Ružomberský hlas
  • Piatok 19. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (js, foto archív) - Tomáš Pastucha, doktorand Katedry histórie Filozofickej fakulty KU je autorom novej publikácie Najstaršia mestská kniha Ružomberka, Prothocolon Maius 1527 – 1701. Samotný autor ju predstavil na ostatnom rokovaní mestského parlamentu. „Zaznamenať či zaprotokolovať rozhodnutia a uznesenia mesta nie je dnes problém, nebolo to tak však vždy. Papier, písacie potreby, či znalosť písma neboli samozrejmosťou. Vidíme to aj na takzvaných mestských knihách, kde boli zaznamenané náklady mesta. Tvorba mestských kníh bola na pleciach radnice, čiže začali vznikať až vtedy, keď bolo mesto ekonomicky dostatočne silné, aby si ich mohlo dovoliť pokryť náklady na ich tvorbu. Aj keď Ružomberok získal mestské výsady v roku 1318, mestské knihy sa tu začali viesť až v roku 1527,“ naznačil na úvod T. Pastucha.
Publikáciu tvoril viac ako päť rokov. Obsahuje úplný prepis najstaršej mestskej knihy Ružomberka. Sú v nej celé znenia takmer 1300 majetkovo právnych zmlúv, ktoré boli v meste počas 175 rokov uzatvorené. „Premietnuť rukopisný text do podoby, ako ju dostávate, nie je jednoduché. Práca s historickým textom si vyžaduje pravidlá úpravy, preto takýto typ knihy vychádza na Slovensku len ojedinele,“ upozornil.
Ružomberský Prothokolon Maius je 17 mestskou knihou zo Slovenska, ktorá sa dočkala vlastnej publikácie. Ak dnes chceme nahliadnuť do slovensky písanej knihy, môžeme si vybrať z troch edícií. Najstaršia mestská kniha zo Žiliny je z roku 1934, najstaršia kniha Jelšavy z roku 1976 a konečne najstaršia kniha Ružomberka z roku 2021.
„Jazyk historických mestských kníh je skutočnosť, ktorú nemôžeme ovplyvniť. Ružomberčania majú možnosť začítať sa do historického textu o našom meste v jazyku, ktorým hovoríme. Čitatelia môžu byť na túto edíciu hrdí a verím, že postupne pribudnú edície aj z iných miest,“ vyslovil želanie T. Pastucha.
Autor zistil pri písaní viaceré zaujímavé skutočnosti. Napríklad Mestský dom sa spomína o 10 rokov skôr než boli doterajšie poznatky, špitál existoval dokonca o 100 rokov skôr. Z knihy bolo tiež možné pozorovať proces formovania cechu a tiež štruktúru a vzhľad meštianskych domov. „Kniha je tiež pohľadom do ľudských osudov, vidíme, ako žil bežný Ružomberčan, čo vlastnil, ako býval. Príprava edície mestskej knihy a sprievodný text by bez skúseného vydavateľa nevznikla. Ďakujem za zaistenie financovania mestu. Verím, že publikácia rozšíri obzory záujemcom o poznanie o minulosti Ružomberka,“ povedal Pastucha.
Zhrnutie: Autor v prvej časti publikácie oboznamuje čitateľa o doterajšom využití mestskej knihy v historiografii a jazykovede, približuje základné fakty o dokumente, autorstvo a na základe zápisov mestskej knihy aj fungovanie mestskej správy, stavebný vývoj a hospodárstvo Ružomberka v skúmanom období. Vo viacerých otázkach dopĺňa doterajšie poznanie o minulosti Ružomberka o nové informácie a posúva taktiež datovanie viacerých prvých písomných zmienok. Okrem toho však kniha obsahuje aj prílohy, pričom tou hlavnou a najrozsiahlejšou je kompletná pramenná edícia skúmanej mestskej knihy. Edícia je pre lepšiu prehľadnosť doplnená menným a miestnym registrom.

Vyhľadávanie

Piatok 19. apríl 2024
0:0:0
Online: