PRÍRODA OKOLIA RUŽOMBERKA: Čas pestrých farieb a ďalekých výhľadov
Štvrtok 29. október 2020,
celkovo: 14483093 čitateľov
online: 29 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

28. október 2020 | 08:15
Celoplošné testovanie v Ružomberku nasledujúci víkend sa bude konať na 24 odberných miestach.
27. október 2020 | 19:53
V Hrabove pod hrádzou pribudla štýlová drevená lavička, premosťujúca potok medzi štrkovou cestou a multifunkčným ihriskom.
26. október 2020 | 19:41
MFK Ružomberok - MŠK Žilina 2:1 (0:1) - v 11. kole Fortuna ligy, góly za MFK dali Kochan a Regáli.
23. október 2020 | 11:23
Basketbalistky MBK Ružomberok odohrajú najbližší zápas extraligy (bez divákov) v Koniarni - zajtra o 17:00 proti Young Angels Košice.
23. október 2020 | 11:22
Mesto Ružomberok prijalo od štátu návratnú pomoc za výpadok vplyvom pandémie vo výške približne 730 tisíc eur.
aktuálne číslo: 2020 / 18 (25. september 2020)
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453PRÍRODA OKOLIA RUŽOMBERKA: Čas pestrých farieb a ďalekých výhľadov

9. október 2020 | 11:53 | 532

RUŽOMBEROK (Jozef Borčin, foto Marek Hyravý) - Rozkvitnuté jesienky a pavučina v zarosenej tráve vyvolávajú nostalgické spomienky na leto. Nastáva obdobie hmiel a ďalekých výhľadov. V októbri sa úbočia Krstej hory, Šípa, Kopy a ďalších vrchov zaodejú do pestrej palety jesenných farieb. Z ich pestrofarebných úbočí znejú milostné fanfáry. Kroky turistov smerujú na Krížnu, Ploskú, Rakytov, Veľký Choč, Salatín a ďalšie vrchy. Odmenou za namáhavé výstupy sú preďaleké výhľady, aké možno zažiť len v jeseni. V pamäti nám nadlho zostane pocit, keď sa ocitneme nad bielym morom hmiel.

Zo všetkých vrchov je asi najkrajšie na najvyššom bode dolného Liptova – na Veľkej Chochule. Okrem výhľadov sa naše oči nevedia nasýtiť pohľadmi na farebné porasty čučoriedovísk a vresovísk. Medzi zeleňou kosodrevia žiaria červeno sfarbené kaliny. Nádherne je aj pod Prašivou. Korytnica, teda to, čo z nej zostalo, sa ocitla v palete pestrých farieb. Vychádzka na neďalekú Babu s jej pestrofarebnými solitérmi stojí za to.

Jesennú nádheru úbočí nad Liptovskými Revúcami najlepšie spoznáme prechodom po náučnom chodníku Čierny kameň. Nezabudnuteľná bude aj prechádzka k horárni pri lúke Hajabačka. Buky a javory sa tu predvádzajú v plnej kráse. Okolie jesennej Podsuchej vynikne z lúk na Jaroviskách južne od Bodegy. Nedostatok vody Brankovského vodopádu nahradí pestrofarebný šat skál v jeho okolí.

Miesto vody bude z Kuruckej skaly padať pestrofarebné lístie. Zo salatínskych dolín je asi najkrajší farebný záver Komorníckej doliny. Úbočia Krstej (Tlstej) hory nás očaria nielen z Čutkova, ale aj z Kalvárskeho sedla. Nenechajme si uniknúť októbrovú nádheru okolia Krkavej skaly, Vlkolínca a celej Trlenskej doliny, Dubovských a Černovských lúk, Turíckych dubín, či Ivachnovského luhu. Ten sa v novembri stane asi najnostalgickejším miestom dolného Liptova.

Vnímať krásu jesenných paliet nad Studničnou z vrcholu najvyššieho brala Siedmych kostolov patrí k najkrajším zážitkom z jesennej prírody. Nenechajme si ujsť žiarivé brezy v okolí Meandrov Lúžňanky i pestro orámovaný Lúčanský vodopád. Park v Ľubochni a úbočia nad dedinou sa zmenia na farebný ošiaľ. Lesy nad fádnymi diaľavami Ľubochnianskej doliny budú pastvou pre zrak každého turistu. Mohutné solitéry v Liptovskej Štiavnici a v ďalších dolnoliptovských dedinách upútajú každého návštevníka.

Symbolom ružomberskej jesene je park na Rínku, aleja na Kalvárii, úbočia nad Baničným a k Váhu sa skláňajúce smutné vŕby v parčíku pri železničnej stanici. Pestrofarebné úbočia Predného Choča, Čebraťa a Krstej hory budú tvoriť nádhernú kulisu nášho mesta. Verme, že silný vietor a skorý mráz túto nádheru nezničia príliš skoro.

Prichádzajúce babie leto nás volá do prírody. Každý si môže vybrať či už krátke prechádzky, alebo turistické výstupy za poznávaním jesenných krás prekrásneho okolia nášho mesta.
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist