• Ružomberok
  • Šport
  • 6. december 2022
  • 1236

To najpodstatnejšie sa stalo na konci. Duel Fortuna ligy medzi Ružomberkom a Zlatými Moravcami sa rozhodol v posledných sekundách zápasu... Začnime teda od konca. Sobota 26. novembra, štadión MFK. Nadstavený čas, pod Čebraťom sa pri teplote 5°C nachádzalo 620 uzimených divákov. Ružomberok vyhrával 2:1 a bol na najlepšej ceste k prvej výhre po dlhom čase.

Šok na tribúnach

Faul domácich, rozhodca Smolák píska, loptu si z uhla, asi 30 metrov od Krajčírikovej bránky chystá bývalý hráč Ružomberka Adam Brenkus. Arbiter fúka do píšťalky, útočník Moraviec sa rozbieha, strieľa, skóruje. Gólman Ruže prekvapujúco inkasuje po exportnej strele.
Brenkus, ktorý zariadil remízu Moraviec doma s Ružomberkom rovnako ukážkovým gólom z priameho kopu, využíva situáciu, odčleňuje sa od tešiacich sa spoluhráčov a s pravou rukou na uchu so symbolom telefónu a ľavou nasmerovanou na lavičku domácich posiela trénerovi MFK jasný odkaz: „Zavolaj mi...“
Nasleduje šok na tribúnach, obrovská radosť v tíme hostí, vyrovnanie – 2:2. V samom závere ešte mohli udrieť a rozhodnúť o výhre domáci, ale netrafili bránku. A dokonať obrat mohli aj hostia, ale ich strela len tesne minula Krajčírikovu svätyňu.
V zápase, ktorý Struhárovci mohli a jednoznačne mali vyhrať, predviedli zlepšený výkon. Skórovali po zásahoch Gereca v 44. a Lichého v 53. minúte. Moravce vyrovnávali za stavu 0:1 Niarchosom v 51. minúte. A Brenkus na záver znovu zobral Ružomberku, za ktorý ešte do júla hrával, víťaznú radosť.

Môžu si trhať vlasy

23-ročný rodák z Dolného Kubína bol stabilnou súčasťou MFK niekoľko rokov. Potom však klub uvoľnil tohto šikovného útočníka na hosťovanie do Bardejova, a od tejto sezóny už hráva Adam za Zlaté Moravce.

A skóruje. Dal už šesť gólov, a pod Čebraťom si môžu trhať vlasy, že ho pustili preč. So svojou prvotriednou kopacou technikou a bravúrnym čuchom na góly je miláčikom Zlatých Moraviec. Spoluhráčov, ktorým šéfuje rovnako náš bývalý hráč a ikona Ruže Tomáš Ďubek. Divákov, ktorí na štadióne ViOn-u tlieskajú už vtedy, keď vstupuje do zápasu. A určite aj majiteľa klubu, ktorý urobil dobré rozhodnutie, keď ho prichýlil.

Ružomberok ani na záver jesene veru nepotešil svojich fanúšikov. Presne ako píše v komentári nižšie Janko Svrček. Naopak, len potvrdil, že oslnivá forma vicemajstra minulej sezóny je nenávratne (?) preč.

Chvalabohu, že jeseň už skončila, hovoria si určite priaznivci futbalovej Ruže. V jej závere totiž zažili jedno sklamanie za druhým. Remízy proti Mikulášu či Bystrici, prehry na Slovane a v Dunajskej Strede (aj s nezmyselným vylúčením Mojžiša a poltuctom nevyužitých šancí), a napokon plesnivá čerešnička na pokazenej torte – remíza doma s Moravcami.

Cez zimnú prestávku sa Ružomberok buď spamätá, naštartuje, dostane do plachiet priaznivý vietor vlastným pričinením, alebo sa ešte bude veľmi strachovať o účasť v skupine o titul, kde by s minimom námahy po „povinných“ výhrach určite patril.

To by však niektorí hráči museli oduševnene a so srdcom bojovať v prvom rade za klub, fanúšikov, dobré podmienky, ktoré tu majú.

Zdá sa, že časť z nich si to doposiaľ neuvedomilo.

Fabiš, ktorého hru a väčšinou mimoriadne nepresné centre už majú súperi dávno prečítané. Mojžiš, ktorý hrá profesorský futbal. Madleňák, ktorý bol kráľom vyhratých súbojov, ale už dávnejšie to neplatí. Regáli, ktorý je len tieňom Regáliho zo záveru minulého ročníka. Alebo stále sa hľadajúci Chrien, nevýrazný a chybujúci Morong či nezdravo sebavedomý Luterán.

A Krajčírik? Viackrát famózne podržal mužstvo. A viackrát nie...

Povedali po zápase

Peter Struhár (tréner Ružomberka): „Videl som na chlapcoch, že chcú ísť za gólom. Žiaľ, nejaké šance sme nevyužili. Ku koncu polčasu sme boli obdarovaní za snahu naším gólom po veľmi peknej, rýchlej akcii, ktorú pekne zakončil Gerec. Do druhého polčasu sme chceli zvýšiť náš náskok na rozdiel dvoch gólov, lebo vieme, že Zlaté Moravce sa nikdy nevzdávajú. Nepokryli sme Niarchosa, ktorý je dobrým v hre hlavou, napokon vyrovnal na 1:1. Mali sme veľmi dobrú reakciu. Filip Lichý dal krásny gól na 2:1, no a zápas sme mohli rozhodnúť dvomi šancami. Hlavičkou a myslím si, že už istým gólom Kelemena, ale celú sezónu sa trápime v zakončení a dnes to nebolo inak. V poslednej minúte sme dostali nešťastný gól, ale aj také zápasy bývajú vo futbale. Vidíme na čom musíme robiť, v čom sa musíme zlepšovať.“
Ivan Galád (tréner Zlatých Moraviec): „Vo veľmi priateľskom prostredí, ktoré je medzi Ružomberkom a dúfam mnou a takisto aj klubom, ktorý zastupujem, sme videli slušný zápas, kde boli v závere aj emócie. V určitých fázach boli lepší domáci, ale som veľmi rád, že naši chlapci svojou bojovnosťou, vôľou a túžbou uhrali v našom ponímaní slušný výsledok. Videli sme štyri góly a myslím si, že remíza je z nášho pohľadu spravodlivá.“

MFK RUŽOMBEROK - FC VION ZLATÉ MORAVCE 2:2 (1:0). Góly: 44. Gerec, 53. Lichý – 51. Niarchos, 90.+ Brenkus. Žlté karty: 19. Madleňák, 69. Maslo, 81. Tučný, 90. Zsigmund – 24. Pintér, 81. Almeida. Rozhodovali: Smolák – Zemko, Štofik. Diváci: 620. MFK Ružomberok: Krajčírik – Fabiš, Maslo, Malý, Madleňák – Chrien (60. Luterán), Zsigmund – Morong (77. Tučný), Lichý, Regáli (60. Kelemen) – Gerec. FC ViOn Zlaté Moravce - Vráble: Lukáč – Toml (85. Maulana Vikri), Pintér, Šuvalija, Čonka (46. Suľa) – Múdry, Almeida, Ďubek (73. Pinte), Mondek, Duga (69. Brenkus) – Niarchos.