OTVORENIE DIAĽNICE MOŽNO SPOJÍ S OSLAVOU 100. NARODENÍN
Nedeľa 26. jún 2022,
celkovo: 17031106 čitateľov
online: 18 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
weblab
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri
Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

17. jún 2022 | 10:01
Dnes vyšlo nové číslo Ružomberského hlasu (12/2022), nájdete ho v predaji v Ružomberku, ale aj v L.Mikuláši, alebo D.Kubíne.
17. jún 2022 | 10:01
Najbližšie rokovanie poslancov Mestského zastupiteľstva v Ružomberku (posledné pred letnou prestávkou) bude v stredu 29. júna.
17. jún 2022 | 10:00
Ružomberský hlas je naďalej hrdým mediálnym partnerom Kráľovstva Hrabovo, viac informácií o tomto projekte: kralovstvohrabovo.sk.
9. jún 2022 | 10:05
Zajtra začínajú v ŠH Koniareň Majstrovstvá SR v basketbale žiačok, Ružomberok hrá prvý duel o 11:00 proti Šamorínu.
9. jún 2022 | 10:04
Poslanci MsZ v Ružomberku stiahli z rokovania mimoriadneho zasadnutia predaj akcií Technických služieb Ružomberok výhradne do vlastníctva radnice.
aktuálne číslo: 2022 / 09-10 (20. máj 2022)
anketa
Ste za celoročný zákaz používania zábavnej pyrotechniky v Ružomberku (bez silvestrovskej výnimky)?
áno
[84h:85%]
nie
[15h:15%]
celkovo hlasujúcich: 99
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453
odporúčané stránkyOTVORENIE DIAĽNICE MOŽNO SPOJÍ S OSLAVOU 100. NARODENÍN

17. december 2021 | 11:52 | 1006TOP ČLÁNOK

STANKOVANY (Ján Sokolský, foto Facebook/Andrej Bohúň) - Začneme rovnako ako minule. „Počas ďalších niekoľkých rokov nebude dobudovaná diaľnica D1 v úseku Hubová – Turany. Doprava tak bude smerovať cez dolnoliptovské obce, najmä Hubovú, Ľubochňu, so zasiahnutými dedinami Švošov a Stankovany. Kolóny z úseku medzi Ivachnovou a Ružomberkom sa presunú do štyroch spomínaných obcí, po sprejazdnení úseku Ivachnová – Hubová, kde je avizovaný termín dokončenia koncom roka 2023. Odvtedy potrvá ešte minimálne ďalšie tri roky, kým sa vôbec začne 5-6 ročná výstavba úseku Turany-Hubová. V najlepšom prípade. Realita možno ukáže, že sa stavať začne oveľa neskôr,“ toľko zhrňujúce riadky z jedného z predošlých vydaní Ružomberského hlasu na tému diaľničného úseku Hubová – Turany.

V súvislosti so zásahom dopravného zaťaženia, ktoré sa presunie do štyroch dolnoliptovských obcí, sme oslovili starostov dotknutých samospráv. Poskytli sme im možnosť vyjadriť sa k otázkam, ktoré sme smerovali najmä na obrovské meškanie výstavby tohto úseku, čo to pre obce bude znamenať, či budú žiadať nejaké kompenzačné opatrenia, prípadne či zvažujú protestné akcie. Už skôr sa vyjadrili starostovia Hubovej a Švošova, teraz vám prinášame stanovisko starostu Stankovian Vladimíra Urbana. Vyjadrenie od starostu Ľubochne k téme sa nám aj napriek viacerým pokusom nepodarilo získať.

„Ukončením diaľnice v Turanoch a otvorením diaľnice pri Hubovej to pre Stankovany znamená, že všetka doprava v tomto úseku bude prechádzať po štátnej ceste I/18. Už teraz napríklad cez Rojkov, ktorý je časťou Stankovian, denne prejde približne 24 tisíc áut. Čo sa bude diať potom? Zamysleli sa kompetentní? Nazval by som ich skôr nekompetentní, poverení rozhodovať v danej veci! Vedia napríklad o tom, že cez časť Rojkov prechádza štátna cesta priamo jej stredom? Ako sa dostanú obyvatelia, ktorí bývajú v Rojkove z jednej časti cesty na druhú, keď Dopravoprojekt projektuje svetelnú križovatku len v Ľubochni? A ešte provokačne zašle projektovú dokumentáciu na svetelnú signalizáciu len na odsúhlasenie do Ľubochne,“ zamyslel sa V. Urban.

Obyvatelia Stankovian a Švošova, ktorých je približne 2300, si podľa neho asi nezasluhujú pozornosť projektantov. „Inteligentná svetelná signalizácia, ktorá má byť na križovatke v Ľubochni namontovaná, nám tak ako bola naprojektovaná, veľmi nepomôže. Našťastie sme boli starostom Ľubochne informovaní o tejto projektovej dokumentácii na svetelnú signalizáciu a v pripomienkach sme požadovali vybudovanie okružnej križovatky a dvoch svetelných signalizácií aj do Rojkova,“ poznamenal.
Podľa všeobecne dostupných informácií, na úsek diaľnice D1 Turany Hubová ešte nebolo vydané ani územné rozhodnutie. Územné konanie je v štádiu pripomienkovania. „Je to skutočne zúfalé. Veď už v roku 2019 bola pripravená projektová dokumentácia pre územné rozhodnutie a záverečné stanovisko na posudzovanie vplyvov na životné prostredie EIA bolo vydané vo februári 2018.“

Z uvedeného podľa starostu vyplýva, že potrvá najmenej desať rokov, kým sa prvé bagre zahryznú do pôdy, posťažoval si. Starosta pridal aj postreh: „Mal som 12 rokov, bývali sme v Ivachnovej a dobre si pamätám, ako začala výstavba diaľnice. Dnes mám 62 a čo bolo odvtedy postavené? Hrozíme sa toho, že ak sa splní sľub ministra dopravy, že v roku 2023 sa sprejazdní úsek Hubová – Ivachnová, tak sa začnú tvoriť kolóny pri Hubovej a v Ľubochni sa ľudia zo Stankovian a zo Švošova nedostanú z mosta na hlavnú cestu. Rojkovčania sa asi naučia lietať ponad cestu. Čakajú nás veľmi ťažké časy.“

Starosta potvrdil, že od Národnej diaľničnej spoločnosti budú dôrazne a nekompromisne požadovať vybudovanie dvoch svetelných signalizácií Rojkove a vybudovanie kruhového objazdu v Ľubochni v križovatke s mostom, alebo riadenú svetelnú signalizáciu. Pripustil tiež organizáciu protestných akcií. „Ak nás budú kompetentní naďalej obchádzať a tváriť sa, že neexistujeme, budeme sa musieť asi uchýliť aj ku krajným riešeniam a odstavíme živým múrom napríklad na celý deň dopravu na ceste I/18.“

Na otázku, prečo dospela situácia až do takéhoto štádia, starosta Stankovian v odpovedi citoval antického filozofa Senecu: „Naša múdrosť pochádza z našich skúseností a naše skúsenosti z našich hlúpostí.“ Ale potom už napoly sarkasticky dodal: „Nevoľme do vedenia štátu ľudí bez skúseností, aby sme nemuseli doplácať na ich nekompetentnosť. Ak sa nepolepšíme my sami, tak sa po diaľnici v úseku Turany - Hubová prevezieme možno v roku 2060. Potom oslavu otvorenia tohto úseku diaľnice spojím s oslavou mojich stých narodenín.“
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist