SYMBOLICKÝ AKT SPOLUPRÁCE
Piatok 2. december 2022,
celkovo: 17802619 čitateľov
online: 15 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
weblab
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri

Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

21. november 2022 | 10:40
V stredu 23. novembra sa uskutoční ustanovujúce zasadnutie Zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja.
21. november 2022 | 10:40
Spoločnosť Mondi SCP Ružomberok zaznamenala v minulom roku tržby na úrovni 588 mil eur, z toho bol čistý zisk viac ako 9,6 milióna eur.
18. november 2022 | 10:12
Šláger Niké extraligy v basketbale žien medzi MBK Ružomberok a Piešťanskými Čajkami, sa odohrá v Koniarni v sobotu 19.11. od 18:00.
18. november 2022 | 10:11
Spoločnosť WEBLAB finišuje s prípravou novej verzie internetovej stránky Ružomberského hlasu. Spustená bude počas najbližších dní.
18. november 2022 | 10:10
Dnes vychádza nové číslo Ružomberského hlasu (22/2022). Nasledujúce vydanie, predposledné v roku, bude v predaji od 2.12.
aktuálne číslo: 2022 / 22 (18. november 2022)
anketa
Ste za celoročný zákaz používania zábavnej pyrotechniky v Ružomberku (bez silvestrovskej výnimky)?
áno
[204h:78%]
nie
[56h:22%]
celkovo hlasujúcich: 260
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453
odporúčané stránkySYMBOLICKÝ AKT SPOLUPRÁCE

9. jún 2022 | 10:04 | 1034TOP ČLÁNOK

RUŽOMBEROK (Michaela Milá, foto Viktor Mydlo) - Ružomberskí poslanci na májovom zastupiteľstve schválili Memorandum o spolupráci medzi Mestom Ružomberok a Mondi SCP na rok 2022. „Spolupráca Mesta Ružomberok a spoločnosti Mondi SCP, ako najväčšieho súkromného zamestnávateľa v regióne, má dlhoročnú tradíciu a je kľúčová pri vytváraní čo najlepších životných podmienok pre občanov mesta, ako aj celého regiónu dolného Liptova. Prioritou obidvoch strán je vzájomná prosperita, ktorá pomáha neustále zvyšovať kvalitu života všetkých občanov v prostredí, v ktorom žijeme a pracujeme. Cieľom spoločnosti Mondi SCP je dosiahnuť trvalo udržateľný rozvoj a aj do budúcna vytvárať inovatívne papierenské a obalové riešenia, ktoré idú ruka v ruke s minimalizáciou negatívnych vplyvov na životné prostredie. Zároveň chce spoločnosť zabezpečiť stabilné dodávky tepla za trhovo prijateľné ceny pre obyvateľov a inštitúcie v meste Ružomberok. Toto podporuje aj fakt, že takmer všetky školy, školské zariadenia, veľká časť verejných inštitúcií na území mesta a takisto približne 60 % obyvateľov sú napojené na centrálne zásobovanie teplom. S pripojením na tento zdroj tepla sa počíta aj v ďalších investičných plánoch mesta, ako sú napríklad výstavba novej plavárne či nové nájomné byty. Obe strany preto na spoločných rokovaniach usúdili, že práve v čase, keď spoločnosť Mondi SCP pripravuje zámer projektu výmeny kotla na biomasu, je vhodné vyjadriť obojstranný postoj k riešeniu dodávok a ceny tepla pre obyvateľov mesta a k projektom v oblasti energetiky, ktoré umožnia pokračovať v spolupráci deklarovanej pri vzniku CZT Ružomberok, a. s. V nadväznosti na hore uvedené fakty sa predstavitelia mesta Ružomberok a spoločnosti Mondi SCP dohodli, že uzatvárajú toto Memorandum o spolupráci,“ uvádza sa v dôvodovej správe predloženej poslancom, i v samotnom memorande.

Zo schváleného memoranda vyplýva, že oblasť životného prostredia Mondi SCP podporí v tomto roku sumou 150 tisíc eur, na komunitné projekty pôjde 200 tisíc eur, podpora v oblasti zdravia bude predstavovať sumu 260 tisíc eur, do vzdelávania pôjde 40 tisíc eur, zamestnanci a dôchodcovia si rozdelia 70 tisíc eur, šport bude podporený čiastkou 220 tisíc eur. Podpora dodávky tepla bude 100 tisíc eur. V tomto roku tak Mondi SCP poskytne pre mesto celkom 1 mil 40 tisíc eur.

Definitívnemu schváleniu memoranda predchádzala takmer hodinová diskusia poslancov, v ktorej odzneli rôzne postoje. Ako prvý vystúpil Michal Kubačka, ktorý vo svojom diskusnom príspevku pochválil spoluprácu s Mondi na konkrétnom probléme s kanálom: „Apeloval som na ten nešťastný kanál, z ktorého sa stala stoka. Je to príkladná kooperácia a ľudia vidia praktickú zmenu v dennom procese. Myslím si, že takto by to mohlo pokračovať aj v iných situáciách. V kanáli je teraz život, ryby, takže toto je spolupráca možno v malom, ale pre ľudí veľkom význame.“ Ľubomír Kubáň podotkol, že jemu, aj poslancom celého ich poslaneckého klubu v dokumente chýba podpora pre oblasť kultúry. Takisto ho zaujímala spolupráca mesta a Mondi ohľadne kotla na biomasu a akým spôsobom sa bude riešiť komunita v rámci mestských častí. Podľa viceprimátora Michala Lazára má deklarácia podpory vybodovania nového kotla symbolický charakter: „My nie sme povoľovací ani schvaľovací orgán, beriem to ako podporu myšlienke napredovania podniku ako perspektívneho partnera nielen teraz, ale aj do budúcnosti.“
Na tému kotla zareagoval tiež Vladimír Krajči zo spoločnosti Mondi SCP: „Aby sme mohli aj do budúcnosti poskytovať takúto podporu pre mesto, potrebujeme byť konkurencie schopní. Nám to pomôže vyrobiť viac elektrickej energie a to teplo tu ostane. Súhlasím, že je to symbolika, pretože akcia je výhodná obojstranne. Do budúcnosti sa budú môcť pripojiť aj iné budovy na centrálne zásobovanie teplom.“

Poslanec Juraj Burgan s memorandom ako takým súhlasil, ale v diskusii trval na tom, aby bol z dokumentu vylúčený bod o podpore kôrového kotla: „Nehovorím, že v žiadnom prípade s tým nesúhlasím, ale potrebujem mať istotu, že to nepoškodí životné prostredie.“ V. Krajči na túto pripomienku zareagoval, že pre Mondi je v tejto veci dôležité a záväzné, čo určí Inšpekcia životného prostredia, a až na základe toho dôjde k definitívnemu rozhodnutiu.

V diskusii vystúpila aj Anna Šanobová, poslankyňa za mestskú časť Hrboltová, kde sú roky problémy so zápachom z ČOV: „Po opatreniach došlo v Hrboltovej k zlepšeniu, ale teraz je situácia opäť zhoršená. Včera sme mali stretnutie s pracovníkmi Mondi, ktorí majú snahu to riešiť. Uvedomila som si, že táto situácia je tu 16 rokov, čo dookola stále hovoríme o zápachu a nechceme sa zmieriť s tým, že tam ten zápach musí byť. Zúčastnila som sa všetkých rokovaní o memorande. S novým kotlom musíme ale počítať aj s novým komínom. Chcem len povedať, že v takejto doline je rozdiel, či je tu jeden alebo dva komíny. Podľa mňa musí ísť nielen o udržovanie stavu životného prostredia, ale aj o jeho zlepšovanie.“

Poslanec Martin Hromada poďakoval za vôľu, že Mondi SCP chce pomáhať mestu, hoci ho takisto mrzí, že absentuje podpora kultúrnej oblasti: „Možno by sme sa v oblasti komunít vedeli nájsť a budem rád, ak budeme spolupracovať.“ Ján Kuráň sa vrátil k téme kotla: „Nerozumiem tomu, prečo by sme v tomto memorande mali podpisovať nejaký bianco šek na znečistenie mesta. Vyzývam poslancov, aby sme takýto návrh stiahli z rokovania, kým nebude výhodný pre všetkých obyvateľov mesta, nielen pre jeho vedenie.“ Jeho procedurálny návrh na stiahnutie bodu z rokovania schválený nebol. Milan Šlávka: „Asi tu niektorí kolegovia nepochopili, že toto je symbolický akt spolupráce. Nehrajme sa tu na posudzovateľov životného prostredia. Keď už sme sa dostali k otázke kotla na biomasu, každý vo svete sa snaží pripojiť na takéto zdroje. My to tu máme pod nosom, iné samosprávy by skákali od radosti. Posudzovanie nechajme na štátne orgány, toto je naozaj len ochota k spolupráci.“

Túto myšlienku podporil aj viceprimátor Michal Lazár, ktorý skonštatoval, že...................

----------------- celý článok si môžete prečítať v RH 11/2022 -----------------
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist