkluzívne pre nás.

Prípadní záujemcovia si môžu nielen tento, ale aj iný tovar zakúpiť prostredníctvom spomínaného elektronického obchodu, dostanú ich kuriérom. „Záujem narastá najmä o trojvrstvové antibakteriálne rúška s membránou, samotnú výrobu odhadujeme ešte na 2-3 týždne. Ďalšie nové typy máme na testovaní v Národnom ústave detskej tuberkulózy a respiračných chorôb,“ poznamenal na záver P. Filipp ml.

Okrem Áčka pôsobí v Ružomberku aj druhá textilná spoločnosť – Enrico. Na Bystrickej ceste zamestnáva vo svojom závod 175 ľudí, z nich 150 priamo vo výrobe.

Tiež, podobne ako Áčko, sa po prevalení pandémie preorientovali aj na výrobu rúšok. Exkluzívne pre Ružomberský hlas nám viac prezradil konateľ spoločnosti Richard Hajzuk.

„Vyrábame rúška podľa potreby. Neponúkame ich však na predaj, všetka výroba je distribuovaná naším zamestnancom a ich rodinným príslušníkom, alebo ju venujeme ako dar. Počas ostatných týždňov sme bezodplatne darovali stovky rúšok viacerým oddeleniam našej nemocnice, ako aj nemocnici v Trstenej či všeobecným lekárom v okrese Ružomberok.“

Ďalej dodal, že okrem toho putovali rúška z firmy Enrico Ružomberok aj viacerým uniformovaným zložkám v rámci ministerstva vnútra v dolnom Liptove – polícii, hasičom či colníkom.

„Ide o rúška z čistej bavlny. Je možné ich použiť viackrát, samozrejme, pri dodržaní správneho postupu prania a dezinfekcie či žehlenia. My sme odevná spoločnosť, nanešťastie, nemáme ideálny prístup k materiálom, určeným na výrobu zdravotníckych pomôcok. Napriek tomu som rád, že sa nám podarilo pomôcť viacerým inštitúciám a obyvateľom v tom najťažšom čase, kedy bol tento tovar prakticky nedostupný,“ povedal nám R. Hajzuk.

Podľa jeho slov, obchodné podmienky na trhu s rúškami na Slovensku sú zložité. Často sú rúška ponúkané za mnohonásobne vyššiu predajnú cenu ako stojí ich výroba. „My sme preto v rámci spoločnosti zvolili prístup neponúkať ich na predaj, ale bezplatne ich poskytovať tam, kde ich je najviac treba.“

Popri produkcii rúšok však Enrico stíha aj výrobu pre svojich klientov. Situácia na trhu v tomto priemysle je veľmi náročná, preto sú vďační za každú zákazku, ktorú vedia zabezpečiť a vyrobiť. „Umožňuje nám to držať aj stav zamestnancov na stabilnej úrovni, aby sme nemuseli pristupovať k väčšej reorganizácii práce či opierať sa o vládne stimuly,“ vysvetlil konateľ firmy.

Tiež poznamenal, že doteraz vyrobili asi 3 300 rúšok, z toho darovali približne dvetisíc kusov. Zvyšné boli poskytnuté zamestnancom spoločnosti, ich rodinným príslušníkom a dodávateľským subjektom.

„Našou prioritou je zachovanie pracovných miest, preto sa snažíme naďalej plniť objednávky zákazníkov ta, aby sme si udržali pozíciu na trhu a boli naďalej schopní zamestnávať ľudí. Aj preto, aby sme nemuseli využiť podporné opatrenia vlády. Naši zamestnanci naďalej dostávajú plnú mzdu,“ doplnil konateľ firmy Enrico.
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist