Krajskí poslanci rokovali cez videokonferenciu
Nedeľa 24. január 2021,
celkovo: 14838265 čitateľov
online: 23 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Ružomberský hlas - predplatne
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

21. január 2021 | 10:39
V predaji je prvé tohtoročné číslo Ružomberského hlasu, ktoré si môžete kúpiť nielen v meste a obciach okresu, ale aj v Liptovskom Mikuláši a Dolnom Kubíne.
21. január 2021 | 09:42
Útočník MFK Ružomberok Ladislav Almási odišiel na polročné hosťovanie do klubu najvyššej ruskej súťaže FK Akhmat Groznyj.
18. január 2021 | 19:00
Mesto Ružomberok podpísalo krátkodobú zmluvu o prenájme Koniarne na využívanie haly počas najbližších 3 mesiacov, informovala v správach Mestská televízia Ružomberok.
17. január 2021 | 17:01
Aktuálna situácia s pandémiou zatiaľ nedovoľuje otvoriť nový projekt cestovného ruchu v Hrabove - Ľadové kráľovstvo.
17. január 2021 | 17:00
V prípravnom zápase remizovali futbalisti MFK Ružomberok s druholigovým Tatranom Liptovský Mikuláš 2:2.
aktuálne číslo: 2020 / 24 (18. december 2020)
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453
odporúčané stránkyKrajskí poslanci rokovali cez videokonferenciu

21. máj 2020 | 11:28 | 474

ŽILINA (Michal Paška, foto autor) - Aktuálne opatrenia ovplyvnili aj rokovanie krajského parlamentu. Poslanci nesedeli v sále ale z bezpečnostných dôvodov rokovali prostredníctvom videokonferencie. Sedemnáste zasadnutie Zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) v tomto volebnom období ostane v pamäti zrejme dlhšie. Kvôli opatreniam v súvislosti s koronavírusom sa poslanci nestretli (ako zvyčajne) v priestoroch Úradu ŽSK v Žiline, ale z pohodlia domovov či svojich kancelárií rokovali prostredníctvom videokonferencie.

Cestu do Žiliny tak tentoraz nemeral ani zástupca Ružomberského hlasu: dlhodobo sme jediné médium, ktoré vám dianie z krajskej samosprávy prináša priamo zo Žiliny. Teraz sme sa aj my museli spoľahnúť na videokonferenciu, lepšie povedané, na záznam z nej. Keďže všetko fungovalo bez problémov, na nasledujúcich riadkoch vám môžeme priniesť podstatné informácie z uplynulého pondelka.

Janckulík zostáva
Aj v Ružomberskom hlase sme informovali o tom, že v marci sa Igor Janckulík, podpredseda ŽSK pre oblasť dopravy, vzdal funkcie. Správu o jeho odvolaní mali poslanci aj medzi materiálmi, ktoré im boli doručené. Nakoniec však na svojej pozícii zostáva...
„Minulý týždeň som dostala skôr informácie, že má záujem hovoriť o svojom ďalšom pôsobení. Vnímam tiež vôľu poslancov, ktorí by za takéto odvolanie nehlasovali. Z toho vyplýva, že nevidím dôvod, aby sme takýto bod mali zaradený do rokovania a sťahujem ho,“ informovala v úvode predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

„Bol som tým tiež zaskočený, že predsedníčka stiahla tento bod. Môj klub dal pozmeňovací návrh, za čo si ich vážim. Chcel som vedieť, či mám ďalej podporu poslancov. Ak by som ju dostal, chcel som si s predsedníčkou sadnúť a dohodnúť si nové pravidlá spolupráce. Tak som si to predstavoval, som trošku prekvapený,“ reagoval Igor Janckulík.
„Lepšie je vrátiť sa z kratšej cesty, máme možnosť spolu ďalej hovoriť o spolupráci,“ uzavrela túto tému predsedníčka ŽSK.

Odvolali riaditeľov
Krajskí poslanci odvolali trinástich riaditeľov organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK po uplynutí štvorročného obdobia. Nejde ale o nič nezvyčajné: kraj má už od roku 2011 vypracovanú smernicu, ktorá upravuje postup pri výberových konaniach na funkcie štatutárnych orgánov.

„Štvorročné obdobie je zároveň obdobím, počas ktorého riaditelia napĺňali ciele projektov rozvoja inštitúcie, s ktorými sa uchádzali o funkciu. Systém projektového riadenia sa osvedčil ako účinný nástroj napredovania a prináša nové výzvy a ciele, čo má zároveň aj motivačný efekt. Tento systém štvorročného obdobia, ktorý bol implementovaný po vzore päťročného cyklu výberových konaní na riaditeľov stredných škôl, sa ukázal ako dobrý a zmysluplný. Priniesol príležitosť zvyšovania kvality riadenia našich organizácií,“ vysvetlila v dôvodovej správe predsedníčka ŽSK.

Odvolaným riaditeľom nič nebráni v tom, aby sa uchádzali o dôveru aj v ďalšom období. Týka sa to napríklad aj Miroslavy Palanovej, riaditeľky Liptovského kultúrneho strediska, ktorú zastupiteľstvo odvolalo k 30. septembru 2020. Martin Krupa, riaditeľ Liptovského múzea v Ružomberku, bol odvolaný k 30. novembru 2020.

Dopady koronavírusu na rozpočet
Najväčšia diskusia bola, pochopiteľne, pri správe o dopadoch pandémie koronavírusu na finančnú situáciu ŽSK v tomto roku. Poslanci ju zobrali na vedomie.

„Sme v ťažkej dobe, nikto sa na takúto dobu nedokázal vopred pripraviť. Hľadáme všetky zdroje,“ hovorila Erika Jurinová. Najväčšie problémy spôsobuje výpadok podielových daní, ale aj zníženie nedaňových príjmov najmä v oblasti kultúry, vzdelávania, sociálneho zabezpečenia a zdravotníctva. Kraj má tiež zvýšené výdavky na prímestskú autobusovú dopravu i na zabezpečenie opatrení v súvislosti s koronavírusom. Upozornila na to Katarína Gazdíková, riaditeľka odboru ekonomického Úradu ŽSK.

„Ďakujem za kvalitnú dôvodovú správu,“ prihovoril sa poslanec za Okres Ružomberok Ľubomír Kubáň. Zaujímal sa, či združenie samosprávnych krajov nepožiada vládu o finančnú pomoc pre oblasť školstva, kultúry a prímestskej dopravy. „Tam budú ekonomické škody veľmi výrazné,“ dôvodil. Kraj získal aj 15 miliónovú účelovú pôžičku od štátu na opravy ciest a mostov, o čom sme vás už informovali. Uvažuje o zmenu jej účelu, aby mohol v týchto časoch financovať bežné výdavky. Ľubomír Kubáň požiadal o vysvetlenie, pretože financie na opravy potrebujú aj cesty a mosty.

„Účel úveru, ktorý má väčšina krajov, by bolo najlepšie pretransformovať na bezúročnú dotáciu, z ktorej by sme v prípade potreby vedeli sanovať bežné výdavky. Vychádzali sme z toho, že najmä mzdové výdavky tvoria v každom jednom kraji väčšiu časť nákladov. Všetci vnímame, že oprava ciest a mostov je dôležitá. Napriek tomu sme išli za ministrom financií s tým, že je to rýchle riešenie. Riešiť to budú, iniciatívu budeme ťahať ďalej. Ak by to bolo schválené, je to okamžité riešenie. Určite by sme na bežné výdavky nemíňali celý úver,“ vysvetlila Erika Jurinová.

Na gymnáziu menia okná
V rámci opatrení poslanci zrušili dve výzvy, ktoré kraj vyhlásil a financovať ich plánoval z vlastných prostriedkov: výzvu z dotačných programov regionálne a participatívne dotácie. Ako dobrý to krok to zhodnotil aj poslanec Ľubomír Kubáň, ktorý sa problematike dotačných programov venuje.

Pochopiteľne, „stopku“ nateraz dostali aj niektoré investičné aktivity kraja. Pozastaviť, respektíve presunúť na neskoršie obdobie (v závislosti od finančnej situácie) kraj navrhol druhú etapu zateplenia a stavebných úprav telocvične Obchodnej akadémie v Ružomberku a úpravu schodiska a vytvorenie bezbariérového prístupu v Liptovskom múzeu v Ružomberku.

Poslanec Karol Javorka sa zaujímal, prečo kraj počas trvania koronavírusu investoval v rámci opatrení do školstva 150 000 eur a do kultúry 13 000. „Na aký účel boli určené financie pre školské zariadenia, keďže tieto sú zatvorené?,“ pýtal sa.

„Nezabúdajme, že sme pripravovali 5 našich internátov na karanténne zariadenia. Kupovali sa ochranné pomôcky, dezinfekcia, materiálne vybavenie,“ reagovala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová. Doplnila ju Katarína Gazdíková, riaditeľka odboru ekonomického Úradu ŽSK. „Číslo bude asi nižšie, pri vyčíslovaní výdavkov sme sa asi nepochopili s odborom školstva a prezentovali sme asi predpoklad. Číslo upresním podľa skutočnosti, ospravedlňujem sa.“

V rámci interpelácií poslanec za Okres Ružomberok Dušan Lauko poukázal na problematiku osvetlenia Likavského hradu. Momentálne sa pripravuje verejné obstarávanie na projektovú dokumentáciu. Poďakoval, že sa začala realizovať výmena okien na budove ružomberského gymnázia.

„Dúfam, že práce budú prebiehať plynule. Budú ukončené na začiatku septembra, aby študenti nastúpili do vynovenej školy?,“ zaujímal sa. „Vyzerá to, že práce budú prebiehať 5-6 mesiacov. Verím, že študenti vďačne prijmú, že sa budú robiť dokončovacie práce,“ s úsmevom odpovedala Erika Jurinová.
Michal Paška, foto autor

FOTO: Takto sme tentoraz krajských poslancov rokovať nevideli. Zastupiteľstvo kvôli opatreniam v súvislosti s koronavírusom rokovalo prostredníctvom videokonferencie.

Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist