Rozhľady opäť načrtávajú závažné témy
Utorok 25. január 2022,
celkovo: 16407778 čitateľov
online: 22 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Predplatne 2022
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

21. január 2022 | 14:36
Športové kluby MBK aj MFK Ružomberok sa zapojili do celosvetovej kampane #WeRemember, ktorou sa odsudzuje antisemitizmus, rasizmus a nenávisť.
18. január 2022 | 10:44
Ružomberok v roku 2022 hospodári s rekordne vysokým rozpočtom na úrovni približne 41 miliónov eur.
18. január 2022 | 10:43
Prvú prehru v extraligovej sezóne zaznamenali basketbalistky MBK Ružomberok, podľahli Piešťanom 54:58.
18. január 2022 | 10:39
Zaznamenali sme viacero sťažností na kvalitu zimnej údržby (hlavne chodníkov) v Ružomberku. Článok k tejto téme nájdete v RH2 budúci piatok 28.1.
15. január 2022 | 19:59
V prípravných zápasoch dnes vyhrali futbalisti MFK Ružomberok 3:1 nad Námestovom a 2:0 nad Banskou Bystricou.
aktuálne číslo: 2022 / 01 (14. január 2022)
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453
odporúčané stránkyRozhľady opäť načrtávajú závažné témy

26. október 2021 | 09:59 | 556

RUŽOMBEROK (R.A.Ružomberský, foto archív) - Aj tohtoročné (2021, roč. XIX) - covidové prvé dvojčíslo Rozhľadov po kultúre a umení, vychádzajúce ako orgán Literárneho klubu ružomberských spisovateľov, Krajskej odbočky Spolku slovenských spisovateľov a Zväzu kultúry NKOS, opäť prináša celú škálu zaujímavých tém od autorov z celého Slovenska i zahraničia. Cti ilustrovať číslo sa dostalo akademickému maliarovi a pedagógovi Janovi Meisnerovi, dlhé desaťročia žijúcemu v Bratislave a Zlíne. Ide o dvorného výtvarníka Štúdia L+S a dvojice Július Satinský a Milan Lasica. V čísle je predstavený príspevkom z pera Kataríny Matuškovej.

Z autorov – spisovateľov sa v Rozhľadoch predstavujú napr.: Milan Lechan, Jozef Mikloško, Stanislav Brtoš, Ľubica Černá, Ivan Ondrášik, Radislav Kendera (R. A. Ružomberský), Ružena Janiglošová–Moravčíková, Marián Mydlo, Róbert Nemčík, Igor Válek, Leopold Moravčík, Anna Ondrejková, Ivan Šobáň, Peter Bučka, Pavol Stanislav Pius, Bohumil Chmelík, Jozef Hýroš, Zuzana Straková, Viktor Mydlo, Zuzana Martišková, Ema Jeleňová, Ema Frohlichová, Matúš Dubjel, Renáta Montmartre Bogdáni, Jaroslav Rezník či Marián Mydlo.

Rozhľady prichádzajú opäť s viacerými závažnými pôvodnými štúdiami, ktoré obohacujú históriu i kultúru v našom regióne i na Slovensku. Príspevok šéfredaktora Radislava Kenderu, predstavuje históriu Židovského cintorína v Ružomberku s unikátnymi fotografiami. Ďalším výborným pôvodným nosným článkom je príspevok Stanislava Brtoša - Ešte nevymreli.... Autor sa zaoberá významom zoskupenia spisovateľov katolíckej moderny z úplne iného (objaviteľského) pohľadu, ako sme boli doteraz zvyknutý. Od histórie až po súčasných reprezentantov (s ich medailónmi a ukážkami z tvorby). Jedinečný, pútavý a mnohé odhaľujúci je aj materiál Jozefa Mikloška – V. V. Majakovský je aktuálny aj po 90 rokoch a jeho polemika Slovenský štát nebol klérofašistický. Peter Bučka ponúka netradičný pohľad na Jozefa Vengloša v nekrológu – Za jozefom Venglošom – bardom slovenského futbalu. Nemenej pútavý je aj materiál Ivana Ondrášika Pierre Teilhard de Chardin – vedec, filozof, teológ a mystik. Zaujímavou problematikou z oblasti pôsobenia Nezávislých kresťanských odborov Slovenska sa zoberá Ľubica Černá a poukazuje na ich činnosť v rámci medzinárodnej spolupráce cez projekty v oblasti nového pohľadu na sociálny dialóg a navrhuje inovatívne nástroje a metodiky. Igor Válek sa predstavuje ukážkou z rukopisu pripravovanej knihy – Povesti o slovenských vodopádoch – a to „ružomberskou kapitolou“ – Zachránení kuruci pri Brankovskom vodopáde. V objavnom a závažnom príspevku z obdobia Slovenského národného povstania Priepustka sa prezentuje Leopold Moravčík (knižne vyšlo celé dielo v týchto dňoch). Nájdeme tu aj spomienku pod názvom 300. výročie od blohorečenia sv. Jána Nepomuckého s básňou R. A. Ružomberského – Svätý Ján Nepomucký. Za ním sú uverejnené básne Róberta Nemčíka – Jarný dážď (i jeho próza Život je len jazda), Ruženy Janiglošovej – Moravčíkovej – Hodiny bez ručičiek, Veľká noc, Čas pokory a služby, Nádhera stvorenia a Moje Pánbožkove kravičky, Ivana Šobáňa – Po západe slnka, Vyznanie duše, Pavla Stanislava Piusa – Večerná, Pláne, Ruka v ruke, Po, Prosba, Vďaka, Milana Lechana – Žiakopoprerúcance, To i ono, Bohumila Chmelíka – Modliba, Bez názvu, V bubline našej samoty, Anny Ondrejkovej – Podchladenie a Zuzany Strakovej – Mám jinou, Moje krčma – můj kostel.

Nad dielami výtvarníkov, ktorí venovali svoje obrazy téme Ružomberok, sa zamýšľa v príspevku Výtvarné rozhľady Ružomberka (I. diel) Martin Benka autor Viktor Mydlo.

Priestor v periodiku dostali aj laureáti súťaže Ružomberská trojruža 2020 – s poéziou Zuzana Martišková – Balada priemyselnej zóny, Dopitá, O údržbe rín či Jelenná, Ema Jeleňová – Tajomstvo, Kolobeh, Medovojarná, Na perách Ti vyschli moje pery, Ema Fröhlichová – Nejedovatá, Ramená posúvaš viac dozadu, Včera som prišlanad ránom a bosá, Au. V kategórii próza – Matúš Dubjel – Farebný zázrak, Starý pán a zamknuté sny, Renáta Montmartre Bogdáni – Darine dni. Ukážky z tvorby sú doplnené kapitolou Trojruža – Zoznam výhercov. Ružomberčanom sa pripomenul Jaroslav Rezník st., ktorý oprášil svoje spomienky v stati – Spisovateľ Jaroslav Rezník píše pamäti - Všetci sa rodíme z túžby. Marián Mydlo vo svojom postrehu – Interreg v Ludrovej má ďalšie pokračovanie - upriamuje pozornosť čitateľa na netradičné Múzeum ručnej výroby papiera v Ludrovej pri Ružomberku.

Momentálne jediné celoslovenské periodikum vychádzajúce v Ružomberku znova nezaostalo za svojou dobrou povesťou, ktorú si buduje od r. 1945. Veď vyššie uvedené mená, členovia redakčnej rady, ako aj mená tvorcov počas trvania periodika boli a sú zárukou ich kvality.
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist