NA PLÁŽI V LIKAVKE (+foto)
Piatok 2. december 2022,
celkovo: 17802188 čitateľov
online: 20 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
weblab
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri

Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

21. november 2022 | 10:40
V stredu 23. novembra sa uskutoční ustanovujúce zasadnutie Zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja.
21. november 2022 | 10:40
Spoločnosť Mondi SCP Ružomberok zaznamenala v minulom roku tržby na úrovni 588 mil eur, z toho bol čistý zisk viac ako 9,6 milióna eur.
18. november 2022 | 10:12
Šláger Niké extraligy v basketbale žien medzi MBK Ružomberok a Piešťanskými Čajkami, sa odohrá v Koniarni v sobotu 19.11. od 18:00.
18. november 2022 | 10:11
Spoločnosť WEBLAB finišuje s prípravou novej verzie internetovej stránky Ružomberského hlasu. Spustená bude počas najbližších dní.
18. november 2022 | 10:10
Dnes vychádza nové číslo Ružomberského hlasu (22/2022). Nasledujúce vydanie, predposledné v roku, bude v predaji od 2.12.
aktuálne číslo: 2022 / 22 (18. november 2022)
anketa
Ste za celoročný zákaz používania zábavnej pyrotechniky v Ružomberku (bez silvestrovskej výnimky)?
áno
[204h:78%]
nie
[56h:22%]
celkovo hlasujúcich: 260
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453
odporúčané stránkyNA PLÁŽI V LIKAVKE (+foto)

25. marec 2022 | 10:55 | 1557TOP ČLÁNOK

LIKAVKA (Michal Domenik, foto rkhlas) - V zdravom tele zdravý duch. Toto notoricky známe porekadlo je bytostne známe aj otužilcom, ktorí sa najmä v chladných zimných mesiacoch – pre niekoho často nepochopiteľne – pre nich samých samozrejme – kúpu v doslova ľadovej vode. Za „svoje miesta“ v našom regióne považujú predovšetkým nádrž Hrabovo, kde ich môžete sem-tam aj osobne stretnúť.

Minulú sobotu by ste ich v tejto nádhernej ružomberskej doline hľadali márne. Tam síce neboli, ale o niekoľko kilometrov severovýchodným smerom bolo otužilcov naozaj ako maku. Vyzeralo to tam ako na pláži. Až na opaľovanie na dekách. To chýbalo...

Väčšina z vás, ktorí čítate tento článok, nebola minulú sobotu pred požiarnou zbrojnicou v Likavke. Preto skúsime aspoň takto, sprostredkovane, priblížiť atmosféru a dianie, ktoré tam približne 200 ľudí mohlo vidieť (časť z nich aj zažiť).

Predstavte si 65 ľudí. Oblečených len v plavkách, 5. marca, kedy bola teplota vzduchu len tesne nad nulou. Bez slnka. Otužilci sa bez akéhokoľvek vzpierania či obáv postupne zabárali do pripravenej dočasnej hrádze na potoku Likavčanka, ktorý mal v čase „ponoru“ 2.9 °C.

Mnohí prítomní, oblečení v bundách, čiapkach, rukaviciach, šáloch, mali už len z toho pohľadu zimomriavky. Vrátane autora tohto článku. Medzi otužilcami sme mohli zbadať aj zopár verejne známych ľudí. Napríklad starostu Likavky Mariána Javorku, poslanca MsZ v Ružomberku Miroslava Kerdíka či zakladateľa Likavských ĽadoBorcov Jána Škutu.

Práve on nám poskytol bližšie informácie o akcii, ktorá sa oficiálne volala „ĽadoBorcovačka“. Povedal, že okrem organizujúceho klubu Likavskí ĽadoBorci sa na podujatí aktívne zúčastnili aj Orava otužilci, Istebianske Kryhy, Belanské ľadové medvede (istotne vnímate tú kreativitu názvov), Otužilci Zvolen a niekoľko otužilcov z Liptovskej Lúžnej.

Kultúrny program pred samotným „ponorom“ vymyslel a aj zrealizoval známy ľudový hudobný umelec Ľubo Lauko z Bieleho Potoka. Zahral na fujare, jeho najmladší vnúčik zaspieval. „Príprava na akciu trvala asi dva týždne. Upravili sme terén, pripravili hrádzu, pomohli nám aj Likavskí hasiči,“ referoval J. Škuta.

Dojmy z akcie má príjemné. „Prišlo nečakane veľa otužilcov. Ale viacerí sa na poslednú chvíľu odhlásili z rodinných dôvodov.“ Najkrajším zážitkom pre neho bola radosť zo spoločného stretnutia po dvojročnej kovidovej pauze. „Otužilec prežíva pri vstupe do vody neopísateľne príjemný pocit. Pri takom vysokom počte ľudí príde na rad aj adrenalín. Po výstupe z vody sme zase nabití energiou a plní endorfínov.“

Nezabudol tiež poďakovať všetkým sponzorom, ktorí sa na príprave podujatia podieľali. Rovnako vyslovil vďaku Obecnému úradu v Likavke, ako aj všetkým členom klubu Likavskí ĽadoBorci.

Likavskí ĽadoBorci sú už na „scéne“ nejaký čas. Viackrát sme o ich aktivitách informovali aj v Ružomberskom hlase. Aké sú ich najbližšie plány? Znovu má slovo Ján Škuta: „Radi by sme pôsobili ako Plavecký otužilecký klub v Likavke. Keďže si radi zaplávame, nebaví nás stáť vo vode na jednom mieste, ale chceme sa hýbať a plávať. A tým aj pomáhať telu vo vode, pohybom. Toto bola otváracia akcia sezóny, na jej konci ju budeme organizovať ukončením ľahkým výstupom a dobrým gulášom.“

Ján Škuta prezradil, že otužovaniu sa venuje hlavne pre svoje zdravie, ktoré je pre neho dôležité. „A čo je najvzácnejšie na otužovaní? Pre mňa je to pocit, ktorý pri vstupe a výstupe z vody mám. Ja to už nazvem závislosťou od ľadovej vody,“ hovorí s úsmevom pre RH.

Ďalej tvrdí, že práve vďaka tejto záľube pozná ľudí z celého Slovenska. Otužovanie je ich „spoločnou láskou“ a priateľstvá, ktoré medzi nimi vznikli, sú naozaj krásne a hodnotné.

Pre tých, ktorí by chceli túto záľubu rovnako vyskúšať, má niekoľko cenných rád. „V prvom rade, človek by mal byť zdravý, žiadne vážnejšie problémy so srdcom či dýchaním. Je totiž dôležité, aby otužilec vo vode pokojne dýchal, aby tak predišiel šoku pre svoje telo.“

Rovnako netreba, podľa jeho slov, preceňovať svoje sily a tráviť v ľadovej vode veľa času. „Vtedy nie je čas na hrdinstvo, pretože to môže mať aj vážne následky. Samotné telo nás dokáže varovať náhlym prehriatím. Následne môže prísť nepríjemná triaška tela, svalov, ktorú tak rýchlo nevieme zastaviť. Optimálny čas je byť vo vode o tri minúty viac, ako má voda stupňov Celzia.“


Je to veru veselá chasa, títo otužilci. Vždy vidíte na ich tvárach úsmev, navzájom sa rešpektujú, zhovárajú, tešia sa zo spoločnej záľuby, stretnutí, priateľstiev.

Nech im to vydrží!

...

(článok sme uverejnili v Ružomberskom hlase č.5/2022)
Fotogaléria
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist