Dve výstavy ružomberských umelcov
Streda 26. január 2022,
celkovo: 16407873 čitateľov
online: 20 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Predplatne 2022
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

21. január 2022 | 14:36
Športové kluby MBK aj MFK Ružomberok sa zapojili do celosvetovej kampane #WeRemember, ktorou sa odsudzuje antisemitizmus, rasizmus a nenávisť.
18. január 2022 | 10:44
Ružomberok v roku 2022 hospodári s rekordne vysokým rozpočtom na úrovni približne 41 miliónov eur.
18. január 2022 | 10:43
Prvú prehru v extraligovej sezóne zaznamenali basketbalistky MBK Ružomberok, podľahli Piešťanom 54:58.
18. január 2022 | 10:39
Zaznamenali sme viacero sťažností na kvalitu zimnej údržby (hlavne chodníkov) v Ružomberku. Článok k tejto téme nájdete v RH2 budúci piatok 28.1.
15. január 2022 | 19:59
V prípravných zápasoch dnes vyhrali futbalisti MFK Ružomberok 3:1 nad Námestovom a 2:0 nad Banskou Bystricou.
aktuálne číslo: 2022 / 01 (14. január 2022)
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453
odporúčané stránkyDve výstavy ružomberských umelcov

15. marec 2021 | 10:09 | 884

RUŽOMBEROK (Michaela Milá, foto Oravská galéria) - V Oravskej galérii – Župnom dome v Dolnom Kubíne sú v tomto čase inštalované výstavy dvoch umelcov, ktorí žijú v Ružomberku. Ide o výstavu Pavla Ruska LX_Positive a Rendezvous/Vopred dohovorené stretnutie Marty Bošelovej. Výstava by mala potrvať do 11. apríla a keďže momentálne nie je možné navštíviť akúkoľvek galériu, môžete si pozrieť aspoň fotogalérie týchto výstav na (www.oravskagaleria.sk) alebo ich virtuálne autorské komentované prehliadky na youtube (nájdete ich jednoducho po zadaní mien autorov do vyhľadávača) alebo priamo cez odkazy na stránke galérie. Kurátorkou obidvoch výstav je Eva Ľuptáková.

Stručne o autoroch: Pavol Rusko sa venuje textilu a textilnému dizajnu, komornej maľbe, kresbe a grafike, tvorbe objektov, interiérovej architektúre i grafickému dizajnu. Popri pedagogickej činnosti pravidelne vystavuje a zúčastňuje sa umeleckých sympózií a workshopov doma i v zahraničí. Marta Bošelová je významnou predstaviteľkou slovenského módneho odevného dizajnu a textilnej tvorby. Venuje sa tkaniu, textilnej tvorbe, autorskému pletenému odevu, technológii výroby ručného papiera, experimentom s materiálmi. Poznatky z výskumov v teréne zužitkovala vo voľnej umeleckej tvorbe v reliéfnych odtlačkoch tradičných ľudových výšiviek v ručnom papieri, obohatenom o perforáciu, frotáž a kresbu. Takisto pravidelne vystavuje a zúčastňuje sa umeleckých sympózií a workshopov doma i v zahraničí.

Vyberáme zo slov kurátorky: „Obrazy Pavla Ruska nás vťahujú do poetického a geometricky inšpirujúceho sveta. Ide o originálnu tvorbu špecifického zamerania, ukazujúcu, že súčasná moderna nemusí byť len o bezduchom nápade, nota bene odpozorovanom od slávnejších zahraničných vzorov. Autor maľuje výtvarne aj formálne vyspelé diela s viditeľným posunom od jeho staršej tvorby, ktorú viac menej sústavne prehodnocuje. Celkom originálna vízia, vzbudzujúca emócie, sa stala základom prezentovanej kolekcie na výstave k jubileu autora. Jeho diela nútia diváka pristupovať ku kompozíciám, skúmať ich a vstupovať do nich. Ruskove obrazy rozhodne nie sú určené len pre letmý a zbežný pohľad, ale pre dlhodobú kontempláciu. Veľmi často vyvolávajú otázky. Pavol Rusko premieňa reálne zážitky vlastnou naráciou a vytvára tak príbehy, ktoré môžu byť zrkadlom spoločnosti na príklade myslenia konkrétneho jedinca. Čo by vlastne malo byť podstatou umenia? Exploatovať a ovplyvniť svet okolo nás? Tvorba Pavla Ruska je veľmi zaujímavý spôsob popretia týchto jednotlivých perspektívnych plánov. Jeho diela občas potrebujú komentár, ale čo je dôležitejšie, inšpirujú a nabádajú k premýšľaniu.“

E. Ľuptáková o Marte Bošelovej: „Marta Bošelová disponuje vysokou mierou hravosti. Keď hovorím o hravosti, prvý, kto to spustil, bol určite Marcel Duchamp, ktorý readymade – hotové, dokonca banálne – predmety bežnej dennej spotreby povýšil na umelecký objekt. Provokoval, každopádne však obrátil pozornosť aj k veciam, ktoré pôvodne slúžili iným potrebám, ale napokon sa ukázalo, že ani tie nie sú celkom, alebo vôbec neužitočné z hľadiska novej výrazovosti. Takto ja osobne vnímam aj invenčné textilné kreácie Marty Bošelovej, ktoré sú vtipné a funkčné. V súčasnosti s novou energiou pokračuje v tvorbe, ktorá je pre ňu príznačná a jedinečným spôsobom vnáša do diel krehkosť ornamentu i monochromatickú čistotu farebných odtieňov. Jej práce sú dôkazom konzistentnosti výtvarného názoru.“ Autorka o sebe povedala: „Som v bode svojho života, keď chcem byť ticho a v pokoji so sebou.“
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist