TESTOVANIE RUŽOMBEROK (4): Všetko, čo potrebujete vedieť - na jednom mieste
Streda 20. október 2021,
celkovo: 16028966 čitateľov
online: 17 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Áčko - inzercia
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

18. október 2021 | 11:18
FK Pohronie Žiar Nad Hronom-Dolná Ždaňa (najdlhší názov klubu v histórii SR, pozn. red.) - MFK Ružomberok 2:2 - v uplynulom zápase Fortuna ligy.
18. október 2021 | 11:13
Najbližšie rokovanie Mestskej rady v Ružomberku bude už túto stredu 20. októbra na pôde radnice.
11. október 2021 | 09:41
Basketbalistky MBK Ružomberok vyhrali aj štvrtý zápas v sezóne, doma triumfovali nad Young Angels Košice 73:63.
11. október 2021 | 09:41
Okres Ružomberok od dnes prechádza podľa platného Covid-automatu z červenej do bordovej farby.
11. október 2021 | 09:40
Začína sa s asfaltovaním ulice Plavisko, od "kasína" až po odbočku do Baničného (cca 500m).
aktuálne číslo: 2021 / 17 (10. september 2021)
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453
odporúčané stránkyTESTOVANIE RUŽOMBEROK (4): Všetko, čo potrebujete vedieť - na jednom mieste

30. október 2020 | 12:37 | 4553TOP ČLÁNOK

RUŽOMBEROK (Michal Domenik, foto Viktor Mydlo) - Najprv to najpodstatnejšie. Celoplošné testovanie antigénovými testami sa v Ružomberku a obciach okresu, podobne ako v celej SR, uskutoční zajtra (sobota 31.10.) a v nedeľu 1.11. Kedy? Dobrá otázka, pretože v tomto boli mierne nejasnosti. Obidva dni sa v Ružomberku začne o 7:00 a nepretržite potrvá do 12:00, a potom bude po prestávke pokračovať od 13:00 do 22:00 s tým, že posledný odber urobia zdravotníci na všetkých testovacích miestach o 21:30. Kde sa bude testovať? V Ružomberku na 24 miestach, ktoré väčšinou kopírujú volebné okrsky/miestnosti. Výnimkou je MŠ Riadok, kde testovanie nebude, namiesto toho budú zriadené dve odberové miesta v hale T18 na Plavisku. V Bielom Potoku nebude testovanie v kultúrnom dome, ktorý nie je bezbariérový, ale v blízkej Stolnotenisovej herni. Testovať sa bude aj v SOŠ polytechnickej (pozri obrázok pod týmto článkom).

A ako je to v obciach? Z toho, čo sa nám podarilo zistiť - v Turíku zrejme testovanie vôbec nebude, obyvatelia tejto malej dediny môžu prísť na testovanie do neďalekej Liptovskej Teplej. Starosta Vladimír Hatiar pre RH povedal, že o tom presnejšie rozhodnú a dajú vedieť až v sobotu ráno.

Najväčšia obec regiónu Liptovské Sliače zriadila tri odberné miesta - pre Vyšný Sliač v Kultúrnom dome v Strednom Sliači (navrhované miesto vo Vyšnom Sliače nebolo schválené); pre Stredný Sliač v Telocvični ZŠ J. Hanulu a pre Nižný Sliač v Spoločenskej miestnosti ZpS a DSS Liptovské Sliače na Záhumní 90.

Vo Švošove bude testovanie na hokejbalovom ihrisku s pridanou prestávkou medzi 17:00 a 17:30 obidva dni. Obec na svojej stránke na Facebooku zverejnila aj presný rozpis ulíc s časovým harmonogramom testovania.

Likavka zriadila dve odberné miesta - spoločenskú sálu Kultúrneho domu a Pavilón II. stupňa ZŠ a MŠ (veľká budova). Testovacie časy upravila obec takto: 7:00-12:00, 12:45-18:00 a 18.30-22:00 s posledným odberom o 21:30. "V čase prestávok bude vykonaná dezinfekcia odberových priestorov," doplnil OcÚ.

Starosta Liptovskej Štiavnice Dušan Lauko pre RH povedal k tejto téme nasledujúce slová: "Obec sa rozhodla testovanie uskutočniť v priestoroch Kultúrneho domu, okrem registrácie testovaných, ktorí sa budú registrovať v exteriéri pred Kultúrnym domom. Obec umiestnila odberové miesto tak, aby nedošlo k stretu neotestovaných a otestovaných občanov. Zabezpečili sme ochranné pomôcky. Oslovili sme miestnych DHZ, ktorí sa budú starať o pravidelnú dezinfekciu vnútorných priestorov KD.
Naše pracovníčky pripravili takmer 100% rozpis, ako budú ľudia pristupovať a prichádzať na odberné miesto. Naši občania budú testovaní podľa rozpisu,ktorý je zverejnený, kde sa každý občan dozvie presnú hodinu, kedy sa má dostaviť na testovanie. Malý problém v našej obci vidím to, že počet dní sa znížil z troch dní na dva
a pri počte 959 občanov vo veku 10-65 rokov to bude dosť náročné. Chcem však veriť, že v prípade, že by sme to nestíhali, tak časť našich občanov by sa mohla otestovať v okolitých obciach. Chcem sa týmto poďakovať všetkých ochotným ľuďom, ktorí sa prihlásili jednak ako administratívni pracovníci, ale aj náhradníkom a dobrovoľným hasičom a verím, že testovanie v našej obci bude bez väčších problémov a hlavne
bude úspešné."

Lisková zriadila odberové miesta v Kultúrnom dome. Na svojej internetovej stránke liskova.sk ponúka aj časový a abecedný rozpis testovania. Liptovská Lúžna vytvorí dve odberné miesta - kinosála Kultúrneho domu (vchod z dvora, pre súpisné čísla 1 až 645) a vestibul Kultúrneho domu (vchod od cesty, pre súpisné čísla 646 až 1300).

Liptovská Osada bude mať dve odberné miesta - v telocvične ZŠ a vo Veľkej tanečnej sále pri obecnom úrade, na svojej stránke aj Facebooku zverejnila obec aj odporúčaný časový harmonogram podľa čísiel domov.

(SPRÁVU POSTUPNE AKTUALIZUJEME - naposledy 13:01)


ČO JE POTREBNÉ VEDIEŤ O TESTOVANÍ (Zdroj: www.ruzomberok.sk)
- otázky a odpovede -

Kedy bude plošné testovanie prebiehať?
Celoplošné testovanie bude na území Slovenskej republiky prebiehať v dňoch 31. októbra až 1. novembra od 7:00 do 22:00 (posledný odber bude vykonaný o 21:30).

Kde budú odberové miesta?
V Ružomberku vzniklo 24 odberových miest. Obvykle kopírujú volebné obvody. Aktuálny zoznam nájdete na www.ruzomberok.sk

Čo si mám so sebou priniesť?
Dôležité je na testovanie so sebou priniesť občiansky preukaz alebo iný hodnoverný (štátom vydaný) preukaz identity. Pre cudzincov platí povinnosť preukázať sa I.D. kartou alebo cestovateľským pasom. Veľmi dôležité je mať na tvári ochranné rúško alebo inú ochranu horných dýchacích ciest. Na mieste bude k dispozícií jednorazový papierový materiál (vreckovky, servítky) a dostatok dezinfekčných prostriedkov, no odporúčame, aby ste mali aj vreckovky svoje (v prípade potreby použiť ich počas čakania v rade, alebo počas čakania na výsledok).

Je povinné prísť sa dať testovať vo svojom volebnom obvode?
Nie. Plošného testovania sa môžete zúčastniť v ktoromkoľvek odberovom mieste na území Slovenskej republiky. Mesto Ružomberok len odporúča, aby sa obyvatelia mesta zúčastnili testovania vo svojich obvodoch.

Bude to bezpečné?
Áno. Testovanie prebehne za najprísnejších hygienických a epidemiologických opatrení.

Bude testovanie prebiehať podľa abecedy alebo iného kľúča?
Nie. V Ružomberku testovanie nebude prebiehať podľa abecedy a ani žiadneho kľúča.

Môžem sa nechať testovať aj mimo mesta Ružomberok?
Áno. Testovania sa môžete zúčastniť v ktoromkoľvek odberovom mieste na území Slovenskej republiky.

Môže sa testovania zúčastniť aj cudzinec?
Áno. Plošného testovania sa môže zúčastniť aj cudzinec zdržujúci sa, pracujúci, žijúci na Slovensku.

Je plošné testovanie povinné?
Nie. Celoplošné testovanie nie je povinné. Je odporúčané. Neúčasťou na plošnom testovaní Vám vzniká povinnosť rešpektovať zákaz vychádzania od 2. novembra do 8. novembra 2020.

Komu sa neodporúča zúčastniť sa plošného testovania?
Testovanie sa neodporúča osobám so zdravotným či iným obmedzením, prípadne seniorom a iným zraniteľnejším skupinám obyvateľov, ak sa prirodzene zdržujú len v domácom prostredí a neudržujú úzky sociálny kontakt. Nie je to však udelenie výnimky. Zároveň sa neodporúča zúčastniť sa plošného testovania Slovákom žijúcim v zahraničí. TESTOVANIE JE ZAKÁZANÉ osobám v karanténe, s potvrdeným ochorením COVID-19 a ľuďom s príznakmi ochorenia, ktoré je nešpecifické (a môže ísť o COVID-19).

Čo mi hrozí, ak sa nezúčastním plošného testovania?
V zmysle uznesenia vlády SR pre Vás v termíne od 2. do 8. novembra platí zákaz vychádzania (s výnimkou od 01:00 do 05:00). Realizovať tak môžete len cestu v nevyhnutnom rozsahu za účelom obstarania nevyhnutných životných potrieb pre seba alebo pre inú osobu (susedská výpomoc), cestu do zdravotníckeho zariadenia za účelom neodkladného lekárskeho vyšetrenia, cestu na vykonanie RT-PCR testov alebo antigénových testov, cestu na pohreb blízkej osoby, cestu so psom alebo mačkou do 100 metrov od miesta pobytu... (viac na somzodpovedny.sk). Porušením zákazu vychádzania Vám hrozí pokuta v blokovom konaní do 1 000€ a v správnom konaní do 1 659€.

Aké sú to tovary nevyhnutných životných potrieb?
Sú to potraviny, lieky a zdravotnícke prostriedky, hygienický tovar, kozmetika, krmivá a ďalšie potreby pre zvieratá, zabezpečenie starostlivosti o deti, zabezpečenie starostlivosti o domáce zvieratá a doplnenie pohonných hmôt.

Aké sú výnimky zákazu vychádzania?
Výnimka zákazu vychádzania pre Vás platí ak: máte menej ako 10 rokov, viete sa preukázať negatívnym RT-PCR testom vykonaným od 29. októbra, Váš zdravotný stav neumožňuje vykonať test na ochorenie COVID-19*, Vám bolo diagnostikované stredne ťažké alebo ťažké mentálne postihnutie*, máte diagnostikovanú závažnú poruchu autistického spektra*, máte diagnostikovaný ťažký, vrodený alebo získaný imunodeficit*, ste onkologický pacient po chemoterapii alebo transplantácii*, máte leukopéniu, alebo ste v onkologickej liečbe, alebo inej liečbe ovplyvňujúcej imunitný systém (napr. biologickej liečbe) z dôvodu rizika z omeškania pravidelného podania liečby, rádioterapie, alebo inej plánovanej liečby, napr. onkológom, hematológom alebo rádiológom plánovanej liečby*, v časte testovania ste v karanténe.

Ako budem chránený?
Nosenie rúška, šálu, šatky alebo iného ochranného prostriedku na verejnosti v exteriéri je od 15. októbra povinné. Platí to v zastavaných častiach aj mimo nich a v prostriedkoch verejnej dopravy. Preto na testovanie musíte prísť s ochranou dýchacích ciest. Na mieste budú stojany s dezinfekčným prostriedkom. Počas čakania na testovanie je povinné dodržiavať sociálny odstup. Na zachovanie bezpečnosti musíte k týmto opatreniam pristupovať zodpovedne.

Môže ma nakaziť personál vykonávajúci plošné testovanie?
Administratívny, zdravotnícky a organizačný personál bude mať na sebe ochranný oblek, respirátor a rukavice. Preto šanca prenosu vírusu je minimálna. Po testovaní by ste si ale mali dôkladne umyť ruky mydlom pod tečúcou horúcou vodou, aby ste minimalizovali možnosť prenosu vírusu z úst do vstupných brán dýchacích ciest (nos, oči...). Testovanie prebehne za prísnych epidemiologických opatrení.

Väčšina odberných miest je v školách. Mám sa obávať o bezpečnosť detí?
Nie. Testovanie prebieha cez víkend a v pondelok 2.11. majú deti v školách voľno. Počas tohto dňa prebehne dôkladná dezinfekcia priestorov, v ktorých sa odbery vykonávali.

Aké údaje sú zbierané o testovaných?
Na odberovom mieste budú evidované: meno, priezvisko, rodné číslo, adresa, číslo poisťovne, telefón a emailová adresa. Údaje zbiera personál, ktorý zabezpečila samospráva.

Mám si uchovať zdravotnícky certifikát?
Áno. Certifikát bude slúžiť ako doklad, ktorý preukáže Vašu účasť na testovaní s výsledkom. V prípade negatívneho výsledku to znamená, že sa na Vás zákaz vychádzania nevzťahuje. Odporúčame si certifikát naskenovať a poslať mailom alebo odfotiť do mobilného telefónu, aby ste zabezpečili to, že ho máte stále pri sebe.

Čo v prípade ak som NEGATÍVNY?
Aj naďalej dodržiavajte protiepidemické opatrenia. Zdržiavajte sa doma. V prípade, že musíte ísť do spoločnosti, napríklad na nákup, dodržiavajte 2-metrové odstupy. Pravidelne si umývajte ruky a noste rúško aj v interiéri. V prípade negatívneho výsledku sa na Vás ale zákaz vychádzania už nevzťahuje.

Čo v prípade ak som POZITÍVNY?
Okamžite sa presuňte do domácej karantény. O výsledku testu bezodkladne informujte Vášho všeobecného lekára. Bezodkladne o výsledku informujte všetky osoby, s ktorými ste boli v úzkom kontakte, a to v období 2 dni pred odberom. Pre každú pozitívne testovanú osobu platí povinnosť domácej desaťdňovej karantény až do výsledku negatívneho testu. Denne sledujte vlastné príznaky. Dodržujte prísnu hygienu, nikam nechoďte a druhého kola testovania sa NEZÚČASTŇUJTE.

Ako sa mám správať počas plošného testovania?
Počas čakania na testovanie zachovávajte sociálny odstup (okrem osôb žijúcich v jednej domácnosti), ochranu dýchacích ciest majte VŽDY správne nasadenú a s cudzími ľuďmi sa nedostávajte do kontaktu. Nepodávajte si ruky a vyčkajte na inštrukcie personálu, ktorý organizuje testovanie. Priemerná rýchlosť čakania na testovanie je 3 minúty/človek. Vyhodnocovanie trvá 15-30 minút, počas ktorých budete čakať v exteriéri na výzvu prevziať si svoj výsledok. Výsledok bude zabalený v obálke, personál Vám ho nepovie. Musíte si obálku mimo miesta čakania otvoriť.

Kto má prednosť?
Prikázať to nemôžeme. Odporúčame čakajúcim, aby dali prednosť tehotným ženám a eliminovali tak dlhé čakanie a možnosť nakazenia sa v radoch.

TIPY A TRIKY
Ako zaručím, aby čakanie prebehlo príjemnejšie?
V prípade, že to počasie dovolí, vezmite si so sebou noviny, časopis, mobilný telefón, knihu... Čas ide rýchlejšie, ak sa zabavíte napríklad čítaním, alebo počúvaním hudby. Majte na zreteli, že personál Vám môže z času na čas oznámiť dôležitú informáciu, preto tomu prispôsobte hlasitosť.

V rade vidím stáť 20 osôb predo mnou. Ako dlho budem čakať?
Odpoveď: Priemerná rýchlosť, za ktorú jeden človek prejde administráciou a testom sú tri minúty. 20 ľudí vynásobíme troma = 60. Môžem očakávať, že v rade budem stáť približne 60 minút, kým budem testovaný.**

Ako zistím, koľko sa čaká na jednotlivých odberných miestach?
Na www.ruzomberok.sk a na mestskej facebookovej stránke sme uverejnili brožúru s jednoduchým hodnotením odberových miest. Brožúra Vám napovie viac o rýchlosti testovania, možnosti zaparkovania, prístupnosti osobám so zníženou mobilitou a blízkosti zastávok MHD.
Fotogaléria
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist