Ružomberský hlas
  • Piatok 29. marec 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (Klaudia Bayerová, ilustračné foto rkhlas) - Uplynulý rok sa niesol v znamení negatívnych správ, ktoré vo veľkej miere ovplyvnili naše životy. Pandémia nás naučila skutočnú hodnotu slova rodina, donútila nás prehodnotiť svoje priority a tešiť sa z každodenných okamihov. Na otázku „Čo pozitívne podľa vás priniesla pandémia?“ sme zrealizovali anketu medzi obyvateľmi okresu Ružomberok.
Mária Fongusová (38 rokov), Liptovská Osada: „Vďaka pandémii som neporovnateľne viac času trávila aktivitami v prírode, nakoľko telocvične a fitnescentrá boli zatvorené. Taktiež som väčšinu svojho času venovala rodine a blízkym, na ktorých som pred pandémiou nemala toľko času. Myslím si, že nehovorím len za seba, keď tvrdím, že takmer všetci sme si začali omnoho viac vážiť hodnoty a veci, ktoré sme dovtedy pokladali za samozrejmé. Mám na mysli najmä zdravie, to sme si začali viacej vážiť a chrániť.“
Marek Littva (25), Ružomberok: „Najväčší prínos vidím v tom, že svet sa pozastavil z neustáleho a uponáhľaného kolobehu, vďaka čomu sme získali viac času na rodinu a priateľov. Veľká väčšina obyvateľstva si počas pandémie obľúbila pobyt na čerstvom vzduchu, čo považujem za veľké pozitívum. Ďalším, posledným a zároveň najdôležitejším pozitívom je podľa mňa to, že človek mal možnosť pochopiť, čo je v živote dôležité – zdravie.“
Miloš Omasta (48), Lisková: „Odkedy začala pandémia, v Ružomberku prestali kolóny na cestách. V dôsledku toho sa zlepšila kvalita ovzdušia, najmä čo sa týka prašnosti. Ďalším plusom bolo, že v dôsledku pandémie bolo menej áut, čo znamenalo menej hluku.“

Petra Veltyová (21), Biely Potok: „Pandémia ma naučila veľa. Vážiť si veci, ktoré som kedysi brala ako samozrejmosť. Či už išlo o socializáciu v kolektíve, alebo návštevu miest, ktoré sa odrazu zatvorili. Zároveň som sa začala viac starať sama o seba, trávila som viac času na čerstvom vzduchu. Za najpozitívnejší účinok pandémie teda pokladám preusporiadanie vlastných hodnôt.“
Vladimír Lenko (43), Ružomberok: „Dúfam, že pandémia vniesla medzi ľudstvo aspoň kúsok pokory, trpezlivosti a ohľaduplnosti. Ľudia dostali možnosť viac si vážiť jeden druhého, rešpektovať sa. Naučili sa vážiť si práva a slobody, ktoré dovtedy považovali za absolútnu a ničím nenarušiteľnú samozrejmosť. Niektorí snáď aj pochopili, že svet sa netočí okolo ich samoľúbosti.“
Dominika Luptáková (28), Ružomberok: „Pandémia mi viac vzala ako priniesla. Dala mi však nový obraz o súdržnosti a vytrvalosti ľudí, taktiež mieru dôležitosti rodiny. Dúfam, že sme sa počas pandémie všetci naučili vážiť si vlastné zdravie. Na druhej strane sa mi vytvoril aj obraz o naivite a ľudskej hlúposti či sile médií. Ako pre zdravotnú sestru je pandémia pre mňa profesijná skúsenosť a vedomosť toho, že aj dobrú smrť si treba zaslúžiť.“
Terézia Lesáková (33), Likavka: „Počas pandémie som si postupne uvedomila dar života, jeho hodnotu a dar toho, čo všetko mám. Uvedomila som si vďačnosť a dôveru nielen v seba. Tiež odovzdanosť môjho celého života Bohu, a tým zahnať strach a obavy z budúcnosti.“
Radoslav Fula (21), Černová: „Pandémia mi dala čas pre moju rodinu, čo je asi to najdôležitejšie. Väčšina ľudí začala myslieť viac na seba po fyzickej stránke. Začali sme chodiť na turistiku či na rôzne výlety do prírody, ktorou sme obklopení všade navôkol. My s kamarátom sme si dokonca vytvorili vlastný produkt. Koniec koncov má táto zlá situácia aj svetlé stránky.“
Michaela Mišíková (25), Liptovské Sliače: „Obdobie pandémie bolo a stále je náročným obdobím, ale prinieslo so sebou aj veľa pozitív. Celosvetovo nás pandémia spomalila a donútila nás uvedomiť si pravú hodnotu obyčajných, nezištných vecí. Okrem nášho uvedomenia si pravej hodnoty bežných a samozrejmých vecí mala pandémia pozitívny vplyv aj na našu planétu, napr. v podobe poklesu emisií. Pre mňa bolo najväčším pozitívom viac času stráveného s rodinou a uvedomenia si krehkosti nášho zdravia.“
Richard Šubert (22), Hubová: „Jednoznačne veľkým pozitívom je to, že sa zlepšil ekosystém, nakoľko veľa ľudí obmedzilo cestovanie dopravnými prostriedkami, ako lietadlo a pod. Tým pádom sa tak neznečisťovalo ovzdušie. No a pozitívna vec a veľmi dôležitá pre mňa boli chvíle s rodinou. Keďže sme boli stále doma, tak sa tam vytvorila akási spolupatričnosť a empatia voči tomu druhému.“
(príspevok sme uverejnili v Ružomberskom hlase č.9/2021)

Vyhľadávanie

Piatok 29. marec 2024
0:0:0
Online: