V RUŽOMBERKU SA PRIPRAVUJE A STAVIA 466 BYTOV
Piatok 2. december 2022,
celkovo: 17801592 čitateľov
online: 26 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
weblab
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri

Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

21. november 2022 | 10:40
V stredu 23. novembra sa uskutoční ustanovujúce zasadnutie Zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja.
21. november 2022 | 10:40
Spoločnosť Mondi SCP Ružomberok zaznamenala v minulom roku tržby na úrovni 588 mil eur, z toho bol čistý zisk viac ako 9,6 milióna eur.
18. november 2022 | 10:12
Šláger Niké extraligy v basketbale žien medzi MBK Ružomberok a Piešťanskými Čajkami, sa odohrá v Koniarni v sobotu 19.11. od 18:00.
18. november 2022 | 10:11
Spoločnosť WEBLAB finišuje s prípravou novej verzie internetovej stránky Ružomberského hlasu. Spustená bude počas najbližších dní.
18. november 2022 | 10:10
Dnes vychádza nové číslo Ružomberského hlasu (22/2022). Nasledujúce vydanie, predposledné v roku, bude v predaji od 2.12.
aktuálne číslo: 2022 / 22 (18. november 2022)
anketa
Ste za celoročný zákaz používania zábavnej pyrotechniky v Ružomberku (bez silvestrovskej výnimky)?
áno
[204h:78%]
nie
[56h:22%]
celkovo hlasujúcich: 260
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453
odporúčané stránkyV RUŽOMBERKU SA PRIPRAVUJE A STAVIA 466 BYTOV

28. december 2021 | 09:18 | 1650TOP ČLÁNOK

RUŽOMBEROK (Michal Domenik, foto ZBGIS, UGKK SR, GKÚ, grafika: RH) - Nevídaný stavebný rozmach! V Ružomberku, kde len nedávno odovzdali do užívania desiatky nových bytov v projektoch Rezidencia Bystrická (pri plavárni) a Ruža (na Poľnej), je v príprave či výstavbe ďalších bezmála 500 nových bytových jednotiek. Drvivá väčšina z nich si nachádza svoje miesto v lokalite Roveň, kde vzniká prestavbou bývalého Papiernika/Ikaru bytový komplex Orion, neďaleko má vyrásť nová bytová výstavba Hríby, a pri blízkom City Markete aj ďalší projekt City Park.

Okrem toho radnica už zahájila výstavbu bytovky Plavisko I., pričom dvojka a trojka majú na rovnomennej ulici nasledovať, a v príprave je aj projekt bytovky Cesta do tehelne, kde má mesto zámer predať pozemok aj s projektovou dokumentáciou záujemcovi o výstavbu formou obchodnej verejnej súťaže.

V Rybárpoli – Malých Tatrách, sa dokončuje stavba bytovky Rezidencia Prestige, o ktorej sme už viackrát v Ružomberskom hlase informovali.

Pozrime sa teraz na všetky aktuálne projekty prípravy a výstavby bytov v Ružomberku podrobnejšie...

Mesto
Najprv sa pozrime na plány, ale aj realizácie zo strany radnice. V súčasnosti je vo výstavbe bytový dom Plavisko I. „Vznikne v ňom 39 bytových jednotiek. Stavebné práce pokračujú podľa harmonogramu. Sme radi, že oproti plánu máme niekoľko dní predstih. Ak to bude pokračovať bez problémov, očakávame odovzdanie bytovky do užívania v októbri 2022,“ uviedol pre RH hovorca mesta Viktor Mydlo.

Plavisko I., ako aj bytovky označené v rovnakej lokalite ako dva a tri, vyrastá na rovnomennej ulici na mieste bývalých skleníkov Technických služieb v tesnom susedstve haly T-18 a rieky Revúca.

„V bytovom dome Plavisko 2 a Plavisko 3 vznikne totožne po 42 bytových jednotiek, teda 84 spolu. Mesto Ružomberok disponuje platnými stavebnými povoleniami a v januári 2022 bude posudzovaná naša žiadosť o financovanie z prostriedkov Štátneho fondu rozvoja bývania,“ doplnil V. Mydlo.

Akonáhle bude zabezpečené financovanie, ako aj dotácia z ministerstva dopravy, nič podľa hovorcu radnice nebude brániť začiatku výstavby. „Všetky potrebné financie z vlastných zdrojov mesta sú už zabezpečené,“ reagoval na adresu povinnej spoluúčasti MsÚ na týchto projektoch.

Navyše, radnica iniciovala aj obchodnú verejnú súťaž – predaj pozemkov v lokalite Cesta do tehelne na výstavbu ďalšieho bytového domu. Do 18. januára môžu záujemcovia o kúpu pozemkov a projektovej dokumentácie (v navrhovanej sume od 150 tisíc eur) podávať návrhy mestu Ružomberok.

„V bytovom dome by malo podľa projektu vzniknúť 37 bytových jednotiek. Mesto disponuje projektom aj všetkými potrebnými povoleniami na začiatok výstavby. Vedenie mesta ale uvažuje o zámere predať takýto rozpracovaný projekt vrátane všetkých povolení súkromnému investorovi. O forme bývania sa momentálne hovoriť nedá, pretože ak zámer predaja prejde, tak to bude na voľbe investora, či bytové jednotky predá alebo ich bude prenajímať,“ vysvetlil na záver hovorca radnice.

Malé Tatry
V Malých Tatrách sa už dlhšie stavia 4-poschodový bytový dom s 21 bytovými jednotkami. Projekt dostal názov Rezidencia Prestige, jeho súčasťou sú bytové jednotky od 1-izbových až po 5-izbové.

O tomto projekte sme už viackrát písali aj v Ružomberskom hlase. Developerom je etablovaná spoločnosť Nelly Constulting, finalizácia stavby je naplánovaná na druhý polrok 2022. Súčasťou sú aj polyfunkčné priestory, garáž a 23 parkovacích miest.

Ako sme už uviedli pred časom aj v našich novinách, v súvislosti s touto bytovkou konštatovala prokuratúra porušenie zákona zo strany stavebného úradu. Proces pokračoval, a stále nie je ukončený, konečné slovo ohľadne tejto stavby by malo padnúť zo strany kompetentných v blízkom čase.

Orion
Z bývalého Papiernika, neskôr Ikaru, sa stane Orion. Rezidenčný projekt nedávno ohlásila skupina Orion partners, a rovnako sme o tom informovali v Ružomberskom hlase. Podľa investora by mal Orion ponúknuť 153 bytových jednotiek.

„Niekdajší objekt, slúžiaci ako hotel pre potreby celulózovo-papierenského kombinátu bol postavený v 80. rokoch minulého storočia. Medzi Ružomberčanmi bol donedávna viac známy ako internátne zariadenie Ikar. To však v roku 2018 prestalo slúžiť svojmu účelu a začalo postupne chátrať,“ čítame na stránke projektu bytyorion.sk.

Výstavba sa začína práve v tomto čase, mala by trvať približne 18 mesiacov. „Prví obyvatelia sa do svojho nového domova nasťahujú v druhej polovici roku 2023.“

Bytový dom Orion má mať po komplexnej prestavbe 8 nadzemných podlaží a jedno podzemné, slúžiace pre potreby pivníc. Celkovo by mal objekt ponúknuť 153 bytov, z ktorých bude 96 dvojizbových, 49 jednoizbových, osem trojizbových. Investor sľubuje aj dostatok parkovacích miest pri bytovke.

Známe sú už aj ceny bytov, ktoré začínajú už na 50-tisícovej hranici za jednoizbové, a približne 80-tisíc za dvojizbové. Ide o „vianočnú akciu“, ktorá trvá do konca tohto kalendárneho roka a ponúka nižšie ceny pre záujemcov do stanoveného dátumu.

City Park
City park. Taký je názov ďalšieho projektu výstavby bytov. Investor – City Park partners – sľubuje 58 bytových jednotiek, 9 podlaží, zahájenie stavby v roku 2022 a dokončenie do dvoch rokov.

„Ide o byty vo vysokom štandarde, v obľúbenej lokalite nad dosah plnej občianskej vybavenosti. Samozrejmosťou bude dostatok parkovacích miest či balkón v každom byte,“ uvádza investor.

Bytovku má postaviť na rohu pri obchodoch City Market v tesnom susedstve hlavnej cesty, križovatky Poľná-Za dráhou. „Veľká časť bytov budú najhľadanejšie a najatraktívnejšie 2-izbové byty, ale aj veľké 3-izbové byty, ale aj 5-izbový strešný byt,“ citujeme zo stránky projektu cityparkruzomberok.sk.

Na prízemí nového objektu chcú vytvoriť dva polyfunkčné priestory, ktoré obohatia už v súčasnosti pestrú ponuku služieb v lokalite Roveň. Prípravné práce pre stavbu sa už začali, stavebné mechanizmy by mali začať s realizáciou v najbližších týždňoch.

Hríby
Ďalšou lokalitou, kde sa má začať už čoskoro stavať, sú tzv. Hríby. Ide o územie na Bystrickej ceste (v tesnom susedstve s Tatranskou cestou) za Bilingválnym gymnáziom. V súčasnosti sú tam polia.

Chceme vybudovať novú obytnú lokalitu pre Ružomberčanov. Pri jej tvorbe sme sa usilovali prihliadať na súčasné trendy. Aj preto sme do konceptu zapracovali rôzne zelené a inteligentné riešenia, pričom v snahe o zabezpečenie pešej dostupnosti bežných cieľov počítajú naše plány s polyfunkciou pre obchody, služby a občiansku vybavenosť.

Toto povedal pre Ružomberský hlas Matej Skubík, koordinátor predaja nehnuteľností spoločnosti Odeko, ktorá je investorom a realizátorom projektu výstavby bytov na Rovni – za obchodom Lidl a Bilingválnym gymnáziom v lokalite, nazvanej Hríby (v súčasnosti je tam pole).

„Našimi aktivitami by sme počas niekoľkých nasledujúcich rokov chceli výrazne prispieť k rozvoju v lokalite Hríby, ako aj k rozvoju mesta Ružomberok. Aktuálne pracujeme na získaní územného povolenia na prvý bytový dom so 77 nízkoenergickými bytmi a podzemným parkovaním s prípravou na elektromobilitu. Kompletné informácie o projekte zverejníme do konca tohto roka na našej webovej stránke a ostatných sociálnych médiách,“ doplnil M. Skubík.

Začiatok výstavby prvého bytového domu je podľa neho priamo naviazaný na vydanie stavebného povolenia, čo očakávajú v prvom polroku 2022......

....................

(celý článok si môžete prečítať v Ružomberskom hlase č.24/2021)
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist