KORONAVÍRUS V RUŽOMBERKU: 2. časť
Nedeľa 24. január 2021,
celkovo: 14838108 čitateľov
online: 20 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Ružomberský hlas - predplatne
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

21. január 2021 | 10:39
V predaji je prvé tohtoročné číslo Ružomberského hlasu, ktoré si môžete kúpiť nielen v meste a obciach okresu, ale aj v Liptovskom Mikuláši a Dolnom Kubíne.
21. január 2021 | 09:42
Útočník MFK Ružomberok Ladislav Almási odišiel na polročné hosťovanie do klubu najvyššej ruskej súťaže FK Akhmat Groznyj.
18. január 2021 | 19:00
Mesto Ružomberok podpísalo krátkodobú zmluvu o prenájme Koniarne na využívanie haly počas najbližších 3 mesiacov, informovala v správach Mestská televízia Ružomberok.
17. január 2021 | 17:01
Aktuálna situácia s pandémiou zatiaľ nedovoľuje otvoriť nový projekt cestovného ruchu v Hrabove - Ľadové kráľovstvo.
17. január 2021 | 17:00
V prípravnom zápase remizovali futbalisti MFK Ružomberok s druholigovým Tatranom Liptovský Mikuláš 2:2.
aktuálne číslo: 2020 / 24 (18. december 2020)
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453
odporúčané stránkyKORONAVÍRUS V RUŽOMBERKU: 2. časť

21. máj 2020 | 11:36 | 7686

RUŽOMBEROK (Michaela Milá, foto rkhlas) - Tak ako v uplynulých číslach našich novín, aj teraz vám prinášame súhrn základných udalostí a informácií týkajúcich sa koronavírusu a ochorenia COVID-19 za predchádzajúce týždne.

Piatok 10. apríla: Primátor mesta Igor Čombor udelí 11 cien primátora osobám a spoločnostiam, ktoré sa počas aktuálnej situácie zachovávajú súdržne a pomáhajú tomu, kto to naozaj potrebuje.

Nedeľa 12. apríla: Hliadky a ružomberskom okrese kontroloval policajný prezident.
Pondelok 13. apríla: Od tohto dňa nájdete na Rovni pri samoobslužnej autoumyvárni rúškomat aj s dezinfekciou. Samostatne balené rúška sú vyrobené na Slovensku, jedno stojí 3 eurá.

Utorok 14. apríla: Siedmim repatriantom, ktorí sa aktuálne nachádzajú v hoteli na Smrekovici, potvrdili koronavírus. „Pozitívne testovaní repatrianti sa nachádzajú v izolácii a budú opätovne testovaní podľa pokynov hlavného hygienika, a to do 14 dní od prvého testovania,“ uviedla pre našich kolegov z MTR hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková. Ostatní zo 66-člennej skupiny boli prepustení do domácej karantény. Išlo o druhú skupinu repatriantov, ktorá bola po návrate zo zahraničia ubytovaná na Smrekovici.

Streda 15. apríla: Pracovníci Technických služieb dezinfikujú nádoby na komunálny odpad. Vírus Covid-19 prežíva na povrchoch až do 72 hodín. Preto je dôležité starať sa aj o okolité prostredie. Mesto dalo preto príkaz na dezinfekciu nádob na komunálny odpad. Ide o autobusy, autobusové zastávky, detské ihriská, lavičky, parky a smetné koše.
Od tohto termínu až do odvolania sa môžete obrátiť na psychológov z Katolíckej univerzity. Poradenstvo je možné telefonicky, mailom alebo cez Skype. Využiť ho môžete v pracovných dňoch v časoch 10:00 – 13:00 a 15:00 – 18:00. Kontakty na psychológov nájdete na inom mieste tohto čísla Ružomberského hlasu.
Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok – FN informovala o tom, že má 7 vyliečených pacientov. Dvaja z nich potrebovali aj pľúcnu ventiláciu.

Štvrtok 16. apríla: Mestskí policajti dávajú „do poriadku“ ohraničenie detských ihrísk, opravujú potrhané pásky, ktoré potrhal vietor.

Piatok 17. apríla: Mestská polícia upozorňuje na podvodníkov: „Seniori sú často obeťou podvodov, ktoré chytráci vymýšľajú s cieľom obohatiť sa, či jednoducho len páchať zlobu. Preto mestská polícia varuje. A aby neostalo len pri slovách, aktívne vyhľadáva seniorov a vysvetľuje im, ako sa podvodom brániť a aké sú aktuálne formy kriminálnej činnosti, ktorých obeťou sa môže stať ktokoľvek.“
Vojenská nemocnica má v starostlivosti ďalších dvoch pacientov s ochorením COVID-19. Ide o muža (25 r.) z okresu Dolný Kubín a ženu (27 r.) z okresu Námestovo. Obaja s cestovateľskou anamnézou.
Žilinský samosprávny kraj sa rozhodol darovať zásoby potravín zo zatvorených školských jedální rôznym zariadeniam, ktoré ich potrebujú, ale tiež ľuďom v núdzi.

Nedeľa 19. apríla: Pribudli dvaja pacienti s COVID-19 z ružomberského okresu (23 a 73. r. muži). Starší zo spomínaných je z CSS Likava. Pribudol k nim aj jeden ďalší pozitívne testovaný pacient s neznámou adresou.

Pondelok 20. apríla: Mesto pripravilo stretnutie zástupcov ÚVN SNP Ružomberok – FN a Technických služieb, taktiež aj ďalších inštitúcií: „Zorganizovali sme stretnutie so zástupcami ÚVN, na ktorom boli prítomní aj zástupcovia Okresného úradu, oddelenia, ktoré má odpady na zodpovednosti.
ÚVN nám vysvetlila, že odpady, ktoré Technické služby vyvážajú, sú komunálne odpady zamestnancov. Ten skutočne nebezpečný odpad je odvážaný inou zmluvnou spoločnosťou, ktorá sa ku tým odpadom správa tak, ako jej to prikazuje zákon. A ten je teda poriadne tvrdý na nebezpečný odpad. Dokonca odpad, ktorý by potenciálne mohol obsahovať vírus SARS2 (spôsobujúci ochorenie Covid-19), je najprv ponechaný 72 hodín v zatvorenom obale (dovtedy SARS2 neprežije) a následne odvážaný priamo do spaľovne.“ Toľko z pondelkového stretnutia na radnici.
Od piatku 17. apríla pribudlo v našej nemocnici celkom sedem nových pacientov s COVID-19. Nemocnica uvádza 28 pozitívne testovaných pacientov, pričom zatiaľ otestovali dokopy 1 134 ľudí.
Vojenskí sanitári začali pracovať v ÚVN SNP Ružomberok – FN. Ide zatiaľ o 40 profesionálnych vojakov, ktorí budú počas núdzového stavu pomáhať zdravotníkom.
Predseda vlády SR Igor Matovič predstavil fázy postupného otvárania prevádzok. Termínom prvej fázy je streda 22. apríla, prechod na ďalšiu fázu bude závisieť od vývoja nakazených novým koronavírusom. Zároveň sa upravujú aj nákupné hodiny určené pre seniorov, ktorí majú od stredy 22. 4. Vyhradený čas na nákupy v pracovných dňoch 9:00 – 11:00, čiže o hodinu menej, ako tomu bolo doposiaľ. Stále platí povinnosť v obchode rúško, dezinfekcia, 2 m odstup a 1 človek na 25 m2 na predajňu.
Otvárajú sa (s platnosťou od stredy 22. 4.) obchody a služby, ktorých priestor je do 300 m2.
Stravovacie služby ostávajú ako doposiaľ – cez výdajné okienko.
Otvárajú sa vonkajšie športoviská – je umožnený bezkontaktný šport bez obecenstva, šatní a toaliet.
Dlhodobé ubytovanie (bez stravy) je povolené.
Podľa podmienok budú môcť fungovať vonkajšie trhoviská.
Predaj áut vrátane autobazárov je povolený.

Utorok 21. apríla: Mesto oznamuje, že rokovanie mestského zastupiteľstva bude v stredu 23. apríla v KD Biely Potok bez účasti verejnosti a médií (o tomto rokovaní sa viac dočítate na iných miestach našich novín).
Ministerstvo zdravotníctva uvádza ďalšieho nakazeného koronavírusom z ružomberského okresu. Je to len ročný chlapec. Nebol testovaný v ÚVN SNP Ružomberok – FN.
Vyčlenenie predajného času od 9:00 do 11:00 h pre seniorov nad 65 rokov znamená pre týchto ľudí zároveň zákaz nakupovania v inom čase. Povedal to v utorok po zasadnutí Ústredného krízového štábu hlavný hygienik SR Ján Mikas. Seniori by podľa neho mali toto opatrenie dodržiavať vo vlastnom záujme.

Piatok 24. apríla: Do tohto dátumu bolo v ružomberskej vojenskej nemocnici od začiatku marca urobených 1545 testov na Covid-19, z toho 31 pozitívnych.
Mestská knižnica Ružomberok ponúka svojim registrovaným čitateľom prístup k elektronickým knihám. Na 21 dní si môže každý čitateľ požičať 2 e-knihy. „V prípade, že máte o túto službu záujem, je potrebné zaregistrovať sa na českom portáli palmknihy.cz a stiahnuť si ich špeciálnu aplikáciu eReading. Dôležité je, aby ste sa zaregistrovali rovnakým emailom, aký máte uvedený u nás v knižnici. Po prihlásení do nášho online katalógu si pomocou filtra E-knihy vybratú e-knihu môžete bezplatne stiahnuť do svojho smartfónu, čítačky či tabletu,“ informovala riaditeľka knižnice Tatiana Babincová.

Nedeľa 26. apríla: V Ústrednej vojenskej nemocnici SNP Ružomberok – Fakultnej nemocnici pribudli traja noví pacienti s ochorením Covid-19. Ide o 90-ročnú ženu a 73-ročného muža z okresu Liptovský Mikuláš a 24-ročného muža s bydliskom v Bratislave, ktorý bol umiestnený v karanténnom zariadení v Liptovskom Jáne.

Pondelok 27. apríla: Mesto nainštalovalo v klientskom centre ochranné sklá, ktoré zabránia prenikaniu kvapôčok počas rozprávania. Rozhodlo sa tiež, že klientske centrum MsÚ bude od mája fungovať v zmenenom režime. „Po striktných opatreniach predĺžime naspäť pracovný čas. Teda služby klientskeho centra budú pre každého od 08:00 do 14:30. Ale zavádzame stránkové a nestránkové dni. Po novom bude klientske centrum pre občana otvorené v pondelok, stredu a piatok. Počas utorkov a štvrtkov sa budeme venovať len elektronickej agende,“ uvádza hovorca mesta Viktor Mydlo. Pravidlá ostávajú nezmenené - Vstup do budovy je povolený len limitovanému počtu občanov, povinné sú rúška a v budove dodržiavanie rozstupov.

Utorok 28. apríla: Pendleri v okruhu 30 kilometrov od hraníc nebudú potrebovať na vstup na územie SR negatívny test na ochorenie Covid-19. Po zasadnutí ústredného krízového štábu to potvrdili predseda vlády Igor Matovič a hlavný hygienik Ján Mikas. „S prihliadnutím na relatívne priaznivý vývoj epidemiologickej situácie u nás a v susedných krajinách rušíme celkovo túto povinnosť,“ uviedol hlavný hygienik. „Povolíme aj vstup detí a neplnoletých osôb, ktorí sú ich rodinní príslušníci,“ dodal. Potvrdil takisto aj rozšírenie výnimky z povinnej štátnej karantény na Slovákov pracujúcich v sociálnych službách v Juhomoravskom, Zlínskom, Moravsko-sliezskom a Olomouckom kraji v Českej republike, ale tiež v rakúskych spolkových krajinách Burgenland, Dolné Rakúsko a Viedeň. Podobne ako pracovníci v zdravotníctve v spomínaných krajoch sa budú musieť preukázať potvrdením od zamestnávateľa a negatívnym testom na ochorenie Covid-19, po novom s platnosťou 96 hodín.

Štvrtok 30. apríla: Viceprimátor Michal Lazár informoval o tom, že cez týždeň bolo stretnutie s predstaviteľmi domovov sociálnych služieb. Dobrou správou je, že nemáme žiadneho nakazeného seniora: „Možno mnohí neviete, ale seniori v domovoch sú často smutní. Chýba im najbližšia rodina - zvlášť dnes, keď sú návštevy z logických príčin pozastavené. Často im chýba kontakt s okolitým svetom, a jediné, čo im robí radosť, je vyjsť si na čerstvý vzduch a aspoň trochu tam pookriať. Preto sme sa rozhodli na naše trovy zabezpečiť pravidelnú dezinfekciu vonkajších priestorov domovov. Je to naša povinnosť. Zároveň im robíme zbierku kníh, ktoré máme k dispozícii, aby sme rzšírili ich knižnice. Myslíme aj na zdravotnícky personál, ktorý je momentálne v prvom a jedinom kontakte so seniormi. Každý zástupca domova dostal ochranné rúška, aby ich mali čo najviac k dispozícii.“

Ďalším stretnutím bolo stretnutie s hasičmi. M. Lazár: „Hoci tí nie sú v nemocnici s pacientmi, sú veľmi dôležitou častou záchranného systému. Či už pri nehodách alebo požiaroch, ktoré sú vďaka relatívnemu suchu bežnou súčasťou ich práce v týchto dňoch. Aj hasiči od nás dostali ochranné rúška a prísľub, že v prípade potreby im bude mesto nápomocné.“

Nedeľa 3. mája: Vojenská nemocnica za uplynulý týždeň nezaevidovala nových pacientov s ochorením Covid-19. Z 31 nakazených sa do tohto dátumu vyliečilo 16.

Pondelok 4. mája: ÚVN SNP Ružomberok – FN spustila činnosť špeciálnych ambulancií aj pre iné ako akútne stavy. Je ale potrebné vopred sa na vyšetrenie telefonicky objednať. Pacienti, ktorým boli zrušené operácie v uplynulom období, budú postupne informovaní o nových termínoch zákrokov.

Po stretnutí s konzíliom epidemiológov premiér Igor Matovič uviedol, že od stredy 6. mája sa môžu spojiť fázy 2 3 z okruhu otvárania prevádzok. Otvárajú a povoľujú sa: krátkodobé ubytovanie bez spoločného stravovania, kaderníctva, pedikúry a manikúry, vonkajšie turistické atrakcie, taxislužby, bohoslužby a svadby. Tiež aj obchody a služby bez obmedzenia rozlohy, vonkajšie terasy verejného stravovania, rehabilitačné služby, múzeá, galérie, knižnice a výstavné siene. Všetko za prísnych hygienických podmienok. Krátkodobé ubytovanie je možné s donesením jedla na izbu, izba musí byť po opustení hosťami 24 hodín voľná. Taxíky musia mať namontovanú deliacu stenu. Pri vonkajšom stravovaní musia byť okraje stolov dva metre od seba, dotykové plochy stolov sa budú dezinfikovať po každom zákazníkovi. Pri jednom stole môžu sedieť maximálne dvaja ľudia alebo rodičia s deťmi. Naďalej platí zákaz stretávania sa osôb na verejnosti okrem tých, ktorí žijú v spoločnej domácnosti. Obchody ostávajú v nedeľu až do odvolania stále zatvorené. Platia 2-metrové rozstupy, dezinfekcia rúk a 1 človek na 25 m2 plochy predajne.

Utorok 5. mája: vojenská nemocnica zrušila záložné tímy, zvýšené epidemiologické opatrenia stále platia.
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist