Šnúra hudobných podujatí
Piatok 2. december 2022,
celkovo: 17802149 čitateľov
online: 21 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
weblab
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri

Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

21. november 2022 | 10:40
V stredu 23. novembra sa uskutoční ustanovujúce zasadnutie Zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja.
21. november 2022 | 10:40
Spoločnosť Mondi SCP Ružomberok zaznamenala v minulom roku tržby na úrovni 588 mil eur, z toho bol čistý zisk viac ako 9,6 milióna eur.
18. november 2022 | 10:12
Šláger Niké extraligy v basketbale žien medzi MBK Ružomberok a Piešťanskými Čajkami, sa odohrá v Koniarni v sobotu 19.11. od 18:00.
18. november 2022 | 10:11
Spoločnosť WEBLAB finišuje s prípravou novej verzie internetovej stránky Ružomberského hlasu. Spustená bude počas najbližších dní.
18. november 2022 | 10:10
Dnes vychádza nové číslo Ružomberského hlasu (22/2022). Nasledujúce vydanie, predposledné v roku, bude v predaji od 2.12.
aktuálne číslo: 2022 / 22 (18. november 2022)
anketa
Ste za celoročný zákaz používania zábavnej pyrotechniky v Ružomberku (bez silvestrovskej výnimky)?
áno
[204h:78%]
nie
[56h:22%]
celkovo hlasujúcich: 260
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453
odporúčané stránkyŠnúra hudobných podujatí

9. júl 2022 | 12:55 | 935

RUŽOMBEROK (Stanislav Surový, foto XX) - Prvé kroky leta naznačili, že sa chce na svojej tohoročnej ceste opierať o ručičku teplomera v jej vyšších polohách. Ideálnou odpoveďou po sparnom dni môže byť interiér chrámu. Chladný priestor, svieži vzduch. Ďalším a pridaným osviežením môže byť kultúrny zážitok z kvalitnej hudobnej produkcie. Koncert. Koncertné vystúpenia, najmä teraz v dobe po kovidových opatreniach, sú na Katedre hudby PF KU vyskladňované ako odložené zásoby.

Noc hudby
Ak by aj niekoho premáhali driemoty v podujatí Noc hudby, v piatok 17. júna, tak hneď úvodná skladba Jána Cikkera Dupák, v štvorručnom prevedení Martina Jurča a Alžbety Popaďákovej, musela prebrať každého potenciálneho spáča. Klavír v synagóge s jasným leskom priznal, kam až siahajú parametre jeho kvality. A tak sa mohli pridať aj ďalšie vystúpenia klaviristov, ťažiacich tentoraz z ľudového piesňového základu.
Pedagógovia a študenti, tiež aj ukrajinskí. Flautista Dmytro Nepomniashchyi tentoraz na klavíri a originálny Kostiantyn Marich s gitarou.
Duetá Martiny Procházkovej a Miriam Žiarnej sú známe už z viacerých vystúpení. Tentoraz dali spolu s Jurčovýn klavírom Dvořáka aj Belliniho. V sólových výstupoch sadla Procházkovej ária Musetty z opery Bohéma. Žiarna si popri Memory z muzikálu Cats, vychutnala aj známe Summertime.
Noc hudby je iniciatíva Hudobného centra, ku ktorej sa môžu pripojiť organizátori kultúrnych podujatí akéhokoľvek štýlu a žánru, ako aj samotní umelci.
Hudobné centrum vyhlásilo prvý ročník projektu Noc hudby pred desiatimi rokmi, 15. júna 2012.
Ružomberská Katedra hudby sa do tohto celoslovenského podujatia zapája už mnoho rokov, je to vždy posledný koncert akademického roka.
Ak by sme si však mysleli, že sa Katedra hudby zamkla na dva západy až do jesene, tak práve opak je pravdou.

Od A po Zet, až Ž
V nedeľu 26. júna v kostole Povýšenia sv. Kríža, u jezuitov, rozbehol sa štartovací koncert Organového festivalu Organ Plus.
No, kto iný, ako stará osvedčená partia a piliere Katedry hudby, Rastislav Adamko husle, Zuzana Zahradníková
organ a Miriam Žiarna spev. Práve pri jej Ave Maria od Gounoda, musel napäté ticho kostola preťať prvý potlesk, ako výzva k osmeleniu publika.

Hlas v chráme
Ružomberský hlas nielen počuť celé roky, ale v prípade vážnosti chvíle vie byť aj dostatočne iniciatívny. A nechýba, tam, kde sa múza ohýba a nebesá skláňajú svoju tvorivú prívetivosť.
Empírová jednoloďová stavba ružomberského kláštorného kostola nádherne umocňuje svojou akustikou vokálne aj inštrumentálne tóny. Samozrejme, aj sviatok, oslava nedele, napružuje velebu zážitku.
Sviatočné chvíle a podujatia, by mali patriť nielen do čoraz viac sa vytrácajúceho života v Ružomberku, ale aj do prirodzenej výbavy každého spoločenského človeka.

Klasika a moderna
Rastislav Adamko husľami siahol po fonetickom Vivaldim v Sonáte A-dur.
Zuzana Zahradníková fungovala za organom vo všetkých programových číslach. Predsa v sólovkách, ako vo veľmi náročnej skladbe Svit luny a energickej a rytmickej, zároveň aj finálnej, Sortie Es-dur, za zaskvela najviac.
A nie, žeby Miriam Žiarna niekedy spievala, povedzme, slabšie, ale tentokrát sa mimoriadne zaskvela svojím žiarivým sopránom.
Ľudský hlas je náročný hudobný nástroj, jeho vyznenie a výraz podlieha mnohým okolnostiam a parametrom. Ako aj vnútornej dispozícii, psychickému nastaveniu interpreta. U Žiarnej boli šťastlivo všetky hviezdy v ideálnej konštelácii.
Výsledkom je už len bravúra výkonu.
Súčasný slovenský autor a organista Stanislav Šurin, ktorý má s Ružomberkom dlhodobé vzťahy, mal, v podaní spev a organ, uvedené dve skladby, Salve Regina a Ave Regina Caelorum.

Thank You, David
Dušou organového pohybu do podoby festivalu je David di Fiore.
Organový virtuóz, ktorý svoju americkú domovinu vo veľkomeste Seattle, zamieňa za drobné radosti, s odovzdávaním svojho majstrovstva, práve v Ružomberku.
David, ako iniciátor a organizátor organových podujatí, sprístupňuje diela svetových tvorcov a interpretačné majstrovstvo umelcov, práve Ružomberčanom.
Obohacuje kultúrny život mesta a dvíha jeho kvalitu.

Organ Plus
Práve túto nedeľu, 3. júla o 18.00 hodine, sa v ďalšom festivalovom koncerte, aj osobne, svojou hrou na organe v jezuitskom kostole, David di Fiore predstaví.
David je fanatický organový mág. Zážitkom je ho nielen počuť, ale aj vidieť hrať na organe. Obrazový prenos pracoviska organistu tu pri koncerte sprostredkúva videoprenos na projekčné plátno pred lavice kostola. Kontakt s výkonom umelca je bezprostredný.
Koncert bude venovaný kantorovi a pedagógovi, tiež politickému väzňovi, Leopoldovi Šidovi. Spoluúčinkuje Matúš Kucbel.
Festival bude vrcholiť 31. júla, keď bude koncert spojený s pripomienkou 100. výročia príchodu jezuitov do Ružomberka.
Medzitým, každú nedeľu večer o 18.00 hodine, sa predstaví viacero osobností hudobného sveta. Organisti Michael Matthes z Francúzska, Mária Magyarová Plšeková z Rakúska a slovenský Vladimír Kopec. Na harfe Adriana Antalová a na saxofóne Ján Gašpárek.

V stálom tempe
Budúci týždeň sa uskutoční na Katedre hudby Kurz pre organistov a kantorov 2022, s takmer polstovkou účastníkov. Svojou odbornosťou, popri domácich pedagógoch, prispeje aj český organista Dávid Postránecký. Kurz bude prebiehať v troch špecializáciách, ako hra na organe, dirigovanie zboru a gregoriánsky chorál.

(článok sme zverejnili v Ružomberskom hlase č.13/2022)
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist