ČERNOVÁ ZNOVU SVETOVÁ
Streda 26. január 2022,
celkovo: 16407914 čitateľov
online: 18 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Predplatne 2022
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

21. január 2022 | 14:36
Športové kluby MBK aj MFK Ružomberok sa zapojili do celosvetovej kampane #WeRemember, ktorou sa odsudzuje antisemitizmus, rasizmus a nenávisť.
18. január 2022 | 10:44
Ružomberok v roku 2022 hospodári s rekordne vysokým rozpočtom na úrovni približne 41 miliónov eur.
18. január 2022 | 10:43
Prvú prehru v extraligovej sezóne zaznamenali basketbalistky MBK Ružomberok, podľahli Piešťanom 54:58.
18. január 2022 | 10:39
Zaznamenali sme viacero sťažností na kvalitu zimnej údržby (hlavne chodníkov) v Ružomberku. Článok k tejto téme nájdete v RH2 budúci piatok 28.1.
15. január 2022 | 19:59
V prípravných zápasoch dnes vyhrali futbalisti MFK Ružomberok 3:1 nad Námestovom a 2:0 nad Banskou Bystricou.
aktuálne číslo: 2022 / 01 (14. január 2022)
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453
odporúčané stránkyČERNOVÁ ZNOVU SVETOVÁ

26. marec 2021 | 11:54 | 2923TOP ČLÁNOK

RUŽOMBEROK-ČERNOVÁ (Michal Domenik, foto rkhlas) - Mestská časť Ružomberka – Černová – sa už do povedomia prakticky celého sveta raz dostala. V roku 1907 ukázali miestni obyvatelia odhodlanie, guráž, odvahu, a postavili sa na odpor maďarskému nátlaku. Nechceli, aby novopostavený kostol vysvätil biskupom pridelený kňaz, ale ich slávny rodák, Otec národa, Andrej Hlinka. Tiekla krv, zomrelo 15 ľudí. Známe osobnosti, aj zďaleka, sa postavili na stranu Černovčanov, bola to udalosť, ktorá rozvírila už aj tak napätú situáciu národnostného útlaku a nespravodlivosti...

O vyše sto rokov neskôr sa Černová znovu zapisuje do dejín. Nie tak dramaticky ako predtým, ale svojím spôsobom významne a ušľachtilo. Miestna Základná škola Andreja Hlinku komunikuje so žiakmi za „Veľkou mlákou“ v Chicagu/USA. Naživo, cez internet. Praktická ukážka rozumného a účelného využitia moderných technológií.

„Páčilo sa mi, len škoda, že to bolo také krátke. Chcela som sa s nimi viac rozprávať po anglicky. Budem rada, keď sa to zopakuje,“ zhodnotila prvú online hodinu šiestačka z Černovej Tamara Šalantayová.

Jej spolužiačka Ema Smiešková povedala, že „bola s nimi sranda, najmä keď sa snažili rozprávať po slovensky. Chcela by som sa s nimi spojiť znovu.“ Michaela Janigová si tiež pochvaľovala hodinu s Američanmi cez internet a vyslovila aj tajné prianie. „Veľmi sa mi páčilo. Určite si to chcem zopakovať, len keby sa to dalo aj naživo.“

Hodinu viedla Zuzana Hasáková, ktorá v ZŠ A. Hlinku učí anglický jazyk. Na americkej strane to bola učiteľka slovenského jazyka Lenka Papay.

„Päťročnicu spolupráce so školou Slovak Academy v Chicagu sme oslávili začiatkom roka. V tejto inštitúcii sa vzdelávajú počas sobôt deti zahraničných Slovákov, narodené v USA. Sú vedené v našej ZŠ A. Hlinku ako zahraniční žiaci, majú teda individuálny vzdelávací plán, pričom plnia komisionálne skúšky,“ začala rozprávanie o spolupráci riaditeľka černovskej školy Bibiana Kľačková s dodatkom, že učitelia v oboch školách postupujú spoločne v oblasti metodiky.

Pre americké deti je teda slovenčina druhým, nematerinským jazykom, podobne ako pre černovské deti angličtina. „Nie všetko v tomto dištančnom spôsobe učenia je zlé. Vďaka tomu, že naše deti si už zvykli na online učenie, dali sme si prvé slovensko-americké rande v spoločnom čase, naraz. Vyskúšali sme spoločnú hodinu slovenčino-angličtiny,“ prezradila riaditeľka o dnes už pamätnom dni 30. januára 2021.

Hodinu absolvovali šiestaci, no, ako dopĺňa B. Kľačková, do spolupráce zapájajú všetky triedy. „Prvú hodinu mali šiestaci, no už sa zapojili aj ôsmaci a deviataci. Nejde teda o projekt jednej triedy.“

Predposledný januárový deň išlo o hodinu angličtiny pre Černovčanov, kým na druhej strane počítačovej obrazovky boli šiestačka Viki Basista a dve siedmačky Natalia Rošťáková a Tereza Minčíková, ktoré mali slovenčinu. U nás bolo šesť hodín večer, u nich jedenásť dopoludnia.

„40 minút slovensko-anglickej konverzácie (každá strana komunikovala vo svojom nerodnom jazyku), prinieslo okrem spoznania sa, vytvárania kamarátstva aj vzťahov medzi vzdialenými spolužiakmi aj zmysel učeniu sa cudzích jazykov, keďže dorozumievanie naozaj fungovalo a obohatilo obe strany,“ opísala riaditeľka ZŠ A. Hlinku.

Následne pokračovala v menej formálnom duchu s podrobnosťami z online hodiny na trase Černová-Chicago. „Zatočením online kolesa sa striedali témy, rovnako, ako sa striedalo aj rozprávanie účastníkov tohto stretnutia na oboch stranách v oboch jazykoch. A tak sme napríklad zistili, že učiť sa v sobotu večer je zábava, že dievčatá v USA majú v lete prázdniny časovo dané rozlične – začiatok a koniec závisí od školského okrsku, že ich nočné prespávanie u kamarátov sa podobá tomu nášmu slovenskému – napchávanie sa pizzou či čipsami, že sa dievčatá venujú športom, všetky lyžujú. A, všeobecne, dozvedeli sa niečo o druhých.“

Dištančný spôsob vzdelávania tak podľa slov riaditeľky školy otvoril nové brány nepoznaného. „Vyšli sme z komfortnej zóny, čím nám bolo umožnené zblížiť sa cez internet, nielen cez listy či prezentácie.

Dovtedy išlo len o e-mailové či poštové výmeny, takže prvá hodina bola 30. januára, ďalšia potom 6. februára. Černovčania tvorili v anglickom jazyku, Američania zase písali v slovenčine.

Robí nejaká škola v Ružomberskom okrese podobnú aktivitu? Podľa našich informácií nie. Potvrdzujú to aj slová riaditeľky B. Kľačkovej. „Nepredpokladáme. Viacero škôl síce eviduje zahraničných žiakov, ale nevieme o tom, žeby týmto spôsobom spoznávali spolužiakov medzi sebou, a už vôbec nie spoluprácu medzi pedagógmi.“

Myšlienka založiť Slovenskú akadémiu v Chicagu vznikla na podnet toho, že Černovčania chceli, aby ich deti navštevovali na Slovensku našu školu.

A aké sú plány na pokračovanie? Znovu má slovo riaditeľka ZŠ B. Kľačková. „Tých je nepomerne viac. Už sa tešíme na „to be continued“ (pokračovanie, pozn. aut.), s nejakou obmenou, pretože tvorivosti sa medze nekladú. Našli sme spôsob, ako prekonať vzájomnú vzdialenosť blízkosťou.“

Namiesto záveru. Spojitosť medzi Černovou a Chicagom v USA nie je len zhoda okolností. Viac ako čokoľvek iné potvrdí tieto naše slová citát z Historického zápisníka Andreja Hlinku.

„Koncom mája 1926 odchádza Andrej Hlinka z Ružomberka. Od 20. do 24. júna sa tam zúčastňuje na Svetovom eucharistickom kongrese v Chicagu. Po ňom zahajuje dlhú sériu prednášok pre našich krajanov. Na prvej v Chicagu má 5 000 poslucháčov, inde je to podobné. Celú jeho cestu možno označiť ako triumf. Posilnil národné sebavedomie našich krajanov, posilnil ich vieru, informoval ich o situácii na Slovensku. Ružomberčania vítali svojho farára 23. októbra 1926 spôsobom vskutku kráľovským...“

Tak, spojenie Černová-Chicago sa po týchto slovách vôbec nezdá náhodné.

Čo poviete?

(príspevok sme uverejnili v Ružomberskom hlase č.5/2021)
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist