ZELENÚ VLNU UŽ NASTAVUJÚ
Utorok 26. január 2021,
celkovo: 14847179 čitateľov
online: 28 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Ružomberský hlas - predplatne
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

26. január 2021 | 09:07
Poslanec Patrik Habo poslal začiatkom roka list trom najvyšším ústavným činiteľom SR, v ktorom žiada o väčšiu pozornosť pre štátny sviatok 1. januára - Deň vzniku Slovenskej republiky.
25. január 2021 | 11:30
Cez víkend otestovali v Ružomberku 6114 ľudí, z nich si pozitívny výsledok prevzalo 21 obyvateľov, čo predstavuje 0,34%.
25. január 2021 | 11:29
V šlágri basketbalovej extraligy žien prehral MBK Ružomberok na palubovke Piešťanských Čajok 55:70.
21. január 2021 | 10:39
V predaji je prvé tohtoročné číslo Ružomberského hlasu, ktoré si môžete kúpiť nielen v meste a obciach okresu, ale aj v Liptovskom Mikuláši a Dolnom Kubíne.
21. január 2021 | 09:42
Útočník MFK Ružomberok Ladislav Almási odišiel na polročné hosťovanie do klubu najvyššej ruskej súťaže FK Akhmat Groznyj.
aktuálne číslo: 2021 / 01 (15. január 2021)
anketa
Keby vo voľbách primátora mesta Ružomberok kandidovali nižšie uvedení uchádzači, koho by ste v súčasnosti volili?
Ján Bednárik
[43h:4%]
Igor Čombor
[476h:44%]
Karol Javorka
[48h:4%]
Robo Kolár
[30h:3%]
Ľubomír Kubáň
[303h:28%]
Ján Kuráň
[150h:14%]
celkovo hlasujúcich: 1074
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453
odporúčané stránkyZELENÚ VLNU UŽ NASTAVUJÚ

24. august 2020 | 16:08 | 1564TOP ČLÁNOK

RUŽOMBEROK (Michal Domenik, foto rkhlas) - Kapacita hlavných ciest v Ružomberku je násobne prekročená, upozorňuje dopravný expert Tomáš Mišovič... Dlho očakávaný moment, ktorý má sčasti pomôcť ťažko skúšanej dopravnej situácii v Ružomberku, sa blíži. Minulý týždeň, po dokončení rekonštrukcie všetkých svetelných križovatiek na hlavných cestách v meste, spustili nastavovanie a ladenie dynamickej zelenej vlny. „Stavebné práce na križovatkách sú úplne dokončené, každá križovatka má okrem najmodernejšej techniky aj bezbariérové úpravy a dopravné značenie, potrebné pre ľudí so zdravotným hendikepom," povedal exkluzívne pre Ružomberský hlas dopravný expert a poradca primátora pre infraštruktúru Tomáš Mišovič.

Podľa jeho slov, počet vozidiel tak začal byť regulovaný už od Žiliny, ale aj Popradu. „Rozumiem laickej otázke, prečo sú zápchy, keď bol spustený základný variant zelenej vlny. Niekde však tie vozidlá čakať musia, keďže kapacita cesty je násobne prekročená. Preto sa stavia diaľnica, aby sa kapacita zväčšila,“ pokračuje vo vysvetľovaní T. Mišovič.

Zelená vlna podľa neho zvýši dopravnú priestupnosť mesta bez toho, aby sa v ňom tvorili súvislé kolóny. Keď auto vojde do mesta po hlavnej ceste, malo by ním bez väčších komplikácií prejsť. To isté platí pre smery z Dolného Kubína, Banskej Bystrice, či našich miestnych ciest.

Dôležitá poznámka. Zelená vlna ešte nie je plne funkčná. Spustili sa uplynulý týždeň časovače na všetkých semaforoch, proces sa práve v týchto dňoch nastavuje a dolaďuje. „Nasledovať bude programovanie nastavenia signálnych plánov dynamickej zelenej vlny. Tento proces bude trvať približne do konca septembra. Potom sa znovu zvýši priepustnosť mesta, premenlivé nové signálne plány budú totiž reagovať na aktuálnu situáciu v reálnom čase,“ dopĺňa uznávaný dopravný odborník.

Ako ďalej pre naše noviny hovorí, systém bude doladený a plne funkčný o viac ako mesiac. Potom bude nasledovať ďalšia etapa, ktorá má tiež pomôcť redukovať kolóny v meste. Ňou bude rozšírenie cesty od križovatky pri Supre až po benzínku OMW, čo sa má podľa dohody realizovať budúci rok, keď bude doriešené odvodnenie lokality.

„Po dokončení tohto rozšírenia bude dynamická zelená vlna na svojom maxime, aby sme vedeli my, obyvatelia Ružomberka, zvládnuť ešte stále trvajúcu výstavbu diaľnice, a rovnako tak aj plánovanú výstavbu obchvatu Ružomberku rýchlostnou cestou R1 – Ružomberok, juh.“

Ďalšou, konečnou súčasťou dynamickej zelenej vlny v Ružomberku a zvýšenia dopravnej priepustnosti hlavných ciest sú pripravované odbočovacie pruhy na ceste I/18 do Štiavničky a Liptovských Sliačov. „Tie sú súčasťou územného rozhodnutia a pripravovaného stavebného povolenia, a budú realizované v krátkom čase. Úlohou zmeny tohto vodorovného dopravného značenia je zrýchlenie dopravného toku áut, ktoré sa zasekávajú ešte pred samotnou križovatkou pri Supre,“ poznamenal Mišovič.

Pre Ružomberský hlas odhadol, že celý proces budovania dynamickej zelenej vlny v našom meste si podľa odhadov vyžiadal náklady na úrovni viac ako tri milióny eur. Všetky procesy sú súčasťou tzv. kompenzačných opatrení za meškajúcu výstavbu diaľnice, a do realizácie ich presadila ružomberská radnica, platí ich štát cez Národnú diaľničnú spoločnost a realizuje zhotoviteľ diaľnice (OHL-ŽS a Váhostav, teda Združenie Čebrať), ako aj spoločnosť Siemens, ktorá projekt zelenej vlny navrhla.

Ružomberok, ako dodal Mišovič na záver, je prvým a zatiaľ jediným mestom na Slovensku, kde sa takýto projekt na báze najmodernejšieho systému riadenia dopravy v celom meste realizoval. Zároveň sme jediným sídlom v krajine, ktoré má všetky svetelné križovatky komplexne zrekonštruované.
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist