RUŽOMBEROK 2021
Piatok 2. december 2022,
celkovo: 17802450 čitateľov
online: 16 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
weblab
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri

Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

21. november 2022 | 10:40
V stredu 23. novembra sa uskutoční ustanovujúce zasadnutie Zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja.
21. november 2022 | 10:40
Spoločnosť Mondi SCP Ružomberok zaznamenala v minulom roku tržby na úrovni 588 mil eur, z toho bol čistý zisk viac ako 9,6 milióna eur.
18. november 2022 | 10:12
Šláger Niké extraligy v basketbale žien medzi MBK Ružomberok a Piešťanskými Čajkami, sa odohrá v Koniarni v sobotu 19.11. od 18:00.
18. november 2022 | 10:11
Spoločnosť WEBLAB finišuje s prípravou novej verzie internetovej stránky Ružomberského hlasu. Spustená bude počas najbližších dní.
18. november 2022 | 10:10
Dnes vychádza nové číslo Ružomberského hlasu (22/2022). Nasledujúce vydanie, predposledné v roku, bude v predaji od 2.12.
aktuálne číslo: 2022 / 22 (18. november 2022)
anketa
Ste za celoročný zákaz používania zábavnej pyrotechniky v Ružomberku (bez silvestrovskej výnimky)?
áno
[204h:78%]
nie
[56h:22%]
celkovo hlasujúcich: 260
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453
odporúčané stránkyRUŽOMBEROK 2021

15. január 2022 | 20:02 | 1136TOP ČLÁNOK

RUŽOMBEROK (Michal Domenik, foto rkhlas) - Bolo raz jedno krásne mesto. Na sútoku Váhu a Revúcej. Malo jedinečný Ružový breh, Rínok, unikátnu polohu, fascinujúcu prírodu na dosah ruky, ale aj bohatú históriu, množstvo osobností a pohnutý osud.
Ružomberok. Lebo o ňom, o našom meste, je reč, pred niekoľkými dňami tiež uzavrel kapitolu roku Pána 2021. V nasledujúcich riadkoch si môžete prečítať, aká bola. Čo dôležité sa počas 12 kalendárnych mesiacov vlani odohralo, ako to zaznamenala redakcia Ružomberského hlasu...

JANUÁR
1. januára začala v Ružomberku pôsobiť spoločnosť Blaguss Slovakia ako prevádzkovateľ/dopravca Mestskej autobusovej dopravy, nahradila spoločnosť Arriva Liorbus.
Poslanci Ľubomír Kubáň a Ján Kuráň opustili mestskú radu, avizovali, že už nebudú chodiť na jej rokovania.
V ružomberskej nemocnici začali s očkovaním proti ochoreniu Covid-19.
Mesto Ružomberok na základe schválenia poslaneckým zborom hospodári v roku 2021 s rozpočtom na úrovni 32 miliónov eur.
Technické služby začali so zvážaním komunálneho odpadu 180 kilometrov od mesta (pri Prešove), lacnejšia možnosť podľa zmluvného partnera radnice nebola k dispozícii.
Nemocnica informovala, že ochorenie Covid-19 už malo 489 zamestnancov ÚVN.
Pavel Izrael, pedagóg z Katedry žurnalistiky Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku, sa stal členom Rady pre vysielanie a retransmisiu.
Vo veku 84 rokov nás navždy opustil džentlmen svetového formátu, najvýznamnejšia osobnosť slovenského futbalu a ružomberský rodák Jozef Vengloš.
Stredisko Ružomberok-Malinô Brdo uviedlo, že prvý raz nespustí zimnú sezónu.
Nový riaditeľ Liptovského múzea Michal Kovačic v rozhovore pre RH povedal, že múzeum je rešpektovanou značkou.

FEBRUÁR
Podľa údajov ružomberskej radnice prišlo mesto za 10 rokov o viac ako 2 500 obyvateľov, aktuálne má Ružomberok 27 445 ľudí.
Štát, prostredníctvom Národnej diaľničnej spoločnosti, investoval v Ružomberku takmer 4 milióny eur – na výstavbu dynamickej zelenej vlny a rekonštrukciu všetkých svetelných križovatiek na hlavných cestách v meste.
Nezamestnanosť v okrese Ružomberok dosiahla hodnotu 7,36%.
De facto zrušenie Okresného súdu v Ružomberku z dielne ministerky Kolíkovej sa opiera aj o štúdiu, ktorá je stará takmer 20 rokov – téme zachovania súdu sme sa podrobne venovali v RH4.
Radnica informovala, že kvôli nepriaznivej pandemickej situácii rozdá seniorom v meste respirátory bezplatne.
V úvodnom zápase futbalovej Fortuna ligy remizovali pod Čebraťom hráči MFK Ružomberok s úradujúcim majstrom Slovanom Bratislava 0:0.
Basketbalistky MBK Ružomberok zvíťazili v nadstavbovej časti extraligy v Košiciach nad Young Angels 72:67, ich nasledujúci duel proti Piešťanom však museli kvôli karanténe v tíme súpera odložiť.
Ivan Nosko, Ružomberčan a riaditeľ CPI Slovakia v rozhovore pre RH uviedol, že viladomy na Kalvárii chcú postaviť pre Ružomberčanov.
V mestskej časti Rybárpole v lokalite Malé Tatry rastie bytovka, ktorá má mať 5 podlaží a 21 bytov, názov projektu je Rezidencia Prestige.

MAREC
V Ružomberku vznikla sieť dobrovoľníkov s názvom Ružomberská záchranná sieť, do ktorej sa zapojilo približne 80 ľudí – ponúkali bezplatnú pomoc najmä seniorom a ľuďom v karanténe s nákupmi.
Radnica informovala, že respirátory si v rámci iniciatívy mesta bezplatne za 5 dní prevzalo 4 500 seniorov nad 65 rokov.
Tréner basketbalistiek MBK Juraj Suja v rozhovore pre RH prezradil, že s Ružomberkom má ešte tajný sen, ktorý by si rád splnil.
„O účasť v prvej šestke Fortuna ligy sme prišli ešte v jeseni,“ uviedol pred novinármi tréner futbalistov MFK Ružomberok Ján Haspra ml.
V hodnotení spokojnosti pacientov zdravotnej poisťovne Dôvera sa ružomberská fakultná nemocnica umiestnila na prvom mieste.
Z klimatologického a meteorologického hľadiska bol rok 2020 v Ružomberku charakterizovaný ako teplotne bez výkyvov, s veľmi malým množstvom snehu.
Bývalú budovu pôrodnice na Zarevúcej, ktorá chátra už 13 rokov, chcú zrekonštruovať za 8 miliónov eur, má v nej sídliť Úrad hlavného lekára Ozbrojených síl SR.
Basketbalistky MBK Ružomberok sa v Slovenskom pohári umiestnili na 3. mieste, keď v semifinále podľahli Young Angels Košice 61:66.

APRÍL
Ružomberská nemocnica informovala, že vo Vakcinačnom centre už zaočkovali proti ochoreniu Covid-19 spolu 15 tisíc ľudí.
Do finále extraligy postúpili basketbalistky MBK Ružomberok s čistým štítom bez jedinej prehry, postupne vyradili v play-off Spišskú Novú Ves a ŠKP Banskú Bystricu.
V Ľubochni, v priestoroch Národného endokrinologického a diabetologického ústavu, začali s očkovaním proti ochoreniu Covid-19 vakcínou Moderna.
Mesto Ružomberok udelilo Cenu Andreja Hlinku profesorovi Františkovi Vnukovi, ktorý žije v Austrálii.
Dezinformácie sú zbytočným zdrojom nepokoja a konfliktov, povedala v rozhovore pre RH riaditeľka Univerzitnej knižnice KU Katarína Matušková.
Zo zdrojov radnice vyplynulo, že v roku 2020 využilo opatrovateľskú službu v Ružomberku 122 ľudí.
V dôležitom súboji o záchranu vo Fortuna lige vyhrali futbalisti MFK Ružomberok pod Čebraťom nad Pohroním 1:0 gólom Mojžiša.
V prvom finálovom zápase extraligy v basketbale žien vyhrali hráčky MBK Ružomberok nad Piešťanskými Čajkami 74:56 a ujali sa vedenia v sérii, následne však o 11 bodov prehrali v Piešťanoch.
Do Ružomberka zamierila desiata banka – pobočku Fio banky avizovali otvoriť na Madačovej.
O „nulovú“ bankovku s motívom Malina Brda bol enormný záujem, v prvý deň predaja „0-eurovej“ pamätnej bankovky si po ňu prišlo 170 ľudí.

MÁJ
Mestská knižnica ponúka čitateľom viac ako 65 tisíc kníh, prezradila v rozhovore pre RH riaditeľka inštitúcie Tatiana Babincová.
Liptovské múzeum (v Ružomberku) zmenilo názov, podľa nového pomenovania vypustili z neho sídlo „v Ružomberku“.
„Bol by som zvedavý, komu v súčasnosti vadilo, že Liptovské múzeum je – aj – v Ružomberku? Podľa mňa nikomu. Alebo, ak áno, zaujímalo by ma, komu presne a prečo?“ - pýtal sa v komentári na zmenu názvu inštitúcie šéfredaktor RH Michal Domenik.
Ďalší krok k záchrane vo Fortuna lige urobili futbalisti MFK Ružomberok domácou výhrou 2:1 nad ŠKF Sereď.
82:70, 66:73 a 73:68 – konečný stav série 3:2; basketbalistky MBK Ružomberok znovu obhájili titul v extralige a po dramatickom finále s Piešťanskými Čajkami sa stali opätovne – tretíkrát za sebou – majsterkami Slovenska.
Liptovské múzeum zreštaurovalo barokový obraz významného Ružomberčana Jána Jakuba Löwenberga, ktorý je v zbierkach inštitúcie od roku 1912.
Poslanci mestského zastupiteľstva schválili významný dokument – Plán zlepšovania kvality ovzdušia v meste Ružomberok.
Mondi SCP Ružomberok zvýšili výrobnú kapacitu na milión ton papiera ročne a zamestnali ďalších 125 ľudí, najmä vďaka novému papierenskému stroju PS-19.
Papierne v Ružomberku sa postavením a prevádzkou nového papierenského stroja PS-19 zaradili medzi európsku extraligu v tomto segmente, povedal predseda predstavenstva spoločnosti Miloslav Čurilla.
Misia je splnená, najvyššia futbalová liga v Ružomberku je zachránená – konštatoval náš spolupracovník Michal Paška v titulku v RH po výhre MFK nad Nitrou 2:0.

JÚN
Mesto Ružomberok skúšobne spustilo prejazd cyklistov cez pešiu zónu, aj na základe aktivity združenia či skupiny Ružomberkom.bajkom.
Novým riaditeľom ružomberskej nemocnice sa stal známy doktor a prednosta kliniky neurochirurgie v ÚVN doc. Róbert Rusnák.
Na druhý svet odišla vo veku 70 rokov významná osobnosť, bývalý riaditeľ ružomberských papierní Ján Líška.
Miestna akčná skupina Dolný Liptov informovala, že podporila prvé projekty samospráv v regióne na zlepšenie života obyvateľov.
V daných podmienkach sme zrejme dosiahli maximum, povedal v rozhovore pre RH po sezóne tréner futbalistov MFK Ružomberok Ján Haspra ml.
Na útok hnedej šelmy v doline Banskô doplatil životom 57-ročný muž z Liptovskej Lúžnej - išlo o prvý potvrdený prípad usmrtenia človeka medveďom na Slovensku; Ružomberský hlas po dlhšej dobe vyšiel s čiernou titulnou stranou.
Podobná tragédia bola len otázkou času – povedal pre RH v reakcii na smrteľný útok medveďa na človeka riaditeľ Mestských lesov Ružomberok Milan Šlávka.
Ochránári stratili dôveryhodnosť – uviedol v komentári pre RH ohľadne tragédie pri Liptovskej Lúžnej spolupracovník redakcie Jozef Borčin.
Pokľaknime pred medveďmi – komentoval formou glosy v titulku otrasnú tragédiu – útok medveďa na človeka – v článku RH šéfredaktor Michal Domenik.
Spoločnosť Citypark Partners informovala o zámere postaviť pri City markete pri križovatke Poľná-Za dráhou bytovku, kde by bolo 58 bytov.
Trénerskú dvojicu Haspra-Sapara nahradila iná – Peter Struhár a Peter Tomko, informoval o tom klub MFK Ružomberok.
Traja najväčší zamestnávatelia dolného Liptova – nemocnica, papierne a univerzita – dávajú prácu viac ako 3 500 ľuďom, najviac zamestnancov má ÚVN – vyše 1 700.
Je to úžasná a bezprecedentná šnúra – povedal v rozhovore pre RH o skutočne neuveriteľnom 24-ročnom pôsobení futbalistov MFK Ružomberok medzi slovenskou elitou – bez prestávky – riaditeľ klubu Ľubomír Golis.
Ružomberkom otriasla nečakaná smrť výraznej osobnosti, zakladateľa fanklubu Concordia 1906, propagátora metalovej scény a veľmi známeho človeka Juraja Haríňa, ktorý odišiel vo veku 48-rokov.

JÚL
Kultúrne leto v roku 2021 dostalo názov Leto o Hýroša a ponúklo obyvateľov a návštevníkov takmer stovku rôznych podujatí počas dvoch letných mesiacov.
Štvrtú sezónu po sebe začal premávať známy vláčik Korýtko, spomienka na bývalú úzkorozchodnú železničku, po trase Hlavná stanica – Zápalkáreň.
Predseda vlády SR Eduard Heger navštívil Ružomberok, v areáli Koliby u dobrého pastiera v Čutkove si pochutnali na výnimočných tunajších špecialitách.
Vo Vakcinačnom centre Ružomberok už k prvej polovici júla zaočkovali vakcínou proti novému koronavírusu viac ako 42 tisíc ľudí.
Hlavnými atrakciami Ružomberka počas letnej sezóny 2021 sa podľa redakcie stali Vlkolínec, Korýtko, Hrabovo, Čutkovo, expozície Liptovského múzea.
Pri príležitosti významného životného jubilea bolo ocenenie Cena primátora mesta Ružomberok udelená fotografovi Ľubomírovi Schmidovi.
Papierne Mondi SCP Ružomberok venovali na prevádzku Mestskej autobusovej dopravy 50 tisíc eur.
V úvodnom zápase nového ročníka Fortuna ligy s novou trénerskou dvojicou Struhár-Tomko medzi MFK Ružomberok a FK Senica gól nepadol.

AUGUST
V areáli vodného parku Bešeňová otvorili nový štvorhviezdičkový hotel Akvamarín, jeden z najväčších na Slovensku, s kapacitou takmer 1 000 lôžok.
Občianske združenie Černovský chotár začalo s obnovou štálov nad Černovou, a v tejto aktivite chcú pokračovať aj v budúcnosti.
MBK Ružomberok informoval o príchode štyroch nových posíl – troch cudzinkách a jednom opätovnom príchode – do klubu sa vrátila Alexandra Buknová.
Objekt bývalého Papierniku, neskôr Ikaru, ktorý Žilinská univerzita predala, sa stane miestom rekonštrukcie na bytový dom Orion.
Nová riaditeľka štátneho gymnázia na Moyzesovej v Ružomberku Iveta Kmeťová chce zvýšiť povedomie o škole, povedala to v rozhovore pre RH.
V zaočkovanosti dolného Liptova vedie Likavka pred Liptovskou Teplou a Ružomberkom, na chvoste sú Stankovany, znel titulok z prvej strany vydania RH16.
Ružomberský tréner, rozhodca a vedúca osobnosť stolnotenisového klubu ŠKST Ružomberok Marián Bystričan sa zúčastnil ako rozhodca na paralympijských hrách v Tokiu.

SEPTEMBER
Ružomberský okres ako jediný spomedzi susedných regiónov, zostal podľa platného Covid-automatu v týždni od 13. do 19. septembra v zelenej farbe.
Obec Lisková zrekonštruovala a slávnostne otvorila kultúrny dom, ktorého obnova si vyžiadala 2,3 milióna eur.
Letná sezóna bola lepšia ako minulý rok, zaznelo od prevádzkovateľov vláčika Korýtko, ktorý počas leta 2021 previezol takmer 4 000 ľudí.
Ďalší ročník Fullových dní sa niesol v znamení mnohých podujatí, predstavili sa aj Szidi Tobias či Katka Koščová, alebo Juraj Bača.
Futbalisti MFK Ružomberok celkom prekvapujúco, ale zaslúžene, dokázali ako jediní vo Fortuna lige poraziť pod Čebraťom úradujúceho majstra Slovan Bratislava 1:0 – gólom Regáliho a poslednej minúte zápasu.
Národná diaľničná spoločnosť avizovala, že tunel Čebrať, ktorý je súčasťou diaľničného úseku D1 Hubová-Ivachnová, by chceli preraziť na jar roku 2022.
Po stopách Andreja Hlinku – aktivite radnice v rámci letného cestovného ruchu – sa vydalo v júli a auguste vyše 2 000 návštevníkov.
Okres Ružomberok sa od 27. septembra dostal do červenej farby platného Covid-automatu, nemocnice ohlásila, že bude fungovať v režime OTP.
Pozerajme sa dozadu aj dopredu, znel titulok rozhovoru redakcie RH s cirkevným analytikom a Ružomberčanom Imrichom Gazdom o návšteve pápeža Františka na Slovensku.
Životný príbeh Ľudovíta Fullu je trvalou inšpiráciou pre nás všetkých, povedal jeden z organizátorov Fullových dní Róbert Kolár na margo začiatku iniciovania tohto projektu v našom meste.

OKTÓBER
Štyri dediny v našom okrese čakajú veľmi ťažké časy – hlásal nadpis z titulky RH19; keďže sa redakcia dopátrala k zisteniu, že diaľnica D1 v úseku Turany-Hubová sa určite nezačne stavať najbližšie 3 roky, čo výrazne ovplyvní Švošov, Hubovú, Stankovany a Ľubochňu.
V historicky prvom liptovskom derby vo Fortuna lige sa kráľom nášho regiónu celkom suverénne stal Ružomberok, ktorý pod Čebraťom vyhral nad futbalistami Liptovského Mikuláša 4:1.
Zástupcovia mesta Ružomberok, Štátneho fondu rozvoja bývania a staviteľa – Chemkostavu poklepali základný kameň novej nájomnej bytovky Plavisko 1.
Na základe podnetu Patrika Haba sa začne oprava strechy na Kultúrnom dome Černová; investičná akcia sa uskutoční prakticky okamžite, pretože strecha je v havarijnom stave.
Slávnostne otvorili nový papierenský stroj PS-19 v areáli závodu Mondi SCP Ružomberok; investícia stála približne 370 miliónov eur.
V zaočkovanosti dolného Liptova vedie Likavka, viac ako polovica jej obyvateľov už bola začiatkom októbra zaočkovaná proti ochoreniu Covid-19.
Spoločnosť Ideal Concept stavia vyše 50 typizovaných domov v Hrabovskej doline povyše Fatraparkov, ide o najväčší projekt v našom regióne.
Poslanci samosprávneho kraja udelili ocenenie Cena ŽSK pre bývalú riaditeľku Liptovského múzea Ivetu Zuskinovú.

.......... (celý článok si môžete prečítať v Ružomberskom hlase č.1/2022) ...........
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist