MILIÓN DO HRABOVA
Streda 20. október 2021,
celkovo: 16029005 čitateľov
online: 15 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Áčko - inzercia
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

18. október 2021 | 11:18
FK Pohronie Žiar Nad Hronom-Dolná Ždaňa (najdlhší názov klubu v histórii SR, pozn. red.) - MFK Ružomberok 2:2 - v uplynulom zápase Fortuna ligy.
18. október 2021 | 11:13
Najbližšie rokovanie Mestskej rady v Ružomberku bude už túto stredu 20. októbra na pôde radnice.
11. október 2021 | 09:41
Basketbalistky MBK Ružomberok vyhrali aj štvrtý zápas v sezóne, doma triumfovali nad Young Angels Košice 73:63.
11. október 2021 | 09:41
Okres Ružomberok od dnes prechádza podľa platného Covid-automatu z červenej do bordovej farby.
11. október 2021 | 09:40
Začína sa s asfaltovaním ulice Plavisko, od "kasína" až po odbočku do Baničného (cca 500m).
aktuálne číslo: 2021 / 17 (10. september 2021)
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453
odporúčané stránkyMILIÓN DO HRABOVA

11. november 2020 | 10:38 | 4890TOP ČLÁNOK

RUŽOMBEROK (Michal Domenik, foto Dušan Vinžík) - Obľúbená lokalita Ružomberčanov sa rokmi zmenila na nepoznanie. Areál športu a zdravia. Hlavne tým starším čitateľom Ružomberského hlasu je tento slogan povedomý. Určite, a právom. Bol totiž súčasťou vysokého dreveného pútača, ktorý vítal návštevníkov Hrabovskej doliny ešte do začiatku 90. rokov. Nachádzal sa po ľavej strane cesty niekoľko desiatok metrov nižšie od hrádze vodnej nádrže, a bol už legendárnou súčasťou vstupu do lokality, ktorá bola už aj vtedy hodne navštevovaná Ružomberčanmi, ale aj cezpoľnými.

Uplynulo už mnoho rokov od chvíle, kedy pútač zmizol. Rekonštruovať či zachovať ho nemal zrejme nikto záujem, no slogan z prvej vety článku o Hrabove stále platí.

A to dokonca ešte viac, ako predtým.

Len za uplynulých sedem rokov investovalo mesto do jednej z najnavštevovanejších lokalít cestovného ruchu v Ružomberku viac ako milión eur.

Desiatky, dokonca stovky tisíc či možno aj milióny eur, ktoré do Hrabova „naliali“ súkromní investori a podnikatelia, sa ani nedajú presne vyčísliť.

Aby sa však nezabudlo, a, aby sme naše „miliónové“ tvrdenie rozmenili na drobné, predstavme si investície, ktoré radnica nasmerovala to Hrabovskej doliny od roku 2014 doposiaľ.

Vtedy išlo najmä o vybudovanie spojnice – cesty Kalvária-Hrabovská dolina za vyše 186 tisíc eur. O rok neskôr bolo vyčlenených osemtisíc eur na revitalizáciu územia a takmer 160 tisíc eur na obnovu hrádze vodnej nádrže.

V roku 2016 pokračovala rekonštrukcia hrádze za vyše 28 tisíc eur a o rok neskôr sa dokončila za takmer 20 tisíc eur. V roku 2018 sa prvou etapou začalo s postupným komplexným obnovením a rekonštrukciou príjazdovej cesty do Hrabova – za viac ako 58 500 eur.

Vlani pokračovala obnova asfaltu za takmer 41 tisíc eur, ale nosnou investíciou roku 2019 bolo vybudovanie cyklochodníka za 370 tisíc eur. Ďalšia etapa položenia nového koberca na ceste bola aj v tomto roku za takmer 50 tisíc eur.
K tomu, aby bola cesta kompletne obnovená (až od kruhového objazdu pri hoteli Áčko), je potrebné realizovať poslednú etapu. Radnica ju má naplánovanú podľa našich informácií na budúci rok.

V stručnom prehľade neuvádzame projektové dokumentácie, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou každej väčšej investície, aj keď ide väčšinou o nižšie sumy. Rovnako, ako sme už spomenuli, nemožno presne spočítať obrovské množstvo financií, ktoré do Hrabova nasmerovali súkromní podnikatelia.

Celková suma, ktorú do doliny investovala radnica od roku 2014, sa v súčasnosti pohybuje na úrovni 1,014 milióna eur.

Každý Ružomberčan zrejme vie, že Hrabovo, to nie je len cesta či vodná nádrž. Pôsobí tu aj známe lyžiarske (v zime) a prevažne cyklistické (v lete) stredisko Malinô Brdo-Ružomberok, ktorého unikátnosťou je fakt, že ako jediné z top lokalít podobného druhu na Slovensku nepatrí žiadnej finančnej skupine, ako napríklad podobné miesta vo Vysokých či Nízkych Tatrách.

Hrabovo je aj domovom apartmánov. Priamo nad hrádzou pod lesom bol vybudovaný rezort Apartmány Hrabovo, ktorý tvorí sedem apartmánových domov, z ktorých každý má svoj názov, začínajúci krstným menom podľa názvu lokality Hrabovo.

Nachádza sa tu aj hotel Hrabovo, apartmánové komplexy Fatrapark I. a II., vo výstavbe je projekt Rezidencia Hrabovo. Okrem toho lokalita ponúka desiatky menších chát a chatiek, ubytovanie pre tisícky ľudí.

Súčasťou doliny je aj lezecký park Tarzánia, rôzne atrakcie počas leta na priehrade ako člnkovanie, či prechádzanie v bubline po vodnej nádrži (aquazorbing), populárna ziplajna a mnohé iné.

Pod hrádzou je multifunkčné ihrisko, vedľa vynovené detské ihrisko. Do Hrabova sa peší okrem nového chodníka popri ceste dostanú aj lesným chodníkom.

A na záver nášho prehľadu investícií v Hrabovskej doline ponúkame aj aktuálny prehľad noviniek, ktorý sme zistili na mestskom úrade.

Veru, ani chladnejšie počasie pokročilej jesene nezastavilo viaceré aktivity investičného charakteru v Hrabovskej doline. V ostatných dňoch pribudol nový most, pripravuje sa plocha pri multifunkčnom ihrisku a novinkou sú tiež zvodidlá pri ceste. O podrobnejšie informácie sme požiadali hovorcu mesta Viktora Mydla.

Pristavme sa najskôr pri lávke peších, ktorá už bola dokončená. Umiestnili ju ponad potok pod priehradným múrom. Výstavba lávky predstavuje akciu investičného plánu, ktorý schválili poslanci mestského zastupiteľstva. „Hlavným dôvodom jej inštalácie je, aby sa turisti či návštevníci vedeli ľahšie dostať od chodníka, ktorý smeruje na korunu priehradného múru po ľavom brehu potoka, k multifunkčnému ihrisku. Doposiaľ sa ľudia k ihrisku dostali rôznymi okľukami,“ poznamenal hovorca.

...

(celý článok si môžete prečítať v Ružomberskom hlase č.21/2020)
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist