Krutý narodeninový darček
Utorok 26. január 2021,
celkovo: 14848521 čitateľov
online: 41 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Ružomberský hlas - predplatne
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

26. január 2021 | 09:07
Poslanec Patrik Habo poslal začiatkom roka list trom najvyšším ústavným činiteľom SR, v ktorom žiada o väčšiu pozornosť pre štátny sviatok 1. januára - Deň vzniku Slovenskej republiky.
25. január 2021 | 11:30
Cez víkend otestovali v Ružomberku 6114 ľudí, z nich si pozitívny výsledok prevzalo 21 obyvateľov, čo predstavuje 0,34%.
25. január 2021 | 11:29
V šlágri basketbalovej extraligy žien prehral MBK Ružomberok na palubovke Piešťanských Čajok 55:70.
21. január 2021 | 10:39
V predaji je prvé tohtoročné číslo Ružomberského hlasu, ktoré si môžete kúpiť nielen v meste a obciach okresu, ale aj v Liptovskom Mikuláši a Dolnom Kubíne.
21. január 2021 | 09:42
Útočník MFK Ružomberok Ladislav Almási odišiel na polročné hosťovanie do klubu najvyššej ruskej súťaže FK Akhmat Groznyj.
aktuálne číslo: 2021 / 01 (15. január 2021)
anketa
Keby vo voľbách primátora mesta Ružomberok kandidovali nižšie uvedení uchádzači, koho by ste v súčasnosti volili?
Ján Bednárik
[46h:4%]
Igor Čombor
[509h:45%]
Karol Javorka
[50h:4%]
Robo Kolár
[31h:3%]
Ľubomír Kubáň
[322h:28%]
Ján Kuráň
[155h:14%]
celkovo hlasujúcich: 1139
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453
odporúčané stránkyKrutý narodeninový darček

12. jún 2020 | 10:28 | 761TOP ČLÁNOK

TURÍK/LISKOVÁ (Michal Domenik, foto Silvia Žuffová) - Vladimír Kačalka z Liskovej určite nikdy nezabudne na 2. apríl 2020. A nielen preto, že v tento deň, rovnako ako roky predtým, mal osláviť svoje narodeniny. Bol to štvrtok. Mohol pokojne byť jeho posledný v živote. Nechajme však hovoriť človeka, ktorý sa práve v ten deň druhýkrát narodil...

„Vybral som sa pomôcť sestre do záhrady rodičovského domu v Turíku. Motorovou pílou som prerezával ovocné stromky. Nešťastnou zhodou okolností sa však zrazu píla uvoľnila a odskočila od kmeňa stromu,“ začína líčiť krutý narodeninový darček 63-ročný Vladimír.

Ako hovorí ďalej, bol to okamih. Motorová píla sa mu zarezala do ramena a poškodila mu cievy, ako aj žily. Inštinktívne si však stlačil postihnuté miesto, nablízku však nikoho, kto by mu okamžite pomohol, nevidel.

Bolo však treba reagovať rýchlo, už išlo skutočne o život. Našťastie, napokon mu nebolo súdené prejsť na druhý breh životnej cesty...

Nestratil duchaprítomnosť a o pomoc naliehavo zvolal na sestru, ktorá ho počula a prišla. Rovnako sa pomoci dočkal aj od susedov Františka Poleča, profesionálneho záchranára a jeho manželky Lucie. Aj jeho priateľ Viktor Murín bol nablízku a tiež svojím dielom pomohol.

„Stabilizovali ma do príchodu záchrannej služby. Zastavili krvácanie. Zavolali záchranku. Potom ma naložili do sanitky a smeroval som do ružomberskej nemocnice,“ spomína bývalý policajt, ktorý v službe ľuďom pracoval 25 rokov.

Ocitol sa na Kliniky cievnej chirurgie, kde mu operovali postihnuté rameno. „Musím povedať, čo mi potvrdili aj lekári v našej nemocnici, že záchranár František Poleč ma doslova zobral smrti z pazúrov,“ uvádza pre naše noviny bývalý policajt.

Tu sa začína druhá časť jeho príbehu, ktorá je o prístupe odborníkov v Ústrednej vojenskej nemocnici SNP – Fakultnej nemocnici v Ružomberku. „Ich konanie bolo viac ako profesionálne, dávali do toho celé srdce,“ spomína a dodáva, že operácia trvala približne 2 hodiny a 20 minút.

Po tom všetkom zostal v nemocnici. Liečil sa približne dva týždne, až do 17. apríla, kedy bol z kliniky prepustený do domácej liečby. „Chcem opätovne zdôrazniť prístup skutočných odborníkov v našej nemocnici a úprimne poďakovať celému zdravotnému personálu.“

Podľa jeho slov, nejde len o ich ukážkovú profesionalitu, ale aj o mimoriadne ľudský a skutočne obdivuhodný prístup. Znovu má slovo V. Kačalka: „Uvedomil som si, že sa to všetko dialo v mimoriadnej situácii pandémie. Viem, že aj v tom čase, kedy ma doviezli, mali s novým koronavírusom v nemocnici veľa starostí.“

Aj preto je nesmierne vďačný nielen personálu, ale aj sanitárom, všetkým, ktorí sa o neho starali. „Vyslovujem im veľké a úprimné poďakovanie. Takmer každú hodinu chodili za mnou a pýtali sa, či ma niečo nebolí, či niečo nepotrebujem.“

Rád by zdôraznil, že vďaka všetkým, ktorí v nemocnici pracujú a starali sa o neho, a ktorí mu v danej mimoriadnej situácii pomohli, má ešte stále ľavú ruku. „Cítim, že urobili kvalitnú odbornú prácu. Ako keby som bol ich rodina. Skutočne, je to niečo príkladné a úžasné v našej ružomberskej nemocnici.“

Ďakujte záchranárovi Františkovi Polečovi, že to urobil odborne a profesionálne, zachránil vám život – to mu opakoval prednosta kliniky František Rusňák. „Okrem neho ako prednostu kliniky som však veľmi vďačný aj lekárom Zuzane Genčúrovej a Františkovi Oravcovi, ale aj ďalším, napríklad primárovi Jánovi Kobelovi, ktorý mi tiež veľmi pomohol.“

V súčasnosti chodí na rehabilitáciu, a stále má nádej, že ruka nezostane nehybnou naveky. „Áno, zatiaľ je to tak, ale sľúbil som v nemocnici všetkým, ktorí sa o mňa starali, že ak budem ňou znovu hýbať, prídem ich objať, celú kliniku. Za to, ako mi pomohli, si zaslúžia veľký potlesk.“

Na znak svojej vďaky napísal aj na ministerstvo obrany, ktoré je zriaďovateľom ružomberskej nemocnice. Podľa jeho slov totiž majú aj tam vedieť, že máme v našom meste veľmi profesionálnych, kvalitných lekárov, a navyše, v tejto výnimočnej pandemickej situácii.

Vladimír Kačalka sa celý profesijný život, ako sám hovorí, snažil pomáhať ako policajt ľuďom, ktorí to najviac potrebovali. Možno aj preto vie patrične oceniť všetkých, ktorí v onen narodeninový deň pomohli jemu.

„Ešte raz, viem, že opakovane a na záver, ďakujem záchranárovi Františkovi Polečovi, jeho manželke Lucii a priateľovi Viktorovi Murínovi. Oni boli prví, ktorí mi pomohli zachrániť život,“ dodal na záver pre Ružomberský hlas.

(článok sme zverejnili ako reportáž v Ružomberskom hlase č.10/2020)
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist