Chovné zariadenie vo Vlkolínci poslanci zamietli
Nedeľa 28. november 2021,
celkovo: 16173517 čitateľov
online: 20 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
Áčko - inzercia
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

25. november 2021 | 10:05
Na ružomberskom cintoríne začali s výstavbou 140 nových hrobových miest, ktoré budú usporiadané kaskádovým systémom.
23. november 2021 | 10:29
V centre mesta opravujú dlažbu na Podhore, práce by mali ukončiť približne o týždeň.
22. november 2021 | 10:12
Ruža stopercentná. V sobotu vyhrali basketbalistky MBK v šlágri ligy nad Piešťanmi 58:48, v nedeľu zvíťazili nad Slovanom Bratislava vysoko 105:34.
22. november 2021 | 10:07
Stredisko Malinô Brdo-Ružomberok spustilo predpredaj skipasov na zimnú sezónu, viac na stránke skipark.sk.
22. november 2021 | 10:07
Fortuna liga, 15. kolo: MFK Ružomberok - AS Trenčín 3:0, góly MFK: Regáli, Kochan, Šefčík.
aktuálne číslo: 2021 / 22 (18. november 2021)
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453
odporúčané stránkyChovné zariadenie vo Vlkolínci poslanci zamietli

8. november 2021 | 10:03 | 530

RUŽOMBEROK (Ján Sokolský, foto Viktor Mydlo) - Žiadosť o súhlasné stanovisko na zriadenie chovného zariadenia na chov alebo držanie nebezpečných živočíchov dostali na rokovací stôl v septembri poslanci mestského zastupiteľstva. „Obyvateľ Vlkolínca Martin Bradiak požiadal Okresnú veterinárnu správu o vydanie súhlasu na povolenie chovu líšky striebornej a štyroch polárnych líšok pre vlastnú potrebu na prenajatom pozemku. V zmysle zákona sa pred rozhodnutím veterinárov musí vyjadriť mestského zastupiteľstvo. Sú to podľa slov Bradiakovcov domáci miláčikovia a neplánujú chov rozširovať. Komisia životného prostredia pri mestskom parlamente neodporučila schváliť predkladaný zámer,“ tlmočil stanovisko vedúci oddelenia technickej správy Juraj Hrnčiar.

Juraj Burgan podotkol, že komisia požiadala, aby na ďalšom zasadnutí komisie bol prítomný navrhovateľ a ozrejmil svoj zámer. „Komisia nie je a priori proti.“ Martin Hromada podotkol, že vo Vlkolínci je potrebné podporovať tradičný spôsob života. „Pri chove líšok si nie som naplnením tejto myšlienky celkom istý. Iné by bolo, keby sme sa bavili povedzme o chove oviec a zajacov.“ V podobnom duchu sa vyjadril aj Milan Šlávka. „Nemyslím si, že je vhodné robiť z Vlkolínca zoologickú záhradu.“

Na rokovaní ďalej k situácii hovoril predseda Občianskeho združenia Vlkolínec Ján Ondrík. „Predkladatelia tohto návrhu začali s prevádzkou farmy Gazdovský dvor vo Vlkolínci v roku 2018. Ešte ako členovia občianskeho združenia sa obrátili na Správnu radu združenia so žiadosťou o podporu tejto farmy. Už pri prvom rokovaní sme im dali stanovisko, že pokiaľ predložia všetky relevantné dokumenty, ktoré budú potvrdzovať, že uvedená prevádzka vznikla a funguje v súlade s platnou legislatívou, môžeme si znova sadnúť a rokovať o podpore. Ale už vtedy sme ich upozorňovali na to, že nemajú vysporiadané majetkové vzťahy s vlastníkmi pozemkov, na ktorých farmu prevádzkovali,“ povedal.

V roku 2021 sa vzájomné vzťahy medzi združením a Bradiakovcami vyostrili. „Zistili sme, že niektorí členovia rodiny, ktorí farmu prevádzkujú, konajú proti záujmom združenia. Následne Správna rada združenia Vlkolínec v súlade s platnými stanovami rozhodla o vylúčení týchto členov zo združenia. „Chcem sa opýtať, ako je možné, že niekto v lokalite zapísanej do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO štyri roky prevádzkuje farmu, kde chová divé aj domáce zvieratá bez povolenia a sprístupňuje ich verejnosti? Keďže situáciu nikto neriešil, obrátil som sa s podnetom obrátil na Štátnu veterinárnu a potravinovú správu so žiadosťou o prešetrenie,“ dodal.

Veterinárna správa skontrolovala chov v júli. Z prešetrenia vyplynulo, že v čase kontroly boli zistené viaceré nedostatky a chovateľ viackrát porušil zákon o veterinárnej starostlivosti. Napríklad líšky a fretky neboli v čase kontroly vakcinované proti besnote a kozy neboli identifikované ušnými značkami. Chov nebol registrovaný ako chov hospodárskych zvierat (...) a chov na vystavovanie zvierat verejnosti. Chovateľ nepredložil žiadne sprievodné alebo nadobúdacie doklady od niektorých zvierat. Na farme sa nenachádzalo miesto na zber vedľajších živočíšnych produktov, píše sa v stanovisku Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Liptovský Mikuláš.

Ján Ondrík ďalej požiadal predstaviteľov mesta, aby umiestnili pod osadu zabezpečený kontajner na odpad. „Noc čo noc totiž existujúci smetiak navštevuje medveď.“ Viceprimátor Michal Lazár podotkol, že kontajner mesto cez zmluvného partnera zabezpečí. Juraj Burgan odporučil Jánovi Ondríkovi, aby problematiku a zistenia posunul na prerokovanie do príslušných komisií pri mestskom zastupiteľstve. Poslanci žiadosť o zriadenie chovného zariadenia neschválili."

(článok sme uverejnili v Ružomberskom hlase č.20/2021)
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist