Zbojníkov veľa, hrachu málo...
Streda 20. október 2021,
celkovo: 16029027 čitateľov
online: 13 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Áčko - inzercia
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

18. október 2021 | 11:18
FK Pohronie Žiar Nad Hronom-Dolná Ždaňa (najdlhší názov klubu v histórii SR, pozn. red.) - MFK Ružomberok 2:2 - v uplynulom zápase Fortuna ligy.
18. október 2021 | 11:13
Najbližšie rokovanie Mestskej rady v Ružomberku bude už túto stredu 20. októbra na pôde radnice.
11. október 2021 | 09:41
Basketbalistky MBK Ružomberok vyhrali aj štvrtý zápas v sezóne, doma triumfovali nad Young Angels Košice 73:63.
11. október 2021 | 09:41
Okres Ružomberok od dnes prechádza podľa platného Covid-automatu z červenej do bordovej farby.
11. október 2021 | 09:40
Začína sa s asfaltovaním ulice Plavisko, od "kasína" až po odbočku do Baničného (cca 500m).
aktuálne číslo: 2021 / 17 (10. september 2021)
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453
odporúčané stránkyZbojníkov veľa, hrachu málo...

17. december 2020 | 12:40 | 772TOP ČLÁNOK

RUŽOMBEROK (Stanislav Surový, foto autor) - Chladu pribúda s ubúdaním riadkov v kalendári. Sychravé počasie, zaťahujúce sa mraky na oblohe. Neveľká pohoda pri pobyte vonku. Nálada pri tomto charaktere počasia neskáče dvakrát od radosti. Depresívny čas, skepsa, dezilúzia.

Zlí kamaráti
„Dávaj si pozor na zlých kamarátov, aby ťa nenavádzali na zlé,” prízvukovala neraz stará mama autorovi tohto článku, v jeho mladšej fáze života.
Ej veru, kamarát, partner, či spoločník, tohto druhu, vie narobiť poriadnu paseku v živote. Stačí otvoriť noviny alebo zapnúť správy a hneď je nám jasné, kto s kým sa nemal dať dokopy. Horšie je, keď sa človeku pripletie do životnej cesty taký nechcený a neodbytný partner, akým je hlad. Nie taký, ktorému sa hovorí diéta, či duchovný pôst. Ale taký bolestivý, až sprostý. Nástojčivý hlad je najhorší partner v živote a vie naviesť človeka na také veci, ktoré by ho s plným bruchom ani nenapadli.

Po diete dvanásť do tucta
Práve nedávno sa cez médiá zviditeľnil človek, ktorý nemá list vlastníctva na nehnuteľnosť, ani nájomnú zmluvu na bývanie. Skrátene, aj v ďalšom texte, bezdomovec. Dopustil sa ohavného činu, samozrejme z popudu vyššie spomínaného zlého kamaráta a ukradol v obchode obloženú žemľu, v ďalšom texte len hamburger.
Určite sa to nepatrí, a o to viac, že to u neho nebolo prvý raz.
Problém i kauza zároveň s pomerne jednoduchým postupom riešenia.
Trestná sadzba olizuje v tomto prípade hodnotu tucet rokov. Paragraf nepustí.
Kiežby boli aj iné prípady, ktoré sa u nás zapletú spravodlivosti do cesty, také transparentné, a len až takto spoločensky škodlivé.

A čo ma čaká, keď mi zvoní NAKA
V ostatnom čase sa pomerne často stáva, že kým sa preberáme do nového dňa, užívajúc si rannú sprchu v kúpeľni, tak správy hlásia, že už dávno pred nami precitla NAKA a niekde, u niekoho doma, zasahuje.
Takéto správy sa krútia a budia záujem v našej spoločenskej atmosfére s nebývalou intenzitou. A to práve preto, že výlov veľkých rýb je v kráľovskom rybníku.
„Hanba hanbujúcej hanby, hanby všetkých zahanbujúcich hánb a prázdnych vystatovačných sa gámb, tých z neochvejnej partie... Nuž, NAKA nech riadne maká na tieto paká," komentoval priateľ autora článku tieto udalosti zo svojho statusu v kuchyni.
Slovo, že sa to nepatrí, ako v prípade bezdomovca, by bolo v tomto prípade príliš slabé. Nikdy tak neboli známe mená rezortných riaditeľov a iných šéfov u polície a justície, či vysokých štátnych úradníkov, ako v časoch, ktoré žijeme a vnímame teraz. Preskakujú popularitu spevákov či hercov. Zdá sa, že naša spoločnosť siaha k veľkej obrode, moderným jazykom k resetu. K väčšiemu, ako uvádzajú primitívni konšpirátori, ktorí svätosväte tvrdia, že tento, celosvetový reštart, prichádza cez čipovanie, pandémiu, či ľavú zadnú mačaciu labku.

Chlieb a tehly
Priam až v závideniahodnej situácii je taký bezdomovec.
Žiadna NAKA ho doma pri raňajkách prekvapiť nemôže. Nemá ani jedno z toho. Vieme si predstaviť recidivistu, ktorý kradne hamburgery a odkladá ich na svojej adrese. Pri domovej prehliadke by sa hneď všetko prezradilo, koľko by ich tam mal odložených. Hamburger má však, na rozdiel, od napr. zlatej tehly, tú výhodu, že sa dá zjesť. Takže urýchlenou konzumáciou dosvedčujúceho predmetu sa dá vybabrať s orgánmi činnými v trestnom konaní, teda policajtami.
Jachty, vily, nadrozmerné byty, či dopravné prostriedky zriedkavých značiek, na rýchlu konzumáciu určené nie sú. Zato bijú do očí aj slepým. Od ich komfortného užívania môže svojich majiteľov oddeliť pobyt v účelovom rekreačnom zariadení, inými slovami nápravno-výchovnom, v ďalšom texte basa.

Komfort ako relatívny pojem
Na poukaz sem, do takejto rekreácie, však treba, v ich prípade, pomerne dlho čakať a unúvať sa s výpoveďami po súdnych pojednávaniach ixtého stupňa. Nepresvedčivé a nedostatočné dôkazy môžu aj nakoniec všetku snahu zmariť a proces o rekreačný pobyt, teda basu, môže byť neúspešný. Ale nie u spomínaného bezdomovca. Tam je „vsjo jasno”, ako zvyknú pamätníci iných čias hovoriť.
S nastupujúcim meteorologickým chladom môže skrsnúť i dôvodné podozrenie, že konal svojou krádežou účelovo. Predsa len, taká basa je lepšia ako pobyt pod mostom.
„Čo sa trápim ráno vstávať do roboty, namáhať sa zarobiť korunu na chlieb. V base som mal pravidelnú stravu, teplo, hrali sme karty už od rána, poobede pingpong či biliard,” povedal jeden zo skoro prevychovaných absolventov takéhoto zariadenia. Ku spokojnosti stačí málo, hoci aj teplá basa. Ale, tiež, ako komu. A k nenažranosti hranica zhora neexistuje. Na rozdiel od tých biednych, tým druhým sa do basy vôbec nechce.

Sestry v akcii
Zmierniť dopad nepriazne života u ľudí bez strechy nad hlavou, sa snažia v Ružomberku už viac rokov sestry rehole Spoločnosti dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul, ďalej v texte mníšky vincentky. Sídlia na Námestí A. Hlinku, kde zriadili akúsi terasovú stravovňu.
Ideál ani veľký komfort to nie je. Sestra Paula vyjadrila túžbu i nádej po získaní miestnosti, kde by mohli stravu podávať.
Potemnelé vyhladnuté postavy skrachovaných ilúzií zobrazené v osobách kedysi zdatných a úspešných mužov, plnia parkovú alej tohto námestia už od predpoludňajších hodín. Jeden z nich mne, autorovi týchto riadkov, ponúkol hrach, fazuľu a šošovicu. V úprimnej snahe, vymeniť za cigarety alebo aspoň jednu. Získal to darom v potravinovej banke.
Strukoviny tvrdé ako broky. Hrniec ani nič podobné nemá. Ako nefajčiar som mu nevyhovel, tak mi to aj tak daroval, aspoň si odľahčil batoh. Mal aj múku. S tou ma buď nechcel otravovať, alebo mal asi určitý zámer využitia. Lízanie medu cez sklo. Takáto potravinová pomoc je skoro na tragikomické zamyslenie.

A čo s tým hrachom
Treba vziať spravodlivosť do vlastných rúk. Tvrdý hrach, získaný od bezdomovca, by sa dal poslať príslušným orgánom na pomoc v ich ťažení proti novodobým zbojníkom. Praktickejšie riešenie bude, ak sa ponúkne sestrám vincentkám. Tie už dávnejšie spravodlivosť v podobe starostlivosti, v rámci svojich možností, majú v rukách. Navaria polievku tým, čo nemajú hrniec.

Poučenie
„Čo najedol..!?” - ohradil sa na otázku jeden z takýchto stravníkov u mníšiek vincentiek. „Len polievku som mal.”
Aj vďaka pracuje s rezervou.
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist