Ružomberský hlas
  • Sobota 27. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (Jozef Borčin, foto autor) - Na Slovensku je veľa vrchov a brál, ktoré sú opradené povesťami. Avšak, je len jedno bralo, o ktorom povesť prebásnil samotný autor textu našej hymny. Je to Hrdošná skala. Hrdo sa týči nad dvoma dedinami - Komjatnou a Žaškovom. Hoci patrí už do Žaškovského chotára, zeleno značená trasa na jej vrchol vedie nielen zo Žaškova, ale aj z centra Komjatnej.
Podľa povesti mal tu svoje sídlo pyšný a bohatý veľmož. Pre jeho pýchu ho volali Hrdoš. Svoje poklady vraj poskrýval v okolitých jaskyniach. Poklady pyšného veľmoža asi nenájdeme, zato objavíme iné poklady – bralnaté skvosty a nádherné výhľady.
Začiatok trasy je pri orientačnom stĺpe v centre Komjatnej. Čaká nás nenáročná, niečo vyše hodinu trvajúca túra s prevýšením 268 m. Zeleno značená trasa vedie bočnou ulicou. Hrdošná skala je priamo pred nami. Južne od nej sa nad nevysokým zalesneným vrchom Diel týči pyramídová kopula Ostrého. Kontrastné tvary Ostrého a Hrdošnej skaly je zrejme príčinou, že v minulosti mali aj názvy Ostrý vrch a Plochý vrch.
Za poslednými domami nás poľná cesta dovedie na vrchol nevysokého dlhého pahorku. Jeho začiatok je pod lesným úbočím Dielca a končí za Hrádkom. Pahorkom vedie nielen hranica medzi Komjatnianskym a Žaškovským chotárom, ale aj medzi Liptovom a Oravou. Z pahorka sú pekné výhľady na Komjatnú a Žaškov s ich nádherným okolím.
Južne sa nad komunikačným stožiarom týči bralnatá Hrdošná skala. Zelená značka vedie lesnou zvážnicou. Po krátkom stúpaní prídeme na lúku, pokračujeme doprava jej severným okrajom popri krmelci. Nad lesom sa vypína bralnatý cieľ našej túry. Spätné pohľady smerujú na Kečky. Zvážnica vedie lesom a o niekoľko minút prídeme pod asi 50 m vysoké bralá Hrdošnej skaly. Na chvíľu opustíme značený chodník a odbočkou doľava prídeme pod skalné okno. Prechod cezeň je zabezpečený reťazami.
Skalné okno je vlastne krátka tunelová jaskyňa. Pôvodne to bol portál koróznej jaskyne, ktorej jedna stena sa zrútila. Krátky zostup s reťazami nás privedie k Žaškovskej jaskyni. Má dĺžku asi 120 m a je rozsadlinovo-korózneho charakteru. S pokorou stojíme pred prírodným javiskom, ktorého hercami sú mohutné sily – gravitácia a zvetrávanie. Ich výsledkom sú nielen spomínané skalné okno a jaskyňa, ale aj množstvo skalných dier, špár, puklín a popadaných skalných blokov.
Cez skalné okno sa vrátime na značený chodník. Prichádzame pred strmú skalnú rozsadlinu. Vznikla gravitačným oddelením veľkého brala. Strmý šmykľavý svah prekonáme pomocou reťazí a o chvíľu prichádzame na výhľadové bralo. Ako na dlani máme okolie Komjatnej a Žaškova. Vnímame jemnú krásu Oravskej vrchoviny a mohutnosť masívu Choča. Možno uvidíme aj Babiu horu a Západné Tatry.
Presunieme sa na vrcholové bralo. Vidíme z neho úbočia Kečiek nad Komjatnianskou dolinou, naše pohľady skĺznu aj do Liptovskej doliny. Zelená značka pokračuje cez vyhliadkovú Skríženú skalu popod Ostré, lesným úbočím do Žaškovkého sedla a z neho do Žaškova.
(článok sme uverejnili v Ružomberskom hlase č.24/2020)

Vyhľadávanie

Sobota 27. apríl 2024
0:0:0
Online: