Ružomberský hlas
  • Piatok 26. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (Michal Domenik, foto rkhlas) - Dlhoročnému spolupracovníkovi Ružomberského hlasu, pedagógovi, historikovi a novinárovi schválilo zastupiteľstvo udelenie najvyššieho mestského vyznamenania. František Dian je Čestným občanom mesta Ružomberok. Na februárovom zasadnutí mestského parlamentu to jednohlasne schválili všetci 19 prítomní poslanci na návrh primátora Igora Čombora.
„Má svoje nesporné zásluhy napríklad na reprezentácii Slovenska v basketbale stredných škôl. Ako dobre viete, Gymnázium Ružomberok sa viackrát zúčastnilo na majstrovstvách sveta, aj počas pôsobenia Františka Diana v tejto škole. Gymnázium dalo v 90. rokoch, v dobe rozkvetu basketbalu v Ružomberku, priestor na rozvoj tohto športu v rámci športových tried. Následne náš klub vyhral v roku 1999 a 2000 Final Four Euroligy,“ poznamenal na rokovaní MsZ viceprimátor Michal Lazár.
Dodal, že František Dian sa podieľal aj na výchove mládeže nielen v oblasti basketbalu, ale napríklad aj vo futbale či stolnom tenise, všetko v rámci športových tried. Nielen preto, ale aj z dôvodov, ktoré sú podrobne uvedené v dôvodovej správe, mu navrhujem udelenie čestného občianstva.

PhDr. František Dian (narodený v roku 1942) prišiel do Ružomberka v roku 1965 ako futbalista. Od začiatku sa venoval mimoškolskej práci s deťmi a neskôr so študentmi v záujmovej TV a športe, hlavne v atletike a v basketbale. V rokoch 1972 - 73 bol trénerom dorasteniek basketbalistiek v TJ SCP. V gymnáziu napriek skromným podmienkam pre šport, ale vďaka obetavosti a záujmu kolegov patrili v oblasti športu medzi najúspešnejšie stredné školy.
Od roku 1991 popri vyučovaní TV – B sa stal zástupcom riaditeľa školy. V nasledujúcom roku sa na základe výberového konania stal riaditeľom gymnázia v Ružomberku, pričom túto funkciu vykonával až do roku 2003. Počas tohto obdobia sa podieľal na zavedení 8-ročného štúdia (v roku 1993) a v roku 1998 zriadil športové triedy pre basketbal, futbal a stolný tenis. Pôsobil aj ako člen komisie školstva a športu pri MsÚ. Bol poradcom primátora pre rozvoj športu v období primátora Juraja Čecha.
V rámci športových aktivít sa angažoval napríklad ako organizátor podujatia Challenge Day v Ružomberku (1995 a 1997), člen organizačného výboru pre Zimnú univerziádu v Ružomberku (1999), Final Four v basketbale žien (2000), bol tiež v organizačnom tíme ME v basketbale juniorov v Ružomberku v roku 2005.
Okrem športových aktivít sa venuje aj publikačnej činnosti. Je spoluautorom Storočnice futbalu v Ružomberku (2006), hlavným autorom knihy 80 rokov basketbalu v Ružomberku (2018), nedávno dokončil publikáciu Z histórie športu v Ružomberku.
Viac ako desaťročie je pravidelným spolupracovníkom novín Ružomberský hlas, kde publikuje rubriku z histórie mesta s názvom Odviate časom. Je tiež prispievateľom internetového portálu Žijem v Ružomberku.
Je držiteľom viacerých významných ocenení, ako napríklad Cena mesta, Cena Žilinského samosprávneho kraja, Cena primátora mesta Ružomberok (1998, 1999, 2003). Získal aj medailu za pedagogickú tvorivosť od ministerstva školstva, Zlatú medailu Slovenského združenia telesnej kultúry (2002) či Veľkú medailu sv. Gorazda (2002).
POZNÁMKA: Redakcia Ružomberského hlasu, ktorá Ferka dlhodobo pozná ako mimoriadne svedomitého, čestného, rozvážneho človeka, ale už aj ako výborného novinára či zanieteného a oddaného fanúšika ružomberského športu, mu k udeleniu tohto zaslúženého – najvyššieho mestského ocenenia, srdečne blahoželá.

Vyhľadávanie

Piatok 26. apríl 2024
0:0:0
Online: