Ružomberský hlas
  • Piatok 19. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (Stanislav Surový, foto Lucia Čechová) - Už je to tu zas. Nielen zimný čas s príjemným prídavkom jednej hodiny, ani návrat nejakého politika z histórie. Je tu lockdown. Zamknutie. Angličtina vkĺzla medzi nás rusofilov ako blcha do kožucha. Zahryzla sa do spoločenského života so suverénnou samozrejmosťou. Oukej. Sme lídri a frontmeni vorkšopov a printov, šérujeme mejly, apdejtujeme vlastnú lajfku aj mejkap na tvári, teda fejse. Ale fejs je aj skrátene meno sociálnej siete. Ach. Až sme z toho celí popletení. Zvláštne, že ruština, napriek 40-ročnej intenzívnej tlačenke do hláv žiakov, nie. Bola aj povinný maturitný predmet na všetkých stredných školách. Nezabrala.
Monarchia Rakúsko-Uhorska zato výrazne svojím jazykovým vplyvom uchytila stopu v rečovej výbave vtedajších Slovákov. Nie nadarmo sa potom táto téma parodizovala v dielach slovenských spisovateľov.
Ján Palárik vo veselohre Inkognito, kde sa to hmýri nemeckými a maďarskými výrazmi, postavou Potomského, ktorú v inscenácii STV obsadil Dušan Blaškovič, vyjadruje: “Môj vydarený syn v Pešti všetky školy vyštudíroval, a to tak znamenite, že každý ekzámen na osobitú žiadosť pánov ekzamenátorov, víderholovať (opakovať) musel..!”
Aj dodnes sú v našom staršom bežnom jazyku udomácnené slová, ako hámrik, varštať, kíbel. Do novej spisovnej slovnej zásoby sa prebral zase dizajn, víkend, míting.
Lingua latina
Samozrejme, bolo obdobie niekoľkých storočí, keď sa rečová výbava Európy podmieňovala len latinským jazykom. Latinčina bola prirodzenou súčasťou života. Dodnes zostalo jej pevné miesto v odbornej terminológii, najmä medicínskej a prírodovednej. Teraz anglicizmy prenikli nielen do slovenčiny, ale aj do slovnej zásoby iných jazykov.
Najväčší ružomberský zvon na svojom tele nesie latinské meno Andreas a letopočet 1506. Ľudovo Ondrej, tak ako je aj patrocínium farského chrámu. Zvon sa ozýva v nedeľu a pri slávnostných príležitostiach. Svojím hlbokým zunivým hlasom vtláča Ružomberku nezameniteľnú akustickú atmosféru a originálny slávnostný kolorit. Kostol svätého Ondreja spolu so Školskými schodami je výraznou vizuálnou dominantou mesta. Tvoril spolu s tvárou Andreja Hlinku aj obsah motívu na tisíckorunovej bankovke, predchádzajúcom platidle Slovenskej republiky.
Ondrej a symbolika
Brat Šimona Petra, svätý Ondrej, bol jeden z prvých apoštolov Ježiša Krista. Pre svoju mučenícku smrť ukrižovaním, si zvolil kríž v tvare písmena X.
V skulptúrnom stvárnení sa zobrazuje práve s takýmto krížom, je to jeho jasne určujúci znak. Tento atribút prevzali aj Škóti do svojej vlajky, keďže si sv. Ondreja zvolili za svojho patróna. Prekrížený tvar x sa potom dostal aj na vlajku Veľkej Británie.
Do stavebníctva prešiel termín “ondrejov alebo ondrejský rám, kríž,” teda drevená uhlopriečna väzba. V stavbách zo staršieho obdobia sa takto vzniknutý skelet vypĺňal murivom.
Ondrej a Liptov
Ružomberský kostol sv. Ondreja bol viackrát prestavaný. Pôvodná jednoloďová stavba kostola sv. Ladislava sa rozšírila o bočnú loď, neskôr kaplnku, sakrestiu a chór.
Pri tomto dátume sa vždy konal v Ružomberku výročný jarmok.
Obnovená tradícia jarmokov v našom meste, v minulosti až štyroch, mala aj ku tomuto dňu už v našej dobe viacero pokračovaní. Nakoniec ostalo len pri tom jednom jarmoku začiatkom leta. No, pandemická doba zmietla z tváre mesta aj ten.
Južnejšie, bohatšie časti našej krajiny, majú v čase odpustu hody. Pečú sa kačky, husi, koštuje víno. Chudobnejší Liptov v tento čas zvykol siahať po svojich typických droboch. Ondrejské patrocínium je samozrejme aj v obci Liptovský Ondrej a v historickom gotickom kostolíku v Dúbrave. V našom okrese je taký kostol sv. Ondreja v Korytnici. Drevená stavba bola postavená v polovici 19. storočia pre duchovné potreby kúpeľných hostí.
Ondrej a slávnosť
Pripomienka mena a sviatku sv. Ondreja sa koná v ružomberskom farskom kostole každoročne prostredníctvom odpustovej slávnostnej omše.
Miestny farár vtedy pozýva hosťujúceho celebranta. Tentoraz to bol Martin Mojžiš, farár z Liptovskej Osady. Aj prostredníctvom svojej homílie odovzdal posolstvo šírenia radosti do ťažkých pandemických časov. To vychádza zo základného kresťanského učenia, evanjelia, radostnej zvesti, ktoré kázal a šíril svätý Ondrej aj v európskych zemiach.
Ukáž mi svoju vieru
Najmä k veriacim katolíkom prichádzajú slová pápeža Františka o prejave lásky ku blížnemu ochranou zdravia. Práve pristúpiť k vakcinácii je podľa výzvy pápeža a biskupov príležitosť, keď svojím skutkom možno prejaviť svoju vieru. Konferencia biskupov Slovenska vyzvala viacerými spôsobmi na túto záchranu pred zhubnosťou pandénie vírusu covid-19. “Naliehame na kňazov, aby šírili správnu osvetu, aby nabádali v prospech očkovania,” píše sa okrem iného vo výzve KBS.
Ondrej a mágia
V ľudovej tradícii kotvil Ondrej svoje pevné miesto so začiatkom času očakávania Vianoc, Adventom. Je to zároveň aj začiatok cirkevného roka. Povery a zvyky sa udomácnili v minulosti najmä na dedinách. Trasenie plota alebo liatie olova, v tento deň, malo napovedať o vývoji v kauze prebiehajúceho ľúbostného vzťahu aktérov.
Povery dnešnej doby sa však čerpajú plným priehrštím. Blúzniví bludári odrádzajúci od prebiehajúcej vakcinácie sú ťarchou našej prítomnosti. Nebyť toho, mohli sme byť už inde. Do USA nemôže vstúpiť už nikto, kto nie je očkovaný a povinne ho zavádza susedné Rakúsko pre všetkých svojich obyvateľov.
Paradoxy a zámok
Tak, miesto jarmoku, hodov a osláv, máme ondrejské dni ako nikdy. Čoby, vlastne ako minule. Pandémia a patálie s ňou sa na nás v rôznych podobách lepia od minulého roka.
Aj teraz sa nastavili limity uzávery, lockdownu. Vylúčili sa bohoslužby v kostoloch, kde rozptýlení ľudia vo veľkom priestore zotrvávajú takmer bez pohybu krátky čas. V konkurenčných “chrámoch konzumu,” v supermarketoch, sa to penetráciou návštevníkov len tak hemží. Sem a tam pobehujú, tlačia sa pri výbere ovocia či pokladniach. Drobní živnostníci sú potom pričapnutí obmedzeniami.
Pani v obchode na ulici Podhora, predávajúca tovar pre deti, mala hneď v prvý deň lockdownu kontrolu z Úradu verejného zdravotníctva. Prešla nastraženým testom, keď odmietla predať oblečenie na dieťa, ponúkala len topánočky. Tie sa totiž môžu predávať.
Pre obmedzenie okruhu sortimentu sa rozhodla pre ďalšie dni zavrieť obchod. Pritom tam viac ako jedného zákazníka mala len málokedy. Tak, čo by sa stalo, keby v predaji vyhovela akýmkoľvek druhom tovaru..? Kocúrkovo. Opäť priestor pre satirickú dramatickú spisbu.
Reparát na dvakrát
Nepopulárne až protivné opatrenia prináša to slovo lockdown, ktorým nás život skúša. Je povinnou reakciou na stav, aký je aktuálny v zdravotnej kondícii našej spoločnosti.
Ale, nie je to azda, ako bolo spomenuté vyššie: “na osobitnú žiadosť” nás všetkých neočkovaných...?! Verme, že ho máme naposledy, aby sme ho “víderholovať”- opakovať, NEMUSELI..!” Do psej matere...

Vyhľadávanie

Piatok 19. apríl 2024
0:0:0
Online: