Ružomberský turistický pas po novom
Piatok 2. december 2022,
celkovo: 17801982 čitateľov
online: 15 čitatelia
tel: 044 / 431 36 48
mob: 0907 915 380
weblab
Ružomberský hlas na facebooku  Ružomberský hlas na twitteri

Loading
pridaj inzerát, pošli odkaz redakcii
nezabudni uviesť kontakt a číselný kód
+=

21. november 2022 | 10:40
V stredu 23. novembra sa uskutoční ustanovujúce zasadnutie Zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja.
21. november 2022 | 10:40
Spoločnosť Mondi SCP Ružomberok zaznamenala v minulom roku tržby na úrovni 588 mil eur, z toho bol čistý zisk viac ako 9,6 milióna eur.
18. november 2022 | 10:12
Šláger Niké extraligy v basketbale žien medzi MBK Ružomberok a Piešťanskými Čajkami, sa odohrá v Koniarni v sobotu 19.11. od 18:00.
18. november 2022 | 10:11
Spoločnosť WEBLAB finišuje s prípravou novej verzie internetovej stránky Ružomberského hlasu. Spustená bude počas najbližších dní.
18. november 2022 | 10:10
Dnes vychádza nové číslo Ružomberského hlasu (22/2022). Nasledujúce vydanie, predposledné v roku, bude v predaji od 2.12.
aktuálne číslo: 2022 / 22 (18. november 2022)
anketa
Ste za celoročný zákaz používania zábavnej pyrotechniky v Ružomberku (bez silvestrovskej výnimky)?
áno
[204h:78%]
nie
[56h:22%]
celkovo hlasujúcich: 260
kontakty
email: redakcia@rkhlas.sk
tel: 044 / 431 36 48
šéfredaktor: Mgr. Michal Domenik
mobil: 0907 915 380
redaktor: Ing. Ján Sokolský
mobil: 0918 344 358
redaktorka: Mgr. Michaela Milá
mobil: 0905 849 453
odporúčané stránkyRužomberský turistický pas po novom

14. júl 2022 | 08:52 | 863

RUŽOMBEROK (Tlačová správa radnice) - Prvý júl odštartoval tretí ročník aktivity Ružomberský turistický pas. Po dvoch ročníkoch zberateľskej pečiatkovej aktivity pas prešiel viacerými zmenami a rozšíreniami, aby sa stal zaujímavým pre širšiu verejnosť. Prvou z veľkých zmien u tejto aktivity je to, že už nebude ohraničená iba letnými mesiacmi, ale bude celoročná. "Hlavným dôvodom zmeny boli školy, ktoré chceli aktivitou motivovať deti k spoznávaniu okolia. Zbieranie pečiatok často využívali ako mimoškolskú aktivitu počas školského roka a pas im slúžil ako záznamník," uvádza Gabriela Demčáková, vedúca oddelenia regionálnej politiky Mestského úradu v Ružomberku.
Druhou zmenou je to, že pas nebude na jednu sezónu, ale bude na viac rokov. "Do pasu bolo od tohto leta pridaných ďalších dvanásť atraktivít z Ružomberka a jeho okolia. Vyberali sme známe, ale aj menej známe miesta, z ktorých väčšina je dostupná aj deťom. Každoročne budú do pasu pribúdať ďalšie zaujímavé miesta, aby držiteľ pasu postupne spoznal veľa zaujímavých a hlavne málo navštevovaných miest," informuje Milan Kolčák, vedúci Informačného centra Ružomberok.

Treťou zmenou je veková kategória, pre koho je pas určený. "Pri vystavovaní pasu počas posledných dvoch sezón sme sa častokrát stretávali s tým, že o pas mali záujem aj rodičia či starí rodičia, ktorý na výletoch sprevádzali deti. O pas javili záujem aj členovia turistických klubov zo širokého okolia. Preto sme do pasu zaradili aj trochu náročnejšie ciele," upresňuje Ján Benčík, pracovník Informačného centra Ružomberok.

Ďalšou zmenou je najmä to, že nie všetky pečiatky, ktoré sa do pasu zbierajú, sa nachádzajú na mieste. Zberateľ pečiatok sa bude spravidla musieť na mieste odfotiť s niečím, čo identifikuje miesto, ktoré navštívil. "Nie na každom mieste je možné pečiatku umiestniť a kontrola toho, či sa pečiatka na danom mieste stále nachádza, by bola náročná najmä na čas. Museli sme preto vymyslieť, ako celý proces zjednodušiť pre všetkých. Telefón s fotoaparátom je bežná výbava takmer každého, preto bude odfotenie to najjednoduchšie, čo môže cestovateľ s pasom urobiť," dopĺňa Kolčák.

Nová verzia pasu nie je plnofarebná, ako bola predchádzajúca, avšak nájdete v nej omnoho viac miesta na pečiatky zaujímavých miest. Každá atraktivita má pripravenú unikátnu pečiatku. Keďže atraktivity budú do pasu pribúdať, v pase ich nenájdete, okrem predtlačených prvých osem miest z predchádzajúceho pasu. "Rozšírením pasu sme boli nútení vytvoriť k aktivite podstránku www.pas.ruzomberok.sk na mestskej stránke určenej pre návštevníkov, kde sú zverejnené všetky potrebné a aktuálne informácie," spresňuje Benčík.

To, čo sa nezmenilo je, že za zozbieranie pečiatok bude držiteľ pasu odmenený. "Tým, že Ružomberský turistický pas sa zmenil na dlhodobejšiu aktivitu, bude držiteľ pasu odmenený malými darčekmi viackrát," dopĺňa Demčáková.

Počas predchádzajúcich dvoch sezón využilo túto aktivitu viac než 1500 detí a asi tretine z nich bola vydaná odmena za vyzbieranie pečiatok. Veríme, že zapojením dospelých do tejto aktivity, bude o ňu väčší záujem a čoraz viac obyvateľov či návštevníkov Ružomberka spozná jeho okolie.

Aktivita Ružomberský turistický pas prebieha v súlade s iniciatívou #ObjavUdržateľnéSlovensko, pri ktorej je jedným z hlavných cieľov udržateľný cestovný ruch. Väčšina cieľov zaradených do pasu je volená tak, aby miesta neboli zaťažené enormnou návštevnosťou a aby ich návšteva nezaťažovala životné prostredie.
Turistický pas je spoločná aktivita Informačného centra Ružomberok a Mesta Ružomberok. Ďalšie informácie o ňom nájdete na stránke www.pas.ruzomberok.sk.
Vydáva Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s., Ružomberok.
Webstránku RH zabezpečujeme v spolupráci s Oddelením informačných technológií Mestského úradu v Ružomberku.
Šéfredaktor a DTP design Mgr. Michal Domenik, redaktor Ing. Ján Sokolský. Povolené Registračné číslo 1/92.
Adresa: Bjornsonov dom, Námestie slobody 10, 034 01 Ružomberok. tel. 044 / 431 36 48.
Uzávierka príspevkov je vždy v piatok, týždeň pred aktuálnym vydaním novín.

TOPlist