Kritická kombinácia v Bielom Potoku má riešenie
Pondelok 18. január 2021,
celkovo: 14811523 čitateľov
online: 25 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Ružomberský hlas - predplatne
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

17. január 2021 | 17:01
Aktuálna situácia s pandémiou zatiaľ nedovoľuje otvoriť nový projekt cestovného ruchu v Hrabove - Ľadové kráľovstvo.
17. január 2021 | 17:00
V prípravnom zápase remizovali futbalisti MFK Ružomberok s druholigovým Tatranom Liptovský Mikuláš 2:2.
14. január 2021 | 12:11
Zelená vlna na ružomberských hlavných cestách by mala byť kompletne doladená a plne funkčná v najbližších dňoch.
14. január 2021 | 12:10
Basketbalistky zdolali doma UMB B. Bystrica 109:20 a nadstavbovú časť extraligy začnú v Koniarni 16.1. proti Košiciam.
14. január 2021 | 12:10
Radnica avizovala, že Ružomberský jarmok z dôvodu aktuálnej situácie s pandémiou nebude ani v roku 2021.
aktuálne číslo: 2020 / 24 (18. december 2020)
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453
odporúčané stránkyKritická kombinácia v Bielom Potoku má riešenie

14. január 2021 | 12:19 | 125TOP ČLÁNOK

RUŽOMBEROK/BIELY POTOK (Ján Sokolský, foto rkhlas) - Voda, domy a príkry svah. Kombinácia, ktorá je zdrojom problému už niekoľko rokov na hornom konci Korytnickej ulice v Bielom Potoku. Na prelome novembra a decembra počas silnejších mrazov sa uvedená lokalita opäť vehementnejšie prihlásila o slovo, keďže sa problém stal vypuklejší. Čo je vo veci? Nad rodinnými domami z úbočia masívu Ostrého pramenia dva potôčiky, ktorých toky sú zvedené ku frekventovanej ceste I/59 a po jej krajnici stekajú do kanalizačnej vpuste. Pri silnejších dažďoch sa voda voľne rozlieva po ceste, v zime zamŕza, navyše svah hrozí bahenným tokom. Je tak zdrojom mnohých nepríjemností pre obyvateľov lokality a tiež výkričníkom pre bezpečnosť cestnej premávky. „Zmenami počasia sa tok zintenzívnil a robí čoraz väčšie problémy. Už dvakrát bola vyhlásená mimoriadna situácia,“ naznačil poslanec za Biely Potok Vojtech Macko.

Za obyvateľov priľahlých rodinných domov sa pre Ružomberský hlas vyjadrila Monika Pustajová. Už vyše päť rokov steká voda na cestu a spôsobuje obyvateľom škodové udalosti. „My napríklad máme elektrickú bránu do dvora. Kamióny a prechádzajúce autá nám vodou ostriekali bránu, ktorá zamrzla, museli sme obíjať ľad. Cez leto zase bahno z cesty končí na našom i susedných plotoch, keďže na ceste sú vyjazdené koľaje. Máme drevený plot, ktorý každoročne natierame a za mesiac je znovu celý špinavý od bahna,“ povedala. Dodala, že voda z cesty dobre neodteká, keďže teleso kanála pri ceste nie je zrejme pravidelne čistené. „Pred domom nám tak často stojí voda. Ďalej je problémom chodník, na ktorom zamŕza voda, čím sa stáva nepriechodný a nebezpečný pre nás a pre naše deti,“ upozornila.

O situácii vedia aj na Mestských lesoch, ktoré obhospodarujú lesný porast nad domami. „Problém nevznikol lesníckou činnosťou. Porast, o ktoré sa nad domami staráme, výrazne prispievajú k spevneniu svahu aj k úprave vodných pomerov. Žiadna ťažba alebo pohyb techniky sa v lokalite neuskutočnil,“ naznačil riaditeľ Mestských lesov Ružomberok Milan Šlávka. Že ide o problematické územie svedčí aj násypový kužeľ, ktorý sa tu vytvoril za desiatky, možno stovky rokov.

„Pre mňa osobne je otázne, prečo tu niekedy nejaký stavebný úrad vôbec povolil stavby rodinných domov, ale to je už teraz bezpredmetné. Približne 150 až 200 m nad rodinnými domami je viacero občasných prameňov, ktoré sú niekedy výdatnejšie, niekedy sú úplne suché. Tohto roku vzhľadom na vlhké počasie zrejme došlo k väčšiemu nahromadeniu podzemných zásob a odtok vody je pomerne pravidelný. Počas dlhých desaťročí sa tu vytvorila strž, ktorou voda odteká a občas, najmä po silných búrkach odnáša aj splaveniny. V roku 2015 sme tu postavili nad záhradou ochrannú bariéru z kmeňov stromov, aby sa zabránilo možným škodám. Bohužiaľ však nie je v technických ani finančných možnostiach nás, lesníkov, riešiť príčinu tohto stavu,“ podotkol M. Šlávka.

V lete problém až taký veľký nie je, no v zime voda zamŕza. „Po upozornení som situáciu nafotil a komunikoval s mestom. Osobne som pomáhal ľuďom v tejto pre niektorých zúfalej situácii,“ priblížil V. Macko.

Riešenie však na ružomberskej radnici pripravujú. Na slová M. Šlávku plynule nadviazal viceprimátor Ján Bednárik. Potvrdil, že si bol terén osobne prejsť. „Pri hľadaní systémového riešenia som sa najskôr radil s pracovníkmi Povodia Váhu. Následne som oslovil projekčnú kanceláriu, ktorá je zbehlá v problematike hydrogeológie. Dali sme im vypracovať štúdiu, ktorá je už hotová,“ objasnil postupy viceprimátor.

Štúdia je podkladom pre žiadanie peňazí na realizáciu projektu z Environmentálneho fondu. Podstatou štúdie je, že rýchlosť toku z oboch prameňov bude na svahu brzdená prehrádzkami. V spodnej časti budú toky zachytené do potrubia a poza inkriminované domy odvedené do priepustu pri hlavnej ceste. Popod cestu sa vody odvedú do existujúceho rigola na druhej strane cesty a následne do toku Revúcej. „Uvidíme, či na envirofonde so žiadosťou o financovanie uspejeme. Skôr ako na jar sa však situácia nedá riešiť a voda sa môže počas nadchádzajúcej zimy v čase dažďov alebo topenia snehu znovu vylievať na cestu a chodník. Správca cesty o situácii vie a bude úseku v prípade namŕzania venovať zvýšenú pozornosť. Zostáva nám chodník, ktorý by bol nepriechodný pri zamrznutí vody. Nateraz pomáhame dotknutým obyvateľom tak, že im poskytneme vrecia so soľou, aby mohli chodník posoliť,“ zhrnul J. Bednárik.

(článok sme uverejnili v Ružomberskom hlase č.24/2020)
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist