Výťah na slávu skončil v suteréne
Pondelok 18. január 2021,
celkovo: 14811568 čitateľov
online: 32 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Ružomberský hlas - predplatne
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

17. január 2021 | 17:01
Aktuálna situácia s pandémiou zatiaľ nedovoľuje otvoriť nový projekt cestovného ruchu v Hrabove - Ľadové kráľovstvo.
17. január 2021 | 17:00
V prípravnom zápase remizovali futbalisti MFK Ružomberok s druholigovým Tatranom Liptovský Mikuláš 2:2.
14. január 2021 | 12:11
Zelená vlna na ružomberských hlavných cestách by mala byť kompletne doladená a plne funkčná v najbližších dňoch.
14. január 2021 | 12:10
Basketbalistky zdolali doma UMB B. Bystrica 109:20 a nadstavbovú časť extraligy začnú v Koniarni 16.1. proti Košiciam.
14. január 2021 | 12:10
Radnica avizovala, že Ružomberský jarmok z dôvodu aktuálnej situácie s pandémiou nebude ani v roku 2021.
aktuálne číslo: 2020 / 24 (18. december 2020)
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453
odporúčané stránkyVýťah na slávu skončil v suteréne

14. január 2021 | 12:15 | 87

RUŽOMBEROK (R.A.Ružomberský, foto archív) - Pandemické - prvé a jediné dvojčíslo - Rozhľadov po kultúre a umení v roku 2020, vychádzajúce ako orgán Literárneho klubu ružomberských spisovateľov a Krajskej odbočky Spolku slovenských spisovateľov, prináša celú škálu rozhovorov a zaujímavých tém od autorov z celého Slovenska. Populárne a literárnou obcou Slovenska vysoko hodnotené ružomberské periodikum Rozhľady po kultúre a umení, ktoré obohacuje kultúrne časopisy v Česko–Slovensku resp. na Slovensku od r. 1945, napísalo ďalšiu kapitolu. Možnosť ilustrovať číslo dostal, svetoznámy tvorca sklenených plastík a monumentálnych diel - Stanislav Meliš. Patrí medzi slovenských sklárskych tvorcov, ktorí vo svete významnou mierou ovplyvňovali smerovanie pôvodného sklárskeho remesla k umeleckým prejavom a povýšil sklársku tvorbu na rovnocennú úroveň s inými výtvarnými druhmi a žánrami. Ako emigrant na austrálskom kontinente, formoval základy sklárskeho umeleckého remesla a pedagogicky prispel k všestrannej príprave prvých tamojších aj zahraničných profesionálnych umelcov. Dnes žije striedavo v Austrálii a na Slovensku (Ružomberok, Likavka).

Z autorov od pera sa v novom čísle Rozhľadov predstavujú napr.: Jozef Mokoš, Miroslav Bielik, Milan Lechan, Jaroslav Rezník, Ivan Ondrášik, Radislav Kendera (R.A.Ružomberský), Peter Bučka, Dušan Mikolaj, Matúš Fulla, Zuna Chmúrna, Ivan Šobáň, Stanislav Brtoš, František Bernardovič, Ľubica Černá, Pavol Hucík – a v rozhovoroch Miroslav Štefček, Vladimír Farský a spomínaný Stanislav Meliš.

Rozhľady prichádzajú s viacerými významnými pôvodnými rozhovormi, štúdiami a príspevkami, ktoré obohacujú históriu, kultúru i dianie v našom meste, na Slovensku i vo svete. Príspevok šéfredaktora Radislava Kenderu Z histórie ružomberských cintorínov približuje čitateľom ďalšiu kapitolu z jeho pripravovanej knihy Ružomberok – Hlavný mestský cintorín a jeho filiálky. V článku je mnoho zaujímavých dobových fotografií mesta i cintorínov.

Ďalším nosným príspevkom je rozhovor Dušana Mikolaja s vyššie spomínaným umelcom Stanislavom Melišom pod názvom Koralové útesy v skle. Zaujímavými pôvodnými štúdiami sa prezentuje Peter Bučka a ich názvy sú Telovýchova a šport v Ružomberku v čase vojny a MUDr. Valér Barač – olympionik nezlomnej vôle. Ďalší rozhovor nám sprostredkováva R.A.Ružomberský s Miroslavom Štefčekom – podpredsedom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a predsedom Poľnohospodárskeho družstva v Ludrovej.

Významným materiálom je aj článok Pamätník nenarodeným deťom posvätili v Ružomberku – Hrboltovej. Okrem priblíženia dôležitej udalosti v predmetnej mestskej časti Ružomberka, tu nájdeme aj celú históriu budovania týchto výkričníkov svedomia po celom Slovensku i pohnútky jeho realizácie v podaní rímskokatolíckeho kňaza z farnosti Ružomberok–Hrboltová Pavla Hucíka. Neprebádanou témou je aj Rozhovor s prezidentom Asociácie klubov abstinujúcich Slovenska a majiteľom firmy pre závislých Vladimírom Farským, ktorý dopĺňa aj príspevok z jeho účasti v Rendezvous pod schodami.

Rozsiahlou sondou do života Jozefa Mokoša sa predstavuje Jaroslav Rezník v Poézii vo všetkých skupenstvách s podtitulom Jozef Mokoš – osemdesiatročný. Predstavuje aj druhú obsažnú štúdiu pod názvom Život je veľký výmyselník, alebo každý osud má svoj osud (Kultúrny dejateľ a literárny tvorca Michal A. Kováč sa dožil 90 rokov)

Ako vždy sa nám na stránkach časopisu vtipne prihovára Milan Lechan a básňami sa prezentujú Matúš Fulla, Zuna Chmúrna, Ivan Šobáň, Stanislav Brtoš, Jozef Mokoš či Jaroslav Rezník. Ivan Ondrášik sa predstavuje filozofickou témou Nouvelle théologie – obnova v teologickom myslení cirkvi.

Jaskyniar a znalec netopierov František Bernardovič približuje čitateľom, ako to je s patrónom jaskyniarov v príspevku Ora et labora – Modli sa a pracuj. Periodikum prináša aj recenziu knihy manželov Kurhajcovcov Nad evanjeliom – nedeľné zamyslenia s príbehmi zo života – Horčičné zrnká pod názvom Čas ohlasovania. Hodnotenie vyhlasovania ankety „Osobnosť televíznej obrazovky“ nájdeme pod titulom Výťah na slávu skončil v suteréne. Literárne variácie jubilujúceho Petra Mišáka od autora Miroslava Bielika, sú doplnené reportážou z Rendezvous pod schodami, venovaného oslávencovi pri jeho nedávnej sedemdesiatke.

Ľubica Černá predstavuje na stránkach časopisu Nezávislé kresťanské odbory Slovenska, aj s ich Zväzom kultúry. Z pera R. A. Ružomberského nájdeme v čísle laudátio k 75. narodeninám Bohumila Motejleka – Jubilant Bohumil Motejlek 75–ročný, ktoré sa o niekoľko dní neskôr premenilo na nekrológ a aj nekrológ Odišla legenda ružomberskej, československej i slovenskej fotografie František Šlachta.

(článok sme uverejnili v Ružomberskom hlase č.24/2020)
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist