PRODUKT LIPTOVA
Piatok 2. december 2022,
celkovo: 17801998 čitateľov
online: 14 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
weblab
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri

Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

21. november 2022 | 10:40
V stredu 23. novembra sa uskutoční ustanovujúce zasadnutie Zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja.
21. november 2022 | 10:40
Spoločnosť Mondi SCP Ružomberok zaznamenala v minulom roku tržby na úrovni 588 mil eur, z toho bol čistý zisk viac ako 9,6 milióna eur.
18. november 2022 | 10:12
Šláger Niké extraligy v basketbale žien medzi MBK Ružomberok a Piešťanskými Čajkami, sa odohrá v Koniarni v sobotu 19.11. od 18:00.
18. november 2022 | 10:11
Spoločnosť WEBLAB finišuje s prípravou novej verzie internetovej stránky Ružomberského hlasu. Spustená bude počas najbližších dní.
18. november 2022 | 10:10
Dnes vychádza nové číslo Ružomberského hlasu (22/2022). Nasledujúce vydanie, predposledné v roku, bude v predaji od 2.12.
aktuálne číslo: 2022 / 22 (18. november 2022)
anketa
Ste za celoročný zákaz používania zábavnej pyrotechniky v Ružomberku (bez silvestrovskej výnimky)?
áno
[204h:78%]
nie
[56h:22%]
celkovo hlasujúcich: 260
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453
odporúčané stránkyPRODUKT LIPTOVA

30. marec 2022 | 10:36 | 1450TOP ČLÁNOK

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ (Ján Sokolský, foto rkhlas) - Miroslava Cingelová, Emília Šimčeková, medovníčky z Liptovskej Lúžnej či Poľnohospodárske družstvo Lisková-Sliače – tieto pojmy od marca spája získanie prvých certifikátov Produkt Liptova. Ocenením sa pýšia regionálne produkty, ktoré reprezentujú tradície, ľudí, kultúrne a prírodné dedičstvo, a tak dotvárajú zážitok návštevníka Liptova. Miroslava Cingelová je známa tým, že každý kus medovníka, ktorý vytvára s láskou, je umelecké dielo. Emília Šimčeková z Liptovských Sliačov vyrába kroje a ľudové výšivky, teda kultúrne dedičstvo, ktoré by sme mali zachovávať. Dušu zase vdýchli medovníkom Medveďovníkom v Liptovskej Lúžnej. A napokon jedinečná chuť (nielen) mlieka zdobí produkciu poľnohospodárskeho družstva.

Nájde nasledovníkov?
Máloktorá krajina má také bohaté a rozmanité spektrum ľudového obliekania ako Slovenska. V Liptove sa takýmto bohatstvom môže popýšiť aj okolie Liptovských Sliačov. Práve tam mala Emília možnosť vidieť kroje na rôzne príležitosti. „Lásku k tvorbe krojov vo mne formovala mama. Príprava krojov je práca, ktorá zaberie veľa času. Sú to hodiny presedené za šijacím strojom. Väčšinu vecí robím sama, ale z času na čas mám aj pomocníčku, verím, že sa mi tento kumšt podarí niekoho naučiť,“ vyjadrila nádej E. Šimčeková.

Miroslava Cingelová Z Černovej priznala, že k výrobe úžasných medovníkov ju v minulosti dotlačila núdza. „Začala som po večeroch a nociach skúšobne robiť medovníky, manžel ich predával, prežili sme z toho prvé mesiace. V súčasnosti v čase návalu pracujem na medovníkoch aj 12 až 14 hodín denne a šesť dní v týždni. Keď prichádzajú sviatky naplno ma pohltí pracovné nasadenie,“ priznala. Medovnikárka maľuje bielou kornútkovou technikou, používa ornamentové vzory, ale aj vzory filetovej čipky. Jej medovníky poznajú ľudia nielen na Slovensku, ale aj vo svete.

Mlieko ako za oných čias
Mlieko a mliečne výrobky z družstva Lisková-Sliače chutia ako „za dávnych čias“, mlieko je bez geneticky modifikovaných organizmov. Jedno z najväčších družstiev v Liptove sa stará o to, aby si Liptáci a návštevníci regiónu mohli dopriať kvalitné čerstvé surové mlieko. Stačí na to sklenená fľaša a o zvyšné sa postará mliekomat, ktorý sa nachádza v centre Ružomberka. Je to názorná ukážka toho, ako byť bližšie k ľuďom a prospešne vplývať na miestnu komunitu.

Unikátne medovníčky z Liptovskej Lúžnej sú poctivo ručne vyrábané a nápadito i tradične zdobené. Medveďovníky majú za cieľ prepojiť krásu s tradíciou s inovatívnym prístupom mladej výtvarníčky. Bez kompromisov v zložení surovín.

„Certifikovali sme jedenásť producentov, ktorí splnili náročné kritéria komisie. Niekomu sa to môže zdať málo, ale nám nešlo o kvantitu, zamerali sme sa na kvalitu. Vybrali sme takých výrobcov, ktorí budú náš región v dobrom reprezentovať a sprostredkujú aj jeho pestrosť. Kritérií na získanie značky bolo hneď niekoľko, ale z najdôležitejších spomeniem výrobu v regióne, tradíciu výrobného procesu, samozrejme kvalitu, využívanie ručnej práce či ekologické hospodárstvo,“ povedal predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu Region Liptov Ján Blcháč.

Ďalšia výzva do konca roka
Celý proces vytvorenia značky Produkt Liptova začal spojením síl miestnych akčných skupín – Dolný a Horný Liptov, združenia CR Klaster Liptov a Oblastnej organizácie cestovného ruchu Region Liptov, ktorá projekt aj koordinuje. Po ukončení prihlasovania do prvej otvorenej výzvy zasadala certifikačná komisia, ktorej súčasťou bol vždy aj odborný garant. Podľa toho, o aký výrobok išlo, to boli kontrolóri kvality z Liptovskej mliekarne, zástupkyňa Národopisného múzea z Liptovského Hrádku, bylinkárka a ľudová liečiteľka, chovateľ včiel či producent medu.

„Dôležité pre nás bolo, aby išlo o produkty skutočne z regiónu, ktoré vyrábajú lokálni ľudia tradične a s láskou,“ podotkla riaditeľka oblastnej organizácie Darina Bartková.
Do konca roka pripravujú Liptáci aj druhú výzvu na získanie certifikátu Produkt Liptova. Ak niekomu medzi ocenenými chýbajú spracovatelia ovčieho mlieka, tak nejde o náhodu. Čerstvé ovčie mlieko a výrobky z neho budú dostupné až v máji, takže certifikačná komisia zasadne aj dodatočne. „Produkt Liptova je pre nás veľký krok vpred, ktorý pomáha a podporuje región, v ktorom žijeme. Budem rád, keď si každý, kto si zakúpi certifikovaný výrobok uvedomí, že v podstate jeho kúpou dáva prácu ľudom na Liptove a získava aj poctivý kúsok z nášho regiónu,“ povedal predseda Občianskeho združenia Partnerstvo pre MAS Dolný Liptov Rastislav Horvát. Prezentácia bola pastvou pre oči
Súčasťou odovzdávania certifikátov bola prezentácia producentov ako aj ochutnávka. Po prvý raz sa odprezentovali takto spoločne a verím, že príležitostí na šírenie dobrého mena Liptova cez tieto produkty bude už len pribúdať, uzavrela predsedníčka združenia Miestna akčná skupina Horný Liptov Marcela Herichová.

Informácie o tom, kde sa dajú zakúpiť certifikované Produkty Liptova sú dostupné aj na webe www.produktliptova.sk. Oblastná organizácia cestovného ruchu v spolupráci s Krajskou organizáciou cestovného ruchu Žilinský turistický kraj financuje Produkt Liptova aj z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR vo výške 12 600 eur.
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist