MOJE MESTO
Streda 26. január 2022,
celkovo: 16407987 čitateľov
online: 18 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Predplatne 2022
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

21. január 2022 | 14:36
Športové kluby MBK aj MFK Ružomberok sa zapojili do celosvetovej kampane #WeRemember, ktorou sa odsudzuje antisemitizmus, rasizmus a nenávisť.
18. január 2022 | 10:44
Ružomberok v roku 2022 hospodári s rekordne vysokým rozpočtom na úrovni približne 41 miliónov eur.
18. január 2022 | 10:43
Prvú prehru v extraligovej sezóne zaznamenali basketbalistky MBK Ružomberok, podľahli Piešťanom 54:58.
18. január 2022 | 10:39
Zaznamenali sme viacero sťažností na kvalitu zimnej údržby (hlavne chodníkov) v Ružomberku. Článok k tejto téme nájdete v RH2 budúci piatok 28.1.
15. január 2022 | 19:59
V prípravných zápasoch dnes vyhrali futbalisti MFK Ružomberok 3:1 nad Námestovom a 2:0 nad Banskou Bystricou.
aktuálne číslo: 2022 / 01 (14. január 2022)
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453
odporúčané stránkyMOJE MESTO

26. august 2021 | 12:13 | 1280TOP ČLÁNOK

RUŽOMBEROK (Stanislav Surový, foto Štefan Ižo) - „A odkiaľ si, keď si povedala, že nie si z Ružomberka?“ Bodro sa opýtal, spôsobom sebe vlastným, primátor Igor Čombor moderátorky Moniky Gazdaricovej po ukončení programu. Práve chvíle nasledujúce bezprostredne po kultúrnom podujatí dávajú možnosti prehodiť medzi sebou niekoľko slov, trochu sa porozprávať. Jednoducho sa stretnúť. Sú to čerešničky, ktorými sa vieme navzájom ponúknuť. Prečo nie. Život a vzťahy nie sú o oficiálnej škrobenosti, práve uvoľnenie jedného voči druhému môže utužovať vzťahy, vytvárať priateľskú atmosféru. A tú treba v spoločnom žití, bytovky, ulice či mesta, azda najviac.
Nehovoriac o tom, že kultúrne podujatia vypadli z nášho života na pekne dlhú dobu. Tým aj možnosti spoločných stretnutí.

Galavečer
Slávnostné podujatie „S ružou v srdci“ je vrcholom fotografickej súťaže zameranej predovšetkým na mesto Ružomberok a osobný vzťah k nemu. Ten sa cení ako prvý, viac ako odbornosť či profesionalizmus fotografie. Práve takí autori sú pozývaní do tejto súťaže, ktorí sa cielene a programovo fotografii nevenujú. Nie sú v tejto oblasti odborníci, ani nie sú nijako organizovaní. Dôraz je na jednoduchý, úprimný vzťah k snahe zachytiť niečo zaujímavé a priniesť o tom informáciu, obrazovú správu.

Viac v jednom
Organizovaním súťaže „Ružomberčania fotografujú“ napĺňa Fotoklub RK 1924 hneď niekoľko poslaní a cieľov.
Vytvára záujem o umeleckú tvorivú činnosť, prináša využitie viacerých záberov, ktoré driemu v smartfónoch a počítačoch mnohých Ružomberčanov. Inštaluje verejnú výstavu z vybratých diel a prináša kultúrne podujatie v podobe hudobného večera.

Pôsobivé speváčky
Okúzľujúcu atmosféru amerického sveta, najmä z medzivojnového obdobia, prinášajú džezové skladby v podaní formácie RK jazz band.
S pridaním sily na výraze, od speváčok Radky Hadovej a Dominiky Puterovej, je efekt jeho hudobného účinku násobný.
Práve po dlhej dobe, spôsobenej nariadenou odmlkou, keď sa nemohlo ani skúšať, vystúpil RK jazz band prvý raz v tomto roku, v nedeľu 25. júla. Práve pre Fotoklub RK 1924.

Kultúrny klenot
Zmena na bicích, posily na trúbkach, ale stále je to ten náš starý orchester. Ojedinelé zoskupenie skvelých muzikantov, ktoré nám môže závidieť hociktoré mesto na Slovensku.
Za všetkým však stojí veľká sila a odhodlanie, ktoré tvrdo skúša aj neprajná doba. Ale, ako sa hovorí, doba je taká, vždy je voľajaká a iná nebude. RK jazz band, ako jeden z kultúrnych klenotov nášho mesta, ťahá šnúru tradície takmer od polovice minulého storočia.

Môj, moja, moje
Súťažné témy sa aj v tomto piatom ročníku súťaže Ružomberčania fotografujú ustálili na obvyklom: Môj najlepší záber, Moja rodina, práca, dovolenka a potom taká najdôležitejšia, Moje mesto Ružomberok.

Pobyt, pôvod
Nemusí mať každý pôvod, ktorý by ho spájal s naším mestom. Stačí, ak tu býva a Ružomberok berie za súčasť svojho života. Tiež vyhovuje podmienkam súťaže, ak aj u nás len pracuje alebo študuje. To je azda najdôležitejšie. Hodnota príležitosti, ktorú naše mesto vie a môže ponúknuť.

Práca, štúdium
Nemálo pracovných príležitostí je v našom meste vďaka zamestnávateľským gigantom (na naše pomery), ktoré tu máme. Celulózo-papierenský priemysel a nemocnica zamestnávajú tisíce pracovníkov. Mnohí k nám za prácou dochádzajú aj z iných miest. Na úrovni viac než poldruhatisícky pracovných miest nemocnice je aj Katolícka univerzita. Nielen to. Počas jej 20-ročného pôsobenia prešlo jej fakultami tisíce absolventov, ktorí navždy budú mať svoje vzdelanie spojené s Ružomberkom.

Veľká rodina
A takto sa rodina Ružomberčanov rozrastá.
Špičkoví odborníci pracujú u nás v priemysle a zdravotníctve. Vedecké kapacity a pedagogické osobnosti pôsobia v školstve, najmä na univerzite. To všetko vstupuje do intelektuálneho potenciálu mesta. Vytvára sa synergický efekt, pôsobiaci priaznivo na obchod a služby.
Katolícka univerzita je hodnota, úžasná príležitosť, o ktorej sa nám pred štvrťstoročím ani nesnívalo. Často sami nevieme nedoceniť jej význam.

Má dukáty
Ceny, finančné odmeny, s ktorými je fotografická súťaž aj naplnená, sa stihli odovzdať ešte počas trvania výstavy fotografií. Slávnostný dôvetok sa spojil s odovzdaním diplomov a vyhlásením víťazov v troch kategóriách.
O všetkom podrobne informuje, stále aktuálne, občianske združenie Fotoklub na svojej internetovej stránke www.fotoklub.sk.
Podujatie výraznou mierou podporilo Mesto Ružomberok, ktoré správne pochopilo snahu členov Fotoklubu. Vo svojom vystúpení to zdôraznil primátor Igor Čombor, ako aj ocenil sympatický výraz početnej návštevnosti v synagóge v letný nedeľný večer.
Finančne prispel ku priebehu tohto 5. ročníka súťaže Ružomberčania fotografujú, ako aj teraz k súčasnému šiestemu, Robo Kolár.

Dve strany mince
Úbytok zo zvyšku vlasov na hlave môže však predsedovi Fotoklubu Štefanovi Ižovi spôsobiť vystavená faktúra za prenájom priestoru v synagóge. Takmer tri stovky eur ho ku nadšeniu vôbec neprivedú. Kultúra bez peňazí sa veru robiť nedá a rozkúriť jej vyhasnutý rušeň, aby dobre ťahal celý vlak podujatí, je vecou náročnou a drahou. Azda smola Fotoklubu RK 1924, že, sťaby kurič, sa toho chytá ako jeden z prvých.

Odkiaľ k nám
A čo Monika Gazdaricová, oslovená primátorom v úvode?
Tak, ako mnohí, našla u nás prácu ako hudobný pedagóg. Nielen to, našla aj lásku. Správne cielený sobáš vie zdarne zariadiť nielen golfového šampióna, ale aj gitaristku, moderátorku...

(príspevok sme uverejnili v Ružomberskom hlase č.15/2021)
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist