Ružomberský hlas
  • Štvrtok 28. marec 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (Michal Domenik, foto Viktor Mydlo) - Riaditeľ spoločnosti Mestské lesy Ružomberok Milan Šlávka dlhé roky upozorňuje na vážnu situáciu s premnožením medvedej populácie. Viackrát sme vám ponúkli rozhovor a argumenty tohto skúseného odborníka na lesné hospodárstvo a starostlivosť o flóru a faunu, a inak tomu nebude ani tentokrát. Položili sme mu niekoľko otázok v súvislosti s potvrdením usmrtením človeka medveďom, ku ktorému došlo tento pondelok pri Liptovskej Lúžnej.
Prekvapila vás táto tragická udalosť?
„Nie. Myslím si, že bolo len otázkou času, útoky, ako aj ataky medveďov, ktoré sa našťastie končia bez zranení, totiž pribúdajú. Jednoznačnou príčinou je premnoženie medvedej populácie. Pri poslednom sčítaní opierajúceho sa o vzorky DNA z medvedieho trusu bolo identifikovaných viac ako 1 250 jedincov, odvtedy však prešlo už mnoho rokov a reálny stav medvedej populácie odborníci už odhadujú na viac ako 2 000 kusov.“
Koľko medveďov evidujete na území, ktoré spravujú Mestské lesy Ružomberok?
„Len u nás na území obhospodarovanom našou organizáciou (asi 6900 hektárov) evidujeme pohyb približne 27–30 medveďov. Údajne Štátna ochrany prírody SR vykonáva ďalšie sčítanie. Vôbec nevieme, či ho vykonávajú jej pracovníci, alebo to ide cez nejakú štedro zaplatenú externú firmu, naše poznatky nikoho z nich nezaujímajú. Aj to o niečom svedčí. Pritom ide o výsledky pozorovaní lesníkov, ktorí sa dennodenne pohybujú na svojich úsekoch a pohyb zveri majú dokonale zmapovaný.“
To sú naozaj smutné vety o ľuďoch, ktorí by mali stáť na čele boja za ochranu životov a zdravia – ľudí, nie medveďov... Aká je vlastne vízia kompetentných v tejto oblasti?
„Priznám sa, že mi nie je vôbec jasné, aká je vlastne predstava štátu o budúcnosti tejto šelmy. Koľko tu chceme mať vlastne medveďov? 5 000? 6 000? Potom začneme konať? Logika mi hovorí, že chráneným druhom by mal byť druh ohrozený, s nízkou početnosťou, medveďom sa však pri súčasnej intenzifikácií poľnohospodárskej výroby mimoriadne darí. Ideme ju kvôli medveďom obmedziť? Ideme pribrzdiť rozvoj slovenského vidieka a cestovného ruchu? Ochranári ako mantru omieľajú stále teóriu o nezabezpečených kontajneroch, ale tie tu predsa boli aj predtým a takéto problémy nenastávali. A konkrétne my tu v blízkosti Ružomberka nemáme ani tak problémy s kontajnerovými medveďmi, ale s medveďmi vnikajúcimi do záhrad a ku včelstvám. Aj to je jeden z dôsledkov neregulovaného vývoja medvedej populácie – z kráľa a klenotu našich lesov sa stáva bezprízorný zlodej, potulujúci sa v blízkosti našich obydlí.“
Na situáciu ohľadne neúmerného premnoženia medvedej populácie na Slovensku dlhodobo upozorňujete. Stretávajú sa s touto šelmou v teréne aj vaši zamestnanci?
„Samozrejme, veľmi často, dokonca hovoríme, že dnes v niektorých lokalitách je väčšia pravdepodobnosť, že spozorujete medveďa ako jeleňa. Takým tradičným miestom, ktoré medvede najmä v čase dozrievania ovocných stromov priťahuje, je Vlkolínec, kde nie je naozaj na jeseň problémom vidieť naraz 6–7 kusov, inak sa medvede pohybujú rovnomerne po celom území mestských lesov. Dokonca máme problémy aj s pracovnou silou v pestovateľskej činnosti, niektorí ľudia sa už boja pracovať v lese.“
Aké je teda konečné riešenie tejto otázky. Alebo, spýtame sa inak, čo bráni logickej regulácii medveďov na Slovensku?
„V prvom rade sa naozaj musí ujasniť koncepcia aktívneho manažmentu medvedej populácie a hlavne vniesť do celej problematiky zdravý rozum. Pokiaľ však o ďalšom vývoji rozhodujú ľudia, ktorí zatiaľ najhlbšie v lese boli v sade Janka Kráľa v Petržalke, alebo ľudia, napojení na rôzne biznisy s monitoringami a pozorovaniami zveri (lebo z ochrany prírody sa vďaka peniazom z EÚ stáva obrovský biznis), zlepšenie nenastane. Nechcem byť zlým prorokom, ale podobný vývoj s premnožením očakávame aj u populácie vlka, ktorého regulácia kontrolovaným odstrelom bola zakázaná. Nemám teraz na mysli, že by ohrozoval človeka, ale obávam sa, že výrazne nadpočetné stavy vlka doslova zmasakrujú za 3–4 roky množstvo chovov poľnohospodárskych zvierat a ich chovatelia na svoju činnosť rezignujú. Pán minister životného prostredia ochranu vlka prezentuje ako veľké víťazstvo svojho rezortu, ale obrovské škody preplácané poľnohospodárom nepôjdu z jeho vrecka a z vreciek jeho poradcov, ale z peňazí nás, daňových poplatníkov.“
(článok sme zverejnili v Ružomberskom hlase č.12/2021)

Vyhľadávanie

Štvrtok 28. marec 2024
0:0:0
Online: