PRÍRODA OKOLIA RUŽOMBERKA: Čas pestrých farieb a ďalekých výhľadov
Štvrtok 15. apríl 2021,
celkovo: 15222810 čitateľov
online: 35 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Áčko - inzercia
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

14. apríl 2021 | 09:57
Najbližšie číslo Ružomberského hlasu (8/2021) vyjde v piatok 23. apríla, uzávierka je 16. apríla.
14. apríl 2021 | 09:56
Cenu Andreja Hlinku získal na návrh Patrika Haba z rúk primátora Igora Čombora "na diaľku" do Austrálie historik František Vnuk (95).
12. apríl 2021 | 11:44
Dôležité víťazstvo 1:0 dosiahli futbalisti MFK Ružomberok v Senici, kde vyhrali cez víkend v rámci Fortuna ligy.
12. apríl 2021 | 11:14
Riaditeľ ÚVN v Ružomberku Vladimír Lengvarský sa stal ministrom zdravotníctva, jeho pozíciu v nemocnici už zastáva dovtedajší zástupca Tomáš Sieber.
12. apríl 2021 | 11:13
Basketbalistky MBK Ružomberok vyhrali aj tretie semifinále extraligy proti ŠKP Banská Bystrica a postúpili do finále, v ktorom sa stretnú s Piešťanmi, prvý duel bude 17.4. v Ružomberku.
aktuálne číslo: 2021 / 06 (26. marec 2021)
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453
odporúčané stránkyPRÍRODA OKOLIA RUŽOMBERKA: Čas pestrých farieb a ďalekých výhľadov

9. október 2020 | 11:53 | 990

RUŽOMBEROK (Jozef Borčin, foto Marek Hyravý) - Rozkvitnuté jesienky a pavučina v zarosenej tráve vyvolávajú nostalgické spomienky na leto. Nastáva obdobie hmiel a ďalekých výhľadov. V októbri sa úbočia Krstej hory, Šípa, Kopy a ďalších vrchov zaodejú do pestrej palety jesenných farieb. Z ich pestrofarebných úbočí znejú milostné fanfáry. Kroky turistov smerujú na Krížnu, Ploskú, Rakytov, Veľký Choč, Salatín a ďalšie vrchy. Odmenou za namáhavé výstupy sú preďaleké výhľady, aké možno zažiť len v jeseni. V pamäti nám nadlho zostane pocit, keď sa ocitneme nad bielym morom hmiel.

Zo všetkých vrchov je asi najkrajšie na najvyššom bode dolného Liptova – na Veľkej Chochule. Okrem výhľadov sa naše oči nevedia nasýtiť pohľadmi na farebné porasty čučoriedovísk a vresovísk. Medzi zeleňou kosodrevia žiaria červeno sfarbené kaliny. Nádherne je aj pod Prašivou. Korytnica, teda to, čo z nej zostalo, sa ocitla v palete pestrých farieb. Vychádzka na neďalekú Babu s jej pestrofarebnými solitérmi stojí za to.

Jesennú nádheru úbočí nad Liptovskými Revúcami najlepšie spoznáme prechodom po náučnom chodníku Čierny kameň. Nezabudnuteľná bude aj prechádzka k horárni pri lúke Hajabačka. Buky a javory sa tu predvádzajú v plnej kráse. Okolie jesennej Podsuchej vynikne z lúk na Jaroviskách južne od Bodegy. Nedostatok vody Brankovského vodopádu nahradí pestrofarebný šat skál v jeho okolí.

Miesto vody bude z Kuruckej skaly padať pestrofarebné lístie. Zo salatínskych dolín je asi najkrajší farebný záver Komorníckej doliny. Úbočia Krstej (Tlstej) hory nás očaria nielen z Čutkova, ale aj z Kalvárskeho sedla. Nenechajme si uniknúť októbrovú nádheru okolia Krkavej skaly, Vlkolínca a celej Trlenskej doliny, Dubovských a Černovských lúk, Turíckych dubín, či Ivachnovského luhu. Ten sa v novembri stane asi najnostalgickejším miestom dolného Liptova.

Vnímať krásu jesenných paliet nad Studničnou z vrcholu najvyššieho brala Siedmych kostolov patrí k najkrajším zážitkom z jesennej prírody. Nenechajme si ujsť žiarivé brezy v okolí Meandrov Lúžňanky i pestro orámovaný Lúčanský vodopád. Park v Ľubochni a úbočia nad dedinou sa zmenia na farebný ošiaľ. Lesy nad fádnymi diaľavami Ľubochnianskej doliny budú pastvou pre zrak každého turistu. Mohutné solitéry v Liptovskej Štiavnici a v ďalších dolnoliptovských dedinách upútajú každého návštevníka.

Symbolom ružomberskej jesene je park na Rínku, aleja na Kalvárii, úbočia nad Baničným a k Váhu sa skláňajúce smutné vŕby v parčíku pri železničnej stanici. Pestrofarebné úbočia Predného Choča, Čebraťa a Krstej hory budú tvoriť nádhernú kulisu nášho mesta. Verme, že silný vietor a skorý mráz túto nádheru nezničia príliš skoro.

Prichádzajúce babie leto nás volá do prírody. Každý si môže vybrať či už krátke prechádzky, alebo turistické výstupy za poznávaním jesenných krás prekrásneho okolia nášho mesta.
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist