Ružomberský hlas
  • Piatok 19. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (Filip Kubáň, foto Facebook) - Senníky, slangovo nazývané štále, slúžili v minulosti na uskladnenie kvalitnejšieho sena, ktoré sa v zime zviezlo do dediny. „Najdôležitejší dôvod obnovy týchto štálov je, aby sme uchovali aspoň niekoľko kusov týchto senníkov v takom stave, v akom ich využívali naši predkovia,“ povedal exkluzívne pre Ružomberský hlas zástupca občianskeho združenia (OZ) Černovský chotár Patrik Habo, ktorému dala za pravdu aj Mária Papčová z rovnakého združenia. Dva senníky, ktoré sa renovujú, sú pri červenej turistickej trase, ktorá ide hlavným hrebeňom Krstej (Tlstej) hory, kde sa nachádza štál, ktorý sa bude opravovať. Potom ide hlavný turistický chodník smerom na Chabzdovú, kde je už štál opravený.
Podľa zástupcov združenia je história senníkov v Černovskom chotári približne 200-ročná. „Keďže Černovský chotár sa vyčleňuje územím Bystrý potok, Čutkovský potok, Váh a hrebeň Veľkej Fatry, tak v tomto území bolo podľa dobových informácií okolo 300 senníkov.“ Zároveň dodávajú, že z 300 štálov, ktoré v tomto chotári boli, je dnes zachovaných iba pár kusov. Opraviť sa podľa nich dá ešte 20-30 senníkov.
Patrik Habo dodáva, že na prelome 19. a 20. storočia mala každá väčšia rodina takýto štál, keďže v tom období to bola určitá forma živobytia. „Senníky sa nachádzajú v celom Liptove. Sú to akési drevenicové domčeky, v ktorých sa odkladalo seno z leta a v zime sa potom toto seno zvážalo ku gazdom, aby sa dokázalo čo najviac tohto sena uchovať,“ vyhlásil Habo a doplnil, že aj v Hubovskom a Švošovskom chotári boli obdobné štále ako v Černovej.
S nápadom prišlo iné občianske združenie
Mária Papčová hovorí, že s myšlienkou zrenovovať štále pod Krstou horou prišlo OZ Sloboda pohybu, ktoré sa venuje ochrane takýchto drevených objektov. „Práve vtedy vznikol impulz, že poďme aj my ako OZ Černovský chotár priložiť ruku k dielu a urobme pilotný projekt, ktorý sa skladá z dvoch štálov. Obidva senníky sú pod Krstou horou a jeden z nich je už opravený. Ten druhý plánujeme opraviť v druhej polovici augusta,“ povedala Papčová. Neskôr dodala, že v Černovej už dlhé roky hľadali riešenia ako tieto senníky opraviť, ale k žiadnej realizácii až doteraz nedošlo aj preto, že už sa nevyužívajú na pôvodný účel.
Obnova senníkov sa financovala z troch zdrojov. „Čiastočne to financovalo OZ Černovský chotár a Sloboda pohybu, potom to boli sponzorské dary a zdroje a taktiež tento projekt financoval celosvetový portál Hiking. Tento portál sa venuje ochrane týchto objektov aj preto, aby mohli byť využité aj pre prípadné turistické prespatie, vo forme akýchsi nocľahární,“ uviedol Habo. Následne konštatoval, že portál Hiking.sk spolupracuje aj s turistickým portálom Mapy.cz, ktorý v lokalitách, kde nie je nič na prespanie, označujú práve takéto objekty.
Najdôležitejšie a zároveň najdrahšie bolo zabezpečenie šindla. „Všetko ostatné ako práca, doprava, údržba či občerstvenie sme zvládli spoločne. Impulz na zabezpečenie šindla prišiel od OZ Sloboda pohybu,“ prezradila Papčová.
Smelé plány do budúcnosti
Zámery so senníkmi do budúcnosti sú veľké. „Bolo by dobré, keby sa čo najviac senníkov, ktoré sú na pôvodných miestach, opravilo. Myslím si, že je spoločenská zhoda v Černovej, že štále treba uchovať,“ vyhlásil Habo, ktorý podotkol, že na opravu sú okrem peňazí potrebné aj chuť a organizácia.
Okrem dvoch senníkov, ktoré sa obnovujú pod Krstou horou, by chceli opraviť ďalšie minimálne dva v lokalite Srazy. „Z pohľadu obhospodarovania Černovej to bola najvýznamnejšia lokalita. Nachádzajú sa tam dva krásne senníky,“ uviedla Papčová a dodala, že v Čutkovskej doline oproti Pivovaru sú dva pôvodné štále zo Srazov, ktoré približne pred desiatimi rokmi zdemontovali, poopravovali a postavili.
Patrik Habo verí, že sa nájdu ľudia, ktorí budú v obnove senníkov pokračovať. „Dúfam, že sa objavia aj iní aktivisti a dobrovoľníci, ktorí nás budú nasledovať a snažiť sa to udržať, lebo je už málo senníkov, ktoré by bolo dobré opraviť.“
Na záver sa zástupcovia OZ Černovský chotár pokúsili o bilancovanie. „Keď to zhodnotíme, naša chuť a sny, po dohode s OZ Sloboda pohybu a ich údernou a reálnou hodnotou zabezpečila, že sme opravili prvé dva štále. Opravené senníky sa dajú do turistickej mapy útulní, čiže bude turistom umožnené tam prespať, čo bol zároveň aj ich cieľ, aby sa dostali do tejto mapy,“ uzavreli pre Ružomberský hlas.
(článok sme uverejnili v Ružomberskom hlase č.15/2021)

Vyhľadávanie

Piatok 19. apríl 2024
0:0:0
Online: