DNI PLNÉ LÁSKY
Streda 26. január 2022,
celkovo: 16407839 čitateľov
online: 23 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Predplatne 2022
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

21. január 2022 | 14:36
Športové kluby MBK aj MFK Ružomberok sa zapojili do celosvetovej kampane #WeRemember, ktorou sa odsudzuje antisemitizmus, rasizmus a nenávisť.
18. január 2022 | 10:44
Ružomberok v roku 2022 hospodári s rekordne vysokým rozpočtom na úrovni približne 41 miliónov eur.
18. január 2022 | 10:43
Prvú prehru v extraligovej sezóne zaznamenali basketbalistky MBK Ružomberok, podľahli Piešťanom 54:58.
18. január 2022 | 10:39
Zaznamenali sme viacero sťažností na kvalitu zimnej údržby (hlavne chodníkov) v Ružomberku. Článok k tejto téme nájdete v RH2 budúci piatok 28.1.
15. január 2022 | 19:59
V prípravných zápasoch dnes vyhrali futbalisti MFK Ružomberok 3:1 nad Námestovom a 2:0 nad Banskou Bystricou.
aktuálne číslo: 2022 / 01 (14. január 2022)
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453
odporúčané stránkyDNI PLNÉ LÁSKY

28. september 2021 | 10:53 | 745TOP ČLÁNOK

RUŽOMBEROK (Stanislav Surový, foto Štefan Ižo) - Láska má mnoho podôb. Stará známa vec. FULL Love dni, je textový logotyp v podobe slovnej hračky. V Ružomberku sa zavádza už ako markantná značka. Je synonymom pre priamy kontakt s umením. Najväčší umelecký festival v našom meste objíma širokou náručou troch dní všetko a všetkých, ktorí sa chcú k umeniu akýmkoľvek spôsobom privinúť. Všetky vstupy na podujatia sú zadarmo. Z lásky. Záver druhého septembrového týždňa už tradične patrí sérii akcií s vrcholom v galaprograme piatkového večera.

Pochválený deň
Práve v tento deň prebehla rozhlasová správa, že v hniezde záchrany v Košiciach našli novorodenca. Chlapčeka s čiapočkou na hlavičke. Určite ho tam matka s veľkou bolesťou v srdci uložila. Ale aj s láskou, keď mu dopriala prísť na svet. Skutočná láska vraj veľmi bolí.
Za novým životom je vždy láska.
Len čo príde človek na svet, už má svoj príbeh. Píše ho spolu so životom, ktorý znáša a žije.

Dobrota a láska
Ľudovít Fulla je jedna z najvýznamnejších postáv slovenského výtvarného umenia. Tento introvertný umelec, bol nielen maliar, ale aj príležitostný básnik a esejista. S manželkou mal úprimný vzťah, ale potomstvo im dopriate nebolo.
S nostalgiou a úctou spomínal jej láskyplný prístup k životu. Keď bývali v Martine, vrátil sa rozčúlený z trhu, kde videl svoju susedu predávať jabĺčka z jeho záhrady, ktoré mu sused v noci do jedného obral.
Klárika, manželka, ho tíšila, že to nie je jeho hriech, načo sa rozčuľovať...
U Fullu nakoniec zvíťazila láska k rodnému mestu a po viacerých pobytoch v iných mestách sa natrvalo usadil v Ružomberku. Tak sa mohli Ružomberčania stať dedičmi kultúrneho a umeleckého bohatstva, ktoré po ňom v tomto meste zostalo.

V srdci dieťaťom
Full love dni reflektujú postoj majstra Fullu ku všetkým druhom umenia.
Už v detstve ho fascinovalo bábkové divadlo. Jeho prestup do sveta rozprávok je veľmi príznačný najmä v jeho ilustráciách.
Výrazná farebnosť a jednoduchá čiara, jedna z charakteristík jeho výtvarného rukopisu, je obrazom detskej duše, radostného cítenia, ktoré v sebe nosil.
Aj cez Fullu si uvedomujeme svoje miesto, svoje mesto, svoju hodnotu, požehnané jeho dielom, pri ktorom sa radi prihrejeme.

Galaprogram s mankom
Večerné umelecké vyvrcholenie bolo v dvoch hlavných programových blokoch. Jeho veľkou a zároveň našťastie aj jedinou chybou bolo, že sa vôbec nedá určiť, ktorá časť bola lepšia, keďže obe boli vynikajúce. Zároveň aj spôsobil ťažko vyčísliteľnú škodu všetkým, ktorí to nevideli. Alebo skôr nezažili. Vyrobil ujmu. Ujma je viac, ako prehra. Prehra sa dá v odvete vyrovnať. Ujma je manko na celý život.
Veľké a úprimné umenie sa prežíva, preciťuje.
Suverénna a bravúrna interpretačná erudovanosť všetkých účinkujúcich tu, v Ružomberku vo Veľkej dvorane, atakovala genialitu kumštu.

Útla, krehká, vtipná
Szidi Tobias, nežné stvorenie vkresané do krehkej podoby, sa predstavila bohatou nošou šansónových skladieb. Obklopená svojou skupinou vynikajúcich muzikantov-mužov, poľahky držala krok frontmenky, líderky, so sprievodným mimovoľným humorom.
S piafovskou expresiou sa dopytuje pravdy, vzýva, poukazuje i odprosuje. „Bože, buď láskavý k nám tvrdohlavým...!“

Pod velením dirigenta
Vyleštená elegancia vojenskej gracióznosti len podčiarkla vysoký koeficient úrovne džezového orchestra. Túto podobu žánru zobral na seba vojenský umelecký súbor z Banskej Bystrice. Skvelé hudobné aranžmány neobišli ani známu ľudovú skladbu Ružomberok, Ružomberok. Ďalšou pridanou hodnotou boli spevácke esá ako Barbora Švidraňová a Juraj Bača. Koncert plnej sily výrazu a hudobnej dokonalosti. Najväčšie
a najsilnejšie vystúpenie v tomto roku v hudobnej sfére v našom meste. Kulminácia tohto koncertu bola azda v prídavku a v dvojspeve známej slovenskej zálohovej hymny od K. Duchoňa.
Pridal sa spolu s publikom aj viacnásobný návštevník nášho mesta, autentický Švajčiar, Kurt, dal spolu s auditóriom, jediné slovo, čo pozná po slovensky . " V dolinááách..!
To už publikum stojmo skandovalo..!

Una poesia Slovakia
Pozornosti celého sveta nemohla uniknúť skutočnosť, že hlava katolíckej cirkvi, pápež František, poctil svojou návštevou našu krajinu.
Nové prikázanie, aby sme sa navzájom milovali, priniesol do sveta, v ktorom platila odplata, oko za oko, Ježiš Kristus. Je to príkaz lásky, odlišný od všetkých ideologických a politických „izmov,“ čo dokázali mútiť vody života.
Pápež František, najväčšia mravná a duchovná autorita sveta, podľa slov prezidentky Zuzany Čaputovej, nesie toto posolstvo lásky do celého sveta. Mali sme šťastie, aj k nám.
Una poesia Slovakia - jeden z viacerých komplimentov, ktoré na našu adresu povedal, nepotrebuje preklad.

Aj Ružomberčania
Pozvanie na stretnutie so svätým otcom do prezidentskej záhrady dostala aj prednostka infekčného oddelenia vojenskej nemocnice prof. MUDr. Anna Lesňáková, Phd. Počiatočné nároky na skorú rannú cestu vyrovnal mimoriadny zážitok v príjemnom slnečnom počasí. Nie náhodou, práve bojovník v prvej línii, ako je lekár-špecialista, so súčasnou epidemiologickou nákazou, dostane poctu na takúto príležitosť. O to viac, že Anna Lesňáková je dlhodobým pedagógom na Fakulte zdravotníctva Katolíckej univerzity v Ružomberku, kde pôsobila aj vo funkcii dekana.
„Svätý otec poskytol veľkú časovú dotáciu, veľký čas na návštevu u nás, začo by sme mali byť vďační,“ povedal v priamom televíznom prenose, pri odchode pápeža, Imrich Gazda, cirkevný analytik z Ružomberka. Ako diskutujúci s Ľubomírom Bajaníkom na Jednotke RTVS, svojimi postrehmi komentoval okolnosti jeho návštevy.
Pre stretnutie v Šaštíne vyslala Katolícka univerzita aj farský úrad autobusy, kde sa bolo možné v predstihu prihlásiť.
Štvrtá návšteva pápeža na Slovensku sa síce priamo Ružomberka nedotkla, zato viacero Ružomberčanov využilo príležitosť
ísť na stretnutie s ním aj vlastnou dopravou.
Mimoriadna udalosť sa tak rýchlo nezopakuje.
„Ak by sa dalo, šiel by som ešte raz,“ povedal Pavol Ižo, nie práve najmladší dobrovoľník, ktorý išiel vypomáhať pri organizácii návštevy. Vybral si do opatery košický Luník 9 aj ako odozvu určitej vďaky. Už vo vlaku stretol viacero mladých Ružomberčanov, mieriacich najmä na stretnutie na košický štadión. Atmosféru na Luníku hodnotil ako mimoriadne chytľavú a veľmi príjemnú.

Bilancia seba
Tvarujeme svoj život do vľúdnej polohy voči stavu nášho bankového účtu. Počítame dni a, prepytujem, aj eurá.
Velebíme Boha, nadávame manželke, priateľke, rodine aj sebe.
Keď príde chvíľa veleby, kumštu a vďaky, pociťujeme akýsi reset. Sme, vieme, či chceme, byť zrazu iní. Určite lepší, viac odvážni. Hľadáme sa a nevieme, či túžime viac po láske, či inom zážitku, hoci z oblasti gastronómie. Kladieme si často otázky, na ktoré nevieme odpovedať.
Asi podľa časového pásma dňa, v ktorom sa práve nachádzame.
Potrebu prerodu do krajšieho tvaru, tak života, ako aj našich vzťahov, však prirodzene cítime, že naliehavo potrebujeme...
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist