Rokovania o Kalvárii skončili
Štvrtok 11. august 2022,
celkovo: 17235571 čitateľov
online: 19 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
weblab
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

11. august 2022 | 10:17
V piatok 12. augusta o 20:00 vystúpi v Hýrošovom parku v rámci kultúrneho leta ružomberská skupina Kéfas.
11. august 2022 | 10:16
Futbalisti MFK Ružomberok otočili nepriaznivý stav 0:2 v Banskej Bystrici a vyhrali po dvoch góloch Kelemena a premenenej penalte Masla 3:2.
11. august 2022 | 10:15
V pondelok 8. augusta zomrel v Ríme kardinál Jozef Tomko (98), ktorý mnohokrát navštívil Ružomberok a získal tu viacero ocenení od Katolíckej univerzity.
3. august 2022 | 09:15
Najbližšie číslo Ružomberského hlasu (RH16) vyjde v piatok 12. augusta, uzávierka je 5.8.
3. august 2022 | 09:15
Ak máte záujem o získanie dotácie do výšky 500 eur na miniprojekt v oblasti životného prostredia, žiadosť môžete podať na mestskom úrade (alebo poslať poštou) do 15. augusta.
aktuálne číslo: 2022 / 14 (15. júl 2022)
anketa
Ste za celoročný zákaz používania zábavnej pyrotechniky v Ružomberku (bez silvestrovskej výnimky)?
áno
[105h:85%]
nie
[18h:15%]
celkovo hlasujúcich: 123
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453
odporúčané stránkyRokovania o Kalvárii skončili

27. máj 2021 | 09:36 | 2893

RUŽOMBEROK (Michaela Milá, foto VIktor Mydlo) - O plánovanej výstavbe na Kalvárii sme vás na stránkach Ružomberského hlasu už viackrát a dosť podrobne informovali, takisto o tom, že na riešenie tejto problematiky bola pre pár mesiacmi vytvorená aj pracovná skupina. Jej úlohou bolo hľadanie kompromisov a rokovanie s investorom. Činnosť skupiny po štyroch oficiálnych stretnutiach a niekoľkých ďalších súvisiacich rokovaniach ukončil primátor mesta Igor Čombor. Urobil tak z dôvodu, že počas existencie pracovnej skupiny a jej činnosti sa nateraz, podľa jeho slov, využili všetky reálne možnosti, ktoré sa naskytovali.

Do úvahy prichádzala napríklad zmena plánu investície, ktorá by síce zabezpečila aktivistami požadované 28-metrové ochranné pásmo, zároveň by si však vyžadovala zámenu pozemkov s iným majiteľom. Časť pozemku pri kaplnkách by investor (CPI Slovakia) ponúkol mestu a na výmenu by potreboval pozemky vyššie od kaplniek, ktoré však nie sú mestské, ale patria podnikateľke A. Trangošovej. V tomto prípade by jej mesto mohlo ponúknuť zámenu pozemkov, ktoré aj vytypovalo, a to v troch lokalitách – v Hrabove, v okolí Gejdáku alebo nad Kalváriou smerom do Hrabova. S majiteľkou pozemkov mesto o týchto možnostiach rokovalo, a podľa slov primátora, bola by ochotná so zámenou súhlasiť.

Problémom sa však ukázala hodnota pozemkov. Ako sa pre Mestskú televíziu Ružomberok (MTR) vyjadril Milan Šlávka, mestský poslanec a člen pracovnej skupiny, pokladal by to za nehospodárne nakladanie s majetkom mesta: „Pani Trangošová si svoje pozemky cení na 150 – 180 eur na meter štvorcový, a kvôli desiatim metrom vzdialenosti by sme vymenili majetok mesta za približne trištvrte milióna eur a s týmto ja nemôžem súhlasiť.“

Poslanec Patrik Habo, jeden z aktivistov v tejto veci, má na to iný názor: „Ružomberská kalvária má 160 rokov a podľa mňa má nevyčísliteľnú kultúrnu a historickú hodnotu. Vo februári všetci poslanci hlasovali za to, aby sme hľadali riešenie a vytvorili ochranné pásmo aspoň 30 metrov zámenami pozemkov. Takže verím, že hlasy, ktoré hovoria proti, nebudú stačiť na to, aby sme zámenu neurobili.“

Ako sa vyjadril primátor, ide celkovo o značne komplikovaný administratívny proces, ktorý závisí aj od vôle poslancov, a táto zámena by mesto vyšla na neúmerné peniaze, keďže by išlo o len o ochranné pásmo, kde by bola vysadená zeleň. Zároveň by posunutie takéhoto projektu nebolo lacné a mesto by stálo ďalšie peniaze navyše. Ako povedal pre MTR Ivan Nosko za CPI Slovakia, muselo by na spoluúčasti týchto nákladov participovať aj mesto. „Túto myšlienku vôbec nemôžeme rozvíjať. Neprijali sme ju ako relevantnú v tomto štádiu rozpracovania projektu.“

Ďalšou možnosťou je nestavať vôbec. V tomto prípade by investor od svojho zámeru odstúpil a ponúkol mestu Ružomberok odkúpenie svojich pozemkov na tomto území v hodnote 1 milión 690 tisíc eur. Pre MTR povedal: „Ak mesto alebo obyvatelia tohto mesta uznajú, že sa tam nemôže stavať, napriek tomu, že mesto určilo toto územie na zastavanie, my sme ochotní vycúvať z daného zámeru a celý pozemok, vrátane doterajších nákladov, odpredať mestu.“ Podľa investora je tento návrh pragmatický, lebo potom by mesto mohlo priestor urbanizovať podľa vlastných predstáv.

Podľa primátora je tu ešte stále aj tretia možnosť, a to vybudovať vstupný portál pod Kalváriou a presunúť kaplnky tak, aby sa rozšírilo ochranné pásmo (išlo by približne o 3,5 m): „Vybudovali by sa lavičky, chodník pomedzi kaplnky, kaplnky by sa zrenovovali, osvetlili, aj kostolík a vzniklo by ucelené dielo, na ktoré by bol asi každý hrdý.“ Primátor zároveň informoval, že v prípade tejto tretej možnosti je mesto predbežne dohodnuté s Mondi SCP na finančnej podpore rekonštrukcie kaplniek a svojím dielom by v tomto prípade prispela aj spoločnosť CPI Slovakia, ktorej zámer by sa v tomto prípade nezmenil.

O tom, čo sa nakoniec udeje na Kalvárii, budú rozhodovať poslanci.
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist