Ružomberský hlas
  • Piatok 29. marec 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (Filip Kubáň, foto rkhlas) - Ružomberok, pomerne malé mesto, ktoré je centrom dolného Liptova, turizmom priam prekvitá. Ako každé podobné sídlo na Slovensku, tak aj Ružomberok má svoje plusy a mínusy. Mesto turizmu. Tento názov na pútači privíta návštevníkov mesta, ktorí tadiaľto len cez neho prejdú (kvôli stále neexistujúcej diaľnici) alebo sem zavítajú ako turisti. Ružomberok má byť na čo hrdý. Príroda okolia mesta je fascinujúca. Vlkolínec, Malinô Brdo, Smrekovica či Hrabovská a Čutkovská dolina lákajú pravidelne množstvo turistov do nášho mesta. Mnohí nám tieto lokality závidia. Len, či si ich my, domáci, vážime...
Stačí sa ísť prejsť do Hrabovskej doliny a nájdeme tam neporiadok takmer na každom kroku. Samozrejme, mohli ho spôsobiť návštevníci, ale fakt, že ešte len pred víkendom sú v tejto lokalite plné koše, nie je príjemný. Podobný pohľad sa nám naskytne aj v Čutkovskej doline. Možno si povieme, že je to len krátkodobý jav, ale na druhej strane, ak sa takáto situácia objaví počas letnej alebo zimnej sezóny, tak to nie je dobrá reklama pre mesto.
Samozrejme, všetko je to o ľuďoch. Kto vidí, že je kôš plný, tak si odpadky zoberie so sebou a hodí ich do koša o kúsok ďalej. Lenže, nie všetci sme takí...
Ale, vráťme sa späť k mestu. Aj samotný Ružomberok má čo ponúknuť, či už je to Galéria Ľudovíta Fullu, Liptovské múzeum alebo Mauzóleum Andreja Hlinku. Ružomberok turizmom priam žije. Čo je ale horšie, je fakt, keď turisti uvidia stav nášho mesta v niektorých konkrétnych oblastiach. Prepadávajúca sa dlažba v centre mesta (medzičasom už našťastie opravená), obrovský plot v centre mesta, kde už mal roky stáť sľubovaný Aupark, či autá, parkujúce na začiatku pešej zóny na Mostovej ulici. A to je len zlomok skutočností, ktoré v našom meste nefungujú.
Pritom niekedy stačí málo urobiť a veci by sa pohli k lepšiemu. Mesto Ružomberok ako soľ potrebuje diaľnicu, ktorá sa už stavia niekoľko desiatok rokov. Výstavba diaľnice je kľúčová pre mesto a pre jeho obyvateľov. Zníži sa tak znečistenie ovzdušia, ktorým Ružomberok trpí. K znečisťovaniu ovzdušia prispieva aj Mondi SCP, kde sa v súčasnosti realizuje výstavba nového papierenského stroja. Spoločnosť podľa vlastných slov vyjadrení používa najmodernejšie technológie a čistotu ovzdušia pravidelne kontroluje a meria.
K ďalším faktorom, ktoré prispievajú k znečisťovaniu ovzdušia v meste, patrí vykurovanie. Počas januára je niekedy lepšie nechodiť nikde a pracovať momentálne na veľmi populárnej práci z domu. Na ovzdušie má ale najväčší vplyv poloha mesta. Keďže Ružomberok sa nachádza v kotline medzi pohoriami, tak vznik inverzií počas zimných mesiacov je bežný. Všetci teda netrpezlivo čakáme, kedy sa postaví diaľnica a či sa znečistenie ovzdušia zníži.
Vrátim sa späť k tomu, na čo môžeme byť ako Ružomberčania hrdí. A tým je naša príroda. Kto iný na Slovensku môže povedať, že má les doslova za domom, kabínkovú lanovku jeden kilometer od centra mesta alebo dve doliny na skok od domu? Asi nikto. My sa tým pýšime! Napriek tomu som mal donedávna pocit, že to tak nie je. Až vďaka koronakríze mnoho ľudí z Ružomberka spoznalo, že v okolí mesta máme krásnu prírodu. Počas jarných mesiacov boli miesta, ktoré ešte prednedávnom navštevoval len zlomok Ružomberčanov, preplnené.
Pravidelne počúvame hundrajúcich ľudí, ako je v meste zle a nič sa tu nedeje. Pritom často, keď zájdeme napríklad do Bratislavy, tak si povieme, ako je u nás v Ružomberku dobre a pokojne. Netreba preto vidieť svet len čiernobielo, ale treba sa tešiť aj z maličkostí, pretože sú to práve ony, ktoré nám dodávajú chuť a energiu žiť.
(Autor je študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku)

Vyhľadávanie

Piatok 29. marec 2024
0:0:0
Online: