Imitácia diaľnice
Utorok 26. január 2021,
celkovo: 14848340 čitateľov
online: 29 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Ružomberský hlas - predplatne
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

26. január 2021 | 09:07
Poslanec Patrik Habo poslal začiatkom roka list trom najvyšším ústavným činiteľom SR, v ktorom žiada o väčšiu pozornosť pre štátny sviatok 1. januára - Deň vzniku Slovenskej republiky.
25. január 2021 | 11:30
Cez víkend otestovali v Ružomberku 6114 ľudí, z nich si pozitívny výsledok prevzalo 21 obyvateľov, čo predstavuje 0,34%.
25. január 2021 | 11:29
V šlágri basketbalovej extraligy žien prehral MBK Ružomberok na palubovke Piešťanských Čajok 55:70.
21. január 2021 | 10:39
V predaji je prvé tohtoročné číslo Ružomberského hlasu, ktoré si môžete kúpiť nielen v meste a obciach okresu, ale aj v Liptovskom Mikuláši a Dolnom Kubíne.
21. január 2021 | 09:42
Útočník MFK Ružomberok Ladislav Almási odišiel na polročné hosťovanie do klubu najvyššej ruskej súťaže FK Akhmat Groznyj.
aktuálne číslo: 2021 / 01 (15. január 2021)
anketa
Keby vo voľbách primátora mesta Ružomberok kandidovali nižšie uvedení uchádzači, koho by ste v súčasnosti volili?
Ján Bednárik
[46h:4%]
Igor Čombor
[504h:45%]
Karol Javorka
[50h:4%]
Robo Kolár
[31h:3%]
Ľubomír Kubáň
[318h:28%]
Ján Kuráň
[154h:14%]
celkovo hlasujúcich: 1129
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453
odporúčané stránkyImitácia diaľnice

11. máj 2020 | 11:22 | 1045

RUŽOMBEROK (Michal Domenik, foto rkhlas) - Mnohí obyvatelia okresu Ružomberok sa počas Veľkonočných sviatkov vybrali na cesty. Logicky. Samozrejme, okrem povolených výnimiek len v rámci dolného Liptova, v zmysle prijatých opatrení. Všetci, ktorí tak urobili, zrejme zažili šok. Príjemný šok. Prázdne cesty. Také prázdne, aké si ich tí mladší hádam ani nepamätajú. Naše dve dopravné tepny európskeho významu (I/18 a I/59) brázdili väčšinou len zásobovacie kamióny, aj tých bolo málo, alebo „naše“ autá s ešpézetkou RK.

Bolo to zábavné, netradičné, zvláštne, aj vtipné. Ale, hlavne, oslobodzujúce, uvoľňujúce a možno aj s nádychom historického momentu.

Obyčajne počas bežných dní, aj tých víkendových, sviatočných, naše hlavné cesty v okolí Ružomberka praskajú vo švíkoch. Kolóny sú na dennom poriadku, každý, kto situáciu dôverne pozná (a to je drvivá väčšina našich vodičov), sa hlavným cestám, ak sa dá, inokedy oblúkom vyhne.

Nie však počas Veľkej noci 2020. Naopak. Tieto sviatky si dolnoliptovskí vodiči doslova užili. Áno, logicky, len v rámci okresu.

Zažili priam neskutočné výjavy. Ako napríklad prázdnu Bystrickú cestu (počas bieleho dňa!), žiadne autá na križovatke pri Supre (áno, čítate dobre, aj to sme videli), hlavný ťah mestom prakticky bez áut – len občas nejaký kamión či „RK“ auto.

Ktorúkoľvek výpadovku z Ružomberka ste si vybrali, mohli ste si byť istí, že nebude plná. Práve naopak. Že auto stretnete (ak vôbec nejaké), len občas, aj to iba „naše“, alebo zásobovacie.

Iste, sme Slováci, a najmä mladí vodiči pociťovali neskonalú potrebu prevetrať svoje kone pod kapotou, a tak sa niektoré úseky hlavných ciest – ako napríklad od benzínky v Černovej po ČOV Hrboltová, od Bodegy na Podsuchej po Liptovskú Osadu, ale aj popri Sliačoch do Ivachnovej – menili na občasnú pretekársku dráhu.

Daň za koronavírus? Možno. Našťastie, o žiadnej nehode z týchto príčin sme záznamy neobjavili...

Veľká noc 2020 sa však v Ružomberskom okrese zapíše ako pokojná na cestách, mimoriadne pokojná, čo si história, minimálne tá novodobá, nepamätá.

Jeden príklad za všetky. Poobede počas Veľkonočnej nedele sme prešli takmer celý hlavný ťah mestom. Od Katolíckej univerzity po papierne, a aj celú Bystrickú cestu. Štatistika hovorí jasnou rečou. Spočítali sme po tejto trase celkovo 16 áut, z toho 5 kamiónov. Všetky ostatné mali ružomberskú ŠPZ. Inokedy by bol tento počet možno aj stonásobne vyšší...

Ten pocit, keď sa vodič z dolného Liptova vydal na naše cesty počas sviatkov, sa ani nedá poriadne a presne opísať. To bolo potrebné zažiť.

Pokoj, ticho, zrazu akoby všetky cesty patrili len nám, ktorí tu žijeme. Na chvíľu sme aj my mali možnosť pocítiť, ako sa asi majú obyvatelia tých častí Slovenska (a nie je ich málo), v ktorých sa nekrižujú dve cesty európskeho významu, alebo cez ktoré dokonca ani hlavná cesta prvej triedy neprechádza.

Ak má súčasná doba koronavírusu aj pozitíva (čo určite má), medzi jedno z nich zaručene patrili aj Veľkonočné sviatky na našich – prázdnych – cestách.

Všetko pekné však má svoj koniec. Aj karanténa, aj Veľká noc 2020.

V utorok sa už všetko vrátilo do starých, aj keď „korona“-koľají. Prázdne ružomberské cesty sa stali už len spomienkou, momenty tých, ktorí to mali možnosť prežiť, sa im však natrvalo zapísali a určite na ne nezabudnú.

To, čo vodiči na hlavných cestách v Ružomberku zažili počas Veľkej noci 2020, by sa dalo pokojne nazvať aj imitáciou na diaľnicu. Takto nejako by naše hlavné cesty mohli vyzerať, keď bude u nás dokončená nielen diaľnica D1, ale aj rýchlocesta R1 (z Banskej Bystrice), čím bude kompletný obchvat Ružomberka.

Áno, istotne už krútite hlavou, že kedy to bude. Diaľnica sa síce stavia, a je nádej, že bude dokončená v najbližších rokoch, rýchlocesta však tak rýchlo hotová nebude. Potrvá to možno desaťročie, ak nie viac, napriek enormnému a dlhodobému úsiliu nášho primátora.

O to väčší význam majú veľkonočné prázdne cesty, o to hodnotovo vyššie rastie ich historický moment.

Mimochodom, keď bude dokončená diaľnica aj rýchlocesta, a teda obchvat mesta...

Keď sa teda prakticky úplne vyprázdnia cesty v Ružomberku, podobne ako počas Veľkej noci 2020, osud mnohých prevádzok popri I/18 a I/59 bude otázny, nelichotivý a nepriaznivý.

Koľko zo súčasných benzíniek, reštaurácií, kolíb či salašov, ako aj iných zariadení skutočne prežije, ukáže až čas...

Našťastie pre nich, ako už bolo spomenuté, najbližšie roky to určite nebude. Štyri pruhy z Banskej Bystrice do Ružomberka sa k nám totiž blížia (ak vôbec) len slimačím tempom.

A koľko približne trvá slimákovi, kým prejde 40 či 50 kilometrov, to snáď netreba ani počítať.

Roky. Dlhé roky.

To je však úplne iný príbeh.

Práve preto, späť k téme.

Príde čas, kedy strašiak menom koronavírus skončí aj na Slovensku, aj v Ružomberku a okolí. Hoci v súčasnosti nevieme povedať, kedy to bude, či to bude trvať mesiac, dva, tri, alebo pol roka a viac. Môžeme len dúfať, že – obrazne povedané – sa jeho šírenie a nezvratný koniec (cieľ „cesty“) neodohráva na klasicky plných ružomberských cestách, ale po diaľnici, ktorá jedného dňa, konečne, dorazí snáď aj k nám...

(článok - reportáž sme zverejnili v Ružomberskom hlase č.8/2020)
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist