Odpad vozíme 180 kilometrov, lacnejšia možnosť nebola
Piatok 17. september 2021,
celkovo: 15906609 čitateľov
online: 34 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Áčko - inzercia
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

14. september 2021 | 08:01
Basketbalistky MBK Ružomberok odohrajú v stredu 15.9. o 17:30 v Koniarni prípravný zápas proti DVTK Miškovec, vstup je bezplatný (režim "OTP").
14. september 2021 | 08:00
Najbližšie vydanie Ružomberského hlasu vyjde v piatok 24. septembra, uzávierka je 17.9.
14. september 2021 | 07:59
Na Večernom behu Ružomberkom sa zúčastnilo rekordných 425 pretekárov.
27. august 2021 | 11:28
Futbalisti MFK Ružomberok vyhrali v 2. kole národného pohára na štadióne FK Tatran Oravské Veselé 3:0 a bez problémov postúpili ďalej.
26. august 2021 | 12:03
Na paralympiáde v Tokiu pôsobí ako stolnotenisový rozhodca Ružomberčan Marián Bystričan.
aktuálne číslo: 2021 / 14 (16. júl 2021)
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453
odporúčané stránkyOdpad vozíme 180 kilometrov, lacnejšia možnosť nebola

25. január 2021 | 11:39 | 1042

RUŽOMBEROK (Michal Domenik, foto rkhlas) - Mestské zastupiteľstvo schválilo VZN o poplatkoch za odpad, po novom zaplatia Ružomberčania ročne 36,13 eur za osobu. Poslanci mestského zastupiteľstva po trištvrte hodinovej diskusii schválili zvýšenie poplatku za odpad v Ružomberku o 30%. Z pôvodných 28 eur tak fyzické osoby zaplatia v tomto roku 0,99 eur za deň (pôvodne 0,77 eur), čo predstavuje ročný poplatok 36,13 eur. „Štát zatvoril 21 skládok na Slovensku, poplatky za odpad sa zvyšujú v celej republike. A bude nespokojnosť. Je to všetko v súlade s nariadeniami EÚ, a čo teraz? Mestá sa dostali do situácie, že musia zvyšovať poplatky za odpad. Len mimochodom, v Bratislave platia 50 eur, a to majú vlastnú spaľovňu,“ povedal viceprimátor Ján Bednárik.

Podľa odborníkov na odpadové hospodárstvo bude výška poplatkov za odpad na Slovensku rapídne narastať. Dôvodom je ekologizácia prostredia, zatváranie skládok a dôraz na separáciu odpadu. Rôzne štúdie pritom naznačujú, že ročný poplatok v mestách na Slovensku by sa mal ustáliť až na výške 50, či dokonca 60 eur.

„Náklady na likvidáciu odpadu v Ružomberku sú pre rok 2021 rozpočtované vo výške 1,99 milióna eur. Aj napriek plánovanému zvýšeniu príjmu z poplatku za odpad, ktorý je v roku 2021 naplánovaný na 1,7 mil eur, bude mesto túto činnosť dotovať vo výške 291 527 eur,“ uviedla vedúca oddelenia ekonomiky a majetku radnice Janka Mokošová.

Zber, prepravu a likvidáciu komunálneho odpadu pre Mesto Ružomberok zabezpečuje zmluvný partner – Technické služby Ružomberok, a. s. (TS). Spoločnosť sa musela popasovať s nepríjemnou situáciou, keďže skládka Biela púť, na ktorú bol umiestňovaný odpad 20 rokov, bola nariadením štátu zatvorená od začiatku tohto roka.

Technické služby o situácii a možnom konci skládky vedeli, a pripravili podľa redakčných informácií všetky potrebné kroky na predĺženie jej používania a fungovania. Zasiahol však štát, ktorý v rámci súladu s legislatívou EÚ a dodržiavania jej noriem zatvoril množstvo skládok na Slovensku, vrátane Bielej púte.

Zmluvný partner mesta musel hľadať iné riešenia. Oslovil 12 subjektov, ktoré zabezpečujú umiestnenie a likvidáciu komunálneho odpadu na Slovensku, s cieľom získať čo najvýhodnejšiu ponuku pre Ružomberok. Ako víťaz z ekonomického hľadiska vyšla spoločnosť Kosit Košice, ktorá prevádzkuje skládklu v Hanušovciach, 25 km od Prešova a 180 km od Ružomberka.

V diskusii k Všeobecne-záväznému nariadeniu o poplatkoch za odpad sa Ľubomír Kubáň vyjadril, že neodporúča sumu pre rok 2021 zvyšovať. „Nie je to populizmus, ale veľmi zlá ekonomická situácia v našej krajine. Očakával som návrhy opatrení na zamedzenie rapídneho zvyšovania poplatku, nedočkal som sa žiadnej odpovede,“ povedal.

Karol Javorka označil návrh zvýšiť poplatok na 36 eur za neetický. „V tejto dobe chcete toto ľuďom urobiť? V tejto dobe odklepneme z 32-miliónového rozpočtu mesta milión eur navyše Technickým službám? Absolútne nesúhlasím.“

Cenu za odpad musíme zvýšiť, ak nie, musí to doplatiť mesto, a v tom prípade musíme povedať, odkiaľ na to získame financie, komu zoberieme, zapojil sa s názorom Juraj Burgan. S týmto stanoviskom súhlasil aj Pavol Šípoš. „Dajte návrh, komu zoberieme. Kultúre, športu, školstvu? Tá skupina ľudí sa potom obráti proti nám.“

Patrik Habo si myslí, že dnes už len plačeme nad rozliatym mliekom. Vedenie mesta a partner TS mali predvídať túto situáciu pred rokmi. „Za šesť rokov sme v tomto neurobili nič. A keďže je to tak, nech to zaplatí mesto, a nie ľudia.“

„Považujem za veľmi nešťastné, že o tomto poplatku má rozhodovať samospráva. Vždy bude totiž niekto dobrý, a niekto zlý, a je jedno, či je to starosta, primátor. Najlepšie by bolo, keby výšku poplatkov určoval štát. Bohužiaľ, tak to nie je. Na jednej strane sa samospráve pridávajú povinnosti (zavedenie biologicky rozložiteľného odpadu, povinnosť prevádzky zberného dvora, zber kuchynského a reštauračného odpadu), ako aj zákaz skládkovania,“ povedal k téme Slavomír Klačko, poslanec MsZ, a zároveň člen Dozornej rady TS.

Technické služby Ružomberok dopytovali všetkých spracovateľov od Košíc po Bratislavu. Najvýhodnejšia bola ponuka spoločnosti Kosit Košice. „Sami sebe odpovedzme, či je toto z hľadiska štátu ekologické. Namiesto toho, aby sme povolili rozšírenie našej skládky, prevážame odpad veľmi ďaleko. Nezanedbateľná je aj uhlíková stopa,“ podotkol.

Poplatok za odpad pritom nezahŕňa len zmesový komunálny odpad, ale aj prevádzku zberného dvora, spracovanie biologicky rozložiteľného odpadu, značné náklady si tiež vyžaduje separovaný zber.


Milan Šlávka je poslancom mestského zastupiteľstva, a v spoločnosti TS je podpredsedom predstavenstva. Pre RH povedal, že to, čo sme doteraz brali ako samozrejmosť – že nám niekto takmer zadarmo odviezol a zlikvidoval odpad – jednoznačne končí.

„V Ružomberku je tento negatívny vplyv o to tvrdší, že skládka Biela púť sa uzavrela práve v tomto období. Možno si niekto povie, že ani 3 eurá za osobu a mesiac nie je veľa, ale napríklad pre viacdetné, príjmovo slabšie rodiny, to môže byť problém. Treba hľadať cestu, ako im túto záťaž zmierniť, prípadne ju kompenzovať, ako rozložiť splátky či hľadať iné formy pomoci.“

Ďalej dáva za pravdu odborníkom na odpadové hospodárstvo, ktorí predpokladajú, že v ďalších rokoch bude kvôli opatreniam Únie tento poplatok ešte výrazne stúpať, a zastaví sa „až na celoslovenskom priemere približne 60 eur ročne na osobu. Aj napriek tomu, že miera separovania odpadu sa bude výrazne zvyšovať. Až vtedy to pocítia samosprávy, ktoré sa zatiaľ neodhodlali tento poplatok razantnejšie zvýšiť, budú to musieť urobiť skokovo.“


Pozreli sme sa na poplatky za odpad v okolitých mestách. Dolný Kubín zostal v tomto roku na úrovni vlaňajška, ľudia tam zaplatia 29,20 eur. „Vývoz komunálneho odpadu pre naše mesto zabezpečuje spoločnosť Technické služby, s. r. o., a je vyvážaný na skládku Brantner Martin,“ poznamenal pre RH Martin Buzna z kancelárie primátora mesta.

V Brezne platia 25,99 eur ročne za osobu, a poplatok tiež nemenili. „Vývoz komunálneho odpadu zabezpečuje príspevková organizácia Technické služby mesta Brezno na skládku Sekológ, s. r. o. pri Brezne na Tisovskej ceste,“ odpovedala redakcii Dominika Predajnianska, vedúca útvaru primátora.

Liptovský Hrádok pýta od svojich obyvateľov za odpad 19,97 eur za rok 2021, za vlaňajšok to bolo 16,03 eur. Zber a vývoz odpadu realizuje radnica (odbor technických služieb) na vlastnú skládku Žadovica-Podtureň, ktorá má predpokladaný termín ukončenia činnosti v roku 2040, informovala RH Viera Malastová z tamojšieho magistrátu.

36,50 eur je poplatok za odpad pre obyvateľov Banskej Bystrice v tomto roku. Pokračuje hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková: „Vlani bola výška poplatku 32,94 eur. Pre naše mesto zabezpečuje tieto služby spoločnosť Marius Pedersen. Odpad je vyvážaný na skládku Škradno v miestnej časti Šalková, zmluva je platná do roku 2027.“

Obyvatelia Liptovského Mikuláša zaplatia za odpad v tomto roku 27,01 eur, uviedla pre RH radnica. V minulom roku bol poplatok vo výške 22,62 eur. Pre mesto zabezpečuje služby príspevková organizácia Verejnoprospešné služby s vývozom na skládku Kalnô, ktorej prevádzkovateľom je spoločnosť Brantner Fatra v Martine. Zmluva je platná do roku 2030.

Z mesta Martin sme odpovede nedostali, napriek tomu, že sme tamojšiu radnicu kontaktovali viacerými spôsobmi a s dostatočným predstihom.

Na záver diskusie v mestskom zastupiteľstve si zobral slovo viceprimátor Ján Bednárik. Pripomenil, že od roku 2012 až do roku 2019 Ružomberok nezvyšoval poplatok za komunálny odpad, bol na úrovni 22 eur. „Hoci mnoho iných miest malo vyššiu sadzbu. Vlani sme to prvý raz zvýšili na 28 eur.“

Podľa jeho slov, ešte pred schválením poplatku za rok 2021 mali v Dolnom Kubíne výšku stanovenú na 29 eur, pričom mesto doplácalo 235 tisíc eur. „V Liptovskom Mikuláši pri poplatku 27 eur dopláca radnica viac ako 600 tisíc eur. Martin má poplatok 31 eur, a mesto ešte dopláca 750 tisíc eur. Topoľčany mali vlani 35 eur, Bánovce nad Bebravou rovnako a Piešťany 34 eur. Šaľa bude mať v tomto roku 39 eur.“

Pozmeňovacie návrhy poslancov na zachovanie vlaňajšieho poplatku, jeho nezvyšovanie a iné neprešli. Viceprimátor Ján Bednárik pritom argumentoval aj tým, že mesto by v tom prípade muselo ísť do rozpočtového provizória.

Zastupiteľstvo odobrilo pôvodne predložený návrh, schválilo VZN o poplatkoch za odpad, a Ružomberčania teda v tomto roku zaplatia 36,13 eur. Zároveň bolo súčasťou schváleného dokumentu aj mierne zníženie zliav napríklad pre študentov či zrušenie úľavy pre poberateľov dávok v hmotnej núdzi.

„Ide prevažne o Rómov, ktorí v konečnom dôsledku tento poplatok aj tak nezaplatia. Čiže, uplatní sa im dávka v hmotnej núdzi, a sú medzi tými, ktorí sú každoročne aj tak následne vymáhaní exekučne,“ vysvetlila poslancom Mária Martonová z oddelenia ekonomiky a majetku mestského úradu.

(príspevok sme uverejnili v Ružomberskom hlase č.1/2021)
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist