Opustenú polikliniku prerobili na pavilón Covid-19
Streda 20. október 2021,
celkovo: 16029066 čitateľov
online: 11 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Áčko - inzercia
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

18. október 2021 | 11:18
FK Pohronie Žiar Nad Hronom-Dolná Ždaňa (najdlhší názov klubu v histórii SR, pozn. red.) - MFK Ružomberok 2:2 - v uplynulom zápase Fortuna ligy.
18. október 2021 | 11:13
Najbližšie rokovanie Mestskej rady v Ružomberku bude už túto stredu 20. októbra na pôde radnice.
11. október 2021 | 09:41
Basketbalistky MBK Ružomberok vyhrali aj štvrtý zápas v sezóne, doma triumfovali nad Young Angels Košice 73:63.
11. október 2021 | 09:41
Okres Ružomberok od dnes prechádza podľa platného Covid-automatu z červenej do bordovej farby.
11. október 2021 | 09:40
Začína sa s asfaltovaním ulice Plavisko, od "kasína" až po odbočku do Baničného (cca 500m).
aktuálne číslo: 2021 / 17 (10. september 2021)
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453
odporúčané stránkyOpustenú polikliniku prerobili na pavilón Covid-19

14. október 2020 | 09:54 | 1701

RUŽOMBEROK (Michal Domenik, foto rkhlas) - Celkové náklady na rekonštrukciu boli 1,3 milióna eur, spoločnosti Mondi SCP a Eco-Investment darovali 600 tisíc eur. Ružomberská nemocnica slávnostne otvorila minulý piatok nový tzv. Covidový pavilón v priestoroch dlhodobo nevyužívanej a opustenej budovy bývalej polikliniky na Považskej. „Celkové náklady na rekonštrukciu predstavujú sumu 1,3 milióna eur, pričom len samotné priestorové vybavenie v pavilóne stále takmer 460 tisíc eur,“ uviedla hovorkyňa ÚVN Petra Dišková s tým, že od ministerstva zdravotníctva získala nemocnica 18 pľúcnych ventilácií, z nich 14 sa nachádza práve v novom pavilóne.

„Túto výraznú rekonštrukciu sa nám podarilo dokončiť práve v období, kedy to Slovensko najviac potrebuje. Ružomberská nemocnica slúžila ako tzv. červená nemocnica už aj v prípade prvej vlny, teraz v rámci druhej vlny je ÚVN kľúčovým hráčom v poskytovaní zdravotnej starostlivosti, a to nielen v regióne, ale aj v rámci celého Slovenska,“ povedal počas otvorenia pavilónu minister obrany Jaroslav Naď.

Podľa jeho slov, spádová oblasť ÚVN zahŕňa Liptov a Oravu, teda regióny, ktoré sú pandémiou veľmi postihnuté. „Naplnenosť nemocnice z tohto hľadiska je už hraničná. Preto sme veľmi radi, že otvárame tento pavilón, kde môžeme umiestniť pacientov s ľahšími, ale aj ťažkými stavmi ochorenia Covid-19. Napriek tomu, že nás nečakajú ľahké časy, sme na ne pripravení oveľa lepšie, ako na začiatku pandémie.“

Významný dar v čase pandémie poskytli nemocnici aj spoločnosti Milana Fiľa, čo ocenil aj minister obrany. „Veľmi by som chcel poďakovať aj spoločnostiam Mondi SCP a Eco-Investment. Nie je to ani bežné, ani automatické. Keď žijeme v jednom regióne, v jednom meste, teší ma, že veľkí regionálni hráči pomôžu nemocnici. Kde inde už investovať peniaze, ak nie do zdravotníctva. Bola to veľmi výrazná pomoc vo výške 600 tisíc eur.“

Riaditeľ ružomberskej nemocnice Vladimír Lengvarský pripomenul, že nový pavilón bude len jedným z miest, kde sa budú starať o pacientov s ochorením Covid-19. „Začali sme s reprofilizáciou lôžok aj v hlavnej budove našej nemocnice, pre potreby pacientom s novým koronavírusom budú pripravené napríklad kožné oddelenie, interná či neurologická klinika. Myslím si, že už v prvej vlne sme sa pripravili tak, že sme schopní veľmi rýchlo reagovať na akútne a aktuálne požiadavky a potreby.“

Milan Fiľo, ktorý tiež bol na otvorení nového pavilónu, povedal: „V prvom rade ďakujem lekárom, sestrám, a celému personálu ÚVN v Ružomberku, za to, že venujú veľkú starostlivosť pacientom v týchto ťažkých chvíľach. Naša spolupráca už trvá 25 rokov a je na vysokej úrovni. Budeme aj naďalej podporovať podobné projekty.“

Za 600 tisíc eur, ktoré venovali nemocnici spoločnosti Mondi SCP a Eco-Investment, zakúpila nemocnica prístrojové vybavenie. Je rozmiestnené na viacerých oddeleniach, ktoré poskytujú starostlivosť o pacientov s koronavírusom – napríklad na oddelení urgentného príjmu, centrálnej JIS, dialýze či cievnej chirurgii.

Pavilón na Považskej má k dispozícii 42 lôžok, z toho je 13 aj s možnosťou napojenia na umelú pľúcnu ventiláciu. „Sú v ňom tri podlažia, prvé s deviatimi lôžkami je určené pre pacientov s ľahším vývojom ochorenia, na druhom je pripravených 13 lôžok pre pacientov s intenzívnou starostlivosťou, monitormi vitálnych funkcií,“ doplnil riaditeľ ÚVN.

Najvyššie podlažie má kapacitu 20 lôžok a je určené pre pacientov bez nutnosti intenzívnej starostlivosti, lôžka však majú monitory vitálnych funkcií. „V týchto dňoch sa do pavilónu dočasne sťahuje klinika infektológie, ktorej priestory čaká kompletná rekonštrukcia. Následne sa klinika vráti do svojich pôvodných priestorov a nový pavilón bude slúžiť ako záložný, napríklad aj v prípade akejkoľvek aktivácie pandemického plánu, či iných nákaz, alebo potrebu izolácie väčšieho množstva pacientov,“ dodala hovorkyňa Petra Dišková.

Od začiatku pandémie nového koronavírusu do polovice septembra investovala Ústredná vojenská nemocnica SNP – Fakultná nemocnica do rekonštrukcií budov, nákupu ochranných prostriedkov, liečiv a prístrojového či technického vybavenia takmer 3,4 milióna eur.
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist