Prvé podporené projekty MAS Dolný Liptov
Piatok 17. september 2021,
celkovo: 15906471 čitateľov
online: 34 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Áčko - inzercia
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

14. september 2021 | 08:01
Basketbalistky MBK Ružomberok odohrajú v stredu 15.9. o 17:30 v Koniarni prípravný zápas proti DVTK Miškovec, vstup je bezplatný (režim "OTP").
14. september 2021 | 08:00
Najbližšie vydanie Ružomberského hlasu vyjde v piatok 24. septembra, uzávierka je 17.9.
14. september 2021 | 07:59
Na Večernom behu Ružomberkom sa zúčastnilo rekordných 425 pretekárov.
27. august 2021 | 11:28
Futbalisti MFK Ružomberok vyhrali v 2. kole národného pohára na štadióne FK Tatran Oravské Veselé 3:0 a bez problémov postúpili ďalej.
26. august 2021 | 12:03
Na paralympiáde v Tokiu pôsobí ako stolnotenisový rozhodca Ružomberčan Marián Bystričan.
aktuálne číslo: 2021 / 14 (16. júl 2021)
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453
odporúčané stránkyPrvé podporené projekty MAS Dolný Liptov

8. jún 2021 | 11:18 | 1878

RUŽOMBEROK (Iveta Kloptová, foto Jaroslav Moravčík) - Prví žiadatelia v rámci vyhlásených výziev Miestnou akčnou skupinou Dolný Liptov (MAS) v uplynulých dňoch podpísali prvé zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku. Miestna akčná skupina vyhlasuje výzvy na čerpanie príspevkov z eurofondov podľa vopred nastaveného harmonogramu už od roku 2019. Prvé výzvy, ktoré boli v uvedenom roku vyhlásené, boli zamerané na podporu obcí v rámci okresu Ružomberok. Obce tak mohli požiadať o podporu na rôzne investičné aktivity. Najviac žiadanými aktivitami boli rekonštrukcia obecných komunikácií, rekonštrukcia kultúrnych domov a verejných priestranstiev.

„Prístup „zdola-nahor“ (teda, že ľudia resp. obce si sami určia svoje priority a projekty a následne ich pretavia do reality) patrí medzi najlepšie riešenia problémov nášho územia a občanov na dolnom Liptove. Je vynikajúce, že práve Miestna akčná skupiny Dolný Liptov mala víziu tohto riešenia a vedela ju uplatniť, čoho výsledkom je možnosť financovania dobrých projektov nielen v oblasti občianskej vybavenosti, ale aj v oblasti podpory poľnohospodárov alebo malých podnikateľov s rozvojovým potenciálom,“ poznamenal Rastislav Horvát, predseda MAS.

V rámci vyhlásenej výzvy pre podopatrenie 7.4 (Podpora na investície do vytvárania, zlepšovania alebo rozširovania miestnych základných služieb pre vidiecke obyvateľstvo vrátane voľného času a kultúry a súvisiacej infraštruktúry) prijala miestna akčná skupina päť žiadostí o pridelenie nenávratného finančného príspevku. Záujem o túto výzvu prejavila obec Štiavnička, ktorá zrekonštruovala strechu kultúrneho domu. S rekonštrukciou kultúrnych domov počítajú aj v Turíku a v Liptovskej Teplej. Ďalšie projekty sa týkajú modernizácie športového ihriska v Ivachnovej a výstavby športovo-oddychového areálu v Martinčeku.

Všetky spomenuté obce majú ako prví žiadatelia Miestnej akčnej skupiny Dolný Liptov vôbec uzavreté zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku od mája tohto roku. Zmluvy boli uzatvárané v rámci Programu rozvoja vidieka s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou.

„Som veľmi rád, že obce nachádzajúce sa v území MAS Dolný Liptov dostali možnosť zlepšiť podmienky pre život svojich občanov, aj keď by sme si pre ne vedeli predstaviť ešte väčšiu mieru podpory. Treba byť však vďačný za to, čo sa podarilo, a tiež za úsilie zástupcov obcí či kolektívu MAS Dolný Liptov za ich prácu. Pri pohľade na to, ako sa pripravuje nové programové obdobie využívania EÚ fondov, chcem zároveň vyjadriť presvedčenie, že sme len na začiatku veľmi zaujímavej spolupráce v oblasti podpory kvalitných, inovatívnych a hlavne ľuďom prospešných projektov na dolnom Liptove,“ dodal predseda MAS R. Horvát.

Ďalšie obce okresu Ružomberok, ktoré čakajú na podpis zmluvy po úspešnom vyhodnotení žiadostí sú: Liptovský Michal, Kalameny a Stankovany. V Liptovskom Michale a v Kalamenoch plánujú rekonštruovať obecné cesty a Stankovanoch budú upravovať verejné priestranstvo.

Zástupcovia MAS veria, že miestna akčná skupina pomôže prispieť k tomu, aby sa v regióne podporili zmysluplné projekty, ktoré budú slúžiť obyvateľom aj návštevníkom regiónu. V súčasnosti sú v MAS vyhlásené výzvy pre podnikateľov a pre verejný sektor, preto ak máte nejaký dobrý nápad, môžete sa v kancelárii MAS informovať o možnostiach finančného príspevku.
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist