Umenie v škole
Piatok 2. december 2022,
celkovo: 17802398 čitateľov
online: 16 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
weblab
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri

Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

21. november 2022 | 10:40
V stredu 23. novembra sa uskutoční ustanovujúce zasadnutie Zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja.
21. november 2022 | 10:40
Spoločnosť Mondi SCP Ružomberok zaznamenala v minulom roku tržby na úrovni 588 mil eur, z toho bol čistý zisk viac ako 9,6 milióna eur.
18. november 2022 | 10:12
Šláger Niké extraligy v basketbale žien medzi MBK Ružomberok a Piešťanskými Čajkami, sa odohrá v Koniarni v sobotu 19.11. od 18:00.
18. november 2022 | 10:11
Spoločnosť WEBLAB finišuje s prípravou novej verzie internetovej stránky Ružomberského hlasu. Spustená bude počas najbližších dní.
18. november 2022 | 10:10
Dnes vychádza nové číslo Ružomberského hlasu (22/2022). Nasledujúce vydanie, predposledné v roku, bude v predaji od 2.12.
aktuálne číslo: 2022 / 22 (18. november 2022)
anketa
Ste za celoročný zákaz používania zábavnej pyrotechniky v Ružomberku (bez silvestrovskej výnimky)?
áno
[204h:78%]
nie
[56h:22%]
celkovo hlasujúcich: 260
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453
odporúčané stránkyUmenie v škole

9. jún 2022 | 10:13 | 1064

RUŽOMBEROK (Stanislav Surový, foto Anna Tomčíková) - Žiak, študent, je vždy odrazom svojho učiteľa. Ani nie tak jeho majstrovstva, ako a najmä, jeho snahy. Vkladu a úsilia, ktorým sa snaží odovzdať svoje vedomosti, znalosti. Umelecké disciplíny majú to šťastie alebo smolu, že ich do určitej miery môže a dokonca aj má, posúdiť laická verejnosť.
Hudba, tanec, herectvo alebo výtvarníctvo, je poľahky konzumovateľné kýmkoľvek.
Každý divák, poslucháč, sa stáva tak kritikom aj odborníkom. Výstava, či javisko, je priestorom aj príležitosťou na predstavenie umenia, diela, ako aj na jeho prijímanie.
Výsledok je umelecký zážitok.

Udalosti v kultúre
Takýchto príležitostí má naše mesto takmer až nezaslúžene veľa. Nedá sa povedať, žeby ich bolo habadej, ale takmer neprejde týždeň, aby čo-to umelecké sa aspoň nešuchlo.
Samozrejme, treba sledovať programovú ponuku a nevzdychať, že sa u nás nič nedeje.
Je viacero zdrojov, ktoré formujú podobu tváre kultúrnych príležitostí Ružomberka.
Podstatnou mierou sa na tomto stave podpisuje aj školstvo.
V Ružomberku je to základné aj vysoké.

Podpísané pandémiou
Základná umelecká škola Ľ. Fullu, prináša elementárny kontakt s rôznymi druhmi umenia a rozvíja ho do záujmovej až virtuóznej podoby.
Nepríjemný podpis pandémie pomýlil vzťahy a zmaril očakávania.
Koncertné vystúpenie s plnou diváckou návštevnosťou bolo nemysliteľnou možnosťou. Ešte stále si potrebujeme uvedomovať naše staro-nové pomery, v ktorých sa potrebujeme teraz udomácniť.
Až taká radosť.
V umeleckom školstve je koncert, vystúpenie či výstava, indikátorom zdatnosti a bilanciou etapy práce. Galakoncert Základnej umeleckej školy Ľ. Fullu po dvoch rokoch čakala naplnená Veľká dvorana. Viacero formátov vystúpení, od sólových až po kolektívne, ukázalo široký uhol záberu pedagogického úsilia na tejto škole. Ale aj dvojice súrodencov, ako huslistka Sára a jej brat Alexander Uličný za klavírom alebo Paliderovci.

Na brehu času
Na začiatku je pandémia a na konci búrlivý potlesk. Veľký časový oblúk, ktorým prešla ZUŠ Ľ. Fullu až po 17. máj 2022. Dva roky aj niečo. Sme o voľačo skúsenejší, rozhľadenejší, ale predsa tí istí. Aspoň si tak pripadáme. A to len do chvíle, keď spozorujeme, a zároveň prekvapivo uvedomíme, že gitara už nie je väčšia ako Ondrej Papčo a hráč na bicie Šimon Bázlik seriózne zarastá. Premeny a plynutie času pred očami.

Učenie s odstupom
Neľahkým obdobím dištančného vyučovania muselo prejsť školstvo na všetkých úrovniach. „Obdobie pandémie ukázalo, aký je pri ktoromkoľvek umeleckom vzdelávaní dôležitý a nenahraditeľný osobný kontakt, vzájomná interakcia medzi učiteľom a žiakom, medzi žiakmi navzájom. Práca s kvalitou tónu, s tieňovaním farieb, s priestorom, rytmom slova, sa nedá rozvíjať cez elektronické médiá,“ otvorila svoje úvahy Andrea Ballová, zástupkyňa riaditeľa ZUŠ Ľ. Fullu. Ako ďalej povedala, toto obdobie bolo aj pomyselným sitom záujmu, keď niektorí pri ďalšom pokračovaní v štúdiu odpadli. Škola však napreduje, rozrastá sa.
„Počet pedagógov za posledných desať rokov vzrástol. Rozšírilo sa klavírne, sláčikové, dychové i spevácke oddelenie. Najväčší záujem žiakov je o štúdium hry na klavír, husle, ale tiež gitaru, dychové nástroje a spev. Hra na husle sa teší záujmu najmä na elokovaných pracoviskách v Ľubochni, Hubovej a Liptovských Sliačoch, kde žiaci spestrujú svojou hrou aj mnohé miestne slávnosti,“ pokračuje Ballová.

Galakoncert
Vystúpenie Orchestra ZUŠ Ľ. Fullu, pod taktovkou novej dirigentky Jany Klimekovej, ktorá vystriedala dlhoročného dirigenta Jozefa Komu, sa takmer nepomestilo na javisko dvorany a nadšenie divákov pýtalo prídavok. Sólo na husle pridala k orchestru Sofia Kováčiková.
Džezové zoskupenie RBK Junior Band milo prekvapilo výbornou rytmikou a sviežou sekciou „dychov,“ kde sa ukazuje prínos, záujem a osobný vklad, celej série pedagógov, ako Branislav Hlaváč, Marek Kizak, Matej Droppa, Erik Kurej a Vladimír Fabík.
V piatok 3. júna, mladí džezoví muzikanti otvárali XXXIV. Ružomberský jarmok. Saxofónová hviezda Natália Hatalová, tiež podrástla do krásy a zbiera ocenenia z každej súťaže, kde sa zúčastní.

Inštrument a spev
Bohatú tradíciu má v tejto škole súborová hra, ktorá sa teší obľube aj u žiakov. Okrem malých, príležitostne vytvorených komorných zoskupení (duetá, triá, kvartetá), pôsobí na škole gitarový súbor pod vedením Moniky Gazdaricovej a akordeónový, ktorý vedie Zlatica Jurišová. Spevácky zbor AMABILE, s dirigentkou Vladimírou Považskou, zaujal veľmi podarenou vtipnou koncertnou skladbou Zabarambarimburujte si s nami.
Nemožno nespomenúť aj bohatú tradíciu štvorručnej hry na škole. Jej obľuba podnietila aj vznik súťažnej prehliadky fullapiano4hands, ktorá máva celoslovenskú účasť.

Litera a dráma
Množstvo ocenení zbiera literárno-dramatický odbor.
Už druhé desaťročie je jeho vedúcou a vynikajúcou pedagogičkou Anna Mišurová. Za krátke obdobie pod jej vedením získali žiaci množstvo krajských, celoslovenských a medzinárodných ocenení v prednese poézie, prózy a v písaní literárnych poviedok a scenárov. Pod jej vedením vznikol divadelný súbor FIREBALL, ktorý sa vypracoval na celoštátnu divadelnú špičku.
V rámci Galakoncertu sa predstavila Nikoleta Húsková, ktorá sa prednesom blysla v poézii aj próze. Je to však len špička mohutného ľadovca talentov, ktoré z tejto školy odchádzajú, aby sa uplatnili v profesiách scenáristov, hercov či režisérov.

Výtvarný odbor
V rámci koncertu boli projekciou predstavené viaceré práce žiakov výtvarného...............

------------- celý článok si môžete prečítať v RH č.11/2022 -------------
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist